Insekt

Tłumaczenie: Hanna Igalson-Tygielska
Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
Insecte
opowiadania, kobiety, matki, córki, relacje
Ivyll

Matki i córki. Córki i matki. Złączone więzami krwi, płcią oraz poczuciem przygniatającego obowiązku. Rozdzielone siłą oczekiwań, niemożności porozumienia, bagażem raniących słów, uskładanym przez lata. Chcą być razem, bo boją się samotności. Chcą żyć osobno, ponieważ się nienawidzą lub w najlepszym wypadku nie potrafią dać sobie nawet odrobiny prawdziwej miłości. Claire Castillon w...

Claire Castillon w dziewiętnastu opowiadaniach pokazuje, jak trudne jest to, co zwykliśmy uważać za normę - życie w rodzinie. Jak ciężko jest się uniezależnić, zbudować własny świat i pozwolić najbliższym na to samo.
Insekt nie jest literacką psychoterapią, ale katharsis, jakie przeżywamy odnajdując w tej książce okruchy własnych skrywanych uczuć, daje nam szansę spojrzenia na siebie z zewnątrz i zmierzenia się z emocjami, których się boimy lub których istnienia nawet nie podejrzewaliśmy.

Ola | 2016-07-29
Na półkach: Mam, 2016, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 29 lipca 2016

To książka o matkach i córkach. Ale to już wiadomo z opisu. Inni już napisali, że jest trudna i niebanalna. Cóż, więc się się powtarzam. Okazuje się, że tak mnie dotknęła, że nie wiem co napisać. Dodałam tę książkę do ulubionych, ale przez moment miałam wątpliwości, bo jak coś tak potwornego może być ulubione? Zastanawiam się kim jest autorka, która napisała coś takiego. Co siedzi w jej głowie? A może to forma autoterapii? Jedno trzeba jej przyznać: genialnie ujęła w tak króciutkiej formie samo sedno relacji niezwykle wyjątkowej. I teraz wiele z osób, które mówią o trudnych relacjach z matką może uznać, że właściwie u nich było normalnie. I równie wiele może poczuć ulgę, że u innych też jest tak źle. Sami zakwalifikujmy się do jednej z tych grup. Autorce należy się wielki szacunek za odwagę oddania w książce cierpienia i nieszczęścia bez zbędnego wyolbrzymiania go. Tak po prostu.

Olala | 2010-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2010

Wstrząsająca lektura.Najgorsze tylko to..że prawdziwa.19 krótkich opowiadań,właściwie mogłaby to być lektura na jeden wieczór,ale nie dało się..Każde opowiadanie posiada tak silny ładunek, że po przeczytaniu musiałam sobie robić przerwy.Nie spodziewałam się po takiej cienkiej objętościowo książce,tak wielu doznań.
Strasznie jestem ciekawa innych pozycji tej autorki i jeśli wpadną mi kiedyś w ręce to na pewno przeczytam.

JoAnna | 2013-10-17
Przeczytana: 06 października 2013

"Insekt" to zbiór opowiadań, które nie są banalne. Ale nie są też proste. Z całą pewnością nie jest to lekkie czytadło na chłodne wieczory, z herbatką u boku.
Opowieści robią wrażenie niekoniecznie składnych wspomnień, niczym historie opowiadane potomkom. A może są to zwierzenia na kozetce?
"Insekt" to zbiór tekstów mówiących o relacjach pomiędzy córką a matką. Czasami dziwne, innym razem tak niewyobrażalne, jak tylko sny potrafią być. Od nienawiści, przez całą gamę uczuć, aż do miłości, do której niekoniecznie chcemy się przyznawać. Francuska pisarka odkrywa przed nami demony, przed którymi nie ma ucieczki.
Całość daje efekt swoistego kompendium zachowań dla psychologów czy też adeptów psychologii. Gdzieś głęboko, pod każdym tekstem ukrywa się bowiem motyw działań, który należałoby odkryć. Każde z opowiadań zmusza do zastanowienia. Momentami możemy poczuć, jakby nas potraktowano wstrząsami elektrycznymi.
Możemy wybuchać śmiechem. Możemy potraktować książkę jako pewne dziwne...

Nattka | 2011-12-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 18 grudnia 2011

Calkiem przypadkiem kupilam te ksiazke razem z Bluszczem jeszcze w pazdzierniku. Seria z Miotla wydawnictwa WAB to wystarczajaco dobra rekomendacja.
Okazal sie to byc zbior opowiadan o tak intensywnych emocjach, ze musialam sobie dozowac czytanie i przeplatac z inna ksiazka. To naprawde mocne przezycie, nadal jestem wstrzasnieta.
Wszystkie opowiadania to opis relacji corka-matka. Rozne historie, rozne osoby, ale zwiazki zawsze w jakis sposob skrzywione. W niektorych z przerazeniem znajdowalam swoje emocje sprzed lat.

Bardzo polecam, doskonala literatura. Wedlug mnie autorka ma wybitny zmysl obserwacyjny. Tylko pamietajcie - mocne i drenujace!

neuromance | 2015-04-06
Przeczytana: luty 2015

Krótkie, ale gęste opowiadania o relacjach macierzyńskich. Toksyczne, patologiczne relacje, nieszczęśliwe córki, okrutne matki. Nie jest to łatwa lektura i pozostawia w gardle supeł emocji i kłębiących się pytań. Do przemyślenia.

MOWA-LITER | 2012-11-20

Co kieruje matką, która nagle postanawia wyrzucić swoje dziecko z pędzącego samochodu? Nie wiedziałam, dopóki nie przeczytałam co ma na ten temat do powiedzenia Claire Castillon, która w swoich opowiadaniach mówi o trudnych i czasem bolesnych relacjach na linii matka-córka.

No właśnie, czy możliwe jest, żeby matka faszerowała swoją małą córeczkę niebezpiecznymi lekami w trosce o jej dobro? Albo jak daleko sięga miłość rodzicielska, która nakazuje opiekować się upośledzonym dzieckiem? Nie ma co ukrywać, że przekraczanie granic wpisane jest w codzienność, a gniew, okrucieństwo czy zwykła niechęć ukryte są często pod płaszczem niewinności. Insekt to zbiór dziewiętnastu opowiadań, które demaskują pozory i kwestionują konwenanse. Między matką, a córką istnieją zarówno morze miłości, jak i otchłań niezrozumienia, a troska i przywiązanie przemieniają się nieraz w chorobliwą fascynację albo toksyczną nadgorliwość. W końcu to nadal kobiety, a relacje między kobietami nigdy nie należały...

korektorka | 2012-12-30

Daje do myślenia. Mocno, ostro, dosadnie. To nie jest lektura do poduszki i na poprawienie nastroju.

sliwka_w_kompocie | 2013-05-11
Przeczytana: lipiec 2012

19 opowiadań o relacjach córek i matek. Toksycznych, chorych, wstrząsających. I choć pozornie wydaje się, że światy przedstawiane przez Castille są dalekie od świata realnego - że są zbyt surrealistyczne, mocne, zbyt "creepy" - to już po odłożeniu książki pomyślałam, że autorka powiększyła typowe psychologiczne matryce. Matka zazdrosna o męża, matka ze wszechmiar starająca się być równieśniczką córki, matka nie-matka, nie lubiąca swojego dziecka...

Czytałam tę książkę będąc w ósmym miesiącu ciąży. Wkrótce po jej przeczytaniu urodziłam Igę. I często myślę o "Insekcie".

Sławka | 2011-10-19

Trauma, relacje między matkami i córkami.Chore układy i ludzie. Kto ma normalną matkę lub córkę niech przeczyta i Bogu dziękuje ,że go ominęło.
A przy okazji czy tylko ja muszę pisać opinie o książce 4 razy,żeby się zapisało??? Strasznie to wszystko zmulałe.

jagha | 2014-09-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Świetna książka o nie-cukierkowym macierzyństwie, dobrze napisana, trzymająca w napięciu.
Zdecydowanie dla bab - nie poleciłabym tej książki mężczyźnie.