Kamienie na szaniec

1957-01-01
Zośka wojna AK

😭

😭

mimo tak dobrych opinii książka nie wzbudziła we mnie żadnych emocji. Chłopacy byli cudownymi ludźmi jednak opisywane historie nie zaintrygowały mnie. Mi osobiście niezbyt się podała

Najlepsza lektura w podstawówce.Świetnie mi się czytało o losach członków szarych szeregów.

Jest to jedna z lepszych lektur szkolnych,krórą czytałam.

Jest to jedna z lepszych lektur szkolnych,krórą czytałam.

Walka mlodych o wolną Polskę. Czytałem tą książkę w szkole. Teraz trafiła przypadkiem w me ręce i postanowiłem ją odświeżyć. Dzisiejsza młodzież nie jest taka jak dawniej. Zastanawia mnie fakt (patrząc na to co się dzieje za wschodnią granicą) czy byliby zdolni to takiego poświęcenia jak ci trzej chłopcy (oraz wielu innych). Obyśmy nigdy nie musieli się o tym przekonywać.

Myślałam, że to będzie kolejna lektura szkolna przy której będę próbowała nie zasnąć. Pomyliłam się. Piękna opowieść. Polecam!

Czytane lata temu, w szkole jeszcze jako jedna z niewielu wciągających i angażujących emocjonalnie lektur...

Osobiście nie podobało ki się,autor na koniec uśmierci, głównych bohaterów. Rudy i Zośka ewidentnie byli zakochani,a nie skończyli razem. Alek był tym trzecim chociaż przyjaźnił s8e z rudym przed Zośką. I tak straszny wyciskacz lez.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ta lektura to historia i ważny dokument ,prawdziwy i poruszający.
Czlowiek nie wybiera sobie czasu i miejsca przyjścia na świat.Trójka glównych bohaterów urodzona w ledwo odrodzonej Polsce , świeżo po skończeniu gimnazjum musi odnaleźć się w okrutnej, wojennej rzeczywistości stolicy.Przyjażń, patriotyzm ,oddanie wspólnej sprawie, którą jest walka o wolność - o tym przeczytamy w tej książce.Przeczytamy o "kamieniach rzucanych na szaniec "...

Ta lektura to historia i ważny dokument ,prawdziwy i poruszający.

Nie potrafię ocenić tej książki punktami. Napisana nieco nieporadnie, jak szkolne wypracowanie z tezą: "Za co kochamy Alka, Zośkę i Rudego", a z drugiej strony jest to rzecz niezwykłej rangi, dokument mitotwórczy, który miał olbrzymi wpływ na sposób postrzegania Szarych Szeregów czy na temat wartości, dla których warto żyć i umierać: honor, odwaga, przyjaźń, służba ojczyźnie. Są to bliskie kategorie etosowi rycerskiemu, do których nawiązało harcerstwo. Pod koniec padają słowa: "Życie jest tylko wtedy coś warte i tylko wtedy daje radość, jeśli jest służbą" (moim zdaniem o wiele ważniejsze dla przesłania książki niż często przywoływany cytat z Piłsudskiego: "Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo"). Zastanawiałem się, czy dla młodych ludzi myślenie o życiu w kategoriach służby ma jeszcze jakiś sens, czy to już tylko zdewaluowany frazes.

• Lektury
  • Lektury szkolne