Pojedynek na słowa. Techniki erystyczne w publicznych sporach

Wydawnictwo: Znak
832400565x
poradniki

Każdy człowiek niemal codziennie musi przekonać kogoś do swoich racji: nie tylko partnera w dyskusji, ale także a może przede wszystkim osoby przysłuchujące się rozmowie. Niestety nawet bardzo mocne argumenty często okazują się za słabe. Wyraźnie widać to podczas debat politycznych: niejednokrotnie publiczność przyznaje słuszność temu, kto wcale nie ma racji, ale... No właśnie. W czym tkwi tajemnica? Dlaczego demagog ma w dyskusji większe szanse? Co zrobić, kiedy w publicznej rozmowie znajdziemy się w sytuacji bez wyjścia? Na czym polega gra tocząca się w telewizyjnych debatach?Jak wielką odgrywa rolę w naszym życiu erystyka, wiedzą menedżerowie, politycy, dziennikarze, PR-owcy, pracownicy marketingu i wszyscy ci, których praca wiąże się ze słownymi potyczkami. Ale to nie jedyne osoby, do których jest adresowana ta publikacja. Powinien ją przeczytać każdy, kto chciałby dowiedzieć się, jak mówić, żeby być przekonującym, i jak słuchać, żeby nie złapać się na erystyczny haczyk.

Marthe | 2016-01-02
Przeczytana: 2016 rok

Choć autor analizuje głównie dyskusje, które miały miejsce w studio telewizyjnym, z "Pojedynkiem na słowa" warto zapoznać się, by lepiej zrozumieć wszelkiego rodzaju debaty, nie tylko te telewizyjne. Kochan nie ukrywa, że jego książka powstała na bazie "Erystyki" Schopenhauera, jednak jej uwspółcześniona wersja bez wątpienia jest potrzebna - wiele się przecież zmieniło, jak choćby warunki, w jakich debaty się odbywają. Kochan wprowadza więc również takie rozróżnienia, jak kształt stołu czy pozycja kamery w telewizyjnym studio. Podstawą "Pojedynku" jest jednak wyjaśnianie technik takich jak "rozmydlenie", "latająca ryba", "woda na młyn" czy "belka w oku".
Książka napisana jest w przejrzysty i jasny sposób z trafnym doborem przykładów (nie przeszkadza mi, że wiele z nich to fragmenty z lat 90. - ważne, że są obrazowe). Najciekawszym fragmentem jest końcowy zapis erystycznego pojedynku między Rokitą i Lepperem, gdzie można "na żywo" można prześledzić użycie dziesiątek chwytów...

Michał | 2013-05-30

Gdybym zaczynając czytać tę książkę miał przy sobie kartkę i ołówek na pewno zrobiłbym doskonałe notatki na egzamin z erystyki. Technicznie i technice spierania się. Dużo przykładów pozwala od czasu do czasu obudzić się z surowych opisów metod omijania, rozmydlania i innych uberważnych metod stosowanych podczas debat. Mnie osobiście ta książka zniechęciła do obserwowania jakichkolwiek publicznych rozmów. Teraz wiem, jak łatwo jest nas- owce oszukać.

st_ark | 2013-03-23
Przeczytana: 2013 rok

uwspółcześniona wersja "Erystyki" Schopenhauera. Ciekawa, ale zbyt 'telewizyjna'.

Shalom | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Szkoda, że przeznaczona raczej dla występujących w TV a nie "ogólna".
Generalnie średnio inteligentna osoba potrafi wyłapać te wszystkie techniki erystyczne. Wystarczy mieć mózg. W książce zostały one po prostu zebrane, uporządkowane, opisane.
Dobre raczej dla ludzi, których czekają występy w TV i potrzebują zebrania w kupe wszystkich "chwytów".
Niestety autor ma rację - telewidz nie jest raczej istotą w pełni myślącą i nie zawsze wygrywa debaty osoba, która obiektywnie ma rację i najsilniejsze argumenty, co pokazały ostatnie wybory i zwycięstwo popisowego układu...

Marcin Senderski | 2014-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Przydatna, choć głównie pod kątem wystąpień telewizyjnych. Uwspółcześniony Schopenhauer. Czuję się trochę oszukany, bo moje wydanie jest datowane na 2012 rok, a przykłady poruszane w książce pochodzą mniej więcej z lat 1995-2005.

Maciej | 2016-08-02
Przeczytana: 2016 rok