Warcholstwo. Prawdziwa historia polskiej szlachty

2023-05-31
2023-05-31
literatura polska szlachta polska

Polska szlachta. (Nie)idealna historia

Jakby ciąg dalszy Pańszczyzny, ale jeszcze więcej o szlachcie i jej zachowaniu w nowożytnej Rzeczypospolitej. Dużo fragmentów z książki można przeczytać na wielkahistoria.pl

Przerażająca książka, ale warta uwagi.

Nie jest aż tak rewolucyjna jak się mogłoby to wydawać. Każdy kto uczył się historii w podstawówce czy liceum powinien już coś w tym temacie wiedzieć. A że nasz system edukacji jest jaki jest, to w jednym zdaniu może się nam mówić o braku silnej władzy, o niepłaceniu podatków, o nieutrzymywaniu armii, o niewoleniu chłopów, ale w drugim nadal da się chwalić obywatelską odpowiedzialność szlachty. Jeśli ktoś utknął na tym etapie i nie widzi braku kompatybilności pomiędzy tymi dwoma tezami, to od niniejszej książki się odbije. Dla pozostałych może to być bardzo ciekawa i mimo wszystko odkrywcza lektura: odkrywcza, bo autor interesująco ukazuję skalę szlacheckiej degrengolady.

Czy wizja pana Janickiego jest prawdziwa? Zakładam, że tak, w końcu jeśli coś je muczy i daje mleko, to pewnie jest to krowa a nie koń wyścigowy. Warto jednak podkreślić, że pozycja ta nie jest klasyczną monografią w naukowym rozumieniu. Jest to raczej popularne opracowanie tematu, sam autor nie stroni od dość emocjonalnych opisów i nie ukrywa zaangażowania. Nie jest to zarazem wolna jazda bez trzymanki: oprócz wniosków otrzymujemy również wiedzę o źródłach, z których owe wnioski się narodziły.

Warto polecić Warcholstwo wszystkim, których historia szlacheckiej Polski ciekawi, a którzy gotowi są zmierzyć się z mniej sielankową jej wersją.

Przerażająca książka, ale warta uwagi.

Świetna książka, dobrze napisana, nieprzekombinowana. Doskonale oddaje wydarzenia z historii Polski odczarowując wizję kraju będącego przedmurzem chrześcijaństwa i potęgą w Europie. Wyobrażam sobie, że wielu ludzi to boli, sprawia, że czują, że umniejsza ich krajowi, ale tak to już bywa z historią, że nie zawsze jest przyjemna. Ja zawsze lubiłam lekcje historii w szkole, coś tam sama doczytywałam, ale nie miałam pojęcia na jaką skalę szlachta była zdeprawowana i jak bardzo to jej warcholstwo przyczyniło się do tego, że kraj w końcu upadł, a wcześniej nie mógł się rozwijać.

Bardzo polecam dla odczarowania książek historycznych i dla zrozumienia historii Polski. Nie polecam jeśli ktoś jest nadwrażliwy na „obrażanie” swoich Sarmackich przodków, bo przecież on pochodzi prosto od Piastów, a nie z jakiegoś plebsu.

Tak na marginesie, czemu takich wiadomości nie przekazano nam na lekcjach historii. Szlachta to byli ci co rządzili wszystkim- nawet królem ;) Jak to postępowało jak wyglądało autor stara sie nam to umiejętnie ukazać :) Ciekawe naświetlenie tego co było kiedyś, a na pewno coś wniosło w naszą historię.

Bez zbędnego żargonu naukowego. Książka, którą chciałbym móc przeczytać kilkanaście lat temu, gdy byłem w liceum. Dałaby mi inną perspektywę historii Polski.

ZASŁUŻONE „WARCHOŁY”

Moim szlacheckim przodkom!

Twierdzicie, że Polska upadła przez rozwarcholoną szlachtę,
Ale, jak powstała? Bo, żeby upaść trzeba jednak powstać,
Nie da się upaść z niebytu; ba trza choć siedzieć, – lepiej stać.
Bo, jak upaść z pozycji leżącej? Jaką chwalić warstwę
Za byt państwowy i znaczenie, gdy szlachectwo za zasługi
Dawali książęta, królowie, tak ojczyzny płacąc długi.
Przeszło wraz z Polską, ale wtedy widać było dziatwę
Szlachecką przy lada szansie dla kraju idącą w lasy, *
A przecież panicze, szły darmo, jawnie nie czekając kasy.
Kontrowersyjne? – Jak i kiedy.** Nie, że lepszy kraj pod pachtem... –
Czy aby nie trzeba być awanturnikiem i mąciwodą,
By pchać do bytu państwo, gdy inne kraj w się chętnie wwiodą? ***

PRZYPISY
* Jakże to można sądzić, że szlachta się nieodwracalnie zwarcholiła, skoro jest gotowa daninę krwi za kraj zapłacić?
** Wielu powie, że te powstania były niezbyt szczęśliwe, ale też można wskazać, że żołnierz czy nawet oficer prowadzący genialne taktycznie i bohaterskie działania na skalę oddziału, ergo do tego zdolny, niekoniecznie jest zdolny ogarniać strategię frontów i teatrów działań, więc mając chętnych rzeczą elit jest ukierunkować ochotę w pożyteczną stronę. Tymczasem wielu sądzi, że bez tych narwańców byłoby lepiej... Doraźnie tak może tak, długofalowo w pewnych dziedzinach państwo leci wyłącznie na narwańcach!
*** Jak podaje „Słownik języka polskiego” pod redakcją prof. Mieczysława Szymczaka, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 1981, str. 657: „Warchoł […] « Człowiek łamiący prawo, zakłócający spokój, wywołujący przez swą kłótliwość i samowolę zamęt, zamieszanie, awanturnik, wichrzyciel […] »” Była połowa X wieku i trzeba było być niezłym awanturnikiem i mąciwodą, żeby wspierać wprowadzenie nowego kraju ze wspólnot plemion z których tyle rozpłynęło się w sąsiednich narodach do rodziny narodów uznawanych za cywilizowane. Bo przecież można było jak Obodryci i Wieleci znaleźć się w Rzeszy Niemieckiej, albo chociaż przyłączyć do Księstwa Czech, Księstwa Kijowskiego, albo nawet do Węgier (zaludnianych już przez Słowian Panońskich),choć ochrzciły się nieco później od Polski. Ależ to mogłoby być pozytywną cechą, może i owszem, jednakże cecha to cecha, jej aspekty pozytywne i negatywne to strony tej samej monety.

ZASŁUŻONE „WARCHOŁY”

Moim szlacheckim przodkom!

Twierdzicie, że Polska upadła przez rozwarcholoną szlachtę,
Ale, jak powstała? Bo, żeby upaść trzeba jednak powstać,
Nie da się upaść z niebytu; ba trza choć siedzieć, – lepiej stać.
Bo, jak upaść z pozycji leżącej? Jaką chwalić warstwę
Za byt państwowy i znaczenie, gdy szlachectwo za zasługi
Dawali książęta, królowie, tak...

Dla mnie rewelacja. Jak większość książek Pana Janickiego zmusza do dyskusji i to już ogromny plus książki. Nie jest ona obojętna a zmusza do refleksji. Dal mnie osobiście książka warta przeczytania, nie będziecie się nudzić. Osobiście polecam.

Nie jest to książka stricte naukowa. Nie jest to również powieść. To coś pomiędzy. Jednakże korzystać z niej mogą zarówno historycy jak i osoby nie związane z tą nauką.
Autor doskonale rozbraja narosłe mity na których się wychowaliśmy.
Wolność i demokracja szlachecka, tolerancja, "Polska chrześcijańskim przedmurzem Europy", bitność szlachty, tzw. Złoty Wiek i inne sprawy z tego okresu należy według mnie jak najszybciej zrewidować.
Tytuł książki w 100% oddaje fenomen tego czym była i stała się ta wąska, "elitarna" społeczność.
Polecam jako historyk i jako miłośnik Książek.

Autor doskonale rozbraja narosłe mity na których się wychowaliśmy.

''Warcholstwo'' to jakby kontynuacja książki Kamila Janickiego pt. ''Pańszczyzna'', którą czytałem około półtora roku temu.

Tym razem w miejsce sytuacji chłopów w pośredniowiecznej Rzeczpospolitej autor zajmuje się Mości Panami Bratami Szlachcicami.

Nie jest tajemnicą, że wokół tego uprzywilejowanego stanu narosło wiele legend i mitów. Wydaje się, że największym tego sprawcą był Henryk Sienkiewicz ze swoją ''Trylogią'' oraz filmy na jej podstawie. Jest to oczywiście porywająca serca, piękna językowo powieść przygodowa osadzona w realiach historycznych, ale właśnie w takim celu została napisana, dlatego ciężko ją uznać w jakikolwiek sposób za źródło wiedzy. Twórca musiał stworzyć bohaterów lubianych i kochanych, a także tych znienawidzonych stąd wiele wynikających z tego przejaskrawień.

''Nie rządem Polska stoi, a wolnością'' i "każdy Pan na zagrodzie równy wojewodzie'' to jedne z ulubionych powiedzeń naszych ówczesnych ''elit''.
Faktem jest, że pierwszymi, którzy dostąpili szczególnych względów władców w średniowieczu byli ludzie zasłużeni i to jest w sumie zrozumiałe, ale w kolejnych epokach na skutek wymuszonych przywilejów pod wpływem sytuacji politycznej w kraju, polskie rycerstwo zwane później szlachtą zaczęło doprowadzać(świadomie lub nieświadomie) do powolnego upadku naszego państwa. Nie oszukujmy się... Potężny kraj, ''potęga Europy'' nie znika z map od tak sobie. Kto był za to odpowiedzialny? Chłopi przypisani do ziemi? Mieszczanie, którzy według szlachty nie mieli nawet prawa nazywać się Polakami? Jedyny stan, stan rycerski, który uważał się za opokę naszej państwowości oraz tożsamości pociągnął je na samo dno. Rozbiory są najlepszym i ostatecznym tego przykładem. I nie jest to wina królów elekcyjnych, którzy z pokolenia na pokolenie tracili moc sprawczą. To te sławne polskie ''prawo do wolności'' zagłuszyło jakiekolwiek poczucie obowiązku.
Michał Wołodyjowski wysadzający się ponieważ przysiągł nie oddać twierdzy póki żyw? Andrzej Kmicic, dawny watażka ratujący króla Jana Kazimierza? Jan Skrzetuski walczący z Kozakami? Mości Zagłoba krzyczący ''Zdrada''? Tak, to piękne i wzruszające chwile. Nikt nie twierdzi, że takie postaci nie mogły istnieć. Aktualnie też żyją wśród Nas prawdziwi patrioci, ale nie popadajmy tu w uwielbienie. Większość szlachty raczej miała problem podnieść swój tyłek ze stołka jeśli atak następował w innym niż ich regionie kraju. To był problem tamtejszych ziemian (''rycerstwa'').
Nie wspominam już nawet o sejmikach i prawie do liberum veto, gdzie jeden człowiek mógł wstrzymać wszelkie obrady i ważne decyzje dotyczące przyszłości kraju.
O tym, że szlachta uważała się za rasę wyższą pozostawię już bez komentarza. Czasy były inne i ciężko to ocenić oczami współczesnego człowieka (bardziej zabawne jest to kiedy ktoś po dziś dzień szczyci się szlacheckim pochodzeniem uważając się dzięki temu za lepszego człowieka). Tak wtedy było na całym świecie, ale nie wszędzie państwa znikały z map z powodu dumy własnych mieszkańców. Dumy uprzywilejowanej garstki mieszkańców.
Dodam też, że przyjemnie jest cieszyć się nielicznymi zrywami, gdy najeźdźcy mocno już deptali odcisk oraz pojedynczymi sukcesami husarii, ale w większości nic z tego nie zostało odpowiednio wykorzystane, a główne kampanie w czasie domniemanej potęgi Rzeczypospolitej przegrane. Nic dziwnego, że sąsiedzi wykorzystali panujący u nas bałagan.
Polecam przeczytać dla ogólnej przeciwwagi do popkulturowych fantazji.

Najpopularniejsza wizja polskiej szlachty, to chyba ta, którą zaserwował nam Sienkiewicz w Trylogii. Dzielni, szlachetni, oddani państwu, romantyczni. Aż dziwne, że w kraju gdzie są tacy obywatele mogło dojść do tak wielu katastrof, z finalnymi rozbiorami. Cóż, tą wersję spokojnie można włożyć między bajki. Tak, byli może przedstawiciele polskiej szlachty, którzy stawiali los kraju ponad siebie ale zdecydowana większość w pierwszej kolejności myślała o sobie i to siebie stawiała wyżej niż króla czy nawet Polskę.

Kamil Janicki kontynuuje prezentacje stanów społecznych Pierwszej Rzeczpospolitej. Po szokującej ,,Pańszczyźnie" przyszła kolej na ,,Warcholstwo" czyli pracę poświęconą szlachcie. Trzeba chyba zauważyć na wstępie, że jest to praca mniej szokująca, mniej kontrowersyjna i dużo bardziej stonowana. Jednak to nie oznacza, że jest lekka i radosna. To systematyczny przegląd stanu, który w XIV wieku osiągnął najwyższe możliwe prawa, dzięki kolejnym przywilejom a potem sukcesywnie dążył do osłabienia roli króla i państwa. Szacuje się, że stan szlachecki to zaledwie ok. 10 % ówczesnych mieszkańców Polski ale to oni stali się symbolem Polaka, to od nich wywodzimy tradycje i kulturę, to wśród nich szuka się przodków. Tylko w polskich realiach szlachta mogła urosnąć tak bardzo w prawa oraz się zamknąć i nie dopuszczać do nowych nadań tytułów czy herbów. Zresztą co zaskakujące polscy szlachcice, (w przeciwieństwie do tych z innych krajów) w większości nie posiadali typowych dla arystokracji tytułów, chociaż ambicje mieli i dlatego stworzyli szalone kombinacje tytułów urzędowych. Autor pokazuje pewien przekrój. Opowiada o kulturze, umysłowości, nastawieniu, podejściu do polityki, państwa, finansach czy przywarach. Skutecznie rozprawia się z wieloma mitami jak choćby Polaka-patrioty - wojownika. Tak, każdy szlachcic chciał uchodzić za obrońcę i zabijakę ale większość to tylko pycha i zadufanie.

,,Warcholstwo" jest smutnym obrazem kraju, którzy miał potencjał ale którzy został zagrabiony przez jedną tylko grupę społeczną, która wykorzystywała go jako swoją dojną krowę. Szlachta nie musiała słuchać króla - bo przecież ona go wybierała, więc był on od niej zależny. I tak sytuacja wyglądała od czasów Ludwika Andegaweńskiego. Szlachta nie płaciła podatków, nie wspierała rozwoju miast czy wsi, nie dbała o obronę kraju, nie myślała o nikim oprócz siebie, nie tworzyła praw. Próbowała nadrabiać pychą, pyszałkowatością, wyższością i tworzoną na własny użytek legendą o wyższym pochodzeniu. Polska szlachta to był rak, który toczył kraj i nie pozwalał mu się rozwijać co w rezultacie doprowadziło do rozbiorów. Po tej lekturze ma się tylko smutne refleksje i niestety widać zbyt wiele analogii we współczesności. Polecam!

• Historyczne

Dodaj cytat z książki Warcholstwo. Prawdziwa historia polskiej szlachty