Okładka książki Stary człowiek i morze

Stary człowiek i morze

morze, hemingway, Santiago
typ
papier
norcast
5,42 (12977 ocen i 614 opinii)

Opis książki

Od lat utwór ten pozostaje w kanonie lektur szkolnych. Opisuje zmagania rybaka ze swoją zdobyczą i wiele uczy współczesnego czytelnika na temat walki i znaczenia słów: wygrać i przegrać...

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Katarzyna | 2011-01-26

Jedyne, co pamiętam:
"-Aqua mala-powiedział stary.- Ty kurwo."

***
Proszę Państwa, książka ta z pewnością warta jest przeczytania, ale na boga, nie w gimnazjum! Wtedy to, zapewne jak większość osób, miałam ją w ręku po raz ostatni.
Jak można zmuszać dzieci do czytania tego typu lektur? Wówczas dla mnie jej wartość literacka była porównywalna dla podobnie nudnych (jak flaki z olejem) "dzieł" Paulo Coelho.
Wtedy też została mi skutecznie obrzydzona i zapewne przez kolejne 20 lat się do niej nie zbliżę.

ChicaDeAyer | 2014-09-26
Przeczytana: 2004 rok

Pobieżnie przejrzawszy opinie, co było próbą uzyskania odpowiedzi na pytanie skąd tak niska średnia ocena tego dzieła, zdębiałam. I... sama nie wiem jak to nazwać - zasmuciłam się?

Naprawdę przygnębiająca jest ta ludzka przyziemność, brak umiejętności czytania ze zrozumieniem, wyłapywania szerszego kontekstu i wyinterpretowania sensu dzieła. Nie wyobrażam sobie jak można w ogóle brać się za analizę tej publikacji bez solidnego podparcia filozoficznego i metafizycznego. Jak można być tak ślepym, by nie zauważyć tej literackiej celnej i zarazem pięknej pointy i nie zrozumieć wymowy tego tytułu? Może to przede wszystkim wina systemu szkolnictwa i umieszczenia tej pozycji w kanonie lektur gimnazjalnych. Myślę że nie każdy licealista by sobie poradził z tą (mimo wszystko) niełatwą prozą, a co dopiero wyrostek.

Poleciłabym powrót do tej pozycji po latach - wtedy nabiera szlachetności i człowiek, doświadczony już przez życie i po kilku lekcjach pokory, w pełni doceni pracę Hemingwaya...

Utopia | 2011-06-20
Przeczytana: 2011 rok

Przeglądając opinie tutaj, wydaje mi się, iż nastała moda na krytykowanie tej książki. Gdy przerabialiśmy ją w naszym gimnazjum, uczniowie z mojej klasy reagowali podobnie: nudna, nieciekawa, trudna, a jedyne, co pamiętano to przekleństwo starego rybaka, którego pozwolę sobie nie zacytować. Mnie również ta książka nie zachwyciła, nie zmieniła mojego życia na lepsze, jednak rozumiem jej przesłanie, które jest po tysiąckroć lepsze niż sposób jego przekazania. Za tę książkę Ernest Hemingway otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Wiadomo, inne czasy, inny styl, jednakże wydaje mi się, iż to nie sama książka zasłużyła na nagrodzenie, lecz, jak już wspomniałam powyżej, temat i pomysł.

"Stary człowiek i morze" to krótkie opowiadanie o starym i spracowanym rybaku Santiago, który od dawna już nie złowił żadnej ryby. Ma on jednego wiernego przyjaciela, chłopca, którego uczył łowić, Manolina. Nastolatek jest wpatrzony w niego jak w obrazek: dla niego stary rybak to wyrocznia w sprawach sportu,...

Kosa | 2011-03-08

Stary człowiek i nuda.

nellanna | 2010-07-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Skromna, miejscami nawet niepozorna, ale jednak epopeja o walce z własnymi słabościami, z ludzkimi ograniczeniami. Na przekór swojej nędznej fizyczności samotny rybak toczy walkę skazaną na klęskę, której jednak nie ponosi. Jakże wielka jest siła słowa pisanego! Zdarza się, że czasem dorównuje duchowi ludzkiej niepokory.

Ineska | 2011-03-14
Przeczytana: 14 marca 2011

I pomyśleć, że Hemingway dostał za to Nobla. Za sto stron wynurzeń o rybach.

Paweł | 2012-07-08

Są książki o których powiedziano i napisano tak wiele, że mówić się będzie i pisać o nich nadal. Dzieła tworzące pewien kanon literatury światowej, ponadczasowe, nieśmiertelne, będące ważnym świadectwem ludzkiego bytu. Takim utworem jest "Stary człowiek i morze" Ernesta Hemingwaya. Być może najważniejsza książka w dorobku pisarskim autora. Wszak właśnie ta niepozorna, zaledwie kilkadziesiąt stron sobie licząca historia przysporzyła twórcy sławy opromienionej jedną z najzaszczytniejszych nagród czyli sukcesu w postaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

W przypadku "Starego człowieka i morza" zdają się tracić na wartości wszelkie mądre ozdobniki i kategorie przyporządkowywane przez literaturoznawców, filologów oraz pozostałych specjalistów zajmujących się naukowym podejściem do książki. Wizerunek Ernesta Hemingwaya wystarczająco dookreśla jego twórczość. Obraz to nietuzinkowy i zawsze na miejscu. Człowiek mocny, zahartowany, zmagający się z przeciwnościami losu, żywiołami,...

Meredith | 2014-02-26
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2013

Książka była krótka. Na pierwszy rzut oka - bez sensu. Stary człowiek imieniem Santiago wypływa w morze i chce złowić rybę, a gdy już mu się to udaje musi ją utrzymać przy łodzi. Czy jest w tym coś interesującego? Właściwie nic, fabuła była bardzo prosta. Ale rzecz w tym, że trzeba umieć czytać między wierszami. Autor podkreśla tutaj wielką siłę Santiago, zarówno fizyczną jak i psychiczną. O tak, to był bardzo silny człowiek. Nie poddawał się i wytrwał do końca. I to jest w tym takie niesamowite.

Catalina | 2010-08-17
Przeczytana: 2010 rok

Jedna z lektur, których wręcz nie cierpię. Książka jak dla mnie pozbawiona sesnu i znaczenia. Nudna niemiłosiernie oprócz tego.

Książka nudna, muszę przyznać, ale przesłanie warte uwagi. Nie żałuje czasu, który jej poświęciłam. Na przykładzie głównego bohatera autor wyraził swój stosunek do świata, gdzie trzeba podejmować walkę, pokonywać przeszkody, kiedy upadamy wstawać. Być takim jak Santiago, bo mimo fizycznej i materialnej klęski udowodnij sobie, że jest w stanie jeszcze walczyć, że ma w sobie siłę. Santiago staje się dla czytelnika wzorem do naśladowania. Wartościowa lektura, ale trzeba do niej dojrzeć. Dla mnie błędem jest, że istnieje w spisie lektur dla gimnazjalistów.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Lewis Carroll
    183. rocznica
    urodzin
    - Ale ja nie chciałabym mieć do czynienia z wariatami - rzekła Alicja.
    - O, na to nie ma już rady - odparł Kot. - Wszyscy mamy tutaj bzika. Ja mam bzika, ty masz bzika.
    - Skąd może pan wiedzieć, że ja mam bzika? - zapytała Alicja.
    - Musisz mieć. Inaczej nie przyszłabyś tutaj.
  • Clarissa Pinkola Estés
    70. rocznica
    urodzin
    Aby obcować z dziką stroną swej natury, kobieta musi na jakiś czas zostawić świat i pogrążyć się w stanie odosobnienia (aloneness) w najstarszym sensie tego słowa.(...)Właśnie taki jest cel samotności - stać sie jednią.
  • Frank Miller
    58. rocznica
    urodzin
    W tym, co robię, nie ma ode mnie lepszego. Ale to, w czym jestem najlepszy, nie jest zbyt przyjemne.
  • Leopold Sacher-Masoch
    179. rocznica
    urodzin
    Mężczyzna kieruje się w życiu zasadami, kobieta tylko uczuciem, jakie ją w danej chwili ogarnia. Nie zapomnij o tym i nie czuj się nigdy bezpiecznie u boku kobiety, którą kochasz.
  • Eliette Abecassis
    46. rocznica
    urodzin
    My, kochankowie godzin, które idą w zapomnienie, kochankowie dni, które mijają, zatrzymajmy czas, pozostańmy tu na chwilę, a ta niech trwa cały dzień dla nas, zwróconych twarzami ku sobie w tym pociągu wiozącym nas w nieznane.
  • Wojciech Albiński
    80. rocznica
    urodzin
    Rozmowy z gwiazdami zawsze kończą się zwycięstwem gwiazd.
  • Steve Leialoha
    63. rocznica
  • Helena Sęk
    77. rocznica
  • Jerome David Salinger
    5. rocznica
    śmierci
    Lepiej nikomu nic nie opowiadajcie. Bo jak opowiecie – zaczniecie tęsknić
  • John Updike
    6. rocznica
    śmierci
    Z reguły jest tak, że każde małżeństwo składa się z arystokraty i wieśniaka. Z nauczyciela i ucznia.
  • Jan Baszkiewicz
    4. rocznica
    śmierci
    Owszem, można rzec, że rewolucja francuska rozrzutnie marnowała świetne polityczne talenty; ale przecież to ona, i dopiero ona pozwoliła im się w ogóle ujawnić! To dzięki niej z obdłużonych adwokatów, z lekarzy bez klienteli, z publicystów bez czytelników, z inteligenckiej bohemy - wyrastali mężowie... pokaż więcej
  • Kazimierz Smoleń
    3. rocznica
  • Izaak Babel
    75. rocznica
    śmierci
    Gedali oplata mnie jedwabnymi rzemykami przydymionych swoich spojrzeń".
  • Stepan Chapman
    1. rocznica
    śmierci
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.

Znajdź nas na Facebooku