Samotność. Powrót do jaźni

Seria: Seria z Wagą
Wydawnictwo: W.A.B.
Solitude. A Return to the Self
Pistacia

Dla współczesnego człowieka samotność to pojęcie negatywne. W dzisiejszym świecie, nastawionym na sukces, wymagane jest otwarcie się na innych. Wszechstronne kontakty zapewniają nie tylko powodzenie, lecz także poczucie wewnętrznej harmonii, spełnienia i szczęścia. Czy tak jest naprawdę? Storr, opierając się na badaniach Freuda i Junga, wyjaśnia, że samotność nie jest pojęciem jednoznacznym....

Czy tak jest naprawdę? Storr, opierając się na badaniach Freuda i Junga, wyjaśnia, że samotność nie jest pojęciem jednoznacznym. Owszem, niekiedy ma destruktywny wpływ na psychikę człowieka, zwłaszcza jeśli jest wymuszona (Storr przedstawia niejeden drastyczny przykład), istnieje jednak jej drugie oblicze. Genialni artyści i naukowcy, tacy jak Beethoven, Kant czy Newton, tworzyli swoje największe dzieła z dala od innych. I - jak sami pisali - to właśnie dzięki samotności zyskiwali wewnętrzny spokój. Ludzie, którzy dzięki dobrowolnemu życiu w izolacji osiągnęli szczyt swoich twórczych możliwości, są przykładem na to, jak każdy z nas może osiągnąć psychiczną równowagę i poczucie sensu.

[opis wydawcy]

źródło opisu: wydawnictwo W.A.B., 2010

źródło okładki: wydawnictwo W.A.B.

Medellin | 2016-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Książka kusiła mnie od dłuższego czasu swoim intrygującym tytułem. Kiedy w końcu po nią sięgnąłem, byłem zachwycony zarówno treścią jak i formą jej przedstawienia, bo przecież temat samotności jest bardzo atrakcyjny literacko. Znalazłem wiele ciekawych spostrzeżeń na temat życia w pojedynkę oraz różnorakie pojmowanie samotności i jej wpływu na dokonania twórcze znanych osób.

A propos tych właśnie znanych osób... Tu się właśnie zaczynają schody i książka traci - zbyt dużo jest szczegółów biograficznych i analizy twórczości tak, że w pewnym momencie robi się to nużące. Z planowanych 9-10 gwiazdek, po skończeniu książki daję ostatecznie 7 (za bardzo dobre początkowe rozdziały).

moch | 2013-11-30
Na półkach: Przeczytane, 2013

Zawsze byłam zwolennikiem poglądu, że człowiek przebywający sam ze sobą, znajduje się w najlepszym z możliwych towarzystw. Storr utwierdził mnie w tym przekonaniu.
Żyjemy w czasach nadmiernego przywiązywania wagi do intymnych relacji międzyludzkich, traktując je wręcz jako probierz szczęścia, a przecież radość i poczucie własnej wartości możemy czerpać ze swej pracy, procesu twórczego i wszelkich zainteresowań( nawet uprawy ogródka, czy gry na grzebieniu). Bombardowani zewsząd niezliczonymi bodźcami,żyjąc w chaosie i "na tempo", zatracamy umiejętność do przebywania w samotności, zapominamy o jej bardzo pozytywnych aspektach. Zdecydowana większość genialnych dzieł powstała w odosobnieniu. Samotność "sprzyja uczeniu się, myśleniu, innowacji, godzeniu się ze zmianą, utrzymywaniu kontaktu z wewnętrznym światem wyobraźni". Nawet samotność wymuszona okolicznościami może przynieść nieoczekiwane rezultaty. Warto sobie to uświadomić i spróbować nawiązać kontakt ze sobą samym.

Mimetyczka | 2010-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2010

Dobra, interesujaca ksiazka z dziedziny psychologii.
Nawiazania do Junga i Freuda.
Wskazuje na ciekawy aspekt samotnosci, ktora w tej ksiazce przestaje byc jedynie stanem pejoratywnym, a odkrywa nowe znaczenia.
Zdolnosc bycia w samotnosci staje sie wymiarem dojrzalosci emocjonalnej, a potrzeba- pragnieniem spojrzenia w siebie( a nie jak w utartym rozumieniu: ucieczka od nieudanych relacji)

Ciekawe nawiazania i przyklady tworcow(kompozytorow, pisarzy, artystow), ktorzy licznie czerpali z samotnosci.

ravenstag | 2014-03-30
Przeczytana: 30 marca 2014

Pełna akceptacji książka. Zwalnia samotników z poczucia winy i wybrakowania emocjonalnego.

Mary | 2013-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Trochę więcej się spodziewałam po tej książce, jak dla mnie zbyt wiele wplecionych jest tu życiorysów sławnych ludzi.

Istas | 2012-02-08
Przeczytana: 05 czerwca 2010