Problemy Filozofii

Problems of philosophy
83-01-13866-1
filozofia, etyka
Monika Pawelec

Jedno z najlepszych, zwięzłych wprowadzeń w zagadnienia konstytutywne dla europejskiej tradycji filozoficznej. Niniejsza pozycja to nie tylko podręcznik, ale również prezentacja własnych poglądów ontologicznych i epistemologicznych autora. Wielokrotnie wznawiana, wciąż aktualna, stała się jednym z największych sukcesów wydawniczych Russella. Książka stanowi nieocenioną pomoc dla studentów filozofii i lekturę pomocniczą dla słuchaczy innych kierunków nauk humanistycznych.

źródło opisu: http://alejka.pl/problemy_filozofii.html

źródło okładki: http://alejka.pl/problemy_filozofii.html

carlos | 2017-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2017

Tego typu książki o filozofii będą ciekawe tylko dla pewnej niszy, którą takie sprawy w ogóle interesują. Russel ma dar do przejrzystego i całkiem przystępnego przedstawiania filozoficznych sporów. Wykład jest zrozumiały i spójny, a opisy nie są przesadnie rozwlekłe. Przy okazji prezentacji problemów Russel sugeruje własne odpowiedzi, ale nie robi tego w sposób agresywny lub przeszkadzający czytelnikowi we własnych dociekaniach. Ogólnie książkę można zdecydowanie polecić.

ziombel | 2017-07-16
Na półkach: Przeczytane, Filozofia
Przeczytana: 16 lipca 2017

W Problemach Filozofii autor wykłada swoje poglądy dotyczące poznania oraz wiedzy. Książka zaczyna się od krótkiego scharakteryzowania sporu między idealizmem a materializmem, następnie przechodzi do problemów związanych z wiedzą. Omawia indukcję, wiedzę intuicyjną, prawdopodobieństwo prawdziwości wiedzy itp. Autor broni apriorycznego poznania, uważając, że dotyczy on głównie relacji(powszechniki, uniwersalia). Pod koniec utworu pisze dlaczego warto uczyć się filozofii, głównie ze względu na zmniejszenie pewności swoich przekonań oraz poznania wielu trudnych pytań.

Książkę mogę polecić, jednak warto wiedzieć, że jest trudna w czytaniu, także ze względu na tłumaczenie. Rozdziały zostały napisane w ten sposób, że należy je czytać po kolei, ponieważ całość stanowi jeden wykład.

Matias Szostak | 2014-09-21
Przeczytana: listopad 2013

Rewelacyjne objaśnienie podstawowych pojęć filozoficznych dotyczących poznania, wiedzy, postrzegania. Dopiero w około 5 rozdziale dochodzimy powoli do rzeczy których możemy być pewni :)

jatymyoni | 2014-08-02
Przeczytana: sierpień 2014

Fajna zabawa. Jak pisze autor: "Filozofia, nawet jeśli nie jest w stanie odpowiedzieć na wiele pytań, jak moglibyśmy sobie tego życzyć, posiada przynajmniej zdolność stawiania pytań, które czynią świat ciekawszym i ukazują dziwność i cudowność skrytą pod powierzchnią nawet najzwyklejszych rzeczy.", a Także " one (pytania) to bowiem rozwijają nasze pojęcie o tym, co jest możliwe, wzbogacają naszą intelektualną wyobraźnię i zmiejszają dogmatycxzną pewność siebie, która nie pozwala umysłowi spekulować. Ale przede wszystkim studiować ją należy dlatego, że wielkość kontemplowanego przez fiolozofię świata sprawia, że umysł też staje się wielki i może osiągnąć ową jedność ze wszzchświatem, która jest jego najwyższym dobrem." Można dać podtytuł wstęp do teorii poznania i wiedzy na podstawie stołu.

Maciek | 2014-05-23
Przeczytana: 23 maja 2014

"Jeśli to, co powiedziano wyżej, jest prawdą, to wiedza filozoficzna nie różni się w istotny sposób od wiedzy naukowej - nie istnieje szczególne źródło mądrości, dostępne dla filozofii, ale nie dla nauki. A i rezultaty, do jakich filozofia dochodzi, nie różnią się radykalnie od tych, jakie oferuje nauka. Istotną cechą filozofii, odróżniającą jej badania od badań naukowych, jest krytycyzm." ss. 163-164

Książka ta, napisana w 1911 roku, stanowi głównie wykład teorii wiedzy i traktuje w przeważającej większości o zagadnieniach epistemologicznych. Russell prezentuje w niej, w zarysie, własne poglądy odnośnie do rozważanych problemów, na przykład teorii prawdy. Wykład jest bardzo ścisły i wymaga od czytelnika pełnego skupienia. Dopiero w ostatnim rozdziale zatytułowanym "Wartość filozofii", autor pozwala sobie na nieco luźniejszy styl i słownictwo.
Lektura ta, mająca służyć za wprowadzenie do zagadnień filozoficznych, w gruncie rzeczy prezentuje wyłącznie analityczne i...