Stary Człowiek i morze

Okładka książki Stary Człowiek i morze Ernest Hemingway
Okładka książki Stary Człowiek i morze
Ernest Hemingway Wydawnictwo: Agora Ekranizacje: Stary człowiek i morze (1958) literatura piękna
The Old Man and the Sea
Agora
2014-01-01
2014-01-01
Bronisław Zieliński
Ekranizacje:
Stary człowiek i morze (1958)

Nowy przekład Pani Guci na nowo pozwala odkryć mistrza nowym pokoleniom. Serdecznie polecam.

Opowieść o rybaku i jego niezłomnej walce z morzem dodaje mi siły w trudnych momentach życia. Jak długo można walczyć? Czy warto gdy sprawa jest z góry przegrana? Czym jest zwycięstwo, a czym przegrana?

Udało mi się odsłuchać ten klasyk, na który wcześniej nigdy nie znalazłem czasu i chęci. Muszę przyznać, że to prawdziwe arcydzieło. Czytałem wcześniej prozę Hemingwaya, jednak nic nie zrobiło na mnie tak dużego wrażenia jak to. W dodatku lektor wykonał kawał doskonałej roboty. Serdecznie polecam!

Niezbyt ciekawa historia, ale dobrze napisana

Niezbyt ciekawa historia, ale dobrze napisana

Klasyk literatury i tyle.

Klasyk literatury i tyle.

"Stary człowiek i morze" to krótka, lecz intensywna powieść Ernesta Hemingwaya, która opowiada historię starca imieniem Santiago, który walczy z ogromnym marlinem na otwartym morzu. Hemingway doskonale oddaje piękno i brutalność natury, ukazując zarówno siłę człowieka, jak i jego skromność wobec nieustępliwości oceanu. Główny motyw to próba pokonania przeciwności losu oraz odnalezienie godności w obliczu porażki. Powieść ta jest pełna symboliki i metafor, co sprawia, że czytelnik zmuszony jest do refleksji nad sensami życia, walki i samotności. "Stary człowiek i morze" to nie tylko historia o pojedynku człowieka z naturą, ale również o sile determinacji i ludzkiej wytrwałości w obliczu trudności, która pozostaje inspirująca dla czytelników na całym świecie.

Piękna książka o sile ducha i determinacji. Szkoda jedynie iż patrząc po średniej ocen niedoceniona.

Jedna z moich ulubionych książek, jeszcze z czasów liceum.

Jedna z moich ulubionych książek, jeszcze z czasów liceum.

Myślałam, że czytając ją 20 parę lat bo obowiązkowej lekturze, odczytam ją inaczej. Niestety nie. Nie rozumiem fenomenu, choć Hemingwaya lubię.

Pamiętam, że w dzieciństwie opowiadanie to , wprawiło mnie w niemałe rozmyślania nad życiem i sprawiło, że uważałem je po latach za bardzo cenne, dziś w nowszym przekładzie nie robi na mnie już takiego wrażenia jak dawniej.
Hemingway nadaje książce pewnych wartości przez trafne ujęcie życiowych metafor ;dążeń, celów, marzeń ,walki, ambicji ,czy przezwyciężanie słabości. W swej uniwersalnej mądrości i prostocie, lektura książki , przywraca nadzieję i godność. Pomimo nieprzychylnego losu i starości ,rybak odnosi zwycięstwo nad człowieczeństwem.
Niezależnie jak nisko człowiek by upadł, to nic i nikt nie może go pokonać i zawsze powinien mieć nadzieję na lepsze jutro.

• Lektury
  • Lektury szkolne