Bliźnięta Fahrenheit

- Kremowojasne jak u Eminema
- Bliźnięta Fahrenheit

dziwnakacha | 2010-09-06
Przeczytana: 05 września 2010

Opowiadania bardzo wciągające, pobudzające wyobraźnię.
Zapuszczałam się do świata bohaterów powoli, a emocje rozpalały moją ciekawość i to była dla mnie pułapka.
Nagle był koniec, cięcie, kurtyna i tytuł kolejnego opowiadania.
Po każdym przeczytanym opowiadaniu czułam niedosyt, a nawet można powiedzieć złość - bo jak można skończyć w takim momencie - ale może właśnie o to chodziło.
Może zakończenie każdy musi dopisać indywidualnie ?
Polecam.

Mario | 2016-02-01

Znów mnie Faber zadziwił - bo wiecie, to jest łatwa proza, samoniosąca, wysiłku i erudycji od nas ona nie wymaga - a jednak po raz kolejny mam poczucie obcowania z czymś wyjątkowym, istotnym, także dla mnie osobiście. Wydaje mi się, że wrócę do niektórych opowiadań z tego tomu, bo jeszcze nie dotarły do mnie wszystkie fale tego przypływu.

tanya | 2011-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2011

Opowiadania ułożyły mi się jakby w królewską kobrę: intrygujący początek, wzbudzający moją ciekawość, rozedrganą niczym wężowy ogon; płaski i miałki środek, jak przyklejone do ziemi ciało gada; wreszcie szczytująca głowa z niebezpiecznym acz fascynująco hipnotyzującym języczkiem jadowym. Ostatniemu, tytułowemu opowiadaniu zbiór zawdzięcza moje trzy gwiazdki: zdecydowanie chciałabym, by trwało przez kolejne dwieście stron, a nie kończyło się na mizernych pięćdziesięciu pięciu.
Główny zarzut? Choć historie w większości są mocne i dające do myślenia, odniosłam wrażenie, że autor podchodzi do nich całkiem beznamiętnie, jakby nie interesowali go jego bohaterowie.

Mary | 2011-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2011

Nie spodziewałam się po niej wiele, bo nie przepadam za opowiadaniami, ale miło mnie zaskoczyła. Całkiem przyjemnie się czyta, najbardziej spodobały mi się opowiadania: Andy wraca, Ciało pozostanie ciałem, Błahość czynu i Tabitha Warren. Niektóre opowiadania nie mają jasnego zakończenia, czasem są jakby niedokończone, ale widocznie taki był cel, by pomyśleć więcej. Ogólnie polecam :)

Zuba | 2012-08-20
Przeczytana: sierpień 2012

Ostatnie opowiadanie zapadło mi w pamięć, cała reszta moim zdaniem nierówna. Zdecydowanie najsłabsza z książek Fabera, jakie czytałam.

laradorren | 2012-05-03
Przeczytana: 23 kwietnia 2012

Wszystko, czego można chcieć od zbioru opowiadań... szkoda, że tak długo od sięgnięcia po nie odstraszały mnie okładka i tytuł ;)

Aleksandra | 2011-08-17
Przeczytana: 13 sierpnia 2011

Jedne opowiadania dobre, inne przeciętne, to o kokosie zanudziło mnie na amen.

Ania Urbańska | 2013-02-17
Na półkach: Przeczytane, Wymienię:)

Niektórzy ludzie tak mają, że gdy boli ich ząb, to specjalnie bez ustanku go dotykają, żeby sprawdzić, czy aby na pewno jeszcze boli. I choć jest to wbrew logice, to jednak robią to ciągle powodując jeszcze większy ból. Właśnie coś takiego przypomina mi lektura opowiadań Fabera. Boli, ale nie mogę przestać czytać. Wielkim plusem tej książki jest, jak zwykle w przypadku tego pisarza, znakomity styl, rewelacyjne kompozycje, wciągające fabuły. Mimo wszystko jest to literatura na wysokim poziomie, więc na pewno warto ją poznać. Jest jednak sporo minusów, które zniechęcają do tego, by pozycję tę polubić, położyć na półce i do niej wrócić. Opowiadania są króciutkie, więc wcale nie cieszy czytelnika fakt, że od pierwszych zdań prawie każdego z nich bohaterowie stają się nam bliscy, zaczynamy ich lubić i staramy się zrozumieć - w chwili, gdy już na całego wciągamy się w ich życie Faber bierze nożyczki i odcina ich od nas wrzucając w otchłań niepamięci, jak niepotrzebne skrawki papieru....

Ilona | 2014-11-18
Przeczytana: 21 maja 2014

Nie wiem dlaczego wszyscy tak chwalą ten zbiór. Ja ledwo przebrnęłam. Być może po lekturze innych książek tegoż autora miałam wygórowane oczekiwania? Tak czekałam na jakieś "BUM", a tu klapa. Jedyne co mnie zaskoczyło to to, że powiadanie " Nora o dwóch wylotach" nie jest perwersyjnym opowiadaniem o kobiecie pokroju Sugar, ale o zwyczajnej lisiej norze :(

marta_456 | 2014-03-28
Przeczytana: 28 marca 2014

Bardzo dobra książka, będę do niej wracać. Najbardziej podoba mi się opowiadanie pierwsze i ostatnie. Autor ma naprawdę ciekawe pomysły. Na pewno jednak nie jest to książka dla tych, którzy lubią historie do końca wyjaśnione. W tym przypadku czytelnik zostaje z niedosytem i tak ma być.