Warcholstwo. Prawdziwa historia polskiej szlachty

2023-05-31
2023-05-31
literatura polska szlachta polska

Polska szlachta. (Nie)idealna historia

To naprawdę świetna pozycja, żeby poukładać w głowie historyczne puzzle DLACZEGO skończyliśmy jako rozebrany kraj. Naprzemiennie reagowałam złością na "cnotliwe" zachowania szlachty i smutkiem, zdając sobie sprawę ile pozostałości po ówczesnej kulturze i przekonaniach funkcjonuje do dziś i to na wysokich szczeblach politycznych. Czas na drugą stronę medalu i "Pańszczyznę" Janickiego.

Ta książka powinna być omawiana na lekcjach historii, aby ukazać realny obraz naszego kraju.

Książka zmieniła mi całkiem pogląd na temat szlachty.
Czyli mit z ,,Pana Tadeusza" poszedł w niepamięć.

Książka zmieniła mi całkiem pogląd na temat szlachty.
Czyli mit z ,,Pana Tadeusza" poszedł w niepamięć.

Książką zainteresowałem się tak naprawde po obejrzeniu serialu "1670". Książka dla mnie jest strasznie nierówna. Były rozdziały które w zasadzie polykalem, a były też takie że czytałem z trudem. Ogólnie warto. Ale czasem bez przyjemności

Kolejne dzieło towarzysza Janickiego. Widzę że jakaś moda jest na obsrywanie szlachty fakt przy wszystkich swoich wadach to oni stworzyli naszą tożsamość narodową i to szlachta najwięcej poświęcała się w walce o niepodległość. Niestety widzę teraz renesans jakiejś ludowej czytaj marksistowskiej historii Polski rodem z lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Myślę że autor w tamtych czasach też by się odnalazł.

Nie bez przyczyny tytułem książki opisującej Polskę szlachecką, a więc I Rzeczypospolitą (samą nie mającą wszak jeszcze świadomości, że będą i Rzeczypospolite kolejne) jest “Warcholstwo”, skoro jej treść jest opisem przejmowania państwa we władanie przez jedną - i to najmniej liczną - grupę społeczną. A wszystko zaczęło się od konieczności zapewnienia dziedzictwa tronu córce Jadwidze przez jej ojca, Jana Andegaweńskiego i właśnie za tę sukcesję trzeba było szlachcie przyobiecać wiele przywilejów na łożu śmierci. Później zaś kolejnymi obłaskawieniami musiał już sypać Jagiełło; potem to już poszło…
Fascynujący jest opis funkcjonowania państwa przednowoczesnego, bez policji, centralnej służby podatkowej, szpitalnictwa, czy innych egzekutyw, a w głównej mierze na oddolnym szlacheckim pilnowaniu istnienia status quo.
Jakże inaczej niż dziś rozumiane, było równouprawnienie kobiet w szlacheckiej Polsce, a status samych kobiet stanu wysokiego - lepszy wprawdzie niźli Francuzek, ale już nie tak dobry jak Angielek czy Węgierek - pozazdroszczenia godny dziś się nie wydaje.
Świetnie opisano - choć oczywiście w zarysie - stosunki wyznaniowe w Rzeczypospolitej i kolejne fale (reformacja, kontrreformacja) zmywające gorące głowy szlachty, a kler prowadzące do tępienia i degrengolady. Rozprawia się też nieco z mitem “kraju bez stosów” i podpowiada nam, jak ściślej rozumieć to sformułowanie.
Nie tyle zresztą Autor rozprawia się z jakąś mitologią szlachetczyzny i odkrywa przed nami nieznane lądy, ile odczarowuje pewne przekłamania i uproszczenia, dominujące w naszym powszechnym postrzeganiu epoki (ba, sami naukowcy ulegają nieraz magii własnych uproszczeń),choć trzeba przyznać, że każdy zetknie się tu z pewnością z faktami dla siebie zupełnie nowymi i nieznanymi.
Zainteresowałem się twórczością Janickiego po tej pozycji. Ta książka wygląda na wymagającą ogromnego nakładu żmudnej pracy w archiwaliach, a autor jest niezwykle wręcz płodny w tematach historycznych i zdążył już mieć szereg innych książek na koncie! Ostrzę zęby na jego “Cywilizację Słowian”, którą od jakiegoś już czasu mam w czytniku…

Jakby ciąg dalszy Pańszczyzny, ale jeszcze więcej o szlachcie i jej zachowaniu w nowożytnej Rzeczypospolitej. Dużo fragmentów z książki można przeczytać na wielkahistoria.pl

Przerażająca książka, ale warta uwagi.

Nie jest aż tak rewolucyjna jak się mogłoby to wydawać. Każdy kto uczył się historii w podstawówce czy liceum powinien już coś w tym temacie wiedzieć. A że nasz system edukacji jest jaki jest, to w jednym zdaniu może się nam mówić o braku silnej władzy, o niepłaceniu podatków, o nieutrzymywaniu armii, o niewoleniu chłopów, ale w drugim nadal da się chwalić obywatelską odpowiedzialność szlachty. Jeśli ktoś utknął na tym etapie i nie widzi braku kompatybilności pomiędzy tymi dwoma tezami, to od niniejszej książki się odbije. Dla pozostałych może to być bardzo ciekawa i mimo wszystko odkrywcza lektura: odkrywcza, bo autor interesująco ukazuję skalę szlacheckiej degrengolady.

Czy wizja pana Janickiego jest prawdziwa? Zakładam, że tak, w końcu jeśli coś je muczy i daje mleko, to pewnie jest to krowa a nie koń wyścigowy. Warto jednak podkreślić, że pozycja ta nie jest klasyczną monografią w naukowym rozumieniu. Jest to raczej popularne opracowanie tematu, sam autor nie stroni od dość emocjonalnych opisów i nie ukrywa zaangażowania. Nie jest to zarazem wolna jazda bez trzymanki: oprócz wniosków otrzymujemy również wiedzę o źródłach, z których owe wnioski się narodziły.

Warto polecić Warcholstwo wszystkim, których historia szlacheckiej Polski ciekawi, a którzy gotowi są zmierzyć się z mniej sielankową jej wersją.

Przerażająca książka, ale warta uwagi.

Świetna książka, dobrze napisana, nieprzekombinowana. Doskonale oddaje wydarzenia z historii Polski odczarowując wizję kraju będącego przedmurzem chrześcijaństwa i potęgą w Europie. Wyobrażam sobie, że wielu ludzi to boli, sprawia, że czują, że umniejsza ich krajowi, ale tak to już bywa z historią, że nie zawsze jest przyjemna. Ja zawsze lubiłam lekcje historii w szkole, coś tam sama doczytywałam, ale nie miałam pojęcia na jaką skalę szlachta była zdeprawowana i jak bardzo to jej warcholstwo przyczyniło się do tego, że kraj w końcu upadł, a wcześniej nie mógł się rozwijać.

Bardzo polecam dla odczarowania książek historycznych i dla zrozumienia historii Polski. Nie polecam jeśli ktoś jest nadwrażliwy na „obrażanie” swoich Sarmackich przodków, bo przecież on pochodzi prosto od Piastów, a nie z jakiegoś plebsu.

Tak na marginesie, czemu takich wiadomości nie przekazano nam na lekcjach historii. Szlachta to byli ci co rządzili wszystkim- nawet królem ;) Jak to postępowało jak wyglądało autor stara sie nam to umiejętnie ukazać :) Ciekawe naświetlenie tego co było kiedyś, a na pewno coś wniosło w naszą historię.

• Historyczne
  • Audiobooki