Pokraj

Wydawnictwo: MUZA SA
ochódzki

„Zdaniem wielu naukowców niewyjaśnione przypadki zgonów mężczyzn w wieku czterdziestu lat spowodowane są monotonią ich życia seksualnego”, donosi prasa w Pokraju. Inżynier Sebastian Rawa ma do czterdziestki trzy tygodnie i – czyż można mu mieć to za złe? – nie chce umierać. Dlatego za namową swojego serdecznego przyjaciela, Adasia Rembelskiego, umawia się przez internet z dwudziestoletnią czarnoskórą ekspedientką Anitą Bułas, która marzy o karierze aktorskiej. Choć świat filmu jest mu całkowicie obcy, inżynier Rawa, namówiony przez przyjaciela, udaje przed dziewczyną reżysera filmowego. Jednak perfekcyjnie zaplanowana randka błyskawicznie wymyka się̨ spod kontroli, wciągając inżyniera Rawę w wielopiętrową intrygę, w której ścierają się najpoważniejsze siły polityczne jego rodzinnego kraju.

źródło opisu: wydawnictwo

źródło okładki: wydawnictwo

ania | 2018-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Długo zastanawiałam się nad oceną dla tej książki, co raczej mi się nie zdarza. Albo mi się coś podoba, albo nie. Ewentualnie może być średnio, a tutaj ocena oscylowała między 0 a 10.
Na początku myślałam tak:
dno totalne i bełkot. Treść przypomina denną komedyjke w stylu Olgi Rudnickiej. Całość mogłaby obronić się stylem, ale czytało się to ciężko ze względu na płytką fabułę.
Rzuciłabym to to w kąt, ale żem skąpa, a za książki polskie na obczyźnie płaci się jak za zboże, postanowiłam zmęczyć do końca. A że cenie pana Andrzeja Saramonowicza, to spodziewałam się po Pokraju czegoś więcej.
No i tak myślałam, czytając do końca, a teraz mam ogląd na całość i myślę, że się pomyliłam, że jednak było trochę zabawnie, przez łzy oczywiście, obserwując sytuację polityczną w naszym, jeszcze kraju, nie Pokraju. A może już jednak Pokraju... Trzeba mieć talent, żeby tak ładnie językowo ubrać całą powieść, no ale ten temat przewodni, panowie w średnim wieku, podający się za reżyserów, żeby zarwać...

emindflow | 2018-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2018

Dawno już nie miałem takiego kłopotu z oceną przeczytanej książki.
Z grubsza wiedziałem, czego mogę się spodziewać po autorze, dlatego mimo trudnego początku dzielnie brnąłem do końca.
Cenię Saramonowicza za umiejętność błyskotliwej, lapidarnej oceny rzeczywistości i za ironiczne, sarkastyczne poczucie humoru. Nie mógł mnie zatem zaskoczyć fakt, że pokazany przez niego tytułowy Pokraj to w istocie metaforyczne państwo łączące wszystkie polskie szaleństwa z różnych epok, w którym bez względu na epokę czy ustrój i tak rządzą zaściankowość i wszelkiej maści kompleksy.
Szkoda, że to zasadnicze przesłanie kryje się za tak miałką, infantylną, a miejscami wręcz głupawą fabułą. I nie do końca rekompensują to świetne (chwilami) dialogi.
Osobnym problemem jest język tej powieści. "Co za bełkot" - to moja pierwsza reakcja. Na szczęście można się z tym oswoić i dalej czytało mi się już coraz lepiej. Co by nie powiedzieć - Saramonowicz po mistrzowsku bawi się słowem - to już nawet nie jest...

Melocotón | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Bardzo się autor starał używać wielu słów o dziwnym brzmieniu. I być śmieszny.
I miało to sprawić wrażenie, że jest o 100 klas wyżej niż polskie kabarety z TVP2.

Nie jest.

Marek Kuraś | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Pan Andrzej Saramonowicz napisał książkę nietuzinkową. Język jakiego użył w książce spowodował, że musiałem posiłkować się słownikiem synonimów - ponieważ znaczenia wielu słów po prostu nie rozumiałem :) Taka konstrukcja książki w mojej opinii spowoduje, że część ludzie może się zniechęcić do jej czytania. Mam nadzieję że tak się nie stanie, bo książka jest bardzo ciekawa i po przeczytaniu kilku rozdziałów język który początkowo wydawał się trudny, staje się kluczowym elementem tej książki. Jestem bardzo zadowolony, że sięgnąłem po lekturę Pana Andrzeja i gratuluję autorowi - ponieważ napisanie tej książki na pewno wymagało wiele pracy. Odsyłam również wszystkich, którzy chcą przeczytać książkę do opinii Pana Krzysztofa Gosztyły, który czyta książkę w formie Audiobooka: "Krzysztof Gosztyła, wybitny aktor uhonorowany w 2017 roku tytułem Mistrza Mowy Polskiej oraz absolutny numer jeden wśród artystów czytających powieści w Polsce, zalicza „Pokraj” Andrzeja Saramonowicza do...

kouba | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Doskonała zabawa z wyszukiwaniem skojarzeń z realnymi postaciami i wydarzeniami ostatnich lat. A to wszystko podlane piękną potoczystą, często słowotwórczą, polszczyzną. Wszystko to (w przypadku audiobooka) dopełnia będący w absolutnie "zenitalnej" formie Krzysztof Gosztyła, przy którego gagach często nie mogłem powstrzymać śmiechu. Polecam bardzo!

Patrick | 2018-08-06
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Mógłbym się pobawić w autora i napisać że książka jest cudowna i czarowna, fantastyczna i fascynująca, przepyszna i przeurocza, rozbrajająca, urzekająca i urokliwa, wyborna i wyśmienita, zjawiskowa i zachwycająca, wybitna i wirtuozerska, po prostu w dechę, bycza i klawa.
Mógłbym napisać że jest dowcipna, figlarna, krotochwilna i przekomiczna, przezabawna i sowizdrzalska, sarkastyczna i szydercza, filuterna i szelmowska, kpiarska i absurdalna.
Mógłbym napisać, że to książka o mnie, o nas, o naszym kraju, o naszym pokraju.
Może mógłbym, ale mnie się nie chce :)

naturalemotions | 2018-07-10
Przeczytana: 30 czerwca 2018

"Ci puszki przywiozłam. Odskoczył jak oparzony i jął wymachiwać rękami w niepojętym rozstrojeniu, wręcz panice - Cipuszek żadnych nie potrzebuję!"

"Pokraj" Saramonowicza ma dwie twarze. Pierwsza z nich to niesamowity kunszt językowy, wspaniały zmysł obserwacji i ciekawie nakreślone postaci. Druga to nieco przeciągnięta fabuła, zbyt długie budowanie napięcia i stanowczo za mało akcji. Niemniej jest to fantastyczna powieść, będąca jednocześnie satyrą polityczną, karykaturą rzeczywistości i swoistą przestrogą przed społeczną głupotą i znieczulicą.

Warto przebrnąć przez momentami przydługawe dialogi, aby poczuć klimat Pokraju, z całym jego arsenałem absurdu i groteski. W tej powieści jest wszystko: zdrada, miłość, stare samochody, polityka, zakonnice i czarnoskóra piękność. Książkę Saramonowicza zaczyna się rozumieć dopiero, kiedy się ją skończy i rozejrzy dookoła. Wtedy też fikcja staję się niebezpiecznie realna.

książek: 2070
Annam | 2018-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Ciekawe bardzo i zabawne w warstwie językowej. Sama powieść średnio mi się podobała.

mysza | 2018-06-07

Fikcyjna kraina, w której każde miejsce coś nam przypomina, każdy bohater jakby znany, a każda historia - z życia wzięta. "Pokraj" Saramonowicza to niezwykle inteligentna i dosadna opowieść o tym, czego tak naprawdę w życiu chcemy. Będziecie zdziwieni!

BuchBuch | 2018-09-18

estem oszołomiona językiem Pokraju, ale też własną odrębnością/i tym, że nie znaniem się na literaturze. Czytałam blurby i opinie o książce sygnowane nazwiskami Agnieszki Holland czy Macieja Stuhra. A tam peany i zachwyty. Robert Makłowicz, który również pokusił się o dobre słowo na temat książki Saramonowicza, poszedł jeszcze dalej, choć jak dla mnie popłynął...
Porównanie tej powieści do gombrowiczowskiego ścinania się z zastanym światem jest grubo przesadzone i kompletnie nie na miejscu.
Czytając Pokraj czułam się jak na slamie, gdzie dany artysta ma na przykład trzy minuty na wygłoszenie/wykrzyczenie/wyrzucenie z siebie autorskiego tekstu. Efekciarstwo, językowe kuglarstwo i szpan na opozycję. W trakcie slamu publika może wybuczeć, wygwizdać mówcę, zmuszając go tym samym do przerwania. Przez charakter tego dzieła i jego obwarowania formalne, Saramonowicza nie da się wyłączyć. Można jedynie odłożyć książkę.
Ulegając tekstowi książki, wzorując się na nim, także multiplikuję...