Przygoda fryzjera damskiego

Tłumaczenie: Marzena Chrobak
Cykl: Damski fryzjer (tom 3)
Wydawnictwo: Znak Literanova
La aventura del tocador de senoras
Ag2S

Inne wydania

10 lat detektywistycznej serii Mendozy w Polsce! Pewien damski fryzjer, niezrównoważony lekkoduch, który jeszcze do niedawna pozostawał pod opieką lekarzy w szpitalu psychiatrycznym, wychodzi na wolność i niemal od razu wplątuje się w niebezpieczną intrygę. Uwiedziony przez seksowną femme fatale zgadza się wziąć udział we włamaniu. Nie ma pojęcia, że daje się wciągnąć w pułapkę, zastawioną...

10 lat detektywistycznej serii Mendozy w Polsce!

Pewien damski fryzjer, niezrównoważony lekkoduch, który jeszcze do niedawna pozostawał pod opieką lekarzy w szpitalu psychiatrycznym, wychodzi na wolność i niemal od razu wplątuje się w niebezpieczną intrygę. Uwiedziony przez seksowną femme fatale zgadza się wziąć udział we włamaniu. Nie ma pojęcia, że daje się wciągnąć w pułapkę, zastawioną przez tajemniczego, zamaskowanego przestępcę.

Przygoda fryzjera damskiego to zaskakujący i zarazem emocjonujący pastisz kryminału, który docenią zarówno wielbiciele gatunku, jak i oddani fani autora. Fabuła rodem z powieści Chandlera miesza się tu z przezabawną satyrą na rzeczywistość europejskiej metropolii.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

PABLOPAN | 2017-07-07
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Zachęcony znakomitymi opiniami postanowiłem w końcu sięgnąć po pierwszą w swoim życiu książkę Mendozy. Jako miłośnik języka i kultury hiszpańskiej napaliłem się na "Przygodę fryzjera damskiego" niczym szczerbaty na suchary. Rezultat? Niestety, wygląda na to, że będę zmuszony wyłamać się z panteonu pochlebców. Cały czas miałem na uwadze, że to pastisz, a nie kryminał i że zamysłem Autora było stworzyć opowieść w klimacie absurdu z wątkiem kryminalnym w tle. Niemniej jednak, nie pomogło mi to w brnięciu przez kolejne strony książki. Akcja momentami stawała się żywsza, ale pod koniec czułem się już zmęczony. Plus za miejsce akcji, dało się poczuć klimat prawdziwej Barcelony. Również niektóre dialogi i monologi wzbudzały śmiech i to w nich ujawniał się talent Mendozy, ale nie wydaje mi się, żebym sięgnął po kolejne części cyklu. Mendoza to chyba nie moja bajka, aczkolwiek było to ciekawe doświadczenie.

Krzysiek | 2013-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2013

Rewelacyjna książka do czytania latem (i nie tylko). Lekka i śmieszna historia, błyskotliwe dialogi (a zwłaszcza monologi). Książka-balsam i książka-lekarstwo - koi skołatane nerwy, rozwesela, uspokaja, wygładza zmarszczki i masuje przeponę (w trakcie śmiechu). Czytając przygody fryzjera damskiego śmiałem się w głos (co mi się rzadko w trakcie lektury zdarza). Od razu wypożyczyłem pozostałe dwie części trylogii. Szczerze polecam.

paweł | 2016-03-24
Przeczytana: 24 marca 2016

Ja dla mnie średnia.Chociaż z czystym sumieniem muszę powiedzieć,że są i ciekawe fragmenty.Jest ciekawy humor,trochę absurdów życiowych i w ogóle nie typowa jak na kryminał.

Kachusek | 2017-06-19
Przeczytana: 14 czerwca 2017

Opowieść z wątkiem kryminalnym opisana błyskotliwie, zabawnie i z dużą ilością słownych potyczek. Można rzec - zaskakująco zaskakująca, z elementami zaskoczenia :)

Ahsan | 2017-11-22
Przeczytana: listopad 2017

Bez bicia: nie skończyłem całości. Zawisłem na 67- stronie.
To nie jest tak, że w mojej opinii książka jest zła - jest dobra (jak też ją oceniłem). Po Mendozę sięgnąłem pierwszy raz. Podoba mi się absurdalne poczucie humoru - mocne skojarzenie z Monty Python'em - długa konstrukcja zdań. I gra słów.
Ale nie byłem w stanie czytać dalej. Może dlatego, że czytam ostatnio trochę inny typ literatury (Flanagan i s-ka), a może dlatego, że nie przyswajam kryminałów i w ogóle literatury gatunkowej (a na tym szkielecie narosło ciało opowieści Mendozy) w wersji innej, niż film/serial/gra komputerowa.
Jak ktoś szuka historii z inteligentnym humorem - polecam. Polecam śmiało.

Ewa-Książkówka | 2012-01-28
Przeczytana: 26 stycznia 2012

Tym razem postanowiłam zafundować sobie mocną dawkę odstresowującej literatury. Szukałam czegoś, co szczerze rozbawiłoby mnie i zrelaksowało, ale jednocześnie nie zabrało poczucia realizmu wypływającego z toku fabuły. Nie oznacza to jednak, że sięgnęłam po banalne czytadło. Kto bowiem ośmieliłby się tak nazwać którąkolwiek z książek autorstwa Eduardo Mendozy? Podejrzewam, że nikt, ale jeśli znajdzie się śmiałek, niechaj wskaże mi inną drogę zrecenzowania pozycji, o którym mowa poniżej!

Zanim jednak zdecyduję się wyzwać kogoś na pojedynek i udam się na poszukiwanie zaufanego sekundanta, wrócę do sedna tego tekstu, a konkretnie do tematu numer jeden tej recenzji. Jest nim powieść „Przygoda fryzjera damskiego”. Choć tytuł tego nie zapowiada, to wierzcie mi lub nie, ale nie jest to byle jaka przygoda i nie dotyczy pierwszego lepszego fryzjera. Jeśli ktoś podejrzewa, że meritum fabuły opiera się na tym, jak to pewien (ledwie wiążący koniec z końcem) pracownik zakładu fryzjerskiego...

Felzmann | 2014-09-12
Przeczytana: 12 września 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mendoza jest teraz na topie, a Piotr Kuczyński napisał, że uwielbia tego pisarza, więc i ja go spróbowałem. No i cóż, historyjka głupiutka, ale facet jest niesamowicie inteligentny. Jego ironiczny humor i gra słów stoją na bardzo wysokim poziomie. Jak ktoś lubi się pośmiać i lubi inteligentne zagrywki w książkach, to serdecznie polecam tę pozycję, jak i całego Mendozę.

Ania | 2015-02-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 08 lutego 2015

Moim zdaniem to najlepsza część cyklu damski fryzjer. Żałuję, że przygody z oryginalnym bohaterem nie zaczęłam właśnie od niej i na niej nie skończyłam. Ten rodzaj humoru okazał się śmieszny, ale tylko jeden raz. Daję 6 gwiazdek i odpuszczam sobie kolejną, czwartą część.

verbo | 2011-05-03
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

Mendoza na stronach tej książki nieustannie trąca nas piórem, przypominając nam, że to co czytamy to jedynie literacki żart. Doskonale bawi się i nas, niczym (co, ktoś już zauważył) Tarantino, wysadzając w powietrze schemat krymianału.

Mavericus | 2011-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2011

Nie spodziewałem się, że ta historia tak mnie urzeknie. Na początku Mendoza prowadzi przez meandry nie zrozumiałego anty-thrillerskiego wątku. Jego głównym epizodem jest śmierć przedsiębiorcy Pardolota. Jego powiązania z szemranymi wspólnikami jeden zwał się alias Gauczo kolejnym był prezydent, a także nie można pominąć roli mecenas.
Ten ostatni był eks-kochankiem Ivet? Ale której? Kto zabił?
Dlaczego z siedmiu pocisków pistoletu, tylko jeden trafił Pardolota? Komu zależy na tajemniczej niebieskiej teczce, która zniknęła, przed zastrzeleniem Pardolota.
Dlaczego mąż Reinony powtarza, że jeździ Porsche Carera 3600? Która z dwóch Ivet jest córką biznesmena Pardolota. To jedne z nielicznych kwestii jakie ma rozstrzygnąć fryzjer, który będąc detektywem amatorem sprawia wrażenie aspołecznego oraz niedożywionego.
Co nie mija się z faktami. Nie znamy jego imienia ani nawet nazwiska głównego bohatera. Prokuratora ani proboszcza także nie uraczysz. Wiadomo tylko, że fryzjera ...

Eduardo Mendoza przyjedzie do Krakowa!

Jak poinformowało Wydawnictwo Znak, pod koniec października Eduardo Mendoza spotka się z czytelnikami w Krakowie.