Zamęt

Okładka książki Zamęt
Vincent V. Severski
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Zamęt (tom 1) kryminał, sensacja, thriller

Poleciła mi koleżanka. Przyznam, że nie miałam pojęcia o istnieniu takiego typu literatury. Na tyle mnie wciągnęło, że przeczytam kolejne dwie części.
"Zamęt" to powieść sensacyjna, szpiegowska.
Z blurba: "W Pakistanie zostaje porwany przez talibów polski biznesmen. Grozi mu śmierć. Do akcji ratunkowej rusza supertajna jednostka Agencji Wywiadu, znana jako Sekcja".
Akcja dzieje się w Warszawie, Grecji, Rosji, Pakistanie i RPA. Trup ściele się gęsto, jest dobre tempo i polska polityka w tle.

"Zamęt" to powieść sensacyjna, szpiegowska.
Akcja...

Jazda bez trzymanki!

Jazda bez trzymanki!

Wysłuchałam audiobooka - bardzo dobra realizacja.

Wysłuchałam audiobooka - bardzo dobra realizacja.

Czar prysł na stronie 213.
Chociaż Severski rozpoczął Zamętem nową serię, to pozostawił kilka nawiązań do poprzedniej serii, na przykład postaci Eli i Witka. Nawet fajnie, tworzy swoje uniwersum. Ale na stronie 213 nagle pojawia się zmartwychwstały Jagan i czar pryska, bo autor pokazuje czytelnikowi, że może wszystko, że cała niby misternie budowana logika opowieści w każdej chwili może runąć, bo autor zakochał się w stworzonej przez siebie postaci.
Co nas czeka w kolejnych tomach tej serii? Kto jeszcze zmartwychwstanie?

Czar prysł na stronie 213.

“Zamęt” otwiera nowy cykl Vincenta Severskiego, który w pewnym sensie jest kontynuacją “Nielegalnych”.
Akcja toczy się kilka lat później, nie ma już wydziału Q, za to w Agencji Wywiadu pracuje tajna jednostka Sekcja, a w niej nowi bohaterowie i dwójka poznanych już wcześniej. W epizodycznym wątku pojawia się również Jagan, a to oznacza obecność w fabule rosyjskich służb specjalnych.
Severski kolejny raz potwierdza, że w gatunku powieści szpiegowskich nie ma sobie równych. Nie jest to może literatura dla każdego, a na pewno nie dla spodziewających się rodzimej wersji Bonda czy Bourne’a. Tu mamy do czynienia z wyrafinowaną grą wywiadów, za którą stoi wielka polityka.
W “Zamęcie” starania o uwolnienie porwanego przez pakistańskich terrorystów polskiego oficera są tylko pretekstem do pokazania koronkowych działań zmierzających do zdemaskowania sowieckiego agenta ulokowanego na szczytach AW.
Nie jest to najłatwiejsza w odbiorze lektura, gdyż ogromna ilość szczegółów zmusza do nieustającej koncentracji, ale zdecydowanie warto poświęcić na nią te kilkanascie godzin.
Polecam.

Jest zamęt, ale bardzo dobrze się czyta.

Jest zamęt, ale bardzo dobrze się czyta.

Sprawnie napisana sensacja z politycznym zabarwieniem.

Sprawnie napisana sensacja z politycznym zabarwieniem.

Henryk Olewski członek polskiego wywiadu, zostaje porwany wraz z 3 innymi obcokrajowcami, przez talibów w Islambardzie. W Polskiem wywiadzie wrzy, jednak tylko Leski wraz ze swoim tajnym oddziałem próbują rozpracować spisek. Niestety okazuje się, że w otoczeniu Romana jest zdrajca.

Podobnie jak w przypadku " Placu Senackiego" początek idzie dość opornie, jednak ok.150 str. akcja nabiera tempa i robi się naprawdę ciekawie.

Skusiłem się na tę książkę po wielu pozytywnych opiniach na LC. Niestety jak to bywa po skuszeniu, przychodzi za nie zapłacić...
Zmęczyłem się akcją, bohaterami i narracją. Bohaterowie bardzo jednopłaszczyznowi, czasem trudno zrozumieć ich zachowania i motywacje. Akcja odbywa się równocześnie na trzech kontynentach, pomiędzy którymi krążą agenci. Ich uczucia, które powinny dodawać im ludzkiego wizerunku raczej czynią ich groteskowymi. Zakończenie akcji niby "wystrzałowe", ale w sumie trywialne. Poczułem ulgę kończąc ten opis i przygodę z autorem. Nie polecam...

6,5⭐

To jest obiektywnie bardzo dobra książka, ale chyba nie wbiła się w moje kręgi zainteresowań. W momentach jak była akcja to było wybitnie interesująco, pozostałe momenty trochę mi się dłużyły.

6,5⭐

• Audiobooki