rozwiń zwiń
Jeżynka

Profil użytkownika: Jeżynka

Warszawa Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 7 godzin temu
1 153
Przeczytanych
książek
1 205
Książek
w biblioteczce
1 153
Opinii
90 033
Polubień
opinii
Warszawa Kobieta
Dodane| 1 ksiązkę
Uzależniona od czytania, matka, (już nie) żona i kobieta pracująca. Na LC od 2015 roku. Dodatkowo niestrudzona orędowniczka www.siepomaga.pl

Opinie


Na półkach: , , ,

Obserwując opinie znajomych i nieznajomych zaważyłam, że wielu z Was zdecydowało się na lekturę "Dżumy Alberta Camusa w trakcie pandemii COVID-19. To był dla mnie wyjątkowo trudny czas pełen trosk i rozczarowań i choć bardzo mnie kusiło postanowiłam odłożyć tę książkę na lepszy moment. Bałam się, że powieść ta dodatkowo mnie przytłoczy a tego chciałam uniknąć.
Pewnie jak wszyscy "Dżumę" czytałam w latach młodzieńczych. Jeśli się nie mylę była to lektura w szkole średniej. Jakiś czas temu postanowiłam sobie, że będę wracać do książek przeczytanych lata temu, szczególnie klasyków literatury by sprawdzić ja teraz, bogatsza życiowe doświadczenia odbiorę te powieści. I tak jak się spodziewałam nie miała już ona takiej siły rażenia jak czytana za pierwszym razem.
Na jej odbiór teraz nałożyły się też przeżycia pandemii, która na długie miesiące zatrzymała świat.
W książce nie dostrzegłam strachu, paniki czy zbytniej obawy co przyniesie kolejny dzień.

Epidemia, która nawiedziła algierski Oran jest jedynie pretekstem do tego aby obserwować ludzi i ich postawy w mieście odciętym od świata gdzie szaleje zaraza. Choroba to zło, a ci co się z nią stykają prezentują całą paletę ludzkich postaw wobec tego zła: od odwagi i determinacji poprzez chciwość, która pozwala na ludzkiej tragedii budować prestiż i bogactwo czy też bezradność i poddanie się losowi.
Doktor Rieux, od początku zarazy robiący wszystko aby nieść ulgę chorym jest jednym z niewielu, którzy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Mimo choroby miasteczko żyje swoim tempem: ludzie beztrosko spacerują po ulicach, spotykają się w kawiarniach i przekazują sobie plotki o sytuacji w mieście. Żyją swoim nudnym, przewidywalnym życiem i czekają na koniec epidemii, która pochłania coraz więcej ofiar.

Dużo jest w "Dżumie" chaosu, sporo fragmentów nużących jednak nie sposób odmówić autorowi znajomości psychiki ludzkiej. To właśnie ten motyw przemówił do mnie najmocniej. Książka, którą trzeba przeczytać, w końcu Albert Camus to laureat literackiej Nagrody Nobla z 1957 roku.

Audiobook (czytał Adam Ferency)

Obserwując opinie znajomych i nieznajomych zaważyłam, że wielu z Was zdecydowało się na lekturę "Dżumy Alberta Camusa w trakcie pandemii COVID-19. To był dla mnie wyjątkowo trudny czas pełen trosk i rozczarowań i choć bardzo mnie kusiło postanowiłam odłożyć tę książkę na lepszy moment. Bałam się, że powieść ta dodatkowo mnie przytłoczy a tego chciałam uniknąć.
Pewnie jak...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Nie spodziewałam się po tej książce wiele dobrego. Ot kolejny kryminał z serii przeczytać, zrecenzować, zapomnieć. Jednak moje przewidywania się nie sprawdziły gdyż "Dobra dziewczyna, zła dziewczyna" Michaela Robohtama okazała się lekturą niezwykle wciągającą, ze świetnie zarysowaną intrygą kryminalną i bohaterami, których losy wciągają czytelnika już od pierwszego rozdziału. Mgła tajemnicy, ukrywająca ich przeszłość sprawia, że powieść ta ma wyjątkowy klimat, trzymający czytelnika w napięciu aż do ostatniej strony.

Evie to nastolatka po przejściach. Nikt nie wie jak się nazywa, skąd pochodzi, dlaczego kilka lat temu została znaleziona w kryjówce, w domu człowieka, który został zamordowany w okrutny sposób.
Kolejne rodziny zastępcze nie mogą sobie poradzić z dziewczyną, która w niczym nie przypomina słodkiego podlotka. Trafia więc do ośrodka wychowawczego i odlicza dni do wyjścia. Evie - zbuntowana i pałająca złością na cały świat ma pewien dar, z którym się nie zdradza: potrafi ze 100% pewnością zgadnąć czy ktoś kłamie czy mówi prawdę.
Kiedy pewnego dnia na jej drodze staje psycholog współpracujący z policją jej mur obronny, który budowała przez lata, zaczyna powoli pękać. To pierwszy od dawna człowiek, który ją szanuje, słucha i któremu może zaufać. Gdy Cyrus Haven angażuje się w śledztwo dotyczące śmierci młodej, dobrze zapowiadającej się łyżwiarki Evie stara się mu pomoc. Ofiara morderstwa, z pozoru spokojna i skupiona wyłącznie na treningach, miała swoje tajemnice, których rozwiązanie zburzy spokój wielu osób.

"Dobra dziewczyna, zła dziewczyna" to opowieść o dwoistości ludzkiej natury. Nikt nie jest do końca zły ani kryształowo dobry. Każdy z nas ma na sumieniu rzeczy, o których wolałby zapomnieć bo błądzić jest rzeczą ludzką. Tutaj każdy z bohaterów ma coś za uszami, a światu pokazuje tylko tę wyidealizowaną twarz. Muszę wspomnieć, że bardzo wciągnął mnie sam wątek kryminalny: świetnie rozpisany i z zaskakującym finałem a to dla mnie zawsze sprawa najważniejsza jeśli chodzi o powieści kryminalne. Mam jednak pewne "ale".
Nie jestem fanką otwartych zakończeń. Zazwyczaj sugerują one, że ciąg dalszy nastąpi jednak w przypadku tej książki jakoś nie mam wiary, że tak będzie. Autor zostawił czytelników z pytaniami na temat przeszłości głównej bohaterki, które rodzą wiele możliwych scenariuszy. Liczyłam, że ta tajemnica zostanie pod koniec ujawniona, tak się jednak nie stało. Nie ukrywam, że poczułam się z tego powodu odrobinę rozczarowana, bo ten wątek był jednym z bardziej interesujących.

Nie spodziewałam się po tej książce wiele dobrego. Ot kolejny kryminał z serii przeczytać, zrecenzować, zapomnieć. Jednak moje przewidywania się nie sprawdziły gdyż "Dobra dziewczyna, zła dziewczyna" Michaela Robohtama okazała się lekturą niezwykle wciągającą, ze świetnie zarysowaną intrygą kryminalną i bohaterami, których losy wciągają czytelnika już od pierwszego...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Są takie książki, które się nie starzeją. Są autorzy, których twórczość, mimo upływu lat, nadal cieszą się uznaniem czytelników na całym świecie. Do tego grona niewątpliwe należą mistrzowie kryminału - Agatha Christie i Arthur Conan Doyle. Wykreowane przez nich historie postacie nietuzinkowych detektywów: Herkulesa Poirot i Sherlocka Holmesa to bohaterowie inspirują współczesnych twórców i podbijają serca kolejnych pokoleń wielbicieli literatury sensacyjne.
Ja z przyjemnością sięgam po książki tych pisarzy, w których to zaczytywałam się w młodości a ich lektura niezmiennie sprawia mi ogromną radość.

Nie przypominam sobie, abym wcześniej czytała "Dolinę Strachu" Arthura Conan Doyle'a więc mając w głowie doskonałe "Studiom w szkarłacie" i "Psa Baskerville’ów" sięgnęłam po tę powieść. Niestety, ku mojemu ogromnemu rozczarowaniu, nie mogę powiedzieć o niej wiele dobrego. Mój podstawowy zarzut jest taki, że niewiele tu genialnego detektywa Sherlocka Holmesa i jego wiernego towarzysza doktora Watsona. To właśnie te postacie i interakcje między nimi sprawiają, że historie z ich udziałem są tak wstrząsające.
W tej opowieści pojawiają się dosłownie na chwilę, na jej początku.
Zostają oni poproszeni o pomoc w rozwiązaniu zagadki morderstwa Pana Douglasa. Na miejscu zastają zwłoki z tajemniczym symbolem wypalonym na przedramieniu, poruszonych domowników i wdowę, która zdaję się niezbyt przejęta śmiercią męża. Pytanie na które muszą sobie odpowiedzieć brzmi: kto i dlaczego zabił tego człowieka. Przesłuchując świadków i zbierając informacje w trakcie śledztwa trafiają na trop tajemniczej "Dolina Strachu", gdzie wszystko się zaczęło... Kiedy Sherlock Holmes jest już pewny rozwiązania zagadki przenosimy się kilka lat wstecz do Doliny Vermissy wsłuchując się w opowieść tajemniczego Johna McMurdo, członka lokalnej mafii działające pod przykrywką loży masońskiej, która opowieść powoli (a nawet bardzo powoli) przybliża nas do poznania prawdy o dokonanym morderstwie.

Początek tej powieści bardzo mnie wciągnął jednak druga część wręcz uśpiła. Była nudna, przewidywalna i jakby oderwana od całości.
Trzeba przyznać, że rozwiązanie zagadki było logiczne jednak droga dojścia to tego rozwiązania okupiona ziewaniem i przysypianiem w trakcie lektury. "Dolina Strachu na pewno nie będzie moją ulubioną książką Arthura Conan Doyle'a.

Audiobook (czytał Janusz Zadura)

Są takie książki, które się nie starzeją. Są autorzy, których twórczość, mimo upływu lat, nadal cieszą się uznaniem czytelników na całym świecie. Do tego grona niewątpliwe należą mistrzowie kryminału - Agatha Christie i Arthur Conan Doyle. Wykreowane przez nich historie postacie nietuzinkowych detektywów: Herkulesa Poirot i Sherlocka Holmesa to bohaterowie inspirują...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Jeżynka

z ostatnich 3 m-cy
Jeżynka
2024-03-17 22:07:24
Jeżynka oceniła książkę Dżuma na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-03-17 22:07:24
Jeżynka oceniła książkę Dżuma na
7 / 10
i dodała opinię:

Obserwując opinie znajomych i nieznajomych zaważyłam, że wielu z Was zdecydowało się na lekturę "Dżumy Alberta Camusa w trakcie pandemii COVID-19. To był dla mnie wyjątkowo trudny czas pełen trosk i rozczarowań i choć bardzo mnie kusiło postanowiłam odłożyć tę książkę na lepszy moment...

Rozwiń Rozwiń
Dżuma Albert Camus
Średnia ocena:
7 / 10
28010 ocen
Jeżynka
2024-03-13 19:30:58
Jeżynka i Anjanka są teraz znajomymi
2024-03-13 19:30:58
Jeżynka i Anjanka są teraz znajomymi
Jeżynka
2024-03-13 19:28:10
Jeżynka i almos są teraz znajomymi
2024-03-13 19:28:10
Jeżynka i almos są teraz znajomymi

I tak oto my kobiety, takimi komentarzami, same strzelamy sobie w kolano. Nie wiem czy jest mi bardziej smutno czy wstyd. 

Jeżynka
2024-03-11 10:13:58
Jeżynka dodała książkę Kot w Tokio na półkę Teraz czytam
2024-03-11 10:13:58
Jeżynka dodała książkę Kot w Tokio na półkę Teraz czytam
Kot w Tokio Nick Bradley
Średnia ocena:
7.3 / 10
300 ocen
Jeżynka
2024-03-11 10:12:01
Jeżynka oceniła książkę Dobra dziewczyna, zła dziewczyna na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-03-11 10:12:01
Jeżynka oceniła książkę Dobra dziewczyna, zła dziewczyna na
7 / 10
i dodała opinię:

Nie spodziewałam się po tej książce wiele dobrego. Ot kolejny kryminał z serii przeczytać, zrecenzować, zapomnieć. Jednak moje przewidywania się nie sprawdziły gdyż "Dobra dziewczyna, zła dziewczyna" Michaela Robohtama okazała się lekturą niezwykle wciągającą, ze świetnie zarysow...

Rozwiń Rozwiń
Jeżynka
2024-03-11 08:53:49
Jeżynka i Reese są teraz znajomymi
2024-03-11 08:53:49
Jeżynka i Reese są teraz znajomymi
Jeżynka
2024-03-08 21:17:07
Jeżynka dodała książkę Spowiedź na półkę Teraz czytam
2024-03-08 21:17:07
Jeżynka dodała książkę Spowiedź na półkę Teraz czytam
Spowiedź Calek Perechodnik
Średnia ocena:
8.4 / 10
326 ocen
Jeżynka
2024-03-08 20:13:27
Jeżynka dodała książkę Robaki w ścianie na półkę Teraz czytam
2024-03-08 20:13:27
Jeżynka dodała książkę Robaki w ścianie na półkę Teraz czytam
Robaki w ścianie Hanna Szczukowska-Białys
Średnia ocena:
7.5 / 10
102 ocen
2024-03-08 20:05:49
Jeżynka wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend
2024-03-08 20:05:49
Jeżynka wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend

Pasek grozy! Przednie, poprawiłaś mi humor 😁

ulubieni autorzy [7]

Joanna Bator
Ocena książek:
6,7 / 10
23 książki
1 cykl
Pisze książki z:
864 fanów
Majgull Axelsson
Ocena książek:
7,4 / 10
7 książek
0 cykli
Pisze książki z:
414 fanów
Mariusz Szczygieł
Ocena książek:
7,2 / 10
26 książek
0 cykli
Pisze książki z:
1020 fanów
Joanna Bator Ciemno, prawie noc Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 153
książki
Średnio w roku
przeczytane
105
książek
Opinie były
pomocne
90 033
razy
W sumie
wystawione
1 152
oceny ze średnią 6,4

Spędzone
na czytaniu
7 439
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
2
godziny
0
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]