Popularne wyszukiwania
Polecamy
Pierre Bayard

- Pisze książki: publicystyka literacka, eseje, językoznawstwo, nauka o literaturze
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzony: 1954 (data przybliżona)
literaturoznawca, profesor literatury francuskiej w Paryżu. Jego domeną są związki teorii literatury i psychoanalizy. Autor licznych książek, m.in. Le Hors-sujet. Proust et la digression (1996),Enquête sur Hamlet. Le Dialogue de sourds (2002),Peut-on appliquer la littérature à la psychanalyse (2004),L'Affaire du chien des Baskerville (2008).
Esej Comment parler des livres que l'on n'a pas lus? (2007),w którym zachęca do twórczego odbioru dzieł literackich, znalazł się w czołówkach list bestsellerów we Francji.
- 363 przeczytało książki autora
- 937 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Ludzie wykształceni wiedzą coś, czego - na swoje nieszczęście - nie wiedzą ludzie niewykształceni, mianowicie zdają sobie sprawę, że kultura to przede wszystkim kwestia orientacji. Człowiek wykształcony to nie ten, który przeczytał taką czy inną książkę, ale ten, który potrafi poruszać się pośród wszystkich , który wie, że tworzą one pewną całość, i jest w stanie określić miejsce każdego elementu tej całości w stosunku do pozostałych.
Ludzie wykształceni wiedzą coś, czego - na swoje nieszczęście - nie wiedzą ludzie niewykształceni, mianowicie zdają sobie sprawę, że kultura...
Rozwiń ZwińTakże spotkanie z ogromem - właściwie nieskończonym - potencjalnych lektur może nas zaprowadzić do idei całkowitego nie-czytania. Jak bowiem wobec tak ogromnej liczby opublikowanych dzieł nie uznać, że czytanie - nawet gdybyśmy poświęcili tej czynności całe życie - jest całkowicie beznadziejne? I tak przytłaczająca większość książek pozostanie dla nas na zawsze nie znana.
Także spotkanie z ogromem - właściwie nieskończonym - potencjalnych lektur może nas zaprowadzić do idei całkowitego nie-czytania. Jak bowiem...
Rozwiń ZwińRozmowy, które prowadzimy sami ze sobą i z innymi, dotyczą raczej nie książek, lecz bardzo przybliżonych wspomnień o nich, kształtowanych przez naszą teraźniejszość.
Rozmowy, które prowadzimy sami ze sobą i z innymi, dotyczą raczej nie książek, lecz bardzo przybliżonych wspomnień o nich, kształtowanych pr...
Rozwiń Zwiń