Dziewięcioro nieznajomych

2021-01-01
2021-01-01
Mateusz Borowski
Mateusz Borowski

„Dziewięcioro nieznajomych” to powieść, która z pewnością wzbudzała duże oczekiwania. Autorka, Liane Moriarty, zyskała uznanie czytelników za swoje poprzednie bestsellery, więc nie można się dziwić, że kolejna jej książka była oczekiwana z niecierpliwością. Niestety, mimo obiecującego początku, ostateczny rezultat nieco rozczarowuje.

Fabuła zaczyna się intrygująco - dziewięcioro obcych sobie ludzi zgłasza się na weekendowy pobyt w ekskluzywnym kurorcie. Każdy z nich ma swoje tajemnice i motywacje, co sugeruje, że czeka ich burzliwy czas. Jednak w miarę rozwoju akcji, historia traci na dynamice i tempo. Momentami czytelnik może czuć się znudzony, ponieważ akcja nieco się zatrzymuje, a wydarzenia nie potrafią utrzymać odpowiedniego napięcia.

Postacie są dobrze wykreowane i różnorodne, jednakże ich rozwój pozostawia wiele do życzenia. Wiele z nich pozostaje płaskich i niezbyt interesujących, co sprawia, że trudno się nimi emocjonalnie zaangażować. Dodatkowo, niektóre wątki pozostają nierozwiązane lub są rozwiązane w sposób mało satysfakcjonujący, co może być źródłem frustracji dla czytelnika.

Jednym z pozytywnych aspektów książki jest z pewnością styl pisarski autorki. Liane Moriarty potrafi kreować atmosferę i opisywać emocje bohaterów w sposób przekonujący. Jej narracja jest płynna i przyjemna, co sprawia, że nawet w mniej interesujących momentach czytelnikowi nie jest trudno przetrwać.

Podsumowując, „Dziewięcioro nieznajomych” to książka, która zapowiadała się jako fascynująca opowieść o tajemnicach i ludzkich relacjach, ale niestety nie spełnia oczekiwań. Pomimo pewnych zalet, takich jak dobry styl pisarski autorki, przeciętna fabuła i płaskie postacie sprawiają, że książka nie wyróżnia się na tle innych dzieł tego gatunku. Dla fanów Liane Moriarty może być to nadal przyjemna lektura, ale dla tych, którzy spodziewali się czegoś wyjątkowego, może być lekkim rozczarowaniem.

Fabuła zaczyna się intrygująco -...

Dziesięć dni w zamknięciu z grupą nieznajomych. Bez kontaktu ze światem zewnętrznym, bez książek, alkoholu, papierosów, ze specjalnie przygotowaną skromną dietą. Dziwny ośrodek spa, który ma odmienić ciało i umysł. Każdy zainteresowany pobytem trafił tani innego powodu. Każdy skrywa jakieś problemy, sekrety. Poprzez swoje niekonwencjonalne metody właścicielka ośrodka manipuluje klientami, by ukazali swoją prawdziwą twarz, by otworzyli się, mówiąc wprost o swoich bolączkach. Czy jej intencje są słuszne, jeśli sama sztukę skrywania sekretów i oszukiwania siebie opanowała do perfekcji?

Książki Liane Moriarty czyta się bardzo przyjemnie ze względu na lekkość jej pióra. Czasem jednak sam styl pisarski to za mało, by polubić przedstawioną historię. W tej zdecydowanie zabrakło mi emocji, dreszczyk, który podtrzymywałby zainteresowanie i nie pozwalał się oderwać od książki.
Sam pobyt w takim "sanatorium" to dla mnie lekka abstrakcja i uciekłabym z niego czym prędzej po pierwszych czerwonych lampkach ostrzegawczych. Tu nasi tytułowi nieznajomi zachowują się jak bierne, bezwolne stworzenia, które są tak zdesperowane, że nawet gdyby syrena wyła na alarm, nadal szukaliby sensu w irracjonalnych zasadach "spa".
Myślę, że sam pomysł na zarys fabuły miał duży potencjał, ale kierunek w jakim poszła akcja zupełnie do mnie nie przemówił. Jest to oczywiście moje subiektywne odczucie, ale liczyłam na coś więcej.

Niestety jest to najsłabsza książka Liane Moriarty, jaka do tej pory przeczytałam.
W ekskluzywnym i dość nietypowym SPA spotyka się dziewięcioro nie do końca nieznajomych osób, bo znajdują się wśród nich dwa małżeństwa, w tym jedno z córką. Miejsce otacza aura tajemniczości i oferuje ono dość enigmatycznie określoną przemianę duchową i fizyczną. Żywą reklamą i swoistą gwarancją skuteczności usług jest ekscentryczna i obdarzona niezwykłą charyzmą właścicielka ośrodka, Masza, która sama przeszła spektakularną przemianę.
Początkowo książka zapowiadała się bardzo dobrze. Wstępna kreacja bohaterów była interesująca, każdy z nich miał intrygująco zarysowaną historię. Dodatkowo autorce udało się zbudować klimat tajemniczości, który wzmacniał zaangażowanie w czytaną opowieść. Jednak bardzo szybko coś zaczęło się psuć.
Przede wszystkim bohaterowie, którzy początkowo wydawali się interesujący, okazali się bardzo stereotypowo skonstruowani. Ich charaktery były płaskie, a historie ich życia powielone, sztampowe i do bólu przewidywalne.
Mimo, że każdy z bohaterów zmagał się z jakimś problemem, a nawet obiektywnie tragicznym doświadczeniem, to sposób jego przedstawienia przez autorkę, zdawał się ów problem albo niezmiernie upraszczać albo niepotrzebnie udziwniać.
Odnosiłam wrażenie, że autorka w łopatologiczny sposób ukazuje emocje bohaterów, jakby nie wierzyła, że czytelnik jest w stanie zrozumieć co przeżywa osoba zmagająca się na przykład z traumą.
Dialogi prowadzone przez bohaterów były banalne, podobnie jak ich monologi wewnętrzne. Fabuła miała bardzo słabą konstrukcję, jakby w większości była efektem niezbyt udanej improwizacji.
Naprawdę trudno było mi uwierzyć, że "Dziewięcioro nieznajomych" wyszło spod pióra autorki "Wielkich kłamstewek".

Najbardziej przeciętna książka ze wszystkich przeciętnych. Umiarkowane zaciekawienie, znikome emocje podczas czytania i poczucie, że nic by się nie straciło, gdyby się jej nie przeczytało.

Bardzo wciągająca historia grupy ludzi zgłaszających się do ekskluzywnego spa w poszukiwaniu przełomowych doświadczeń. Powoli poznajmy bardzo różnorodne i niezwykłe postacie, poznajemy ich przeszłość i kibicujemy ich "odnowie". Książka łączy elementy psychologiczne, thrillera, kryminału i obyczajowe. Czyta się z niejakim niepokojem i zainteresowaniem, świetna!

Tym razem Liane Moriarty postanawia zamknąć dziewiecioro nieznajomych w tajemniczym spa, w którym pobyt ma całkowicie odmienić ich życia. Oprócz gęstej atmosfery dziwnego ośrodka i jeszcze bardziej dziwnej szefowej owego spa, mamy tu dużo tajemnic, osobistych dramatów i traum z którymi próbują sobie poradzić tytułowi nieznajomi. Czy im się to uda? Nie zdradzę żeby nie spojlerować. Oceniłam książkę jako dobrą, gdyż nie jest ona szczególnie wyróżniającą się. Ot taka obyczajówka na moment, żeby przeczytać dobrze się bawić i zapomnieć. Dlatego jeśli ktoś lubi takie książki żeby się rozerwać, miło spędzić czas to na pewno ta książka to będzie dobry wybór.

Nie była taka zła jak się bałam, że będzie, kiedy przeczytałam kilka opinii na jej temat. Pod koniec autorka trochę odleciała i zrobiło się absurdalnie, całość jednak nie była zla. Nie zakwalifikowalabym jej jednak jako thriller, może bardziej obyczajowa?

Ps. Sama pojechałabym do takiego sanatorium 😉

Ps. Sama pojechałabym do takiego sanatorium 😉

Trzecia książka tej autorki i znowu gorsza od poprzedniej. ąż boję się brać za czwartą a już leży na mojej półce.
Dziewięcioro ludzi w "sanatorium" i po prostu nuda. To prawda, że każdy z nich ma swoją porąbaną historię ale to za mało, żeby skleić z tego ciekawą historię.

Po “Wielkich kłamstewkach” i “Sekrecie mojego męża” miałam spore oczekiwania, a niestety dostałam wielkie rozczarowanie.
Nie mam pojęcia dlaczego książka kwalifikowana jest do gatunku kryminał/sensacja/thriller, dla mnie to bardziej miałki obyczaj traktujący o wszystkim i o niczym.

Dziewięć osób przybywa do ośrodka- czegoś w formie sanatorium połączonym ze SPA. Miał to być zwyczajny pobyt, w relaksującej atmosferze, wspomagającej rozwój osobisty oraz przemianę fizyczną i duchową.
Jak się okazuje w tym odludnym miejscu panują dziwne zasady, mocno ingerujące w prywatność kuracjuszy i zamiast błogiego odpoczynku robi się z tego pobyt pełen wymogów, obostrzeń i zakazów.
Każda z przybyłych osób ma swoje sekrety i każda z nich wolałaby, aby nadal pozostały one tajemnicą.
Ale czyż nie przyjechali tutaj, by oczyścić swoje ciała z toksyn, a umysły z mroku? Szefowa ośrodka, która sama ma to i owo za uszami, już wie jak wyciągnąć sekrety innych na powierzchnię.
Każdy z nich kłamie, do czasu aż nie okaże się, że ich życie zależy od nieznajomych mu osób.

W opiniach czytałam - lekka i przyjemna lektura, dobrze opowiedziana historia…. niestety nie było to ani dobre, ani lekkie, za to ciężkie od nudy i bylejakości w fabule.

Zabrakło mi tu wszystkiego:
-porządnej historii
- elementów grozy
-emocji
-napięcia
-energii
-czegoś co przyciąga uwagę i sprawia, że książka nas wciąga w wir wydarzeń (których to wydarzeń, też tutaj zabrakło).

Jak dla mnie zrobiła się z tego groteskowa komedia i sama już nie wiedziałam o co tam właściwie chodziło i czego miała dotyczyć ta historia.

Sam pomysł mógł być dobry- dziewięcioro obcych sobie ludzi, z których każde ma coś na sumieniu; zamkniętych w sanatorium, o dość surowych zasadach, miejscu prawie kojarzącym się z sektą i w tym kierunku trzeba było autorce iść, budować napięcie, wprowadzić element grozy, ale to poszło w zupełnie innym kierunku… w złym kierunku.
Niestety mieliśmy tutaj miałką opowieść o niczym i nawet te rzekome sekrety kuracjuszy nie były ani imponujące, ani przyprawiające o ciarki, nawet nie były one ciekawe.
Może i pomysł potencjał miał, ale został rekordowo skopany.
Jednym słowem - nuda.

Dla mnie to trochę nijaka lektura. Najpierw myślałam, że to będzie thriller - 9 nieznajomych, zamkniętych w dziwacznym SPA, a każde z nich ma coś na sumieniu. Później okazało się, że to obyczajówka, ale też nijaka. Niezbyt lotne zakończenie, nie poznajmy dokładnie historii i sekretów wszystkich uczestników. Książka ma 500 stron, a na 409 zaczęło dopiero coś się dziać. Nie wiem jak ją ocenić, bo ciągle czekałam na efekt wow, a okazało się, że żadnego nie ma i chyba nawet nie był przez autorkę planowany.

• Przeczytane 2020