Podróże z Platonem. Filozofia na walizkach

Driving with Plato. The Meaning of Life`s Milestones
filozofia,
filozofia i etyka
egoistka

„Podróże z Platonem. Filozofia na walizkach” to pomysłowa kontynuacja bestsellerowej książki „Śniadanie z Sokratesem”. Tym razem w 19 krótkich esejach Robert Rowland Smith bierze na warsztat najbardziej znaczące wydarzenia ludzkiego życia: od narodzin, przez pierwsze kroki, szkołę, pierwszą miłość, pocałunek, po małżeństwo, kryzys wieku średniego, rozwód czy śmierć. Autor zadaje zaskakujące...

Autor zadaje zaskakujące pytania: Czy pierwsze kroki dziecka to wyraz jego oddzielenia od świata zwierząt? Czy szkoła jest krokiem w samorozwoju, czy raczej pierwszym ogniwem indoktrynacji i narzędziem opresji politycznej? Czy pocałunek to mechaniczne zetknięcie dwóch naskórków, czy sposób na połączenie dusz? Czy egzaminy to fundament uniwersyteckiego wyścigu szczurów, czy raczej podwaliny do wieloletnich przyjaźni? Czy suknia ślubna jest symbolem czystości panny młodej, czy sposobem na zatarcie jej indywidualności?
W swych wszechstronnych, zabawnych i niezwykle pojemnych analizach sięga po myśli największych filozofów m.in.: Platona, św. Augustyn, Rousseau, Sartre’a, Ricoeura, Heideggerta, myślicieli: Einsteina, Chomsky’ego, Adama Smitha, artystów: Szekspir, Tołstoj, Michał Anioł, August Rodin, Doisneau itp. a także symbole popkultury, np. film „Thelma i Louise”…
W „Podróż z Platonem” Robert Rowland Smith udowadnia, że filozofowanie nie jest dla elitarnego klubu wybrańców. Przede wszystkim jest to dobra szkoła życia, myślenia i znajdowania inspiracji, dzięki którym każdy może uwolnić się od nudy oraz rutyny.

źródło opisu: Carta Blanca 2012

źródło okładki: Carta Balnca

Olaf | 2014-03-06
Przeczytana: 06 marca 2014

Początkowo z podejżeniem patrzyłem na tą książkę. Jednak myliłem się. Jest lekka, momentami dość porywając i do tego prowadzi interpretację różnych filoficznych zagadnień od kołyski do grobu (i nie tylko). Filozoficzny purytanin zarzuci jej zapewne wspomnianą lekkość wywodu i przez to płyciznę. Jednak jest to niezobowiązująca lektura. Z resztą przeglądają współczesne filozoficzne dzieła można dojść do wniosku, że dziedzian ta straciła właśnie owego ducha banalości, które zawiera pytanie "dlaczego?". Bo czy nie jest najtrudniej ująć chociażby porządkująco te najbardziej proste racje i prawdy?

Anna | 2013-07-01
Przeczytana: 12 czerwca 2013

Książki właściwie nie mam w posiadaniu, bo pożyczyłam od chłopaka, który dostał ją coś w zeszłym roku i nie ruszył. W końcu się poddałam, wzięłam ją od niego i przeczytałam. Naprawdę nie rozumiem, dlaczego jej jeszcze nie ruszył, bo książka jest naprawdę ciekawa i warta grzechu.

Pozycja ta zdecydowanie różni się od tych, które dotychczas czytałam. Nie było dialogów, narratora w sensie powieści. Cóż, była inna, ale to nie odebrało jej uroku i wartości. Książka jest bardzo lekka, choć porusza ważne tematy i zdecydowanie ciężkie do opisania. Niemniej jednak autor ma bardzo lekkie pióro i szybko się czyta. Ja osobiście połowę książki pochłonęłam jednego wieczora.

Po skończeniu czytania urodziło się nagle we mnie wiele refleksji dotyczących życia. Z resztą nie ma się co dziwić, bo książka właśnie o tym opowiada! Jaki wpływ mają na naszą przyszłość poszczególne etapy naszego życia i - co ciekawe - często nawet postrzegane jako błahe zdarzenia mają duży wpływ na przyszłe kształtowanie...

nieperfekcyjnie | 2012-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Trzy tygodnie temu miałam okazję zapoznać się z twórczością Roberta Rowlanda Smitha, czytając jego "Śniadanie z Sokratesem". To właśnie dzięki niemu zaczęłam powoli przekonywać się do filozofii, której nigdy wcześniej nie darzyłam zbyt wielką sympatią. Przedmiot zwany filozofią, który miałam na pierwszym roku studiów był dla mnie stratą czasu oraz istną katorgą. Na szczęście, na mojej drodze stanął Smith, zadając kłam mojemu przekonaniu.

Tym razem autor zabiera nas w wyprawę śladami najistotniejszych momentów ludzkiego życia. Niektóre z nich dotyczą każdego człowieka, tj. narodziny, pójście do szkoły czy śmierć. Natomiast inne spotykają nie wszystkich - robienie prawa jazdy, branie ślubu, a później rozwodu czy oczekiwanie potomstwa. Oczywiście, nie podróżujemy sami, ponieważ towarzyszą nam znani myśliciele, humaniści, sławni pisarze. W tym wypadku rodzimy się z Sartre'm, raczkujemy z Darwinem,...

Agata_Adelajda | 2012-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

Tytułowa podróż, to droga wiodąca przez życie; Sokrates z poprzedniej części prowadził nas przez cały dzień, Platon jest tu pilotem wycieczki od świtu życia, do jego zmroku (jak w przywołanej we wstępie zagadce Sfinksa). Robert Rowland Smith próbuje odpowiedzieć na pytanie o sens życia, ale by nie wydało się ono zbyt "głębokie", podzielił je na kamienie milowe, które przechodzi większość z nas. Mamy tu narodziny, naukę chodzenia, ale i egzamin na prawo jazdy, pierwszą miłość, rozwód, czy przejście na emeryturę. Niektóre z kamieni milowych są naturalne, inne kulturowe, ale jedno je łączy - ich doniosłość i sposób, w jaki kształtują naszą osobowość. Człowiek jest jednocześnie istotą biologiczną i kulturową. Ta książka opisuje oba te wzajemne powiązane aspekty ludzkiej egzystencji. (...) Ma pomóc wam zastanowić się głębiej nad kluczowymi momentami i przemianami w naszym życiu.* Smith w dowcipny i inteligentny sposób odpowiada na szereg pytań: dlaczego nie pamiętamy własnych narodzin?...

ebabka | 2012-07-17
Przeczytana: lipiec 2012

Mądra, inteligentna książka. Z tych, po których przeczytaniu jesteśmy inni, zmieniamy się pod ich wpływem, zmieniamy swój stosunek do czegoś. Ja zmieniłam podejście do filozofii. Dotąd określenie, że ktoś "filozofuje" miało dla mnie wydźwięk negatywny. Obecnie jest zupełnie inaczej. Dzięki Smithowi nabrałam przekonania, że dzień bez rozmyślań jest dniem niepełnym, straconym :). Bo całe nasze życie powinno być podróżą w świecie miłującym mądrość. Polecam.

kotunia | 2015-08-09
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Ciekawa, filozoficzna wędrówka przez przekrój życia. Podobało mi się odwoływanie się autora do poprzednich rozdziałów. W końcu w życiu też sięgamy pamięcią do minionych rozdziałów naszego życia. Trochę odrobinę momentami przekombinowane, wydumane, ale w końcu taka już jest natura filozofowania. Napotkałam nieznane wcześniej słowa (pewnie długo ich nie zastanę nigdzie ponownie), ale których użycie w tego typu książkach wzbogaca je i podnosi ich wartość.

Wiktor Kajreb | 2017-02-23
Przeczytana: lipiec 2012

Nic by się nie stało gdyby każdy tą książkę przeczytał. Dużo czasu by to nie zajęło, a można się z niej dowiedzieć wiele prawd o człowieku od narodzin po śmierć.
Bardzo pouczająca, polecam.

Martyna Szweda | 2014-09-02

Ciekawe spojrzenie na każdy z etapów naszego życia. Warto przeczytać.

Krzysiek | 2015-07-28

Po "Śniadaniu z Sokratesem" lektura tej książki przyniosła lekkie rozczarowanie. Tym razem autor poprowadził nas przez ważne wydarzenia życiowe takie jak pójście do szkoły, ślub, rozwód na końcu emerytura i śmierć. I tak naprawdę dopiero w końcowych trzech rozdziałach znowu czuć tę energię, która biła wręcz ze "Śniadania z Sokratesem". Co najmniej połowę książki zaklasyfikowałbym do kategorii "przynudzania" ze zbyt małą ilością odniesień do filozofów a to teoretycznie największa zaleta obydwu książek - co filozofia i filozofowie mówią nam na temat tych wszystkich przeklętych rzeczy, które nam sie przydarzają - od urodzenia, poprzez jazdę tramwajem aż do śmierci :-)Ale na pewno warto, choćby dla trzech ostatnich rozdziałów.

nemona | 2017-10-24