Gawędziarz

2009-02-01
1997-01-01
Carlos Marrodán Casas
Znak
literatura peruwiańska - 21 w. etnologia mity zjawiska nadprzyrodzone magia plemiona amazońskie Nobel 2010
El Hablador
literatura piękna
2009-02-01
Carlos Marrodán Casas

Dziwna książka jednego z moich ulubionych autorów. Akcja (o ile nie jest to książka faktograficzna) rozgrywa się na dwóch płaszczyznach. W pierwszej narrator wspomina swoją znajomość z dawnym przyjacielem ze studiów zwanym Maskamiki, które to wspomnienia pobudza zdjęcie pewnego plemienia z amazońskiej selwy przedstawiające zgromadzonych Indian podczas słuchania opowieści...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Powieść momentami niepokojąca, inspirująca, zmuszająca do przemyśleń. Nadzwyczaj ciekawa i wciągająca.

Trzeci raz rozpoczynam pisanie opinii o tej książce.
Trzeci raz nie wiem co napisać.
Książkę wybrałam z półki w bibliotece troszkę na "chybił-trafił". Ale bardzo mnie ona poruszyła. Czytając ją zaczęłam zadawać sobie pytania o swoje życie.
Kim jesteś gawędziarzu?
Kim ja jestem?
Czy wędrujesz?
Czy ja nadal wędruję?

Nudna, nudna, nudna...
Nic ciekawego w tej książce nie znalazłem.

Pretekstem do podjęcia wywodu na temat Gawędziarza jest zdjęcie zobaczone przez narratora na wystawie we Florencji. Fotografia uchwyciła obraz siedzących Indian i gestykulującego nad nimi mężczyzny ze znamieniem na twarzy. Mario Vargas Llosa w "Gawędziarzu" przenosi nas do amazońskiej selwy. Zafascynowany...

Mario Vargas Llosa jest świetnym pisarzem. Sięga po tematy trudne, mistrzowsko kreśli zdania na kartach swoich powieści. Niestety, opowieści plemiennych tytułowego Gawędziarza nie można zaliczyć do wciągających. Brak linearności czasu i zwięzłej fabuły losów Maczuingenów męczy, jedne zdarzenia przekształcają się w kolejne, dopiero po pewnym czasie narrator (którego...

Książka, którą zmęczyłem i która mnie zmęczyła.
Bardzo dużo specjalistycznego nazewnictwa i dwutorowy bieg narracji nie ułatwiają lektury powieści, która długimi fragmentami jest jak podróż na substancjach psychoaktywnych do głębi. Jedynie krótkimi fragmentami udawało mi się odbierać ją na poziomie intelektualnym i emocjonalnym autora.
W każdym razie powieść ciekawa, ale...

Szału nie ma. Książeczka postury niepozornej, a brnęłam przez nią bardzo długo. Nie wciąga, nie fascynuje, nie zaskakuje. Ładna opowieść? Owszem. Usnęłam przy niej kilka razy. Przedostatni rozdział ratuje całość. Znam lepsze książki tego autora. Do tej wracać nie będę.

2059

O utracie i szukaniu tożsamości przez narody, plemiona i pojedynczych ludzi.
O snuciu opowieści, która opisuje wszystko, lecz nic, sama nie wyjaśnia.

Dyskusje

• Chcę w prezencie