Spokój doskonały

Wydawnictwo: Świat Książki
A Perfect Peace
Izrael, kibuc
niebieska

Powieść społeczno-obyczajowa z akcją w Izraelu w roku 1965. Jonatan Lipszyc, rozczarowany egzystencją w kibucu i swym małżeństwem, postanawia opuścić rodzinną wieś. W tym samym czasie przybywa tu Azaria Gitlin, młody człowiek, pragnący żyć w gromadzie i pracować dla dobra ogółu. Gdy Jonatan ucieka, Azaria pozostaje z jego żoną. Co zrobi wstrząśnięta społeczność? Osobliwa historia małżeńskiego trójkąta na tle świetnie oddanej rzeczywistości Izraela zmienia się niepostrzeżenie w traktat o sensie wolności i porządku świata.

źródło opisu: http://www.fabryka.pl/

źródło okładki: http://www.fabryka.pl/

Monika Adamczyk | 2011-02-02
Przeczytana: 31 stycznia 2011

„Powinniśmy przyjmować wszystko ze spokojem i z lekkim sercem, bo odmiany losu we wszystkich swych przejawach biorą się niezmiennie z odwiecznych wyroków” – czytamy tezę jednego z głównych bohaterów powieści, Azarii. Trudno o trafniejszy cytat określający tę książkę. „Spokój doskonały” opowiada o odmianach losu, o marzeniach i wizjach, które stają się motorami napędowymi do powstania i budowy wielkich, historycznych zjawisk, jak państwo Izrael, a także determinującymi życie pojedynczych jednostek.

Akcja powieści ma miejsce w jednym z izraelskich kibuców. Główny bohater, Jonathan Lipszyc, syn sekretarza kibucu, Jolka Lipszyca, zmaga się z marzeniem opuszczenia swojego dotychczasowego życia, swojej rodziny i wyruszenia w podróż w nieznane. Tymczasem pojawia się druga postać Azaria Gitlin, który będąc pod wrażeniem tez Spinozy, pragnie stać się częścią kibucu.

„Spokój doskonały” to historia o przeznaczeniu, o przyjmowaniu wyroków boskich z opanowanie i spokojem, niezależnie od ich...

mm8371 | 2015-09-05

wznoszę się na pisuarze
mam padaczkę w teledysku

ja rozdaję niewidomym
zezwolenie na widzenie
szkłem się drapię po rogówce
zazgrzytam zębami

Świetna...przejmująca,dająca do myślenia,pozwalająca zanurzyć się czytelnikowi w dość egzotycznym klimacie kibucu..a jednocześnie poruszająca uniwersalne problemy jednostki,grupy i państwa.
O szukaniu miejsca dla siebie,akceptacji,pogodzenia z losem i z własnym ja...o ucieczkach i powrotach,o tym co dobre i co tylko dobrym się wydaje...o tym co nam wolno,ile mamy swobody,a co nas ogranicza...
Gorąco polecam...

BIETKA | 2013-01-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Książka jest powieścią ( z roku 1982) o życiu w kibucu Granot z połowy lat 60., przed wojną Izraela z Syrią. Życie takie pisarz zna z własnego doświadczenia. W jednym z nich, spędził aż 25 lat, od 15 roku życia po samobójczej śmierci matki.

Akcja toczy się na podobieństwo leniwego nurtu rzeki. Powolna, pogłębiona narracja z nutkami oniryzmu i muzyki klasycznej (Bach, Brahms), zamknięta w dwóch częściach dwóch pór roku ( Zima i Wiosna), doskonale współbrzmi z życiem bohaterów i klimatem natury.
Zimą zdaje się bez końca padać deszcz, wieje silny wiatr, z oddali słychać grzmoty burzy.

Główny bohater, Jonatan Lipszyc, syn pioniera Joniego, mąż poranionej psychicznie, ale dobrotliwej Rimony, przeżywa dramat braku poczucia sensu życia we wspólnocie jaką jest kibuc. Drażni go to, że ciągle mu mówią, co ma robić. Ma tego dość, pragnie wolności. Dlatego pewnego, zimowego dnia, o świcie opuszcza kibuc.

Wcześniej, do kibucu przychodzi ktoś nowy, imieniem Azaria. Jest uchodżcą z Rosji i...

awita | 2012-05-12
Przeczytana: 12 maja 2012

To pierwsza moja książka Amosa Oza i na pewno nie ostatnia. Bardzo lubię autorów izraelskich (Zeruya Shalev, Awraham Jehoszua, Dawid Grosman), tematykę żydowską i ten szczególny sposób, w jakim piszą o swoim kraju, o losie Żydów, o ich cechach narodowych, przeznaczeniu, o relacjach ze światem, o religijnych wojnach. Zachwyca mnie nieodmiennie to, jak subtelnie i delikatnie, a zarazem emocjonalnie, ukazują związki między ludźmi. To piękne, niedoścignione powieści psychologiczne, niejednoznaczne, nieschematyczne.

Amos Oz to rzeczywiście mistrz tego gatunku. Jego proza jest doskonała zarówno na płaszczyźnie kreowania poszczególnych bohaterów, jak i w płaszczyźnie szerszej - w sposobie ukazania zasad społecznych rządzących kibucem, losów całego narodu, polityki, spraw społecznych. Jest tu pokolenie ojców-założycieli kibucu, pionierów walczących o każdy piędź izraelskiej ziemi, jest zbuntowana młodzież (syn sekretarza - Jonatan, który w dążeniu do wolności porzuca macierzysty kibuc,...

| 2014-10-27
Przeczytana: 30 lipca 2014

Dla mnie osobiście, jest to najlepsza pozycja Amosa Oza. Czytałem ją w lato, co sprawiło, że każde zdanie przyjmowało się lekko i swobodnie. Książka jest bardzo zrozumiała, a co najważniejsze mogłem w niej odnaleźć psychologiczne uzasadnienie własnej kultury. Książka jest napisana w sposób mądry i tą mądrość odnajdujemy czytając "Spokój doskonały".

wiejskifilozof | 2012-06-04

Autor nie bardzo ładnie opisuję krajobrazy, po za tym bez zarzutów .

Asoreth26 | 2012-11-24
Przeczytana: 2012 rok

Książka Amosa Oza to nie lada wyzwanie dla czytelnika. Historia Joniego i jego życia to nie tylko zwykła opowieść o młodym Żydzie żyjącym w kibucu w przeddzień wojny w 1967 ale także opowieść o szukaniu własnego miejsca w świecie. Brzmi banalnie bo przecież każdy szuka własnego miejsca, ale mimo wszystko historia tego młodego chłopaka jest dla mnie szczególnie poruszająca. Czytając historię Joniego mam wrażenie, że nie odpowiada mu życie jakie prowadzi i chce coś w nim zmienić, ale niestety czeka na impuls, który pozwoli mu wziąć się w garść i rozpocząć to o czym dawno marzymy. Podoba mi się ten bohater. W końcu udaje mu się to o czym marzy. Ale czy na pewno żyje tak jak chce? po przeczytaniu tej książki mam w głowie taką myśl. Nie warto marnować czasu na coś co nam nie odpowiada chyba, że chcemy pod koniec życia powiedzieć. Żałuję!

Łukasz Sznura | 2013-10-19
Przeczytana: 2011 rok

Dostałem tę książkę na 29 urodziny od dziewczyny. Wcześniej czytałem o miłości i mroku. Spokój doskonały przerobiłem pewnej nocy, kiedy byłem stróżem nocnym. Było ciemno i cicho a noce były już chłodne. Spokój prawie doskonały, żeby czytać Spokój doskonały.

Książka jak i cała twórczość Oza mocna we mnie trafia. Lubię jego kontemplację i rozważania. Trafnie i z ogromną wrażliwością przedstawia relacje międzyludzkie. Widzę też fascynację autora Spinozą - co jest mi bardzo bliskie.

Dubenschmitz | 2014-01-22
Przeczytana: grudzień 2013

Wystartowałem z tą książką rewelacyjnie, pierwsze 50 stron to był jeden oddech, ale potem było trudniej, akcja wyhamowała, pojawiły się przydługie rozważania nie posuwające historii naprzód, a tylko komplikujące zrozumienie motywacji bohaterów. Porzuciłem książkę. Wracałem do niej 2 razy, bo uwielbiam Amosa Oza. Niestety, nie dojechałem do końca. Rada: polecam, ale czytajcie bez przerw i oddalania się od książki.

Zzyciaksiazek | 2015-07-30
Przeczytana: luty 2011

Amos Oz wie doskonale, czym jest życie i praca w kibucu. Dorastał w jednym z nich. Po odbyciu służby wojskowej i studiach powrócił do niego, by spędzić w nim kolejne 20 lat. Był rolnikiem i nauczycielem. Kibuc jest nieodłącznym elementem jego twórczości. Nie inaczej jest w przypadku powieści "Spokój doskonały".

Akcja rozgrywa się w kibucu. Główny bohater, Jonatan Lipszyc, przeżywa egzystencjalny kryzys. Nie może znaleźć dla siebie miejsca. Oddala się od wspólnoty. Oddala się od rodziców: ojca, sekretarza kibucu i kochającej matki. Unika żony, Rimony, z którą nie mogą mieć dzieci. Czas spędza na rozmyślaniach i zbieraniu się na odwagę, by opuścić miejsce, gdzie się wychował. Chce ruszyć w świat, w poszukiwaniu wolności i lepszego społeczeństwa.

W między czasie w kibucu pojawia się Azaria. Młody, gadatliwy, ambitny wyznawca syjonizmu. Chce zbawić ludzkość i wierzy, że dokona się to dzięki jego gorliwości i sumiennej pracy. Zaprzyjaźnia się z Jonatanem i jego żoną. Zamieszkuje z...