Dojrzewanie Błazna

Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
En komikers uppväxt
literatura szwedzka
Snoopy

Dojrzewanie błazna to przejmująca książka o dorastaniu. Juha, główny bohater, usiłuje zaprzyjaźnić się z rówieśnikami. W tym celu odgrywa rolę klasowego błazna. Rozdarty między pragnieniem dostosowania się do klasowych przywódców, a współczuciem dla prześladowanych, ostatecznie odtrąca tych, którzy go naprawdę kochają. Po wielu latach, Juha, zawodowy komik, próbuje uzyskać przebaczenie. To książka o tym, jak ważna jest przyjaźń i jak wiele może ona zmienić.

źródło opisu: Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

_fantasquemagorie_ | 2016-09-08
Przeczytana: 25 lutego 2016

"Dojrzewanie błazna" to krótka, ascetyczna opowieść o dorastaniu w normalnym domu, normalnej szkole, dalekiej od patologii, pracującej, wydolnej społecznie, spłacającej kredyt za mieszkanie-na-bezpieczym-osiedlu-w-ładnej-okolicy rodzinie. Dorastaniu, które mimo jasno określonych norm i otoczenia pełnego dobrych chęci okazuje się doświadczeniem wyjątkowo trudnym, mrocznym i pełnym okrucieństwa.

Gardell czyni bohaterami dzieci, które zmagają się z całą masą lęków i negatywnych emocji, smutkiem, wstydem, samotnością, brakiem akceptacji, brakiem przynależności, poczuciem odrzucenia, niezrozumienia, agresją rówieśników.

Niestety, te kwestie są bagatelizowane przez dorosłych. Nauczyciele patrzą tak, aby nie widzieć; słuchają tak, by nie słyszeć. Rodzice, pogrążeni we własnych frustracjach, kompleksach, wiecznym malkontenctwie uciekają w alkohol, zmęczenie, permanentny brak czasu. Nie są zdolni do obdarzenia dzieci uwagą, czułością; nie widzą potrzeby pochylenia się nad rzeczywistymi...

| 2014-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2014

Autor podejmuje trudny temat.Dorastanie,dojrzewanie,a także bycie tzw.popularnym - na ile można sprzedać własne sumienie dla marnego poklasku.Na ile trzeba dążyć do tego,by być lubianym,aby odwrócić się od przyjaciół,przestać szanować samego siebie.A ponieważ jesteśmy rówieśnikami,mogę w pełni docenić determinację,z jaką próbował w tamtych czasach zwrócić na siebie uwagę swoich szkolnych kolegów.Szwecja jawi mi się jako kraj zupełnie odmienny,niż mogłam sądzić do tej pory,może to efekt zamierzony,aby pokazać w krzywym zwierciadle cały system społeczny.Współczucie do bohatera załamuje jedynie fakt,że pewnych działań odwrócić się już nie uda...Polecam.

UpsyDaisy | 2011-02-04
Przeczytana: luty 2011

Mały Juha chce być zabawny. To jego jedyny sposób na znalezienie przyjaciół i bycie kochanym. Problem w tym, że nie jest śmieszny, co gorsza - ma wokół siebie samych błaznów, którzy za misternie wzniesioną fasadą próbują przetrwać. By nie zostać zjedzonym.

Piękna opowieść o tym, że dzieciństwo to kraina bez dna, w której bezustannie traci się grunt pod nogami, dokonuje się niewłaściwych wyborów, za które przyjdzie prosić o wybaczenie.

Styl chłodny jak skandynawski klimat, oszczędny w formie. Prosty. Przepełniony sarkazmem wywołującym śmiech przez łzy.

Dla wrażliwców. Dla walczących z potworami spod dziecinnego łóżka. Dla szukających siebie.

Jestem przekonana, że do tej książki powrócę niejeden raz. Szczerze polecam.

Izabela | 2010-05-23

Rewelacyjna książka ukazująca jak wielki wpływ ma dzieciństwo na dorosłe życie, jak dzieci mogą byc okrutne, jak bardzo możemy zranic najbliższe nam osoby nie doceniając ich. Gama nieszczęśliwych postaci, szaro-bura Szwecja lat dziewiecdziesiatych i lakoniczny jezyk tworza powiesc niezbyt optymistyczna ale jak bolesnie prawdziwa. Kazdy na pewno ma choc jedna wspolna ceche z bohaterem. Polecam!!!

adorable | 2012-04-30
Przeczytana: 29 kwietnia 2012

Lata szkolne zazwyczaj kojarzą się z sielskim życiem, pozbawionym jeszcze wielu trosk, ciągłych problemów oraz odpowiedzialności za siebie i innych. Ludzie często wolą pamiętać to, co dobre. Złe sytuacje – idą w niepamięć. Jednak, nie oszukujmy się – nie zawsze było tak pięknie i kolorowo.
A jak Ty wspominasz swoje szkolne lata, zawarte wtedy znajomości? Może byłeś cichym i nieśmiałym dzieckiem, które nie lubiło wychylać się i pokazywać swojej prawdziwej twarzy? A może lubiłeś skupiać na sobie uwagę innych i miałeś mnóstwo przyjaciół, którzy zabiegali o Twoje względy?

"Wybacz sobie wszystko to, co w sobie nienawidzisz.
Wybacz sobie wszystko to, co w sobie kochasz.
Wszystko, czego się wstydzisz.
Wszystko, z czego jesteś dumny.
Wszystko to, co chcesz ukryć.
Wszystko, co chcesz pokazać.
Wszystko to, co nie wyszło jak powinno.
Wszystkim, kim jesteś.
Wszystko, kim chciałeś być.
Wybacz sobie."
...

Ksawery Szaniawski | 2014-07-02
Przeczytana: lipiec 2014

Książka bardzo podobna do niedawno przeczytanej przeze mnie pozycji Jacka Głębskiego „ Kryminalista”. W obydwu książkach mamy podobny podział na kasty społeczne. W wiezieniu jest podział na grypserę, niegrypsujących i cweli czyli niedotykalnych. W środowisku szkolnym przestawionym przez Janasa Gardella mamy podział na popularnych uczniów, tych którzy aspirują do przyjaźni z nimi oraz też kasty wyklętych „ofiar losu”. W obydwu przypadkach grupa stojąca najwyżej w hierarchii dyktuje warunki współegzystencji pozostałym, decyduje kto może awansować w hierarchii a kto może zostać strącony na samo dno. Pomyli się, jeżeli ktoś spodziewa się, że środowisko kryminalistów jest bardziej brutalne w sferze fizycznej jaki i psychicznej o dzieci. W książce tej mamy namacalny przykład truizmu, że dzieci są okrutne, są i to bardzo. Należy także zastanowić się czy przynależność do danej kasty w wieku dziecięcym i jego formowanie się w sferze zachowań społecznych ma wpływ na postawy i osiągnięcia w...

Lunaya | 2012-01-16
Przeczytana: 2007 rok

Moje pierwsze zetknięcie z literaturą skandynawską. Książka chłodna, ale tym bardziej przez to dosadna i poruszająca. Historia trudnego dojrzewania chłopca, który mając problem z odnalezieniem własnej tożsamości nie umie się wpasować, jest wyśmiewany i nieakceptowany. Jego jedyny przyjaciel zaś drażni go, bo przypomina mu on samego siebie- równie nielubianego "odmieńca". Książka gorzka, w pewnym sensie brutalna i smutna bo pokazuje jak czasem pewne wybory i sceny z dzieciństwa piętnem odbiają się na dorosłym życiu i pozostawiają niedającą się naprawić ranę.

katalvi | 2011-09-26
Przeczytana: 10 lipca 2010

Literatura skandynawska to ta, prócz rosyjskiej, w której lubuję się najdłużej. Zafascynowana krajami nordyckimi pochłaniam wszystko co stamtąd pochodzi. Myślałam, że nic mnie już nie zaskoczy, że przez tyle lat poznałam przekrój formy, tematy i opisów w jakich specjalizują się pisarze północni.
Tą książką została porażona.
Zostałam rzucona w wir surowej formy, która przez kilkanaście stron zupełnie mi nie pasowała. Proste zdania niczym drzazgi wbijały się w umysł. Forma i treść była z początku zupełnie nie trawiona. Brutalna, prawdziwa, mocna.
Oczekiwałam bajeczki o dorastaniu w Szwecji. Dostałam surowe, czerwone mięso bez wróżek i rycerzy.

Juha, zawodowy komik, opowiada o swoim dzieciństwie. Bez owijania w bawełnę, bez kadzenia ukazuje trudne relacje, problemy i zasady rządzące światem dzieci. Za wszelką cenę chce przydobać się pewnej grupce w swojej klasie usiłując za wszelką cenę, często kosztem upokorzenia, rozmieszyć swoich idoli. Z kartki na kartkę czytający przekonuje się,...

Tiita | 2010-03-28
Na półkach: 2003-2008, Przeczytane

Świetna historia! Prawdziwa, pozbawiona wszelkich gierek, opisuje życie komika, który poświęcił swoją dobroć, niewinność, przyjaciół by być popularnym

nata1s | 2011-01-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Książka powaliła mnie na kolana. Zakurzyła się już przez rok leżenia na półce, nie miałam co do niej większych oczekiwań. Wczoraj wieczorem wzięłam ją do ręki a dziś wiem, że nigdy jej nie zapomnę. Książka nie pozwala zapomnieć nie tylko o niej samej. Nie pozwala zapomnieć również o tym, kim byliśmy kiedyś, katem, ofiarą a może przyglądającym się z boku obserwatorem? Widzimy siebie kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu. Nawet jeśli sami nie zostaliśmy brutalnie skrzywdzeni przez los, przypominamy sobie kolegów, koleżanki, pełne przemocy fizycznej i psychicznej "lata sielskie, anielskie". Książka o bólu. Bólu dojrzewania i trudnej podróży, jaką jest całe życie. Można przez nie przejść całkowicie bezrefleksyjnie i bezuczuciowo, można potknąć się o trud istnienia i już nie powstać. Gardell daje nam jednak do zrozumienia, że przemoc jest i była, niezależnie do społecznych uwarunkowań, przenosi się ją z domu do szkoły, z ojca na syna, z pokolenia na pokolenie. Lekiem jest wybaczenie. Ci,...