Dziewięcioro nieznajomych

Wydawnictwo: Znak Literanova
Nine Perfect Strangers
Mateusz Borowski
Ag2S

Jedno miejsce, dziewięcioro nieznajomych i dziesięć dni, które zmienią wszystko. To miał być zwyczajny pobyt w SPA. Dziewięcioro nieznajomych przyjeżdża do tajemniczego ośrodka, by „całkowicie przemienić umysł i ciało”. Przemycają wino, papierosy i książki – ale są gorsze rzeczy, które mają do ukrycia. Odludne miejsce będzie musiało przechować dziewięć sekretów, które absolutnie nie mogą...

Odludne miejsce będzie musiało przechować dziewięć sekretów, które absolutnie nie mogą wyjść na światło dzienne. Ale charyzmatyczna szefowa ośrodka zna sposoby na wyciąganie tego, co wstydliwe i skrzętnie ukrywane. Zwłaszcza że sztukę sekretów sama opanowała do perfekcji.

Wszyscy kłamią – to jedyna prawda. Lecz co się dzieje, kiedy nie można już dłużej ukrywać tego, kim się jest? Co zrobisz, kiedy twoje życie będzie zależało od nieznajomego? Czy powiesz mu o sobie wszystko?

Najnowsza książka bestsellerowej autorki "Wielkich kłamstewek", serialowego hitu HBO, to opowieść o tym, co nam dają nasze kłamstwa i kim bylibyśmy, gdyby nie one.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
ZAKŁADKA książek: 491

Całkowita przemiana umysłu i ciała

Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz na dziesięciodniowy turnus „Całkowita przemiana umysłu i ciała!” do ekskluzywnego spa, gdzie wszyscy obiecują ci lepsze jutro. Sesje jogi, masaże, basen, spersonalizowana dieta. Możesz pojechać tam sam/sama, z przyjaciółką, partnerem, całą rodziną, w zależności od tego, jakie masz potrzeby i co chcesz przez te dziesięć dni osiągnąć. Zrzucić nadprogramowe kilogramy? Nie ma sprawy! Poprawić relację z mężem? Da się zrobić! Uporać się z lękami i traumami? Trudniejsze, ale nie niemożliwe. Brzmi nieźle, prawda? Jednak gdy oprócz ciebie jest tam jeszcze osiem obcych osób, małomówni pracownicy i demoniczna właścicielka Tranquillum House z rosyjskim zaśpiewem, komfort, który miał być zapewniony, zostaje zastąpiony coraz to dziwniejszymi wyrzeczeniami, próbami i wyzwaniami.

Liane Moriarty, autorka bestsellerowych „Wielkich kłamstewek”, na podstawie których powstał świetny serial z gwiazdorską obsadą, postawiła sobie wysoko poprzeczkę, której moim zdaniem nie udało jej się przeskoczyć wraz z nową powieścią. „Dziewięcioro nieznajomych” trudno zakwalifikować. Ni to thriller psychologiczny, ni to powieść obyczajowa. Przyznajmy jednak, że nie to, a treść jest najważniejsza. Jak jest dobra treść, to i na styl można przymknąć oko, a na gatunek tym bardziej. Tutaj treści jest sporo, bo pięćset pięćdziesiąt stron, ale jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Dość długo czekałam na to, aż – kolokwialnie mówiąc – coś się zacznie dziać. I owszem, zaczęło. Poznajemy kolejnych bohaterów, ich tajemnice, problemy, z którymi przyjechali do Tranquillum House, obserwujemy zawiązujące się relacje. W pewnym momencie na pierwszy plan wysuwa się Masza, właścicielka spa, która postanowiła za wszelką cenę zmienić swoich kuracjuszy. Jej pomysły stają się coraz bardziej diaboliczne, a w pewnym momencie wręcz… niedorzeczne. I właśnie z tym mam największy problem. Jestem w stanie zrozumieć, co mogło kierować Maszą, jaki cel jej przyświecał, ale jego realizacja wydaje mi się co najmniej absurdalna. Być może wynika to z mojego racjonalnego podejścia do życia, ale ja tego po prostu nie kupuję (i nawet nie mogę wprost powiedzieć w czym rzecz, bo spojlerować przecież nie będę).

Właśnie to wszystko sprawiło, że „Dziewięcioro nieznajomych” mogę zakwalifikować jako „czytadło” – wraz z ostatnim słowem zapomina się o tej książce i pozostaje jedynie nadzieja, że jeśli ktoś postanowi zekranizować tę powieść, to do współpracy zaprosi dobrego scenarzystę.

Karolina Purłan

Nowalijki | 2019-10-17
Przeczytana: 18 września 2019

Tomasz Radochoński www.nowalijki.com
***
Z wielką przyjemnością obejrzałem serial Wielkie kłamstewka, które powstały na kanwie powieści australijskiej autorki Liane Moriarty. I przy okazji nie mogłem wyjść z podziwu dla twórców telewizyjnego hitu, którzy z dość przeciętnej historii uczynili jedną z ciekawszych produkcji telewizyjnych 2019 roku. Tak, w mojej ocenie powieści Liane Moriarty mają jeden zasadniczy problem – zapowiadają się niezwykle ciekawie, ale im dalej w fabułę, tym bywa bardzo różnie i często rozczarowująco. Podobne odczucia towarzyszyły mi podczas lektury Dziewięciorga nieznajomych. Szybko bowiem okazało się, że zamiast thrillera psychologicznego, nowa powieść australijskiej pisarki to historia obyczajowa z nierównym tempem, ale i ciekawie napisanymi postaciami. Trochę rozczarowanie, trochę zaskoczenie, ale ostatecznie mogło być gorzej (ale lepiej też).

Dziewięcioro tytułowych, ale i bardzo różnych nieznajomych, wpada na ten sam pomysł – decydują się spędzić...

Karina Dejworek | 2019-10-16

Dawno nie męczyłam się tak bardzo książka. Tragedia. Nie polecam nikomu.

Kasia b | 2019-10-14

Dziewięcioro zupełnie różnych osób, wiodących z pozoru całkowicie normalne, jeśli nie wręcz idealne życia. Niekonwencjonalne sanatorium, gdzie nieliczne, ale jedyne w swoim rodzaju grono "cudotwórców" pod wodzą prawdziwie zmartwychwstałej bogini w ludzkiej skórze odmienia ciała i dusze kuracjuszy. Nie dajcie się zwieść pozorom - to nie psychodeliczna wersja "Jedz, Módl się i Kochaj" ani inna pochwała buddyzmu, taoizmu, zen bądź ogólnie rozumianego wellness-u. Każdy pensjonariusz skrywa bolesne tajemnice i nierozwiązywalne problemy. A gdy sprawy maja się beznadziejnie, czasem bez liczenia się z kosztami warto poddać się nawet wstrząsowej terapii. Tylko czy lek nie okaże się w tym przypadku groźniejszy od choroby?

lizzy11 | 2019-10-14
Przeczytana: 14 października 2019

Wielkie kłamstewka - to było coś, co wciąga, co nie pozwala przestać myśleć o tym, co będzie dalej, zaskakujące zwroty akcji i świetna fabuła. Tutaj spodziewałam się jeszcze większego "wow"... Nie było go... Choć książka jako całość była niezła, to zabrakło mi jednak "tego czegoś"...

Qulturasłowa | 2019-10-13
Przeczytana: 13 października 2019

Sekrety, które niszczą
Luksusowe SPA zwykle kojarzy się z pielęgnacyjnymi zabiegami, wyszukanym jedzeniem, kłaniającymi się w pas pracownikami oraz pięknymi wnętrzami o indywidualnym charakterze, które budują atmosferę tego miejsca. Wyjeżdżając do takiego ośrodka pragniemy się nie tylko zrelaksować, chcemy się poczuć jak królowie życia, chcemy żeby o nas zadbano, żeby nas rozpieszczano, żebyśmy choć na moment stali się dla kogoś jedyni i wyjątkowi.
Jest jednak w Australii taki ośrodek SPA, który – poza wspomnianymi luksusowymi wnętrzami czy zabiegami pielęgnacyjnymi dzięki którym osiągamy przynajmniej złudzenie poprawy wyglądu, oferuje dużo więcej. Chcesz schudnąć? Chcesz pozbyć się nałogów? Chcesz przejść małżeńską terapię? To wszystko umożliwia Tranquillum House, butikowy ośrodek wypoczynkowy, prowadzony przez charyzmatyczną właścicielkę, Maszę Dmitryczenko. Przeżywszy epizod śmierci klinicznej postanowiła ona całkowicie odmienić swoje życie, zwracając się ku naturze zdrowemu...

rudarecenzuje | 2019-10-13
Przeczytana: 13 października 2019

Dziewięcioro nieznajomych i miejsce, które ma zmienić ich życie. Co wydarzy się w zamknięciu? Jakie wydarzenia ich połączą, a jakie podzielą? Kim jest charyzmatyczna właścicielka ośrodka?

Czy można w interesujący sposób przedstawić “Dziewięcioro nieznajomych”? Tak, by zainteresować, ale tym przedstawieniem nie znudzić? By zarysować charaktery, subtelnie wskazać winy, powoli uwolnić tajemnice? Okazuje się, że tak. I najlepszym dowodem na to jest najnowsza powieść Liane Moriarty. Już przy lekturze poprzedniej powieści autorki- Wielkich Kłamstewek- zauważyłam, że świetnie radzi sobie ona z kreacją bohaterów, pokazując ich decyzje i poczynania w taki sposób, by nasza ocena od początku nie była jednoznaczna, by pokazać do czego są zdolni i rzucić na nich cień podejrzeń. Takie zabiegi autorka zastosowała również tym razem.

Bardzo podoba mi się, że kolejne książkowe rozdziały to zwrócenie uwagi na kolejnych bohaterów. Nieco się obawiałam, że w ten sposób powstanie trochę chaosu, a ta...

gloksynia | 2019-10-10
Na półkach: Przeczytane, Książki 2019
Przeczytana: 10 października 2019

Ośrodek SPA na odludziu, dziewięcioro kompletnie różnych gości i bardzo specyficzna właścicielka ośrodka. Akcja toczy sie niespiesznie, czytelnik odkrywa tajemnice i problemy każdego z gości- a jest tego naprawdę dużo. Aż przychodzi momeent, gdy właścicielka ośrodka, Masza, decyduje sie poddać gości niestandardowej terapii... Autorka jest świetna w kreśleniu portretów psychologicznych (bardzo podobało mi się ukazanie sposobu myślenia Yao) i książka spełnia wymagania odbiorców lubiących poczytać o tym, co sie dzieje w ludzkich głowach. Druga część jest czymś w rodzaju thrillera, więc akcja dzieje się znacznie szybciej. Polecam.

esclavo | 2019-10-06

Dziewięć osób szukających uzdrowienia, nowego początku i całkowitej zmiany. Charyzmatyczna dyrektorka ośrodka, która chce pomóc odnaleźć zbłąkanym drogę do siebie samego. Sanatorium, które różni się od naszych wyobrażeń. A potem wszystko wymyknie się spod kontroli.

Moje pierwsze spotkanie z Liane Moriarty i w dodatku bardzo udane. Bardzo podobała mi się i fabuła, i styl, i klimat, i chociaż jestem w mniejszości (widziałam pare opini) to jestem całkowicie usatysfakcjonowana. Bo to nie jest thriller czy kryminał, ale mocna powieść psychologiczna. Ze świetnie wykreowanymi bohaterami, trochę sterotypowymi, ale z każdym innym, realnym, wręcz namacalnym. I ta atmosfera. Z każdą kartką czułam taki gestniejący niepokój. Przeczucie, że zaraz stanie się coś strasznego towarzyszyło mi do ostatniej strony. Fakt, nie jest to książka którą pochłania się w jeden wieczór, nawet nie byłoby to wskazane, ale powieść, która może nas skłonić do refleksji. Chwilami miałam ochotę sama znaleźć się w...

Alicja | 2019-10-04
Przeczytana: październik 2019

Ja też mam problem z oceną tej książki... Nie jest przeciętna, ale czy dobra? Nie umiem jej polecić ani odradzić.
Autorka miała bardzo dobry pomysł - 10-dniowe oczyszczenie duszy i ciała, bardzo na czasie. Jednak mam problem z dynamiką tej książki, momentami mnie nudziła. Uważam, że można było czytelnika poprowadzić trochę sprawniej przez to wszystko, na pewno czytałoby się przyjemniej i z większym zaciekawieniem.
Bohaterowie - przewidywalni. Główna postać trochę sztucznie - demoniczna, ale z drugiej strony pokazująca cechy tego zakłamanego świata.

Monika | 2019-10-04
Przeczytana: wrzesień 2019

Nie wiem jak ocenić tą książkę, wynika to głównie z tego, że nastawiałam się na coś innego niż dostałam. Nie potrafię jednoznacznie powiedzieć, że było to złe czy też dobre.

Książka ma swoje mocne strony. Na duży plus zasługują portrety psychologiczne bohaterów i można by ją było potraktować trochę jako powieść psychologiczną (?). Postacie są rewelacyjnie wręcz rozpisanie.

Pomysł na fabułę również bardzo dobry. Umieszczenie dziewięciu obcych sobie ludzi - plus do tego obsługa - w zamkniętym ośrodku spa, gdzie każdy z nich ma małe i większe grzesznki na sumieniu aż się prosi o stworzenie gęstej i brudnej atmosfery..... No i właśnie, na to się nastawiałam a tam klimatu na wzór gęstej zawiesiny było jak na lekarstwo.

Nie zachwycił mnie również początek książki - który ciągnął się w slimaczym tempie i długo się rozkręcał, ani końcówka która była tak słodka i idealistyczna, że aż zabolało.

Jednak muszę też przyznać, że był momenty w których książka mocno mnie wciagała i z dużą...