Reżyser, scenarzysta, dramaturg, pisarz. Autor największych filmowych polskich hitów komediowych w XXI wieku (m.in. "Ciało", "Testosteron" i "Lejdis"). "Testosteron" - stale obecny w teatrach w kilkunastu krajach - jest jedną z najpopularniejszych obecnie polskich sztuk teatralnych na świecie. Jako pisarz debiutował w 1990 r. w kultowym dziś piśmie literackim „bruLion”. „Chłopcy” są jego pierwszą powieścią.
Pokraj, to moje pierwsze spotkanie z twórczością Andrzeja Saramonowicza. I cóż mogę powiedzieć? Trafiony, zatopiony. A szerzej: to świetna książka. Dowcipna i błyskotliwa, a sposobu narracji nie zawstydziłby się Gombrowicz i Witkacy. Nie wyobrażam sobie by we współczesnej literaturze polskiej brakowało głosu, który zwracałyby uwagę na ówczesna sytuację polityczna, która jednym może się podobać, innym nie, ale nie sposób nie zgodzić się z opinia, że żyjemy w bardzo ciekawych i nieprzewidywalnych czasach, a Andrzej Saramonowicz świetnie o tym opowiada.
Nie musze dodawać ( a może jednak muszę),że ta powieść to satyra na czasy współczesne, ale jak nie skorzystać z gotowych tematów, kiedy one same się podkładają i proszą o ośmieszanie?
Książka bardzo intrygująca. Wprowadza czytelnika w groteskowy świat, w którym piętnuje pewne że zjawiska obecne w naszym świecie. W momentach książka jednak męczy dialogami, które są bardzo zagmatwane i trudno się połapać o czym mowa. Dużym plusem są nawiązania do postaci celebrytów (przekręcając ich imiona i nazwiska) czy nawiązaną do literatury polskiej, której powodują uśmiech na twarzy. Książka bawi też w pewnych momentach a sama historia wciąga czytelnika, mimo tego co napisałam wcześniej. Książkę polecam, choć jeśli ktoś nie lubi groteski i/lub gombrowiczowskiego stylu to nie jest to nie jest to książka dla niego.