Briefwechsel
listy korespondencja

Publikacja zawiera niektóre listy z ponad trzydziestoletniej korespondencji Rilke`go i Lou Andreas-Salome.

źródło opisu: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=19425

źródło okładki: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=19425

Aleksandra | 2015-04-09
Przeczytana: wrzesień 2011

W polskim tłumaczeniu niewiele mamy książek, w których postać Lou tak pięknie rysowałaby się z całą dynamiką właściwą umysłowości tej postaci. Wyrazista, odważna, a przy tym bardzo delikatna, zręcznie formułująca najbardziej nawet radykalne sądy tak, by Rilke odczytywać mógł je jako pełne troski słowa otuchy.
Kontrast, jaki widać między osobowościami tych dwóch wielkich postaci, w "Listach" staje się zaledwie interesującym tłem - oto na przestrzeni lat coraz piękniej zaczynają współbrzmieć zdania pisane przez każdą z nich, a poza szacunkiem i życzliwością, z kolejnych kart wyłaniać zaczyna się obraz przyjaźni, która zdarzyć mogła się chyba tylko w tamtej epoce wiecznie poszukujących umysłów i głębokiej duchowości.

Agnieszek | 2011-01-29

Książka, do której trzeba wrócić, by skonfrontować młodzieńcze fascynacje z dojrzałością.

Piotr Prachnio | 2016-06-23
Przeczytana: 30 lipca 2016