Wypisy z ksiąg użytecznych

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła zebrane Czesława Miłosza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Znak
Snoopy

Jedyna w swoim rodzaju antologia mająca charakter całkowicie „autorski”, prywatny i subiektywny. Miłosz przełożył i umieścił w niej (opatrując całość interesującym komentarzem-narracją) wiersze jego zdaniem ważne dla współczesnego człowieka. Są to utwory pochodzące z różnych epok i kręgów kulturowych: od poetów starożytnych Chin po współczesnych twórców europejskich i amerykańskich, od mistrzów zen po beatników.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

rokita49 Boruta | 2014-09-24
Przeczytana: 24 września 2014

Często do niej zaglądam.Wspaniała książka i piękna poezja.Miłosz powiedział,że ten zbiór powstał w ramach walki z niektórymi tendencjami obecnymi w nowoczesnej myśli i poezji,ale cała książka wypływa z ogromnego szacunku dla holenderskich martwych natur i stanowi pochwałę świetlistego chwytania rzeczy.Dla wszystkich chociaż trochę ceniących i lubiących poezję.Bezcenne komentarze poety do poszczególnych utworów,pozwalają chociaż trochę zrozumieć sens i zadania poezji.Wielka szkoda,że nie mogłem takiej książki przeczytać w czasach licealnych.

Aeona | 2015-05-21

Nie wiem dlaczego,wcześniej nie napisałam nic o tej książce,która przecież od zawsze leży przy moim łóżku i od której zaczęła się moja przygoda z poezją "na poważnie".Ta książka jest dla mnie tym cenniejsza,że z dedykacją kogoś,kto niejako mnie popchnął w pewną stronę,osobie z ogromną wiedzą i tej,która we mnie wierzyła i wspierała.
Książka,która stanowiła nadbagaż w moim emigracyjnym tobołku,która nieraz ukoiła,zainspirowała,książka jedyna w swoim rodzaju.
I wiersz Mary Olivier "Dzikie gęsi",który mógłby być moim mottem życiowym i swoistym credo:
"Nie musisz być dobra
Nie musisz iść przez pustynie pokutując
Wystarczy że pozwolisz zwierzatku swego
ciała pokochać,co pokochało"

Cytat może być niepełny,bo z pamięci.
Kocham tę książkę i tak już chyba zostanie na zawsze.
Pozdrawiam.

Wioletta Grzegorzewska | 2014-11-06
adams101010 | 2014-09-10
Przeczytana: 2013 rok
Paprykarz Szczeciński | 2013-03-19
Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?

Rękopisy i medal noblowski Miłosza w Bibliotece Narodowej

Bezcenny zbiór rękopisów, dokumentów, fotografii oraz ogromna biblioteka Noblisty przekazane zostały Bibliotece Narodowej na mocy umowy zakupu podpisanej przez dyrektora BN z synem Miłosza.