Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao

Wydawnictwo: Znak
The Brief Wondrous Life of Oscar Wao
978-83-240-1192-6
jusola

Fukú to wyjątkowo uporczywa klątwa. Przekleństwo na twą głowę i wszystkich twych najbliższych! Chyba że uda ci się znaleźć zafę, która je z ciebie zdejmie. Oscar jest wyjątkowym dziwakiem. Nastoletni Dominikańczyk, który mieszka w Stanach z siostrą i matką - zbyt cichy, zbyt gruby, zbyt brzydki i cudaczny, żeby istniał naprawdę. Fukú. Maniak literatury SF, gier komputerowych i Gwiezdnych...

Chyba że uda ci się znaleźć zafę, która je z ciebie zdejmie.

Oscar jest wyjątkowym dziwakiem. Nastoletni Dominikańczyk, który mieszka w Stanach z siostrą i matką - zbyt cichy, zbyt gruby, zbyt brzydki i cudaczny, żeby istniał naprawdę. Fukú. Maniak literatury SF, gier komputerowych i Gwiezdnych wojen. Jedyny w historii Dominikany prawiczek uzależniony od seksu, który zakochuje się na zabój średnio co dziesięć minut. Fukú. Po kolejnym zawodzie miłosnym i kolejnej próbie samobójczej matka wysyła go do babci na Dominikanę, gdzie Oscar oczywiście od razu się zakochuje. W starszej od siebie prostytutce. Fukú. Wybrance szefa policji. Fukú. I nagle historia wielopokoleniowej rodziny zaczyna się powtarzać...

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2009

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2395,Kr%C...»

allison | 2015-12-31
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Cieszę się, że zakończyłam ten rok ciekawą książką. Nie jestem zabobonna, ale lubię zamykać i otwierać poszczególne lata udanymi lekturami, a nie zawsze tak było.

"Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao" to na pewno powieść intrygująca i nietuzinkowa. Duży wpływ na to ma wielogłosowa narracja, dzięki której poznajemy poszczególne wydarzenia z różnych perspektyw (np. siostry i matki tytułowego bohatera oraz jego znajomych). Od czasu do czasu narrator wchodzi w rolę pisarza i te autotematyczne fragmenty podsycają ciekawość czytelnika oraz budują napięcie, bo zapowiadają to, co dopiero ma się zdarzyć, nie zdradzając zbyt wiele.

Życie Oscara faktycznie jest krótkie i niezwykle burzliwe. Dużo w nim nieprzewidywalnych perypetii, pełnych groteski, czarnego humoru, przemocy i tęsknoty za miłością.
Bohater raz bawi, innym razem przeraża, a najczęściej zadziwia.

Książka Junota Diaza to nie tylko specyficzny portret młodego Dominikańczyka. To również opowieść o terrorze i totalitaryzmie...

Magdalena | 2015-04-21
Na półkach: Ulubione, Factotum, Przeczytane
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Carajo (cholera), to było naprawdę niezłe ! Zupełnie nie w moim stylu, pisane trochę jakby na caballo (na haju), ale czytając bawiłam się świetnie, co najmniej jak po trzech szklaneczkach brugalu (marka dominikańskiego rumu). W tej dość osobliwej sadze rodzinnej jest trochę prawdy o Dominikanie (a prawda to, wiadomo, nie żadne dulces, lo siento...), trochę wulgaryzmów, trochę seksu i trochę przemocy, ale no te preocupes (nie przejmuj się), sięgnij po "Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao" i daj się ponieść. Dobrej zabawy !

P.s. Zachowanie hiszpańskich zwrotów w narracji tak mi się spodobało, że podjęłam dziś brzemienną w skutki decyzję o podjęciu nauki tego radosnego języka, wszak nie widzę żadnych poważnych kontrargumentów.

Michał | 2016-03-22
Przeczytana: 21 marca 2016

Pieprzony Junot Diaz, myślałem, przerzucając kolejne strony tej książki. Pieprzony Junot Diaz, śmiałem się czytając. Facet najzwyczajniej potrafi czarować.
Pozornie opowiada nam bowiem ociekającą soczystym czarnym humorem historię życia Oscara Wao, jednego z wielu dominikańskich "dziwolągów". Robi to z latynoską lekkością i brawurą. Bawi się przy tym ironią, hojnie rozdaje wulgaryzmy, a przy okazji sprytnie wplata wstawki prosto z klasyki fantasy/SF i komiksów Marvela.
Jednak najważniejsze dzieje się tutaj w tle, a w tle jest przerażająca historia Dominikany, która nieśpiesznie wychodzi w końcu na pierwszy plan. Losy tego małego państewka już chyba zawsze będą kojarzyć się z osobą Rafaela Leonidasa Trujillo. Karaibski dyktator zrobił niestety cholernie dużo (mam namyśli naprawdę konkretny syf), aby powstawały o nim tak znakomite książki. Do podobnego wniosku doszedł już wcześniej Llosa, pisząc "Święto Kozła". Powieść Diaza stanowi momentami pewne uzupełnienie i polemikę z dziełem...

ultramaryna | 2010-12-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadane
Przeczytana: 30 listopada 2010

Fukú!

Jeśli sprowadziłeś na siebie tę klątwę, to możesz spodziewać się najgorszego. Życie na pewno nie będzie Cię oszczędzać, o nie. Wpadłeś na amen. I tylko zafa może cię uratować, odczynić zaklęcie.

Oscar to typowy nieudacznik. Dziwoląg. Dominikańczyk, który w żadnym stopniu nie przypomina normalnego Dominikańczyka. W końcu tam prym wiedzie typ macho, a Oscar jest jego całkowitym przeciwieństwem. Gruby i nieatrakcyjny, żyje sobie gdzieś na uboczu całkowicie pochłonięty przez wszystko, co związane z fantastyką. Trudno się dziwić, że podrywanie dziewczyn mu, delikatnie mówiąc, nie wychodzi. A to stanowi poważny problem dla kogoś, kto jest niezwykle kochliwy.

To taka powieść, która wspaniale rozgrzewa. Aż czuć ten egzotyczny klimat Santo Domingo. Smaczku dodają bardzo częste wtrącenia hiszpańskie. Zresztą język generalnie zasługuje na szczególną uwagę. Bo to dzięki niemu książka jest tak świeża, pełna energii i kolorytu. Junot Díaz pisze własnym, niepowtarzalnym stylem –...

Ta książka rozerwała mnie na strzępy ze śmiechu i z podziwu, że można coś takiego napisać.

Dawidowi Bowie też się podoba (zobacz listę 100 ulubionych książek Dawida Bowie - krąży gdzieś w necie).

Przed państwem mój ulubiony rodzaj powieści! Ciekawa, wciągająca historia, charakterystyczny sposób opowiadania, mnóstwo obcych słówek, w jednym z moich ulubionych języków: hiszpańskim, których nie znajdę w słowniku, wiele przemyconych (ciekawie, bez zanudzania) historycznych faktów, barwny język, wrażenie autentyczności (czytelnik ma wrażenie, że opowiadana historia wydarzyła się naprawdę). Całość składa się na jedną z moich ulubionych powieści, do której na pewno będę wracać. Żałuję tylko, że pan Diaz nie jest pisarzem tak plodnym, jak na przykład pan King. Polecam gorąco wszystkim!!

anticool | 2014-03-04

Wyobraź sobie, że na dworze jest ponad 30 stopniowy upał. Stoisz w pełnym słońcu, pot leje się z Ciebie strumieniami i marzysz tylko o jednym - o tym, że jak tylko wrócisz do domu, otworzysz lodówkę i wyciągniesz z niej lodowatego arbuza. Już niemalże czujesz, jak się w niego wgryzasz, jak jego orzeźwiająca słodycz eksploduje Ci na języku, jak zimny lepki sok cieknie Ci po nadgarstkach.

Książka Diaza to taki literacki arbuz - diabelnie soczysty i orzeźwiający.

pia | 2013-10-05
Przeczytana: 03 października 2013

Podobno każda dominikańska rodzina uważa, że spoczywa na niej klątwa. Fukú. Ale na tej rodzinie ciąży chyba naprawdę - bo "krótki i niezwykły żywot" pasuje do wszystkich z rodziny Cabral.

Junot Díaz daje sagę - egzotyczną i dość niesamowitą, przekrój przez trzy pokolenia i wiele przejawów klątwy (a może życia; "Jeżeli chcecie znać moje zdanie, takie rzeczy jak klątwy nie istnieją. Istnieje tylko życie" - powiedziała Lola).

Więc historia rodziny Cabral (później de Leon), a przy okazji potężny kawał historii Dominikany (w kilometrowych przypisach i gdzieś w tle), ale podanej lekko i ze świadomością, że dla reszty świata Dominikana właściwie nic nie znaczy.
"Nie wiedzieliście, że byliśmy pod okupacją dwukrotnie w dwudziestym wieku? Nie przejmujcie się, wasze dzieci też nie będą wiedzieć, że Amerykanie okupowali Irak."

Wszystko pachnie upałem, poprzetykane jest fantastyką (dobrze wiedzieć coś o Tolkienie i komiksach Marvela) i hiszpańskimi słowami, przesiąknięte hiszpańskimi...

Edi_Edi | 2015-10-13
Przeczytana: 12 października 2015

"Krótki i niezwykły żywot Oskara Wao" intrygował mnie już od dawna swoim tytułem i okładką, ale dopiero niedawno udało mi się wypożyczyć tę książkę.
Jest zaskakująca. Doprawdy spodziewałam się zupełnie czegoś innego.
Trochę się zmęczyliśmy i ja i Oskar tym wspólnym czytaniem. On bardzo się starał, aby wciągną mnie w swój świat. Ja opornie się tym staraniom poddawałam. Nie wiem czy to totalny mojej strony brak zrozumienia dla kultury dominikańskiej czy nachalne, ale potrzebne, odniesienia do krwawej historii Dominikany. Czy może dość niekonwencjonalny styl autora (choć to akurat zaliczyłabym na plus), ale nie czytało mi się łatwo tej książki. Nie poddałam się, ale też dużej przyjemności z lektury nie miałam.
Ale żeby nie było, że to zła książka. Doceniam nietypowy temat i niekonwencjonalną narrację. Po prostu, tym razem nie było nam z Oskarem po drodze :)

Weronika | 2013-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Książka bardzo mi się podobała. Pojedyncze słowa napisane w języku hiszpańskim sprawiły, że stała się wyjątkowa. Jedyne co mnie nużyło i denerwowało to bardzo długie przypisy, które niepotrzebnie odciągały moją uwagę od treści. Myślę, że książka jest dosyć nietypowa, napisana w oryginalny sposób, inna niż wszystkie. Warto przeczytać.

Amerykanie wybierają najważniejsze powieści pierwszych 15 lat XXI wieku

BBC Culture, czyli kulturalny dział międzynarodowej strony BBC, przepytał kilkudziesięciu amerykańskich krytyków literackich, prosząc ich o wytypowanie najważniejszych książek, które zostały wydane w do tej pory w XXI wieku w pierwszej dwudziestce znalazły się książki Zadie Smith, Hilary Mantel i Iana McEwana.