Okładka książki Stary człowiek i morze

Stary człowiek i morze

morze, hemingway, Santiago
typ
papier
norcast
5,43 (13258 ocen i 634 opinie)

Opis książki

Od lat utwór ten pozostaje w kanonie lektur szkolnych. Opisuje zmagania rybaka ze swoją zdobyczą i wiele uczy współczesnego czytelnika na temat walki i znaczenia słów: wygrać i przegrać...

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Katarzyna | 2011-01-26

Jedyne, co pamiętam:
"-Aqua mala-powiedział stary.- Ty kurwo."

***
Proszę Państwa, książka ta z pewnością warta jest przeczytania, ale na boga, nie w gimnazjum! Wtedy to, zapewne jak większość osób, miałam ją w ręku po raz ostatni.
Jak można zmuszać dzieci do czytania tego typu lektur? Wówczas dla mnie jej wartość literacka była porównywalna dla podobnie nudnych (jak flaki z olejem) "dzieł" Paulo Coelho.
Wtedy też została mi skutecznie obrzydzona i zapewne przez kolejne 20 lat się do niej nie zbliżę.

ChicaDeAyer | 2014-09-26
Przeczytana: 2004 rok

Pobieżnie przejrzawszy opinie, co było próbą uzyskania odpowiedzi na pytanie skąd tak niska średnia ocena tego dzieła, zdębiałam. I... sama nie wiem jak to nazwać - zasmuciłam się?

Naprawdę przygnębiająca jest ta ludzka przyziemność, brak umiejętności czytania ze zrozumieniem, wyłapywania szerszego kontekstu i wyinterpretowania sensu dzieła. Nie wyobrażam sobie jak można w ogóle brać się za analizę tej publikacji bez solidnego podparcia filozoficznego i metafizycznego. Jak można być tak ślepym, by nie zauważyć tej literackiej celnej i zarazem pięknej pointy i nie zrozumieć wymowy tego tytułu? Może to przede wszystkim wina systemu szkolnictwa i umieszczenia tej pozycji w kanonie lektur gimnazjalnych. Myślę że nie każdy licealista by sobie poradził z tą (mimo wszystko) niełatwą prozą, a co dopiero wyrostek.

Poleciłabym powrót do tej pozycji po latach - wtedy nabiera szlachetności i człowiek, doświadczony już przez życie i po kilku lekcjach pokory, w pełni doceni pracę Hemingwaya...

Utopia | 2011-06-20
Przeczytana: 2011 rok

Przeglądając opinie tutaj, wydaje mi się, iż nastała moda na krytykowanie tej książki. Gdy przerabialiśmy ją w naszym gimnazjum, uczniowie z mojej klasy reagowali podobnie: nudna, nieciekawa, trudna, a jedyne, co pamiętano to przekleństwo starego rybaka, którego pozwolę sobie nie zacytować. Mnie również ta książka nie zachwyciła, nie zmieniła mojego życia na lepsze, jednak rozumiem jej przesłanie, które jest po tysiąckroć lepsze niż sposób jego przekazania. Za tę książkę Ernest Hemingway otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Wiadomo, inne czasy, inny styl, jednakże wydaje mi się, iż to nie sama książka zasłużyła na nagrodzenie, lecz, jak już wspomniałam powyżej, temat i pomysł.

"Stary człowiek i morze" to krótkie opowiadanie o starym i spracowanym rybaku Santiago, który od dawna już nie złowił żadnej ryby. Ma on jednego wiernego przyjaciela, chłopca, którego uczył łowić, Manolina. Nastolatek jest wpatrzony w niego jak w obrazek: dla niego stary rybak to wyrocznia w sprawach sportu,...

nellanna | 2010-07-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Skromna, miejscami nawet niepozorna, ale jednak epopeja o walce z własnymi słabościami, z ludzkimi ograniczeniami. Na przekór swojej nędznej fizyczności samotny rybak toczy walkę skazaną na klęskę, której jednak nie ponosi. Jakże wielka jest siła słowa pisanego! Zdarza się, że czasem dorównuje duchowi ludzkiej niepokory.

Kosa | 2011-03-08

Stary człowiek i nuda.

Ineska | 2011-03-14
Przeczytana: 14 marca 2011

I pomyśleć, że Hemingway dostał za to Nobla. Za sto stron wynurzeń o rybach.

Paweł | 2012-07-08

Są książki o których powiedziano i napisano tak wiele, że mówić się będzie i pisać o nich nadal. Dzieła tworzące pewien kanon literatury światowej, ponadczasowe, nieśmiertelne, będące ważnym świadectwem ludzkiego bytu. Takim utworem jest "Stary człowiek i morze" Ernesta Hemingwaya. Być może najważniejsza książka w dorobku pisarskim autora. Wszak właśnie ta niepozorna, zaledwie kilkadziesiąt stron sobie licząca historia przysporzyła twórcy sławy opromienionej jedną z najzaszczytniejszych nagród czyli sukcesu w postaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

W przypadku "Starego człowieka i morza" zdają się tracić na wartości wszelkie mądre ozdobniki i kategorie przyporządkowywane przez literaturoznawców, filologów oraz pozostałych specjalistów zajmujących się naukowym podejściem do książki. Wizerunek Ernesta Hemingwaya wystarczająco dookreśla jego twórczość. Obraz to nietuzinkowy i zawsze na miejscu. Człowiek mocny, zahartowany, zmagający się z przeciwnościami losu, żywiołami,...

nadzieja1925 | 2015-02-28
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 lutego 2015

„Rybo - powiedział. - Kocham cię i szanuję bardzo. Ale zabiję cię, nim ten dzień się skończy”.
„Stary człowiek i morze”, czyli lektura o człowieku, morzu i zabiciu ryby, przy czym wszystkie wydarzenia przykrywają refleksje Santiago.
ZABIĆ RYBĘ!!!!
A po 20 stronach męki czeka jeden jedyny ciekawy moment, przy którym każdy gimnazjalista sika ze śmiechu: „-Agua mala – powiedział. – Ty kurwo.”

Meredith | 2014-02-26
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2013

Książka była krótka. Na pierwszy rzut oka - bez sensu. Stary człowiek imieniem Santiago wypływa w morze i chce złowić rybę, a gdy już mu się to udaje musi ją utrzymać przy łodzi. Czy jest w tym coś interesującego? Właściwie nic, fabuła była bardzo prosta. Ale rzecz w tym, że trzeba umieć czytać między wierszami. Autor podkreśla tutaj wielką siłę Santiago, zarówno fizyczną jak i psychiczną. O tak, to był bardzo silny człowiek. Nie poddawał się i wytrwał do końca. I to jest w tym takie niesamowite.

Catalina | 2010-08-17
Przeczytana: 2010 rok

Jedna z lektur, których wręcz nie cierpię. Książka jak dla mnie pozbawiona sesnu i znaczenia. Nudna niemiłosiernie oprócz tego.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • John Irving
    73. rocznica
    urodzin
    Na tym sprośnym świecie [...] jest się czyjąś żoną albo czyjąś dziwką - albo na najlepszej drodze do stania się jedną czy drugą. A jeśli nie pasujesz do żadnej z tych kategorii, dają ci do zrozumienia, że coś jest z tobą nie w porządku
  • Peter Straub
    72. rocznica
    urodzin
    […] nigdy nie można być zbyt szczupłym ani zbyt bogatym.
  • Dorota Wellman
    54. rocznica
    urodzin
    Mogę sobie nie kupić czegoś do jedzenia, ale książkę kupię zawsze. Poluję na wybrane tytuły jak rasowy myśliwy. Czekam na targi książek, bo wiem, że żniwa będą obfite. Jestem szczęśliwa, kiedy tarabanię ciężkie torby z Pałacu Kultury. Nie mogę się doczekać, kiedy w domu otworzę książkę i zacznę nową... pokaż więcej
  • Marek Nowakowski
    80. rocznica
    urodzin
    Żyj po swojemu, własnym życiem, właśnie, dlatego, że ono jest twoje. Można je połączyć z cudzym, ale nie rezygnując z siebie. Bo wtedy, gdy przestaje się być sobą, gdy chce się być tylko tym, co pragną widzieć w nas inni, najłatwiej jest przegrać.
  • Piotr Sztompka
    71. rocznica
  • Szolem Alejchem
    130. rocznica
    urodzin
    Baba zawsze zostaje babą; nie darmo rzekł król Salomon, że pośród tysiąca kobiet ani jednej możliwej nie znalazł. Całe szczęście, dalibóg, że nie ma dziś mody na kilka żon.
  • Maria Józefacka
    73. rocznica
    urodzin
    Warto żyć, jeśli przez każdego z nas wpadnie promień słońca w mroki niepogody.
  • Murray Newton Rothbard
    89. rocznica
  • Philip K. Dick
    33. rocznica
    śmierci
    Nie wiedział wtedy, że utrata zmysłów bywa czasami najwłaściwszą reakcją na rzeczywistość.
  • Jarosław Iwaszkiewicz
    35. rocznica
    śmierci
    A potem przyjdzie śmierć: wszystko rozwiązując niczego nie wyjaśni. Odejdziemy tak, jakeśmy żyli: osobno. Świat nasz własny i jedyny musi nam wystarczyć do śmierci i po śmierci. Byle tylko nie zgłębiać tej myśli do końca, byle tylko nie przemyśleć tego fizycznie. Obumieranie rąk, mącenie się myśli,... pokaż więcej
  • David Herbert Lawrence
    85. rocznica
    śmierci
    Mężczyzna może swoim ciałem być dla kobiety żywym kluczem do całego świata.
  • Horace Walpole
    218. rocznica