O umiejętności życia

Wydawnictwo: Znak
83-240-0495-5
życie, esej, eseje polskie
Agnieszka

Życie można przeżyć na różne sposoby – radośnie, nie przejmując się niczym, smakując każdą mijającą chwilę lub też rozważnie, jakby każdy dzień miał być ostatnim dniem naszego życia. Chcemy być szczęśliwi, ale czy potrafimy znaleźć szczęście w tym, co nas otacza, w naszej codzienności, pośród trudnych wyborów, jakich zmuszeni jesteśmy dokonywać Sami siebie pytamy, jak żyć, by odnaleźć w sobie spokój ducha i niezmąconą radość, ale nie my pierwsi zadajemy takie pytania. Na przestrzeni wieków wskazówek szukano u teologów i filozofów. U progu XXI wieku Tadeusz Gadacz – filozof, śladem dawnych nauczycieli mądrości, uczy siebie i nas, trudnej sztuki życia.

Victoryette | 2013-08-13

Książka pełna filozoficznych rozważań. Autor odwołuje się do poglądów wielu filozofów, ale w książce nie brakuje również jego własnych, wewnętrznych przemysleń. Zdecydowanym i ogromnym plusem dla mnie jest odwołanie się autora do filozofii S. Kierkegaarda, którego bardzo sobie cenię. Jeśli chodzi o samą konstrukcję książki - autor "przeprowadza" nas przez całe życie człowieka, nawiązując po drodze do kluczowych wartości mających znaczenie w jego egzystencji. Wyjaśnia m.in. pojęcia losu człowieka, wolności, miłości, odpowiedzialności, samotności, na chorobie i śmierci kończąc. Nakreśla również, jakie sytuacje i problemy mogą wyniknąć, w chwili, kiedy któraś z powyższych wartości zaczyna grać w naszym życiu pierwszorzędną rolę. Podczas lektury czytelnik zada sobie mnóstwo pytań dotyczących 'umiejętności życia'. Książka jednak nie udziela na nie jednoznacznej odpowiedzi - nie jest to poradnik psychologiczny. Każdy czytelnik poprzez refleksję sam musi sobie ukształtować pogląd...

martin | 2015-02-18
Na półkach: 2015, Filozofia, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2015

Good stuff:) Polecam wszystkim, którym obmierzła powierzchowność mainstreamowego gadania i płytkiego zadowolenia z powtarzania tych samych formułek dla utrzymania jakiegoś swojego poważnego "światopoglądu".

Przekornie też można napisać: chcesz poczuć, co to życie - przeczytaj Gadacza!

Nie musisz od razu kalkulować i oceniać, że za dużo rozkminy. Nie jest to dysertacja filozoficzna, którą ze słownikiem trzeba czytać.

Zresztą, jak ktoś mądrze powiedział, wszystko jest trudne, zanim stanie się proste:)

Dezyderata | 2015-06-06

Napisana w sposób faktycznie skłaniający do refleksji.

Łełek | 2015-02-04

Dla osób, które podchodzą obiektywnie oraz świadomie do siebie i świata, będzie to pouczająca i niosąca mądrość o sobie samym lektura. Pozwoli ona spojrzeć na ważkie tematy z różnych perspektyw.

Warto się zatrzymać i poświęcić trochę czasu na kontemplację z książką w ręku.

Stanisław Gut | 2016-01-22

Napisana przystępnie bez trudnego słownictwa. Im "głębiej" się ją czyta tym więcej może nas ona zainteresować. Sądzę jednak, iż użyto w niej zbyt dużo cytatów co skutkuje niedostatkiem własnych rozmyślań autora, które wydają się być może nawet bardziej interesujące.

Mirek610 | 2013-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Spora dawka teorii filozofii. Przy wyborze tej książki miałem nadzieję na trochę bardziej luźną formę tych rozważań.

Demios | 2015-10-05
Przeczytana: 2015 rok

Książka profesora Gadacza jest jednym z dowodów na jałowość i ciasnotę intelektualną jaka zapanowała w polskiej literaturze filozoficznej. Książka idealnie nadawałaby się na szkic do przeciętnej rozprawy doktorskiej, a nie poważną dyskusję w temacie umiejętności życia. Pewien model pisania zaprezentowany także w tej pozycji tj. teraz przedstawię 5 poglądów na temat samotności prezentowanych przez ... - można już chyba uznać za trend wśród polskich filozofów i manierę zaczerpniętą z uniwersyteckiej indoktrynacji. Pan Profesor wybrał sobie myślicieli bliskich jego sercu, napisał co sądzili na dany temat, po czy stwierdził, że się z nimi zgadza i dodał kilka zdań od siebie (no bo coś trzeba dodać od siebie...) Żadnego świeżego spojrzenia, żadnych kontrowersyjnych tez, miałka polemika i nic co zmuszałoby czytelnika do jakiejkolwiek refleksji. Dawno nie czytałem książki od której biłaby taka niemoc intelektualna.

wisniewskikajetan | 2016-11-13
Przeczytana: czerwiec 2016