Gawędziarz

Wydawnictwo: Znak
El Hablador
978-83-240-1139-1
Maeg

Gawędziarz to wyjątkowa książka w dorobku Vargasa Llosy. Historia amazońskiego plemienia Macziguengów i ważnej roli, jaką pełnili w nim gawędziarze - wędrowni opowiadacze, przekaziciele wieści codziennych, a także legend i symboli, będących fundamentem istnienia ukrytej przed światem społeczności. Powieść to jednocześnie rekonstrukcja losów przyjaciela z lat studiów - Żyda, Saula Zuratasa, etnologa, który próbując odnaleźć dowody na istnienie maczigueńskich gawędziarzy, w końcu sam przemienił się w jednego z nich.

Llosa prowadzi nas przez świat szamańskich praktyk, znachorów i czarowników. Snuje opowieści o księżycu, wykradaniu kosmyków włosów, o tym jak leczyć członek ukąszony przez osę i o tym... jaki amulet nosi w portfelu. Pełno tu mitów, zjawisk nadprzyrodzonych, legend, rytuałów i magii.

Gawędziarz to także opowieść Llosy o sobie samym. O wyprawach do dżungli amazońskiej, o przyjaciołach, pracy uniwersyteckiej, badaniach lingwistycznych, programie telewizyjnym pt. "Wieża Babel", dla którego robił wywiady z Borgesem, Sábato, Miłoszem. To powieść o tym, jak opowiadać historię.

jamczyk | 2016-10-17
Przeczytana: 16 października 2016

O utracie i szukaniu tożsamości przez narody, plemiona i pojedynczych ludzi.
O snuciu opowieści, która opisuje wszystko, lecz nic, sama nie wyjaśnia.

Wojciech Gołębiewski | 2016-09-28
Przeczytana: 28 września 2016

Ostatnio dałem 7 gwiazdek Vargasowi za "Marzenie Celta", to wobec poprzednich (6, 5, 2, 1) awans, więc gdy mnie wpadła w ręce następna jego książka, postanowiłem ten ewentualny awans sprawdzić. Vargas (ur. 1936) napisał "Gawędziarza" w 1987 roku. Skrót z Wikipedii:
"... Powieść opisujące amazońskie, wędrowne plemię Macziguengów. Autor opowiada o roli gawędziarzy w ich świecie, przedstawia ich opowieści, przeplatane historiami z życia narratora, który prowadzi nas po realiach peruwiańskiej przyjaźni i magicznego świata plemiennego. Powieść jest pełna elementów magicznych, rytuałów, legend, zjawisk nadprzyrodzonych.
Autor zrekonstruował losy swojego przyjaciela Saula Zuratasa, peruwiańskiego Żyda, który zafascynowany plemieniem Macziguengów, po zakończeniu studiów antropologicznych, w tajemnicy przed wszystkimi opuścił cywilizację, by zamieszkać wśród ludów plemiennych i stać się jednym z gawędziarzy. To także opowieść o życiu samego autora...

Molly | 2011-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2011

Jak wielki wpływ może mieć na ludzkie życie przypadek? Fundamentalny, okazuje się. Podczas pobytu we Florencji narrator (którego nie sposób tu nie utożsamiać z autorem), niespodziewanie natrafia na wystawę zdjęć ukazujących codzienne życie i obyczaje rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej, plemienia Macziguengów. Jego szczególną uwagę przykuł znajomo wyglądający mężczyzna, pełniący wśród sfotografowanych szczególną rolę, rolę gawędziarza. Odtąd daje się on porwać nurtowi wspomnień, który tworzy fabułę powieści. Llosa zaczyna gawędzić...
Saula Zurutasa poznał autor za czasów studenckich. Już wtedy wyróżniał się on nie tylko fizycznie (miał znamię zakrywające mu niemal połowę twarzy), ale również jego zainteresowania i poglądy były nietypowe. Fascynował go bowiem prymitywny świat mieszkańców dziewiczej puszczy, ich wierzenia, poglądy, sposób patrzenia na świat. Ponadto był rzecznikiem pozostawienia ich jako nietkniętych cywilizacją za wszelką cenę, postulował równowartość ich...

Magdalena | 2015-03-19
Przeczytana: 13 marca 2015
Piotr | 2014-03-27

Im bardziej zagłębiałem się w świat opowieści Maskamiki, tym bardziej budziła się tęsknota za byciem kimś takim jak on. Człowiekiem, który porzucił cywilizację i został wędrownym opowiadaczem, Tasurinczim plemion Macziguengów.
Książka przypomina jak ważna w życiu.. sam nie wiem... społeczeństwa? narodu? plemienia? ...a może po prostu w życiu rodziny... jak ważna jest opowieść. Sztuka opowieści jest już mocno zapomniana w dobie internetów, fejsbuków i innych wynalazków, które odsuwają nas od siebie. Ale ja ciągle pamiętam opowieści mojej Babci o jej codziennym życiu, kiedy była młoda. I chyba to przypomniała mi ta książka - tęsknotę za czymś czego nie dane mi było doświadczyć - przekazywania doświadczeń z pokolenia na pokolenie, od starych dla młodych...
A kończąc filozowanie ;) - piękna opowieść o pierwotnych plemionach Amazonii i ich zderzeniu z panoszącą się cywilizacją zachodu. Tym ciekawsza, że narratorem jest światowy biały człowiek.

"Ja przynajmniej właśnie tego się...

visenna88 | 2012-06-01
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 29 lutego 2012

Ta książka zostanie w pamięci jeszcze na długo po odłożeniu jej na półkę.

Opowiada o zderzeniu dwóch kultur, które żyją zupełnie obok siebie, bez żadnej symbiozy czy interakcji: Macziguengów i mieszkańców "nowoczesnej" Ameryki Łacińskiej. Pojawia się pytanie, na ile możemy pozwolić sobie na ingerencję w pierwotną kulturę. Czy przypadkiem nie niszczymy jej, próbując ją na siłę zakonserwować, wysyłając tam antropologów i podróżników? Ubrani w jeansy badacze z lustrzankami, choćby nie wiem, jak się starali, stanowią zaburzenie naturalnego biegu życia plemion indiańskich. Jedyną opcją jest całkowita synkretyzacja z obcą kulturą i to właśnie robi młody Żyd, Samuel.

Wzruszająca opowieść o poszukiwaniu swoich korzeni i społeczeństwa, o trudnych wyborach i o tym, że to, co słuszne, nie zawsze jest oczywiste i zmusza nas do zaparcia się wszystkiego, w co do tej pory wierzyliśmy.

fiona | 2012-08-09

Niesamowita książka! Poprzez wielość przedstawionych mitów, legend i opowieści bardzo pobudza wyobraźnię czytelnika. Aby je wszystkie zrozumieć, należy, wbrew pozorom, odrzucić logikę. Należy zapomnieć wszystko czego człowiek nauczył się o świecie i uczyć się tego świata od nowa od Macziguengów. O słońcu, które świeci dzięki temu, że plemię podtrzymuje je na niebie swoją wędrówką. O gwiazdach, które są samiczkami świetlików zabranymi przez księżyc. O bogu Tasurinczim, który swym tchnieniem stworzył wszystko co dobre. Ale jest to też opowieść o zwykłym, prostym życiu plemion amazońskich, które upływa na uprawianiu manioku i kukurydzy, łowieniu ryb, budowie chat i wychowywaniu dzieci. Mimo tego, że większość czasu zajmuje im przemieszczanie się z miejsca na miejsce i walka o byt to są społecznością niesamowicie uduchowioną. Mają swoje rytuały, szamanów, mędrców, gawędziarzy. Ich życie wypełnione jest magią i zjawiskami nadprzyrodzonymi. Wśród tych legend wyłania się też historia Żyda...

najukochańsza na świecie! czysta magia. w tych niepozornych i czasem mało zrozumiałych gawędach ukryte są prawdziwe filozoficzne perełki, które nie raz wyratowały mnie z różnych życiowo-duchowych opresji. grande Mario!

Salma | 2011-09-27

Niesamowicie egzotyczna podróż! Llosa zabiera czytelnika w bajeczną podróż do legend prymitywnych ludów amazońskich. Fascynacja autora Macziguengami zaraża, a snute przez gawędziarza opowieści wciągają jak bajki w dzieciństwie. Zaczarowana książka.

Jarek1983 | 2014-10-15
Przeczytana: 15 października 2014

Nie jestem w stanie przecenić twórczości autora "Rozmowy w Katedrze", ale też niejednokrotnie rozmijam się z nim w jego sposobie opisu i postrzegania świata, tudzież sposobie w snuciu opowieści. Tak jest z "Gawędziarzem". Rzecz to o kulturach sąsiadujących ze sobą, ale nie mających ze sobą nic wspólnego. Jest tu dużo magii, rozmyślań natury ogólnej oraz opisów z życia samego Vargas Llosy. Niestety całość jest dość nużąca i lekko męcząca. Mario Vargas Llosa nie potrafi się zdecydować czy chce pisać wspominki, rozwodzić się o naturze rzeczy czy prowadzić reporterskie śledztwo. To rozchwianie powoduje, że książka momentami się rozjeżdża. Ale! Mario zawsze ma dla nas niepowtarzalne zdania takie jak to: "kultura nie jest synonimem nauki, literatury czy jakiejkolwiek wiedzy specjalistycznej, ale raczej sposobem zbliżania się do różnych problemów, punktem widzenia otwartym na wszystkie ludzkie sprawy".