Stary człowiek i morze

8373199055
morze, hemingway, Santiago
norcast

Inne wydania

Od lat utwór ten pozostaje w kanonie lektur szkolnych. Opisuje zmagania rybaka ze swoją zdobyczą i wiele uczy współczesnego czytelnika na temat walki i znaczenia słów: wygrać i przegrać...

• Grzech nasz codzienny
  • Ósme życie (dla Brilki)
  • Rzeka złodziei
  • Szkielet białego słonia
  • Ostatni list
  • Niemiec. Wszystkie ucieczki Zygfryda
  • Zadurzenie
  • Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
  • Miłość i kłamstwa
  • Dziecko Odyna
  • Alicja w krainie czasów
  • Japoński kochanek

6,5 (2 ocen i opinii)
Zadurzenie
Eve Ainsworth

6,75 (4 ocen i opinii)
Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski

Historia zaginionej dziewczynki
Elena Ferrante

8,56 (9 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Katarzyna | 2011-01-26

Jedyne, co pamiętam:
"-Aqua mala-powiedział stary.- Ty kurwo."

***
Proszę Państwa, książka ta z pewnością warta jest przeczytania, ale na boga, nie w gimnazjum! Wtedy to, zapewne jak większość osób, miałam ją w ręku po raz ostatni.
Jak można zmuszać dzieci do czytania tego typu lektur? Wówczas dla mnie jej wartość literacka była porównywalna dla podobnie nudnych (jak flaki z olejem) "dzieł" Paulo Coelho.
Wtedy też została mi skutecznie obrzydzona i zapewne przez kolejne 20 lat się do niej nie zbliżę.

ChicaDeAyer | 2014-09-26
Przeczytana: 2004 rok

Pobieżnie przejrzawszy opinie, co było próbą uzyskania odpowiedzi na pytanie skąd tak niska średnia ocena tego dzieła, zdębiałam. I... sama nie wiem jak to nazwać - zasmuciłam się?

Naprawdę przygnębiająca jest ta ludzka przyziemność, brak umiejętności czytania ze zrozumieniem, wyłapywania szerszego kontekstu i wyinterpretowania sensu dzieła. Nie wyobrażam sobie jak można w ogóle brać się za analizę tej publikacji bez solidnego podparcia filozoficznego i metafizycznego. Jak można być tak ślepym, by nie zauważyć tej literackiej celnej i zarazem pięknej pointy i nie zrozumieć wymowy tego tytułu? Może to przede wszystkim wina systemu szkolnictwa i umieszczenia tej pozycji w kanonie lektur gimnazjalnych. Myślę że nie każdy licealista by sobie poradził z tą (mimo wszystko) niełatwą prozą, a co dopiero wyrostek.

Poleciłabym powrót do tej pozycji po latach - wtedy nabiera szlachetności i człowiek, doświadczony już przez życie i po kilku lekcjach pokory, w pełni doceni pracę Hemingwaya...

nadzieja1925 | 2015-02-28
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 lutego 2015

„Rybo - powiedział. - Kocham cię i szanuję bardzo. Ale zabiję cię, nim ten dzień się skończy”.
„Stary człowiek i morze”, czyli lektura o człowieku, morzu i zabiciu ryby, przy czym wszystkie wydarzenia przykrywają refleksje Santiago.
ZABIĆ RYBĘ!!!!
A po 20 stronach męki czeka jeden jedyny ciekawy moment, przy którym każdy gimnazjalista sika ze śmiechu: „-Agua mala – powiedział. – Ty kurwo.”

Utopia | 2011-06-20
Przeczytana: 2011 rok

Przeglądając opinie tutaj, wydaje mi się, iż nastała moda na krytykowanie tej książki. Gdy przerabialiśmy ją w naszym gimnazjum, uczniowie z mojej klasy reagowali podobnie: nudna, nieciekawa, trudna, a jedyne, co pamiętano to przekleństwo starego rybaka, którego pozwolę sobie nie zacytować. Mnie również ta książka nie zachwyciła, nie zmieniła mojego życia na lepsze, jednak rozumiem jej przesłanie, które jest po tysiąckroć lepsze niż sposób jego przekazania. Za tę książkę Ernest Hemingway otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Wiadomo, inne czasy, inny styl, jednakże wydaje mi się, iż to nie sama książka zasłużyła na nagrodzenie, lecz, jak już wspomniałam powyżej, temat i pomysł.

"Stary człowiek i morze" to krótkie opowiadanie o starym i spracowanym rybaku Santiago, który od dawna już nie złowił żadnej ryby. Ma on jednego wiernego przyjaciela, chłopca, którego uczył łowić, Manolina. Nastolatek jest wpatrzony w niego jak w obrazek: dla niego stary rybak to wyrocznia w sprawach sportu,...

nellanna | 2010-07-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Skromna, miejscami nawet niepozorna, ale jednak epopeja o walce z własnymi słabościami, z ludzkimi ograniczeniami. Na przekór swojej nędznej fizyczności samotny rybak toczy walkę skazaną na klęskę, której jednak nie ponosi. Jakże wielka jest siła słowa pisanego! Zdarza się, że czasem dorównuje duchowi ludzkiej niepokory.

Kosa | 2011-03-08

Stary człowiek i nuda.

| 2015-06-25
Ineska | 2011-03-14
Przeczytana: 14 marca 2011

I pomyśleć, że Hemingway dostał za to Nobla. Za sto stron wynurzeń o rybach.

Paweł | 2012-07-08

Są książki o których powiedziano i napisano tak wiele, że mówić się będzie i pisać o nich nadal. Dzieła tworzące pewien kanon literatury światowej, ponadczasowe, nieśmiertelne, będące ważnym świadectwem ludzkiego bytu. Takim utworem jest "Stary człowiek i morze" Ernesta Hemingwaya. Być może najważniejsza książka w dorobku pisarskim autora. Wszak właśnie ta niepozorna, zaledwie kilkadziesiąt stron sobie licząca historia przysporzyła twórcy sławy opromienionej jedną z najzaszczytniejszych nagród czyli sukcesu w postaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

W przypadku "Starego człowieka i morza" zdają się tracić na wartości wszelkie mądre ozdobniki i kategorie przyporządkowywane przez literaturoznawców, filologów oraz pozostałych specjalistów zajmujących się naukowym podejściem do książki. Wizerunek Ernesta Hemingwaya wystarczająco dookreśla jego twórczość. Obraz to nietuzinkowy i zawsze na miejscu. Człowiek mocny, zahartowany, zmagający się z przeciwnościami losu, żywiołami,...

Meredith | 2014-02-26
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2013

Książka była krótka. Na pierwszy rzut oka - bez sensu. Stary człowiek imieniem Santiago wypływa w morze i chce złowić rybę, a gdy już mu się to udaje musi ją utrzymać przy łodzi. Czy jest w tym coś interesującego? Właściwie nic, fabuła była bardzo prosta. Ale rzecz w tym, że trzeba umieć czytać między wierszami. Autor podkreśla tutaj wielką siłę Santiago, zarówno fizyczną jak i psychiczną. O tak, to był bardzo silny człowiek. Nie poddawał się i wytrwał do końca. I to jest w tym takie niesamowite.

Palcem po literackiej mapie

O Martinie Vargicu, siedemnastoletnim słowackim artyście, zrobiło się głośno, gdy w zeszłym roku odkryto jego Mapę Internetu 1.0 i dzielono się nią na potęgę w mediach społecznościowych. Teraz brytyjski Penguin wydaje zbiór stworzonych przez niego map. Wśród nich znajduje się również niezwykła mapa literatury.

Literacka Nagroda Nobla - obejrzyj ogłoszenie laureata

O godzinie 13:00 dowiemy się kto otrzyma tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Nazwisko laureata poda nowa sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius - pisarka i krytyk literacki. Zapraszamy do obejrzenia relacji na żywo w naszym serwisie.