Śniadanie z Sokratesem. Filozofia na talerzu

Breakfast with Socrates. The Philosophy of Everyday Life
filozofia,
filozofia i etyka
Agata_Adelajda

Robert Rowland Smith w swojej książce „Śniadanie z Sokratesem” z humorem i erudycją, czerpiąc z tradycji filozoficznej, przygląda się codzienności i pokazuje nie tylko jej ukryte znaczenia, ale także że myślenie ma moc wyzwalającą. Autor zabiera czytelnika w niezwykłą antropologiczno-filozoficzną podróż przez dzień powszedni. W jego krótkich i błyskotliwych analizach drogi do pracy, jedzenia,...

Autor zabiera czytelnika w niezwykłą antropologiczno-filozoficzną podróż przez dzień powszedni. W jego krótkich i błyskotliwych analizach drogi do pracy, jedzenia, oglądania telewizji, zakupów, kąpieli, seksu, kłótni z partnerem itp. spotykamy filozofów (Platon, Kant, Kartezjusz, Machiavelli, Wittgenstein, Heidegger), postaci z pogranicza filozofii i innych nauk humanistycznych (Freud, Levi-Strauss, Sartre, Foucault, Barthes, Derrida, Adorno), a także pisarzy (od Shakespeare’a do Garcii Marqueza i McCarthy’ego), malarzy, filmowców, kompozytorów, postaci historyczne i twórców pop-kultury (Rolling Stones, bohaterki „Seksu w wielkim mieście”, Woody Allen i Monty Python).

Książka zaskakuje czytelnika lekkością stylu i intensywnością spostrzeżeń. Pokazuje, że - wydawałoby się banalne - codzienne dylematy, w oczach filozofów mają zaskakujące znaczenie. A co najważniejsze, staje się wspaniałym wprowadzeniem w idee wielkich myślicieli, i to niezależnie od poziomu wiedzy teoretycznej.
„Śniadanie z Sokratesem” to książka, od której można zacząć swą przygodę z filozofią klasyczną i współczesną myślą humanistyczną. To także nieoceniona lektura dla każdego inteligenta – pełna intrygujących uwag, otwierających nowe perspektywy, zachęcających do własnych rozważań.

Książka została przetłumaczona na 20 języków.

źródło opisu: http://www.dwpwn.pl/produkty/660/sniadanie-z-sokratesem

źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/produkty/660/sniadanie-z-sokratesem

BookBasset | 2014-05-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 15 maja 2014

Ciekawa pozycja, która pozwala nam spojrzeć na wiele spraw z kompletnie innej perspektywy.

Kiedy sięgnąłem po tę pozycję myślałem, że będzie stanowiła żartobliwe wprowadzenie do fascynujące świata filozofii, lecz celem autora było raczej, ukazanie czytelnikowi "praktycznego" wykorzystania filozofii w życiu codziennym. Każdy rozdział omawia więc jakiś etap zwyczajnego dnia (wstawanie, praca itd.) analizowany z punktu widzenia filozofii.

Jest to interesująca książka i mogę ją polecić osobom, które często zastanawiają się nad pozornie błahymi sprawami. Okazuje się, że na wszystko można spojrzeć głębiej.

Nie jestem ekspertem w dziedzinie filozofii, więc nie ocenię tej książki pod względem merytorycznym. Mogę jedynie stwierdzić, że zachęca ona do dalszego poszukiwania wiedzy w tej dziedzinie (co stanowiło moim zdaniem główny cel niniejszej pozycji).

Darkiz | 2017-09-02
Przeczytana: 02 września 2017

Autorowi wiedzy i poczucia humoru nie brakuje !Zachęca czytelnika żeby spojrzał bardziej dociekliwie na wszystko,co go otacza. Tak podsumowuje tę książkę :"wszystko dobre,co się kończy". Wysiłek, jaki włożyłeś w przeczytanie tej książki,zostanie nagrodzony przez poczucie domknięcia,z którego wynika,że-przynajmniej na razie-praca została zakończona.Przejdziesz od "czytam"do"przeczytałem" i będziesz mógł odłożyć niniejszą książkę - dosłownie - na rzeczywistą półkę oraz - metaforycznie - na prawdopodobnie bardziej chaotyczną półkę swojego umysłu,gdzie przeczytane książki są tylko częściowo pamiętane,nazwiska ich autorów już się zatarły,a zawarte w nich idee pomieszały się ze zdarzeniami z twojego życia .W obu przypadkach niniejsza książka traci swoją chwilową uprzywilejowaną pozycję,jaką zajmowała,gdy ją czytałeś,by zająć miejsce pomiędzy niezliczonymi innymi elementami,które przez te wszystkie lata współtworzyły twoje codzienne życie .
No może ten mały fragment zachęci do...

miqa | 2012-03-28
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 28 marca 2012

Robert Rowland Smith to brytyjski pisarz, autor książek z zakresu filozofii, literatury i psychoanalizy. W jego najnowszej książce „Śniadanie z Sokratesem. Filozofia na talerzu” autor łączy te gatunki, skupiając się jednak głównie na filozofii i starając się w prosty sposób zachęcić czytelnika do poznania odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.

„Śniadanie z Sokratesem. Filozofia na talerzu” to zbiór felietonów, które mają za zadanie przekonać czytelnika w każdym wieku, że filozofowanie wcale nie jest takie skomplikowane! Może być zarówno zabawne jak i pouczające, a w tej książce łączą się oba te czynniki tworząc coś bardzo ciekawego. Robert Rowland Smith zwraca się bezpośrednio do czytelnika nie używając górnolotnych określeń i trudnych definicji, a raczej pisząc prostym językiem wykłada nawet najbardziej skomplikowane aspekty z dziedziny filozofii. Dużym plusem jest to, że autor nie stosuje swojej wiedzy, żeby przedłożyć nam suche fakty znane już od wieków. Smith pokazuje jak...

Krzysiek | 2014-10-10

Przeurocza książka na dwa wieczory. Albo na osiemnaście wieczorów. Jak kto woli. W każdy razie dostajemy zbiór smacznie i lekkostrawnie podanych rozmaitych myśli, poglądów filozoficznych odniesionych do codziennych czynności. Świetna pozycja pokazująca, że każda nasza czynność, każda interakcja rodzi rozmaite wątpliwości lub implikacje. Nawet kiedy siedzimy i nic nie robimy to jest to świetny punkt do rozpoczęcia rozważań o "nicnierobieniu". I nagle proza życia przekształca się w świetną i zabawną przygodę intelektualną, Bardzo smaczne

Bookeriada | 2014-07-23
Przeczytana: 14 kwietnia 2012

Nie ma się co oszukiwać – filozofia nie jest prostym i banalnym tematem (jak sama nazwa wskazuje) i raczej nigdy nie będzie.

Wiele „dzieł” próbujących przestawić ją jako łatwą albo odbiera jej urok albo sprawia, że jest wręcz niejadalna – wbrew tematowi wyżej przedstawionemu. Stąd też moje zainteresowanie „Śniadaniem z Sokratesem” – zwyczajnie męczyła mnie ciekawość, co kryje się za tym zbiorem literek.

Okładka w żaden sposób nie była w stanie zasugerować mi, co też znajdę w środku. Albo po prostu nie zauważyłam, napadnięta ostrym, bo słonecznym kolorem. Ani to źle, ani dobrze. A co w środku? Otwieram i czytam, ale ani grom z nieba mnie nie dopadł, ani – co ważne – zniesmaczenie.

Autor podążając śladem naszych codziennych, zwykłych spraw, próbuje udowodnić, że w każdej drobnostce – od porannego przebudzenia, aż do ponownego snu – jest szczypta filozofii. Według niego nawet najbardziej trywialne czynności mogą być wartościowe, głębokie, godne przemyślenia, itd., itd. Przytaczane...

Agata_Adelajda | 2012-03-12

Nie tak dawno temu popularne były miniwykłady Leszka Kołakowskiego 'O co pytają nas wielcy filozofowie?'. Cykl programów oraz wydanie książkowe trafiły na podatny grunt odnosząc niemały sukces komercyjny. Historia filozofii stała się zrozumiała, a przynajmniej Kołakowski starał się tak tłumaczyć, żeby osoba nie związana ze środowiskiem akademickim zrozumiała sedno.
'Śniadanie z Sokratesem' to zbiór felietonów brytyjskiego autora, związanego między innymi z Indpendent, Evening Star i BBC. Smith stara się, poprzez ciekawe spostrzeżenia, oraz zaskakujące spostrzeżenia przybliżyć i odbrązowić filozofię. I tak - budzimy się z Kartezjuszem, dzięki wnioskowaniu którego upewniamy się, że żyjemy [Nawet jeśli myślisz, że jesteś martwy, to sam fakt, że o tym p o m y ś l a ł e ś, oznacza, że żyjesz, bo myślenie implikuje istnienie], tożsamość w tłumie pozwala nam zachować Nietzsche, a lekcję małżeńskiej kłótni udzielają nam starożytni retorycy.
'Śniadanie...' nie jest kolejną historią...

Jacek Sosnowski | 2013-11-25

Czas studiów upłynął mi na czytaniu tekstów politycznych (teoria polityki) oraz filozoficzno-społecznych - stąd zamiłowanie do takich tematów. Ale po studiach rys naukowy odchodzi w niepamięć i pojawia się chęć czytania pozycji oddalonych trochę od murów uniwersytetu. To z pewnością jedna a tych książek - doskonałe opisy codziennych sytuacji, a dopiero POTEM dopasowane kategorie filozoficzne. Ta właśnie przewrotna kolejność wyróżnią tę książkę.

shadow | 2012-03-16
Przeczytana: 16 marca 2012

Lepsze od tego, czego się spodziewałam. Przyjemnie się czyta, a przy tym teresc nie ubliża filozofii. nie zmieniła mojego życia, ale też uważam, ze nie straciłam czasu przy tej lekturze.

nieperfekcyjnie | 2012-07-19
Przeczytana: 17 lipca 2012

Nigdy nie przepadałam za filozoficznymi rozważaniami na tematy dotyczące egzystencji, rzeczywistości, prawdy, wartości czy moralności. Trafiając na „Śniadanie z Sokratesem. Filozofia na talerzu”, miałam pewne obawy, ale z drugiej strony - coś ciągnęło mnie do tej pozycji... Czy dobrze zrobiłam, sięgając po tę książkę?

Robert Rowland Smith jest autorem książek z zakresu filozofii, literatury oraz psychoanalizy. W swojej książce pod tytułem „Śniadanie z Sokratesem. Filozofia na talerzu” postanowił udowodnić, że filozofia nie jest tak straszna i zawiła, jak mogłoby się wydawać.
Przy pomocy kolejnych filozofów przeprowadza nas przez cały dzień – od pobudki, poprzez pracę, zakupy i kąpiel, aż do momentu, kiedy oddajemy się w objęcia Morfeusza. Autor zastanawia się nad kolejnymi czynnościami, doszukując się w nich sensu. Najważniejsze jest to, że nie mądrzy się i nie moralizuje, ale wszelkie sytuacje i...

goh | 2012-05-10
Przeczytana: maj 2012

Naprawdę świetna książka!!! Na początku pozwolę sobie na cytat:
"Bo co się właściwie dzieje, kiedy czytasz zdanie, takie jak to, albo nawet całą książkę? Każda składa się ze słów, a słowa są czymś nadzwyczajnym. W jaki sposób te czarne zawijasy wydrukowane na papierze potrafią wznieść się niczym stado małych nietoperzy i pofrunąć prosto do twojego umysłu, gdzie tworzą małe pandemonium, zdolne cię zezłościć, zadziwić, poruszyć, przestraszyć, a nawet podniecić?"*

No właśnie, są takie książki, gdzie nie ma żadnego pandemonium, ani werbalnego akwarium treści, ale zdecydowanie "Śniadanie z Sokratesem" do nich nie należy...

"Książka zyskuje znaczenie, gdy jest czytana, kiedy uaktywnia się w umyśle czytelnika. Dopóki leży na półce, jest książką w takim sensie, że ma strony, okładkę i tekst, ale nie jest nią w sensie "pełnokrwistym" - nie jest werbalnym akwarium postaci, barw i wątków, które nas urzekają; nie jest jeszcze sobą.
Pod tym względem przypomina partyturę, a ty...