Gdzie jesteś, Bernadette?

Seria: Gorzka Czekolada
Wydawnictwo: W.A.B.
Where'd You Go, Bernadette
literatura piękna

Przez rok figurowała na liście bestsellerów New York Timesa. Zdobyła świetne recenzje, rozbawiła setki tysięcy czytelników na całym świecie, została przetłumaczona na ponad 30 języków. Doczekała się też ekranizacji w reżyserii Richarda Linklatera, autora m.in. głośnego „Boyhood” czy „Przed wschodem słońca”. W roli głównej – Cate Blanchett.   Bernadette nie cieszy się dobrą reputacją. Zdaniem...

Bernadette nie cieszy się dobrą reputacją. Zdaniem sąsiadów i rodziców ze szkoły jej córki, przynosi hańbę miastu i szkole. Jest neurotyczna, raczej nieprzyjemna w kontakcie, zgryźliwa i cierpi na lęk przed otwartą przestrzenią. Kiedy okazuje się, że musi zabrać córkę na obiecany wyjazd na Antarktydę, największym problemem, jaki widzi, jest fakt, że będzie musiała wyjść z domu. Zmuszając się do życia, którego nigdy dla siebie nie chciała, powoli osuwa się w obłęd. I chociaż, poznając coraz lepiej Bernadette, życzymy jej tylko dobrze, od samego początku wiemy, że któregoś dnia, zniknie. Jej córka Bee zbierając e-maile, oficjalne dokumenty, prywatną korespondencję, stara się odnaleźć matkę i dowiedzieć czegoś więcej o jej przeszłości.

„Przedarłem się przez tę książkę z niezwykłą przyjemnością”
Jonathan Franzen, autor „Wolności”

źródło opisu: Materiały wydawcy

źródło okładki: Materiały wydawcy

sercemczytam | 2019-08-19
Przeczytana: 15 sierpnia 2019

Bernadette jest nieco zwariowaną i inteligentną panią architekt po 50-tce. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest przy tym bardzo zamknięta w sobie i jak tylko może stroni od ludzi. Do tego stopnia, że nawet najprostsze sprawy załatwia za nią wirtualna asystentka z Indii! 🙈 Śmiało można też wysnuć wniosek, że nienawidzi swojego miasteczka i 90% społeczeństwa, na czele z sąsiadami 😉 Mieszka w czymś, co ciężko nazwać prawdziwym domem, na co dzień zamyka się w przyczepie, a wkrótce razem z rodziną planuje wyprawę na... Antarktydę! 🤣 No, może niezupełnie planuje, bo inicjatywa wychodzi od jej córki. Ma to być nagrodą za dobre stopnie w szkole.

Do czasu tej pamiętnej wyprawy obserwujemy ciąg niefortunnych zdarzeń, zabawnych i nieco absurdalnych sytuacji. Poznajemy sąsiadów Bernadette, jej przeszłość, powody dziwnego zachowania, a kiedy wydaje się, że nadchodzi czas wyjazdu, nagle Bernadette znika bez śladu. Co, zważywszy na jej dziwne zachowanie, może budzić pewne...

ontheisland | 2019-08-18
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 18 sierpnia 2019

Bernadette polubiłam i z ciekawością czekałam na moment, kiedy wyda się, w jaki sposób zniknęła z domu. Rozwiązanie okazało się bardzo proste. Historia opisana w nietypowy sposób poprzez listy, maile, sprawozdania dopowiadana przez kochającą córkę. Książka zaskoczyła mnie. Spodziewałam się leciutkiej nieco naiwnej historii, a tu jednak wyszła nieprzesłodzona całkiem zgrabna historia o kobiecie, która by znów zacząć żyć musiała zniknąć. P. S Mąż bohaterki to kanalia.

wyrwana_strona | 2019-08-17
Przeczytana: 31 lipca 2019

Książka, o której zapomina się zaraz po przeczytaniu.

patsy_thebooklover | 2019-08-16
Przeczytana: 13 sierpnia 2019

Ah, jakie to było złe. "Gdzie jesteś, Bernadette?" miało śmieszyć i wychodzić poza konwencję. Miały być błyskotliwe dialogi i cięty humor. O mamo! Aaa, i miało być śmiesznie do bólu. Do bólu było, ale śmiesznie już wcale. Książka jest złożona z różnych dokumentów: listów, zapisków na karteczkach, maili, raportów i przeplatana narracją córki tytułowej Bernadette. I tu nawet nie chodzi o to, że Bernadette jest dość irytująca. Cała książka jest irytująca. Język, styl (jaki styl, hmm?), bohaterowie, wątki, fabuła. Ah, fabuła! Ja wiem, że to miało być takie komediowo nierealne, ale ta książka jest tak płytka, tak powierzchowna, tak nijaka, że nawet nie ma tu czego recenzować. Śmieszności w tej książce za grosz. Dobrze wyczułam, w których momentach powinnam była się zaśmiać. Ale to właśnie było to: czytasz, czytasz i przez myśl Ci przelatuje "aha, to ten moment komediowy", czytasz i czytasz. I tak do końca. I przewracasz oczami co chwilę. Tę książkę czyta się w ekspresowym tempie, bo...

Renata | 2019-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2019

Książka nieco dziwna. Niby wesoła ale jednak smutna. Trochę przegadana od połowy. Może faktycznie zrobienie z niej filmu to dobry pomysł.

Anja | 2019-08-16

Całość znajduje się na: https://nacpana-ksiazkami.blogspot.com/2019/06/gdzie-jestes.html

Początek książki okazał się bardzo interesujący, dlatego też od razu postanowiłam przejść dalej. Jak się okazało jest łatwa w odbiorze. Autorka tejże o to historii interesująco zaplanowała fabułę, gdzie znajdziemy styl lekki i zrozumiały, a przy tym stopniowo odsłania nam charakterystykę postaci w niej występujących. Czyli tak jak się tego spodziewałam na samym początku. Dlatego moje odczucia do niej szybko zaowocowały w pozytywne aspekty.

Ika | 2019-08-15
Przeczytana: 23 lipca 2019

„Gdzie jesteś Bernadette?” to międzynarodowy bestseller, przetłumaczony do tej pory na ponad 30 języków. Powieść ta przez rok figurowała na liście bestsellerów NYT. A jej autorką jest Maria Semple — pisarka oraz scenarzystka, która swoją karierę rozpoczęła, pisząc scenariusz do słynnego serialu „Beverly Hills 90210”.

Tytułową bohaterkę poznajemy, gdy jej piętnastoletnia córka Bee — w zamian za wzorowe świadectwo — upomina się o obiecaną wycieczkę na Antarktydę. Niedługo potem Bernadette Fox znika. Bee robi wszystko, co w jej mocy, by odnaleźć matkę oraz dowiedzieć się czegoś więcej o jej przeszłości.

Według informacji na okładce:
„Gdzie jesteś, Bernadette?” to wciągająca i wzruszająca powieść o więzach rodzinnych i niezachwianej miłości córki do niedoskonałej matki.
Czy taka jest?
Owszem, ale jest to również, napisana z niezwykłą lekkością, powieść o relacjach międzyludzkich. Autorka stworzyła obraz pełen różnorodnych ludzkich charakterów, a do tego ukazała wydarzenia z...

Święta Bernadetta z architektury.

"[...] bez względu na to, co ludzie o niej mówią, mama wiedziała, jak sprawić, żeby w życiu było śmiesznie".

„ Gdzie jesteś Bernadette?” Międzynarodowy bestseller przetłumaczony na ponad trzydzieści języków, jest drugą powieścią w literackim dorobku amerykańskiej pisarki i scenarzystki Marii Semple. Pod koniec lipca na rynku wydawniczym na dwa tygodnie przed premierą filmową w reżyserii Richarda Linklatera, nakładem Wydawnictwa Wab pojawiło się nowe wydanie powieści z odtwórczynią głównej roli Cate Blanchett na okładce.

Opis wydawcy i okładka sugerowały, że jest to lekka i zabawna powieść obyczajowa na lato. Wkrótce okazało się, że książka to zupełnie coś innego niż się spodziewałam, przede wszystkim jest nietypowa, bo dotąd nie miałam do czynienia z taką formą. „ Gdzie jesteś Bernadette? „, To historia rodzinna napisana w formie epistolarnej. Główną bohaterką jest Bee, nastoletnia córka Bernadette, która objaśnia czytelnikowi, to, czego nie...

L_zielska | 2019-08-14

Moją uwagę przykuł zwiastun w kinie filmu "Gdzie jesteś, Bernadette?" po czym dowiedziałam się, że wydanie książki zostanie wznowione.

Tytuł nieco zagadkowy, do tego Cate Blanchett na okładce, no jest nieźle.

Rozpoczynając czytanie byłam nieco sceptycznie nastawiona. Użyta forma pisana jest inna, niż miałam okazję zapoznać się do tej pory. Mianowicie bohaterowie wymieniają się listami/mailami. Początkowo ciężko było mi się połapać kto, co gdzie i jak. Musiałam się bardzo skupić na treści, ale także odbiorcy danego listu, jednak z rozwojem akcji szło mi coraz lepiej.

Jeżeli ktoś liczy na dynamiczną akcję bez możliwości zaczerpnięcia tchu, to raczej tego tutaj nie znajdzie. Ta pozycja ma w sobie coś, że mimo pokręconych sytuacji chciało mi się ją czytać dalej, aż do końca.

Jak już wspomniano wielokrotnie, również potwierdzę, że nie do końca rozumiem opinię New York Timesa, który uznał tę książkę jako "Przezabawną". Czyżby udzielił się amerykański humor?

Mimo wszystko...

Nola | 2019-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2019

"The New York Times" uznał ją za przezabawną. Naprawdę? Jest to ostatnie określenie, które przychodzi mi na myśl po lekturze. Co nie znaczy, że jest to książka zła. Ja bym ją raczej określiła jako rodzinną-ciepłą.

Bernadette niezwykle inteligentna i agorafobiczna mama przeuroczej Bee i tata pracujący w Microsofcie. Cała rodzina ma się wybrać na wycieczkę na Antarktydę w ramach nagrody za świetne świadectwo Bee. To nie mogło się udać, ale czy tak naprawdę musiało? Cała historia została przedstawiona w nietypowy sposób, za pomocą maili, notatek, listów.

Miałam spore problemy z oceną tej książki. Nie ukrywajmy, nie jest to wybitna literatura, ale czyta się świetnie. To nic, że nie popieram kroków podejmowanych przez większość bohaterów, ale i tak wszystko jest napisane w takim stylu, że darzę ich sympatią. Polubiłam ich.

Nie wiem, czy to wpływ zbliżającej się ekranizacji książki, ale mam wrażenie że cała książka została napisana "pod scenariusz filmowy". Mam nadzieję,...