Przypomnij sobie

Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
Että hän muistaisi saman
literatura fińska

Czy to był wypadek? A może próba morderstwa? Brat narratorki, Jonasz, jest przekonany, że ich ojciec chce zgładzić swoją rodzinę. Ale Jonasz zawsze był nadwrażliwy, aż w końcu trafił do szpitala psychiatrycznego. Wydaje się, że jego siostra o wiele lepiej radzi sobie w starciu ze światem: wiąże się z Amerykaninem, który po zamachach 11 września opuszcza swój kraj. Jednak już wcześniej jego rodzina ucierpiała w zderzeniu z wielką historią: ojciec postradał zmysły po powrocie z Wietnamu, matka, narkomanka i hipiska, oddała go do domu opieki. Punktem kulminacyjnym akcji jest demonstracja przeciwko atakom Stanów Zjednoczonych na Irak. Jonasz chce popełnić samobójstwo na znak protestu. Policja rozsyła za nim list gończy. W znakomitym debiucie Hirvonen sprawnie wplata koleje losu pewnej rodziny i indywidualne historie w świat wielkiej polityki. W usta szalonego Jonasza wkłada gorzkie osądy o współczesnym świecie.

To co łączy ludzi to wspólne doświadczenia. Ale te nie muszą być pozytywne. Często sięgają dawnych lat, wydawało by się, że dotyczą spraw, z którymi już uporano się, a jednak. Dzieciństwo to czas, który rzutuje na pózniejsze losy i nie można wymazać z pamięci udręki, drastycznych obrazów. Te fragmenty przeszłości stają się rysą pozostającą z człowiekiem do końca.
Główni bohaterowie - Anna i jej brat oraz Ian - mają nie najlepsze wspomnienia z dzieciństwa, które ukształtowały ich tak, iż trudno teraz znależć się im w dorosłym życiu. Jonasz trafia do szpitala psychiatrycznego, Anna powiela schematy i zadaje sie z mężczyznami nadużywającymi alkohol i bardziej wymagającymi matkowania niż dającymi wsparcie. Również Ian ucieka przed dzieciństwem, w którym nie zaznał bezpieczeństwa i ciepła. Wciąż prześladuje go widok ojca, który odmieniony wrócił z wojny w Wietnamie i matki, która nie radziła sobie w tej sytuacji popadając w depresje.
Czy ludzie tacy jak Anna i Ian są w stanie stworzyć...

Kamil | 2014-03-20
Przeczytana: 18 marca 2014

Ostatnio odwiedziłem jedną z tanich księgarni w Krakowie, polując na jakieś ciekawe książki. Kupiłem dwie. "Przypomnij sobie" zwróciło moją uwagę niesamowicie intrygującą okładką, przemyślaną i z ciepłym odcieniem zieleni. Przeczytałem opis z tyłu, rekomendacje krytyków i pomyślałem "Czemu nie? Dawno nie czytałem książek o takiej tematyce."

Elina Hirvonen to fińska prezenterka i dziennikarka telewizyjna. Jej debiutancka powieść "Przypomnij sobie" była nominowana do prestiżowej nagrody literackiej Finlandia Prize 2005. Bardzo ładnie się zapowiada prawda? Nie często przecież debiutanckie powieści zyskują aprobatę krytyków i uwielbienie czytelników, a zwłaszcza o tak trudnych tematach.
Autorka kreuje trzy główne postacie - rodzeństwo Anne i Jonasza, oraz partnera Anny - Iana.
Wszystkie historie są opisywane z perspektywy Anny, bo to ona wyrasta nam na główną bohaterkę powieści, to jej przemyślenia i chęci śledzimy przez większość kartek powieści.

Zaczyna się sielankowo. Anna...

neta | 2013-10-23
Na półkach: 2009, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 lutego 2009

W "Przypomnij sobie" spotykamy trzy istnienia ludzkie ze złamanym życiem. Anna i Jonasz mają za sobą trudne dzieciństwo z władczym ojcem nadużywającym przemocy i obojętną na to wszystko matką. Przemoc w sposób fizyczny dotyka tylko nadwrażliwego Jonasza, którego to ojciec nawet nie próbuje zrozumieć. Jednak nie mniej cierpi Anna zmuszona patrzeć na niedolę brata, będąc jego jedynym ratunkiem i jedynym pocieszeniem. Nieporadność życiowa Jonasza doprowadza go do szpitala psychiatrycznego i w konsekwencji do prób samobójczych. Anna, która za wszelką cenę pragnie stabilizacji dla brata, by móc się od niego odciąć, sama wiąże się z nieudacznikami potrzebującymi jej wsparcia. W związkach z alkoholikami i złodziejami powiela zachowania z dzieciństwa.

Ian ucieka ze swojego kraju po zamachach z 11-ego września a ucieczka ta jest swego rodzaju protestem przeciw wojnie w Iraku. Jednak będąc obywatelem amerykańskim w Finlandii staje się łatwym celem ataków manifestantów, mimo prezentowania...

pijana_z_niemocy | 2015-02-05
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 05 lutego 2015

Czytam "Przypomnij sobie" i zadaje sobie pytanie, gdzie jest granica egoizmu? Co wybrać, kiedy nie mamy wyboru? Każda opcja skrzywdzi osobę nam najbliższą. Co wtedy? Naprawdę piękna książka. Dająca do myślenia, smutna, melancholijna. Czytając czułam się niekiedy jak zaczarowana, słowa niosły mnie, dosłownie.
Polecam serdecznie.

kajkosz | 2014-03-01
Przeczytana: 01 marca 2014

Trudna książka o tym, jak nie umiemy oddzielić swojej przeszłości od teraźniejszości. Bardzo dobrze, przejmująco napisana, świetna narracja, rzeczywiści, realni bohaterowie.
Polecam.

LadyBoleyn | 2011-02-17
Przeczytana: 16 lutego 2011

„Przypomnij sobie” to debiutancka powieść Eliny Hirvonen. Książka trafiła w moje ręce przez przypadek i przyznam, że bardzo zaintrygował mnie tytuł i wspaniała okładka, która wprowadziała mnie w stan zarówno spokoju, jak i lekkiej wariacji. I przyznam, że odniosłam wrażenie, że książka będzie przesycona uczuciami oraz wydarzeniami, które sprawią, że na chwilę zatrzymam się w miejscu. Cóż, tym razem się nie myliłam.

W „Przypomnij sobie” możemy wyróżnić dwa wątki, które łączą się w całość. Główną bohaterką powieści jest Anna, która przeżyła nieszczęśliwe dzieciństwo, jak i załamanie ukochanego brata, który głównie przez szykanowania ojca i jego dziwne zachowanie, stał się pacjentem szpitala psychiatrycznego. Anna wspomina czasy, kiedy w jej rodzinie górowało słowo „my”, oraz chwile, gdy starała się naprawić każdy błąd jej rodziców. Kolejną ciekawą postacią jest Ian, czyli chłopak Anny, którego nie odstępuje na krok piętno przeszłości. Syn żołnierza, który musiał obserwować...

Nathalie22112 | 2015-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Niesamowita historia opowiadająca o ludziach okaleczonych wewnętrznie, którzy najprawdopodobniej już nigdy nie pozbędą się blizn doświadczonych w dzieciństwie. Autorka z dużą dozą gracji i lekkości nakreśliła bardzo wiarygodne portrety psychologiczne Iana i Anny. Ma się wrażenie, że Ci bohaterowie mogliby być naszymi sąsiadami lub znajomymi. Lektura ta uczy empatii. Mnie skłoniła także do podróży w głąb mojego dzieciństwa. Gorąco polecam!

lalaith | 2012-12-28
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Niesamowicie wciągająca.

"Należy próbować żyć. W głowie. I poza nią."

Tina | 2016-11-04

Oceniłam książkę wysoko, ponieważ dobrze oddaje ona uczucia i odczucia jej bohaterów. Narracja jest nieco chaotyczna, poruszamy sie między przeszłościa a teraźniejszością, między Finlandią a USA, skaczemy to tu, to tam, do chwil radosnych i smutnych. Cała historia to takie skrawki informacji, jakby wycinki z gazet, które musimy poskładać w jedną całość. Momentami denerwowały mnie powtórzenia, ale ogólnie polecam tą lekturę wszytkim interesujacym się nieco psychologią, chcącym odkrywać drugie dno akcji, analizować postacie, próbować zrozumieć ich dorosłe wybory poprzez pryzmat problemów z dzieciństwa. Nie jest to absolutnie lekka książka na wakacje, raczej tom, który czytamy w jakiś deszczowy jesienny wieczór.

IamOgi | 2012-04-24

Zimna, bezpośrednia, brutalna. Pisana wspomnieniami snutymi w ramionach mężczyzny, którego bohaterka kocha. Choć sama tak skrzywdzona, że ledwo wie co to znaczy. Opowieść o trudnym dzieciństwie, skomplikowanych relacjach i nadzieji, że można wyrwać się z patologii zasianej w dzieciństwie. Emocjonalnej patologii.
Takiej, która zabrania wierzyć, że będzie się w stanie zbudować normalną rodzinę i dom. Da się. Jeśli starczy odwagi.