Wróć przed zmrokiem

2021-09-15
Data 1. wydania:
2020-06-30
Ryszard Oślizło
thriller psychologiczny horror literatura amerykańska Vermont nawiedzony dom
Inne

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Dowód na to, że o nawiedzonych domach nie napisano jeszcze wszystkiego

2783 258 91

To jedna z tych książek, które pokazały mi, że jednak czas, w którym sięgamy po książkę ma znaczenie. Miałam trzy podejścia do tego thrillera i dopiero za trzecim razem zaskoczyło, ale tak, że wprost nie mogłam się oderwać. Zaskakujący i trzymający w napięciu, trzeba jednak przetrwać dość wolny i spokojny początek.

“Wróć przed zmrokiem” to książka o książce (dwie książki w jednym) i domu "Baneberry Hall" i więcej nie zdradzę. Od pierwszych stron trzyma w napiciu. Jest to naprawdę dobrze skonstruowany thriller, napisany w lekkim i przyjemny stylu, z troszkę przydługimi ale bardzo dobrymi opisami utrzymującymi w ciągłym zainteresowaniu i uczuciu tajemnicy. W tej historii do samego końca nie można być niczego pewnym.

Klimatyczna i świetnie napisana. To pierwsze, co nasuwa mi się na myśl podczas oceny tej powieści.
Doskonałym zabiegiem okazał się pomysł "umieszczenia książki w książce".
Jedna z nich to historia Maggie Holt, która próbuje dociec, co wydarzyło się 25 lat temu, gdy zamieszkała wraz z rodzicami w mrocznym Baneberry Hall.
Druga, to książka napisana przez jej ojca, opisująca niepokojące i tajemnicze wydarzenia z przeszłości.
Rozdziały obu książek się przeplatają, przedstawiając czytelnikowi raz teraźniejszość, raz przeszłość - zabieg bardzo udany. Czytało się wybornie.

Doskonałym zabiegiem okazał się pomysł "umieszczenia książki w książce".
Druga, to książka napisana przez jej ojca,...

Taka książka w postaci audiobooka do codziennych spacerów i sprzątania to moja ulubiona rozrywka. Bawiłam się świetnie. Klimat tej powieści jest fenomenalny - uwielbiam nawiedzone i zagadkowe domy, dziwnych ludzi z tajemnicami oraz próbujących to wszystko rozwikłać bohaterów. Zakończenie mnie nawet zaskoczyło, choć domyśliłam się, że nie będzie takie oczywiste gdzieś w połowie.

Było na tyle fajnie, że dodałam sobie już na wirtualną półkę kolejne książki tego autora.

Główna bohaterka, wraca do Baneberry Hall by odkryć prawdę. Uważa, że to co ojciec opisał w książce, to kłamstwo. Jednak kiedy ktoś ją pyta, o powód powrotu, mówi, że chce wyremontować dom i sprzedać.

Książka całkiem spoko, jednak mam wrażenie, że nie zostanie ze mną na długo i szybko wyleci mi z pamięci. Aczkolwiek takiego zakończenia się nie spodziewałam.

Sądziłam że nie, że nie moje klimaty, nie moja bajka, ale na szczęście myliłam się! I w tej sytuacji, bardzo się z tego cieszę :)
A więc: moje klimaty i moja bajka. Polecam, nawet jeśli sądzisz, że ta książka nie jest dla Ciebie. :)
Daję mocne 8/10.

Daję mocne 8/10.

Niesamowita intryga, cudowny styl , trochę strasznie, ale tak ma być.

Niesamowita intryga, cudowny styl , trochę strasznie, ale tak ma być.

To było świetne. Dobrze spędziłam czas przy tej książce, trzymała w napięciu do końca.

Dobry thiller, który wciąga i nawet zaskakuje zakończeniem. Polecam!

Dobry thiller, który wciąga i nawet zaskakuje zakończeniem. Polecam!

Książka naprawdę godna polecenia. Czyta się niesamowicie szybko, wciąga od pierwszej strony co gwarantuje świetnie spędzony z nią czas. Po jej przeczytaniu sięgnęłam po inne książki autora i wiem, że z chęcią będę czytać kolejne.