Czas mroku

Wydawnictwo: Marginesy
Darkest Hour
literatura faktu
Róża_Bzowa

Maj 1940 roku. Trwa wojna, demokracje europejskie upadają, wojska Hitlera uderzają na Belgię, Holandię i Francję, a angielska opinia publiczna nadal nie rozumie, że świat stanął nad przepaścią. Zaledwie kilka dni po objęciu stanowiska premiera Winston Churchill ma przed sobą trudny wybór ­­– negocjować z nazistami i uniknąć inwazji na Wielką Brytanię czy sprzeciwić się i narazić życie rodaków. Churchillowi nie sprzyjają ani król, ani własna partia. Musi przekonać naród. Wygłasza mowę, która porusza serca Brytyjczyków…

Anthony McCarten tworzy portret Churchilla na nowo. Odmalowuje wielkiego przywódcę, którym w tamte burzliwe i mroczne dni targały wątpliwości i który rozważał ustąpienie Hitlerowi. Brytyjski premier nie jest tu ikoną. Jest człowiekiem ze wszystkimi ułomnościami i słabościami. Lecz to na nim spoczywa odpowiedzialność za losy świata.

Książka towarzyszy filmowi Czas mroku, który powstał na podstawie scenariusza Anthony’ego McCartena.

McCarten mistrzowsko opisał wiosnę 1940 roku, kiedy losy świata spoczywały na barkach Winstona Churchilla. Rzetelna książka, od której nie można się oderwać.

- Michael F. Bishop, dyrektor National Churchill Library and Center

U McCartena fakty historyczne wciągają jak najlepsza powieść. Trzymająca w napięciu, pouczająca, odważna książka.

- Piers Brendon, historyk, były dyrektor Churchill Archives w Cambridge

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133130/czas-mroku?idcat=0

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133130/czas-mroku?idcat=0

Maciek | 2018-05-25
Przeczytana: 23 maja 2018

Od zera do bohatera czyli awanturnik o fizjonomii mopsa.

Czytałem, że książka jest dobrym uzupełnieniem dla filmu i choć nie oglądałem "Czasu mroku", muszę przyznać, że jako samodzielne dzieło też całkiem nieźle się broni. Szczególnie jeśli ktoś, tak jak ja, interesuje się postacią Winstona Churchilla, jednak nie aż tak bardzo aby czytać jego biografię czy (o zgrozo) wielotomową autobiografię - mamy tu zwięzły, ciekawie napisany życiorys brytyjskiego premiera, w dużej mierze oparty na relacji jemu współczesnych i bliskich ludzi. Dobrze też czytało się o zakulisowych rozgrywkach w brytyjskim parlamencie - główni aktorzy ze sceny politycznej (jak Chamberlain czy Halifax) też ciekawie opisani.
Niestety najsłabiej według mnie wypada analiza słynnych przemówień Churchilla - właściwie nic nowego się z niej nie dowiedziałem.
Podsumowując: jak na tak niewielką pozycję autor upchnął całkiem sporo wiedzy, do tego czyta się szybko i przyjemnie - z pewnością nie wymęczy laika.

almos | 2018-05-19
Przeczytana: 14 maja 2018

Opowieść o gorących dniach w maju 1940r., gdy Churchill został premierem Wlk. Brytanii i podjął historyczną decyzję o wojnie z Hitlerem. Z tej okazji wygłosił kilka wspaniałych mów. Dodatkowo mamy ciekawą opowieść o młodzieńczych latach Churchilla. Książka powstała, jako uzupełnienie do filmu o tym samym tytule, ale broni się jako kompetentnie i żywo napisane popularne dziełko historyczne.

Książka, która powstała, jako uzupełnienie niedawno wyprodukowanego filmu, przedstawia szczegółowo wyjątkową rolę, jaką odegrał Churchill w maju 1940r, kiedy to został wybrany na premiera Wlk. Brytanii i musiał stawić czoła kryzysowi politycznemu i militarnemu związanemu z udaną inwazją Hitlera na Francję. Jego historyczne osiągnięcie polegało na tym, że powiedział stanowcze NIE negocjacjom z Hitlerem i obiecał bronić Wlk. Brytanii do ostatniej kropli krwi. Wygłosił przy okazji kilka pamiętnych mów, które przeszły do historii, jedna z nich kończyła się tak: „jeśli długie dzieje naszej wyspy mają...

KsiążkowaMucha | 2018-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Inspirujące podejście do przedstawienia fragmentu walki kontrowersyjnego człowieka, jakim był Winston Churchill. Książka miała opierać się głównie na sile działania popisów oratorskich słynnego Prime Minister i jego wewnętrznych rozterkach w ciężkim dla świata czasie, w tytułowym "czasie mroku". I pomimo tego, że wyraźnie wyczuwalne jest uwielbienie autora do postaci Churchilla i kilkukrotne próby wybronienia go (choć sam Churchill pewnie by sobie tego nie życzył), to w efekcie pracy autora trafia do naszych rąk książka fascynująca, którą rzeczywiście - jak wspomniano na okładce - czyta się jak najlepszą powieść szpiegowską. Przede wszystkim jednak książka zawiera wszelkie znamiona inspiracji i działa pobudzająco do działania. Szczególnie spodoba się miłośnikom Churchilla i osobom, dla których mowa i przemawianie to sens życia i kariery.

Maja | 2018-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2018

Trwa wojna, kolejne państwa chylą się ku upadkowi. Wydaje się, że Wielka Brytania przymyka na to wszystko oczy. Zaledwie kilka dni po objęciu stanowiska premiera Winston Churchill ma przed sobą trudny wybór ­­– negocjować z nazistami i uniknąć inwazji na Wielką Brytanię czy sprzeciwić się i narazić życie rodaków. Churchillowi nie sprzyjają ani król, ani własna partia. Musi przekonać naród. Wszystko zależy od wygłoszenia pewnej mowy.

II wojna światowa jest domeną mojego męża, ja niespecjalnie siedzę w tych czasach, jeśli chodzi o literaturę, ale już kilka publikacji na temat maja 1940 roku przeczytałam i chciałam przekonać się, jak do tematu podejdzie Anthony McCarten.

Winston Churchill, jakiego przedstawia w swojej publikacji, jest pełen wad. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wielka ciąży na nim odpowiedzialność, ale nie wie, co ma zrobić. Walczyć, czy poddać się Hitlerowi. My dziś wiemy, jaką podjął decyzję.

Nieco obawiałam się tego, że przytłoczy mnie tematyka, jaką...

Jagoda | 2018-11-11
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 11 listopada 2018

Winston Churchill, jego droga do stanowiska premiera i pierwsze dni urzędowania. Skupienie się na zdobywaniu sympatii poprzez wygłaszanie przemówień, które przeszły do historii. Dla laików w tym temacie - przydatne. Autor poddaje w wątpliwość tezę, jakoby Churchill ani przez chwilę nie myślał o pokoju z Hitlerem, co nie czyni premiera Wielkiej Brytanii kimś gorszym niż Churchill jakiego znamy (czy raczej znają Anglicy) z historii. W pewnym sensie czyni go nawet jeszcze większym.
Mnie tylko, kiedy czytam jak biedny samotny Churchill czy raczej biedna osamotniona Wielka Brytania musiała stawić czoła hitlerowskim Niemcom zawsze boli, że Polska, będąc w znacznie gorszej sytuacji też musiała. Ale dla świata wielkich kraj nasz (podobnie jak ówczesna Czechosłowacja czy inne kraje Europy Wschodniej) to tylko pionek na szachownicy. I właśnie książki takie jak ta sprowadzają mnie na ziemię po wysłuchaniu zapewnień co poniektórych polityków mówiących jakim to strategicznym partnerem dla...

Maromira | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Porządnie napisana i wciągająca, jednakże jest to jedna z tych pozycji, z którymi należy zapoznawać się w połączeniu z filmem - ładnie bowiem dopowiada to, co ekranizacja przemilcza, zaś film daje tę energię i emocje, których brakuje w powieści McCartena.

"Czas mroku. Jak Churchill zawrócił świat znad krawędzi" czytało się bardzo dobrze. Muszę przyznać, że Anthony McCarten potrafi zainteresować czytelnika. Autor nakreślił portret człowieka - premiera Brytyjskiego - ze wszystkimi jego ułomnościami i słabościami.
Wg autora nigdy nie zostało opowiedziane w jaki sposób po okresie zażartych dyskusji i kłótni, głębokiego namysłu i strachu - ostatecznie podjął właściwą decyzję, oraz jak na szybko, naprędce dobrał idealnie słowa by objaśnił swoim rodakom swój tok myślenia, swoje przekonania i swoje uczucia.
Zamiarem autora zatem było ukazanie Winstona Churchilla z szerszej perspektywy psychologicznej, chciał ukazać jego wahania, wątpliwości. Wg autora - w maju 1940 roku Churchill poważnie zastanawiał się nad rokowaniami z Hitlerem a ten pogląd nie obowiązuje powszechnie.
"Nigdy nie rezygnuj, nigdy się nie poddawaj"...
Ciekawa lektura. Polecam.
Mam jednak mały niedosyt, książka kończy się jak dla mnie dość nieoczekiwanie, myślałam, że...

Kurpianeczka | 2019-04-20
Na półkach: 2019, Przeczytane, Ulubione, Posiadam

"Niezrównany mówca. Pijaczyna. Kpiarz. Patriota. Imperialista. Wizjoner. Projektant czołgów. Niedorajda. Awanrurnik. Arystokrata. Więzień. Bohater wojenny. Zbrodniarz wojenny. Zdobywca. Posmiewisko. Murarz. Właściciel koni wyścigowych. Żołnierz. Malarz. Polityk. Dziennikarz. Pisarz. Laureat Literackiej Nagrody Nobla." O tak barwnym człowieku nie sposób napisać nieciekawą książkę. A tu w dodatku spotykamy się z dogłębną analizą niesłychanie trudnej sytuacji, z którą musi zmierzyć się Churchill. Na jego barkach, na których spoczywa już spory ciężar przeszłości, spoczywa los Anglii, Francji, w pewnym stopniu całego świata. Dzięki tej książce możemy poczuć jak wielką odpowiedzialnością i jak trudną rzeczą było dokonywanie wyborów w tamtych czasach. Przy zachowaniu wielkości, Autor dodaje Churchillowi człowieczeństwo i ludzkie słabości. Utrzymując go na piedestale pokazuje, że to nadal to i aż człowiek. O tak wielkim człowieku warto wiedzieć jak najwięcej a ta książka jest źródłem...

Odzio | 2018-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2018

Ta książka to szczególne połączenie biografii Winstona Churchilla z książką historyczną.
Autor skupił się na newralgicznym okresie w życiu premiera, który jednocześnie był punktem zwrotnym w historii Wielkiej Brytanii oraz całej Europy.
Autor wiele uwagi poświęcił wystąpieniom publicznym, w których mistrzostwo Churchilla połączone z ekspresją i naturalnością miała tak wielką siłę rażenia w angielskim społeczeństwie.
Książka pozostawia jednak niedosyt bo kończy się na etapie zajęcia przez Niemcy Niderlandów oraz ataku na Francję.

BatoszCzyta | 2018-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Rząd Chamerlaina podaje się do dymisji.

Nowym premierem zostaje Winston Churchill.

W Wielkiej Brytanii jego imię nosi 3500 pubów i hoteli, 1500 auli i budynków oraz 25 ulic. Jak do tego doszło? W jaki sposób z bardzo nielubianego polityka, który uchodził za pośmiewisko Winston Churichill stał się twarzą Wielkiej Brytanii? Maj 1940 - król Jerzy Vi przekazuje Churchillowi misję tworzenia rządu. W pierwszym przemówieniu do Brytyjczyków Churchill oznajmił, że:

"Nie ma nic do zaoferowania, tylko krew,trud,łzy i pot."

Francja skapitulowała, Churchill dostaje warunki pokojowe od samego Hitlera. Doskonale zdaje sobie sprawę, że decyzja jaką ma zamiar podjąć zmieni wszystko. Bowiem przyjąć warunki nazistów, czy walczyć o swój kraj? Jeżeli nie przyjmie warunków Hitlera czeka ich inwazja. Zabiorą wszystko. PROPOZYCJA ZOSTAŁA ODRZUCONA. A teraz nadszedł czas na Bitwę o Anglię. Dzień przed wielką bitwą Winston Churchill zapowiedział, że:

"Obronimy naszą Wyspę bez względu na cenę,...