Schronisko, które przetrwało

Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Schronisko, które przetrwało
Sławomir Gortych
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2023
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Karkonoska seria kryminalna (tom 2) Seria: Ślady zbrodni kryminał, sensacja, thriller
Karkonoska seria kryminalna (tom 2)
Ślady zbrodni
Wydawnictwo Dolnośląskie
2023-04-26
2023-04-26
literatura polska Karkonosze wojna zbrodnia tajemnica
Inne

Wyróżniona opinia i

Schronisko, które przetrwało

przeczytanych książek 25 napisanych opinii 22

Bez chusteczek nie zaczynaj ...jest tak emocjonalna, tak przerażająca a zarazem tak piękna, że z całą pewnością odwiedzę te tak pięknie opisane miejsca 😊😉😉

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo fajnie zbudowana fabuła,choć momentami przeciągnięta. Świetnym uzupełnieniem jest posłowie na końcu książki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo ciekawa fabuła. Książki napisane w dobrej narracji. Bogaty styl, dużo elementów historii. Solidne przygotowanie merytoryczne. Książki czyta się z zapartym tchem. Warto polecać je innym czytelnikom. Z niecierpliwością czekam na kolejne pozycje i polecam innym czytelnikom. Moja opinia - 10. Tak trzymać!!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To był cudowny powrót w Karkonosze!
Tym razem śledzimy losy Justyny Skały, której postać pojawiła się w pierwszej części trylogii, a teraz możemy ją dokładnie poznać. W powieści przewija się sporo faktów historycznych, które sprawnie łączą się z fikcją literacką. Momentami miałam wrażenie, że jest to powieść sensacyjna, tak trzymała w napięciu. Rozpędzony pociąg, strzelanina, porwanie.. Uf, sporo się działo.
Uważam, że "Schronisko, które przetrwało" jest bardzo udaną kontynuacją pierwszej części i mam nadzieję, że trzecia część mnie nie zawiedzie.

To był cudowny powrót w Karkonosze!

Ach te Karkonosze, można do niech wracać i wracać, i nigdy się nie znudzą. Książka trzyma poziom pierwszego tomu. Autor sprytnie łączy fakty z fikcją literacką, a czyta się to bardzo dobrze. Jest zagadka, wartka akcja i powrót znanych bohaterów. Ale najważniejszym bohaterem są góry. Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Okazuje się, że być może nie jest tak, że nie lubię kryminałów, a trafiałam do tej pory na złe książki tego typu. Tak się cieszę, że wróciłam do drugiej części tej serii, i że moje przeczucie nie myliło mnie - ta książka jest o wiele lepsza niż pierwsza (choć i tamta była dobra). Język Autora jest jeszcze ładniejszy i mniej mamy nienaturalnych ekspozycji w dialogach.

Ta powieść jest jak film Hitchcocka - zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie tylko narasta. Mamy tu jeszcze więcej akcji i zarówno starych, jak i nowych bohaterów, którzy dają się lubić i których motywacje są do pewnego stopnia zrozumiałe. Szczególnie cieszy mnie jako historyczkę podejście Autora do scen z retrospekcjami - widać wykonany research i duże zrozumienie dziejów historycznych, z empatią, ale bez anachronizmu. Z tych samych powodów lubię też postać Jacka Węglorza, którego zacięcie badawcze zostało opisane bardzo zgrabnie, z nutką humoru.

Jako plus na konto Sławka Gortycha należy też dopisać kreacja postaci Justyny. Była w moim odczuciu ciekawsza niż Maksymilian i jestem miło zaskoczona, że postać kobieca została napisana tak zgrabnie piórem mężczyzny. Cieszę się, że książek z tej serii powstaje więcej, na pewno sięgnę po kolejne.

Ta...

Druga część przygód w Karkonoszach, hitlerowcy, PRL, wartka akcja i skarby. Ciekawsze niż pierwsza część więc czatuję na trzecią

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przykro mi, nie podzielam zachwytów. Nie wiem jak mogła wygrać z takimi pozycjami jak "Nemezis" lub "Poszukiwacz Zwłok". Tyle w kwestii głosowań. Nie zdołałem dokończyć.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fikcja przeplata się z prawdą. Dobra powieść rozgrywająca się w polskich górach. Akcja pełna zdarzeń, które prowadzą do kolejnych. Warta poświęconego czasu

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytając kryminał przy którym dobrze się bawisz, jednocześnie masz szanse na poszerzenie swojej wiedzy na temat historii Karkonoszy. Wielki szacunek dla autora za bardzo rzetelnie przedstawiono tło historyczno-geograficzne.