Kore. O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-0863-6
czupirek

Kolejna, po Katharsis, książka wybitnego lekarza profesora Andrzeja Szczeklika. Jak zwykle pełna erudycyjnych nawiązań do literatury, filozofii, historii i malarstwa. Profesor pokazuje czytelnikowi największe osiągnięcia medycyny, te historyczne i zupełnie najnowsze. Zastanawia się jednocześnie nad istotą pracy medyka, sednem tej dziedziny nauki oraz szuka w niej… duszy. „Kore to po...

Kolejna, po Katharsis, książka wybitnego lekarza profesora Andrzeja Szczeklika.

„Kore to po grecku dziewczyna. A także – źrenica. Grecy mówili, iż duszę, w postaci maleńkiej dziewczynki, zobaczyć można przez oka źrenicę. Skąd mogli wiedzieć, że źrenica to jedyne okienko z widokiem na mózg, na jego nerwy wzrokowe? A gdzie dziś podziała się dusza? Co mówi nam o niej medycyna? Czy w sobie też duszy wygląda? I szuka jej w swoich odwiecznych światach – gdzieś między życiem a śmiercią, zdrowiem a chorobą, nauką a sztuką, a także – w miłości. Chodźmy więc na poszukiwanie razem z nią. Niech nas prowadzi. Przed nami wyprawa po duszę. Duszę medycyny”.

Książka nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2008.

Magdalena | 2015-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Zawsze fascynowali mnie ludzi wszechstronni. Owszem, specjalizacja jest cenna i warto orientować się świetnie przynajmniej w jednej dziedzinie. Ale w wielu i to nie mających ze sobą zbyt dużo wspólnego to już dla mnie mistrzostwo. Do takich osób należy Autor tryptyku: "Kore", Nieśmiertelność" i "Katharsis" - Andrzej Szczeklik. Profesor medycyny, pianista, znawca mitologii i antyku, społecznik.
W swych, napisanych piękną polszczyzną, książkach rozważa czym jest, dokąd zmierza, czym powinna być współczesna medycyna. Mnóstwo tu odniesień do malarstwa, mitów, historii. Każdy krótki rozdział na tyle intensywny, że nie da się czytać szybko. Raczej smakować powoli.
Polecam obecnym i przyszłym lekarzom - tak jak profesor mam nadzieję, że medycyna opierać się będzie na empatii lekarza wobec cierpiących pacjentów.
Polecam też wszystkim ceniącym niebanalne skojarzenia, piękny, literacki język i niezwykłą szatę graficzną.
Nie zawiedziecie się.

Snoopy | 2011-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2011

Nie sądziłem, że spodoba mi się ta książka. Nigdy nie interesowała mnie tematyka medyczna, a wręcz zawsze od niej stroniłem. Ten pięknie wydany tom wpadł mi w ręce trochę przez przypadek i skusiłem się ze względu na piękne reprodukcje dzieł sztuki, jakie znalazłem wewnątrz. Medycynę zawsze kojarzyłem z naukami empirycznymi, szczegółowymi, tymczasem w esejach Szczeklika jawi się ona jako dziedzina w pełni humanistyczna - którą przecież jest par excellence. "Kore" podaje mnóstwo rzetelnych informacji i ciekawostek związanych z tematyką medyczną (także z historii medycyny - co było dla mnie wyjątkowo ciekawe). Nie stroni jednocześnie od odwołań do mitów, literatury, religii, filozofii, antropologii etc. Nadzwyczaj ciekawa i zupełnie dla mnie nowa perspektywa w tej dziedzinie. Polecam. A sam zabiorę się zapewne za wcześniejsze "Katharsis" tegoż autora.

Cailleach | 2014-01-08
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Książka jest pięknie wydana. Papierowa obwoluta przyciągająca wzrok, a pod nią płócienna twarda okładka z tym samym zdjęciem. Każdy rozdział rozpoczyna się kolorową reprodukcją dzieła sztuki oraz opatrzony jest średniowiecznym rysunkiem.

Rozdziały dotyczą zwykle jednego tematu - mózgu, duszy, śmierci... Autor zestawia najnowsze odkrycia medyczne - jak komórki macierzyste z zagadnieniami nauk humanistycznych. Odwołuje się do historii, religii i etyki. Na podstawie obrazów analizuje symptomy chorób, a historię medycyny przedstawia często przez pryzmat sztuki i filozofii.

Prezentuje np. badania, które pozwoliły na odkrycie alergenów w zestawieniu z filozofią i wierzeniami starożytnych.

Każdy rozdział przynosi wiele informacji, których próżno szukać w pseudonaukowych czasopismach. To co cielesne zostaje zestawione z duchowym, choroby genetyczne jak akromegalia pozwala na odwołanie się do legendy o gigantach....

Napisana jest pięknym językiem i przypomina fascynujący wykład, również...

psotka2112 | 2010-05-31

Zawsze wydawało mi się ( może na okoliczność tego,że wiele czasu spędzałam w szpitalach), że lekarz to taki ktoś, kto rano wpadnie, potem coś pokroi i poleci dalej. Literaccy lekarze to były postacie z innej planety. Ale Szczeklik jest prawdziwy. I poza tym, że leczy, pisze też świetne książki. "Akademia platońska" Rafaela to dla Szczeklika nie tylko dzieło sztuki, ale także możliwość diagnozowania chorób postaci na obrazie przedstawionych. I całe mnóstwo innych medyczno-humanistycznych ciekawostek. I Kore - opiekunka dusz, "dziewczynka pokazująca się w źrenicy chorego". A dziś, gdy mija już kilka miesięcy, odkąd poznałam Profesora poprzez korespondencję, książka nabrała dla mnie wartości szczególnej.

książek: 1919
Olga | 2014-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

2014.06.25 - 08.02

Dobrze się czyta książki ludzi, którzy mają coś do powiedzenia, posiadają wiedzę, a jednocześnie piszą w sposób przystępny.

O chorobach, mitologii, dylematach lekarzy napisane ładnym językiem.

Mariusz | 2012-04-22
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

Świetna książka, dzięki której można spojrzeć inaczej na medycynę, moje marzenie to żeby więcej było takich lekarzy jak Andrzej Szczeklik. Polecam bardzo mocno bo rzadko zdarza się tak niezwykła książka.

nocny_marek | 2015-12-03
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Ekscytujące spotkanie z umysłem poszukującym. W 'Kore' wędrujemy za Szczeklikiem od świata mitów i magii, przez literaturę i sztukę by wreszcie dotrzeć do rozległych obszarów wielu dyscyplin naukowych. W wędrówce tej spotykamy i Homera, i Wagnera, i Ishiguro...
Przemierzamy tę nieskończoność, aby wraz z autorem zadawać sobie odwieczne pytania, które nas określają: o granice wolności, o istotę człowieczeństwa i próbujemy znaleźć harmonię między rozumem a wiarą.
Lektura 'zapładniająca' umysł i dostarczająca estetycznych wibracji.
Na pewno będę wracać do 'Kore'.

wiking | 2011-07-19
Przeczytana: 2009 rok

autor kocha świat starozytnych mitów greckich oraz medycynę. Łączy w sobie te dwie sprawy z właściwym lekarzowi urokiem, książka poznawcza i piękna, dobrze się czyta, wskazuje człowiekowi jego miejsce we wszechświecie

krokodylek | 2014-03-21
Przeczytana: 08 grudnia 2009

Mam ochotę pytać, parafrazując piosenkę: ,,Gdzie ci mistrzowie, orły, sokoły?"
Dr Szczeklik dokonuje cudu wskrzeszenia duszy medycyny: ,,Talitha cum!" i otwierają się oczy, z szerokimi źrenicami

Marta | 2015-01-20
Przeczytana: 2008 rok

Rewelacyjny zbiór przemyśleń z dziedziny medycyny, biologii a nawet sztuki. Doskonale rozszerza horyzonty pojmowania zdrowia i choroby.