Lektor

2001-01-01
Data 1. wydania:
2008-01-01
Karolina Niedenthal
dylemat moralny II wojna światowa literatura niemiecka miłość obóz koncentracyjny poszukiwanie prawdy powieść obyczajowa proces sądowy rozstanie sprawiedliwość tajemnica wspomnienia

Oficjalne recenzje i

Nieodwracalne

719 1 155

To jedna z takich książek która zostaje długo w pamięci po przeczytaniu. Warta polecenia.

To, że wcześniej oglądałem film staje się już oklepanym początkiem większości recenzji. Dzieje się tak dlatego, że obok literatury również kinematografia jest moją wielką pasją i zgłębiam te dziedziny równolegle. Ta powieść w swojej strukturze przypominała pamiętnik. Główny bohater jako piętnastolatek przypadkowo poznał sporo starszą kobietę, która wciągnęła go w romans i zajęła jego myśli. Zawsze chciała żeby jej czytać, ale bohater dopiero później zorientował się, że była analfabetką i sama tego nie potrafiła. Jednak ważniejszym odkryciem było poznanie na procesie denazyfikacyjnym jej nazistowskiej przeszłości i bycia strażniczką w obozie koncentracyjnym. To historia niezwykłej relacji, a także pewnego rodzaju rozliczenia się Niemiec z niechlubną przeszłością. Powieść krótka, ale bardzo treściwa. Tylko jak zwykle bywa w powieściach nawiązujących do nazistowskich zbrodni i obozów koncentracyjnych, że wspomina się tylko o pomordowanych żydach. A gdzie miliony zgładzonych Polaków, Rosjan i innych nacji? Szkoda gadać. Powieść oczywiście bardzo polecam, jeśli ktoś próbuje zacząć przygodę z niemiecką literaturą, to będzie bardzo dobry wybór, dużo lepszy niż chociażby "Blaszany bębenek", który mnie wymęczył.

Największym ciosem jaki można zadać powieści - to okrzyknąć ją na okładkach arcydziełem, wówczas czytelnik spodziewa się nie wiadomo czego ...
A książka jest po prostu bardzo dobra i tyle. To pogląd na sprawy Auchwitz z nieco innej perspektywy.
Po pierwsze - z perspektywy Hanny ( strażniczki więziennej) - dla niej proces i skazanie za ludobójstwo jakiego dopuszczono się pod jej dyżurami są obojętne, przecież została zatrudniona, a potem skierowana na to stanowisko, nowe obowiązki wykonywała sumiennie. Czy możemy mieć do niej pretensje ? Łatwo dziś oceniać z perspektywy ogromnej zagłady obozów pracy przymusowej, ale spróbujmy przez chwilę postawić się w sytuacji Hanny. Młoda niewykształcona kobieta, solidnie wykonująca wydawane przez osoby wyższej rangi polecenia. Czy faktycznie ona była winna tym masowym zgonom w zakładzie ? Jak miała pomóc tym ludziom a przede wszystkim DLACZEGO ? Skoro władza demokratycznie wybrana w jej kraju prowadziła swoją politykę ?
Po drugie - z perspektywy młodocianego chłopczyka ( bo tak zwykła zwać go Hanna) - dla niego zagłada Żydów, to głośna sprawa, za którą co najwyżej odpowiadało pokolenie jego rodziców, on nie miał z tą masakrą nic wspólnego i nadal nie czuje się, aby w jakim stopniu miał brać ją głęboko do serca. Porywa go historia obozów dopiero po kilkunastu latach od rozstania z ukochaną, gdy na sali sądowej toczy się rozprawa Hanny jako nikczemnej morderczyni. Czy jego uczucia do niej się zmienią, czy chciałby aby się zmieniły, czy miłość może przetrwać wszystko ?
Po trzecie - z perspektywy sędziego ( moim zdaniem pobieżnie przeskoczona, choć wyraźnie zaakcentowana przez autora) - który nie potrafił odpowiedzieć oskarżonej na proste pytanie postawione dwukrotnie : " a co Pan zrobił by na moim miejscu ?" Wszyscy powinniśmy się zastanowić - co MY SAMI BYŚMY ZROBILI na Hanny miejscu ?

Byłem poruszony tym, jak Niemcy patrzą w tej delikatnej sferze zaangażowania w nazizm i konsekwentnie w ludobójstwo, sami na siebie. Inteligentnie, wzruszająco, konsekwentnie i bardzo jasno przedstawił to ten niemiecki profesor prawa.

Zapowiadało się niewinnie: młody chłopak zafascynowany dojrzałą, atrakcyjną kobietą, w efekcie niecodzienna miłość i zauroczenie całkiem podobnie, jak w mojej ostatniej lekturze „Madame”. Ale jakże inaczej potoczył się ten romans. U Libery spokojnie, a tu z małej chmury duży deszcz. Książka z romansu przerodziła się w powieść psychologiczną, zahaczając o tematykę wojenną-obozową i powojenne rozrachunki. Etyczne dylematy związane z podejmowaniem trudnych decyzji nie poraziły mnie, temat wałkowany był wielokrotnie w literaturze traktującej o czasach II wojny, ale zaskakujący wątek strachu przed kompromitacją autor przedstawił mistrzowsko. Ileż to człowiek jest w stanie zrobić i poświęcić, by nie utracić poczucia własnej godności!
Filmu nie oglądałam i nie zamierzam, książkę na długo zapamiętam. Nie tę dziwną miłość, nie wojnę, nie obozy koncentracyjne, ale Hannę - kobietę, która uwielbiała słuchać czytanych na głos powieści, pozwoliła się pokochać i która dla uniknięcia wstydu gotowa była na wszystko.

Mocna książka. Jak rzadko się zdarza, nieprzereklamowana. Napisana w konwencji spowiedzi głównego bohatera, pokazuje jak trudne są wybory w realnym świecie. Myślę, że lektura obowiązkowa.

Płomienny romans młodego chłopaka i starszej kobiety przemieszany z konfrontacją z drugowojennymi zbrodniami Niemców – brzmi to co najmniej intrygująco. Wyszło trochę dziwnie – pierwsza część powieści przypomina fantazje jurnego nastolatka, bez erotyzmu i subtelności, zaś druga połowa skupia się na społecznym wymiarze rozliczania Niemców za dokonane okrucieństwo w latach światowego konfliktu. To właśnie te późniejsze rozdziały bardziej zapadają w pamięć i to w nich koncentruje się problematyka utworu: wstydu, cichego przyzwolenia na zło, odpowiedzialności za winy czy wpływu, jaki doświadczenia młodości mają na dorosłe życie. Niestety, nie przypadł mi do gustu styl autora – zarówno miłosne uniesienia jak i nazistowskie zbrodnie opisane zostały w sposób wyprany z emocji, z chłodnym dystansem, co mogło być zabiegiem zamierzonym, ale według mnie nietrafionym. Na pewno nie jest to zła książka – zadaje sporo ciekawych, niejednoznacznych moralnie pytań i choć lubię, gdy tego typu kwestie pozostawia się do interpretacji czytelnikowi, warstwie fabularnej brakuje puenty, jakiegoś zwieńczenia.

Ogłoszony bestsellerem, na LC 10465 czytelników, 7,2(5327 ocen i 462 opinii), niewątpliwie nim został, a to głównie dzięki tematowi (romans kobiety po makabrycznych przejściach z nieopierzonym małolatem) oraz adaptacji filmowej z Kate Winslet.
Wśród bezkrytycznych opinii znalazłem jedną, która mnie odpowiada, a jest opatzona godłem Makrauchenia;
„To nie jest miłość. Zauroczenie to też słowo na wyrost. Czym nastolatek może zaimponować dojrzałej prawie czterdziestoletniej kobiecie? Wiadomo. A czym ona jemu, może i nad wyraz dojrzałemu piętnastolatkowi? Też wiadomo. Ona - przedstawiona jako zagubiona analfabetka rozmiłowana w literaturze, litościwie wykorzystująca na własny użytek i tak skazane więźniarki - bezwolny trybik w machinie wojny. I on jako nieświadomy niczego obserwator, który dopiero w trakcie procesu zaczyna myśleć górną częścią ciała. Dylematy moralne, których tutaj nie ma. I dodam, że jestem oburzona przedstawianiem książki jako arcydzieło, i że jedyną wartością jest gra Kate Winslet bez której nie byłoby arcydzieła.”
Nie będę tak okrutny jak autorka powyższej opinii (2/10), bo jest to zgrabne CZYTADŁO i dlatego dam 5/10

Książka zaprasza nas do relacji męsko- damskiej, niezwykle intymnej, ale czystej na każdym gruncie. Płynie z niej prawda stworzonych postaci, prostota ich zamiarów i niewypowiedziane słowa, których każdy czytelnik może się domyśleć.

Po przeczytaniu przez długi czas myślałam tylko o niej.

Po przeczytaniu przez długi czas myślałam tylko o niej.