Stary człowiek i morze

2007-04-24
Bronisław Zieliński
Galeria
morze hemingway Santiago

Jedna z moich ulubionych lektur szkolnych. Pamiętam, że znajomych znudziła, ale ja się zakochałam, więc polecam!

To historia dobrze znana
Przez wszystkich tu czytana.
Ja od siebie tylko dodam,
Że mi wielce się podoba.

Bo to powieść bardzo prosta
O wszelakich wodorostach,
Co to egzystencję oblepiają
I ją wiecznie utrudniają.

A poza tym Ernest wiedział,
gdy na Kubie sobie siedział,
Że dla młodych to jest książka,
Co u życia są zalążka.

I dlatego moi drodzy
Nie bądźcie aż tak...

Ostatni raz czytałem w liceum, ale minęło trochę lat i oto nadarzyła się okazja do powtórki z rozrywki. Bardzo przyjemna lektura - aż się sam zdziwiłem, że kiedyś w ogóle mi się to opowiadanie nie podobało.

Jest krótka i treściwa

Podróż przez emocje człowieka i zwierzęcia.
Niesamowita lektura, z początku może wydawać się monotonna (styl Hemingwaya), ale warto się skupić na głównej walce.

Bardzo długo męczył się z tą książką. Jest bardzo monotonia w treści za wiele się nie dzieje. Polecam przeczytać z ciekawości

Piękna historia o szacunku do zwierzęcia na które się poluje. Trochę taki odwrócony syndrom sztokholmski.

Świetne opowiadanie, poruszające, trzymające w napięciu. O wytrwałości, bardzo cenionej przez mnie cesze. I o tym, że najwyższej nawet próby siła woli wszystkiego nie przezwycięży. O polowaniu z szacunkiem dla zwierząt. Tylko ta prostoduszność głównego bohatera, trochę nie z mojej bajki.

Świeżo po przeczytaniu książki mogę powiedzieć, że naprawdę podobała mi się i w żadnym momencie mnie nie nużyła. Opisywanie wyprawy po jedną rybę tak rozlegle, a zarazem interesująco to naprawdę coś i trzeba to Hemingwayowi przyznać. Uważam, że jest to naprawdę dobra książka, definitywnie warta przeczytania.

Literatura wysokich lotów często budzi moje kontrowersje ale tę nowelkę uwielbiam.

Dyskusje

31 647