rozwińzwiń

Wypisy z ksiąg użytecznych

Okładka książki Wypisy z ksiąg użytecznych Czesław Miłosz
Okładka książki Wypisy z ksiąg użytecznych
Czesław Miłosz Wydawnictwo: Znak publicystyka literacka, eseje
341 str. 5 godz. 41 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
1994-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1994-01-01
Liczba stron:
341
Czas czytania
5 godz. 41 min.
Język:
polski
ISBN:
8370062369
Tagi:
poezja antologie szkice literackie Miłosz
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1851
1503

Na półkach: , , ,

Ciekawa jest historia powstania tej książki, oto nasz noblista prowadził w latach 90. wraz z Robertem Hassem seminarium dla studentów anglistyki na Uniwersytecie Berkeley. Czytano tam i omawiano wiersze poetów z całego świata. Materiały z owego seminarium posłużyły za podstawę do książki, która składa się z wielu wierszy pogrupowanych tematycznie (przyroda, chwila, podróż, etc.) z krótkim komentarzami autora.

Bodaj najciekawszy jest wstęp, pisze w nim bowiem Miłosz o swoim poglądach na poezję. Oto jego credo: „Moja propozycja na tym polega, że pokazuję wiersze bardzo, z niewieloma wyjątkami, krótkie, jasne i czytelne, oraz – że użyję niesłusznie skompromitowanej nazwy – to znaczy lojalne wobec rzeczywistości i starające się ją opisać jak najzwięźlej. Obalają więc powszechny sąd o poezji jako o dziedzinie mglistej i wymykającej się rozumieniu.” Przytacza nasz noblista jeszcze jeden znamienny cytat, wypowiedź wielkiego malarza francuskiego Paula Cézanne'a: „Oto minuta świata, która mija. Namalować ją taką, jaka jest rzeczywiście, i wszystko zapomnieć, żeby to osiągnąć. Stać się nią, być nadczułą kliszą, dać obraz tego, co widzimy, zapominając o wszystkim, co widziano przed nami.” Dodajmy, że bardzo wiele wierszy w książce spełnia zalecenia Cézanne'a, notabene, ciekawy to związek między malarstwem a poezją...

Nie ukrywa też Miłosz, że jego ideałem jest prostota, razi go skomplikowanie, niejasność, niespodziewane skojarzenia, nie lubi 'poezji niezrozumiałej' pisze o tym w komentarzach do wierszy Jeana Follaina (s. 196-199). No cóż, to dosyć wąskie spojrzenie na poezję, ale nie ukrywam, że bliskie mi.

Szczególne miejsce w tym zbiorze zajmują wiersze poetów chińskich dynastii T'ang (618-907 r.),prawdziwa fascynacja Miłosza, może u źródeł tej fascynacji jest to, że „nie ten co u nas był ich stosunek podmiotu do przedmiotu, to znaczy do drzewa, kwiatu, górskiego szczytu i wszelkich rzeczy poznawanych zmysłami czy też w ogóle przyrody.” Rozwijając tę myśl, twierdzi Miłosz, że w myśli wschodniej chodzi bardziej o utożsamienie się z rzeczą niż konfrontację z nią, ciekawa to koncepcja, chociaż prawdę mówiąc wiersze starochińskie jakoś mnie nie porywają...

Ta fascynująca książka nadaje się do wielokrotnego czytania, z pewnością będę do niej wracał.

Ciekawa jest historia powstania tej książki, oto nasz noblista prowadził w latach 90. wraz z Robertem Hassem seminarium dla studentów anglistyki na Uniwersytecie Berkeley. Czytano tam i omawiano wiersze poetów z całego świata. Materiały z owego seminarium posłużyły za podstawę do książki, która składa się z wielu wierszy pogrupowanych tematycznie (przyroda, chwila, podróż,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
126
31

Na półkach: ,

Moje pierwsze spotkanie z poezją w większym wydaniu. Chciałem sprawdzić, czy przekonam się kiedykolwiek do poezji. Dzięki Miłoszowi wejście w ten świat było dużo łagodniejsze. Miłosz stworzył to dzieło podczas pobytu w Kalifornii - na krańcu cywilizacji zachodniej, gdzie jest już podobna odległość do Chin jak choćby do Anglii. Dużo jest tutaj twórczości chińskiej z przed 500, 1000 i więcej lat. Te wiersze okazały się dla mnie najbardziej ciekawe. Świadomość, że ludzie dwa tysiące lat temu na drugim krańcu świata co zachwycało, mieli podobne dylematy jest intrygująca. Do tego dochodzą przepiękne wprowadzenia i komentarze Miłosza.

Moje pierwsze spotkanie z poezją w większym wydaniu. Chciałem sprawdzić, czy przekonam się kiedykolwiek do poezji. Dzięki Miłoszowi wejście w ten świat było dużo łagodniejsze. Miłosz stworzył to dzieło podczas pobytu w Kalifornii - na krańcu cywilizacji zachodniej, gdzie jest już podobna odległość do Chin jak choćby do Anglii. Dużo jest tutaj twórczości chińskiej z przed...

więcej Pokaż mimo to

avatar
375
124

Na półkach: , ,

Nie wiem dlaczego,wcześniej nie napisałam nic o tej książce,która przecież od zawsze leży przy moim łóżku i od której zaczęła się moja przygoda z poezją "na poważnie".Ta książka jest dla mnie tym cenniejsza,że z dedykacją kogoś,kto niejako mnie popchnął w pewną stronę,osobie z ogromną wiedzą i tej,która we mnie wierzyła i wspierała.
Książka,która stanowiła nadbagaż w moim emigracyjnym tobołku,która nieraz ukoiła,zainspirowała,książka jedyna w swoim rodzaju.
I wiersz Mary Olivier "Dzikie gęsi",który mógłby być moim mottem życiowym i swoistym credo:
"Nie musisz być dobra
Nie musisz iść przez pustynie pokutując
Wystarczy że pozwolisz zwierzatku swego
ciała pokochać,co pokochało"

Cytat może być niepełny,bo z pamięci.
Kocham tę książkę i tak już chyba zostanie na zawsze.
Pozdrawiam.

Nie wiem dlaczego,wcześniej nie napisałam nic o tej książce,która przecież od zawsze leży przy moim łóżku i od której zaczęła się moja przygoda z poezją "na poważnie".Ta książka jest dla mnie tym cenniejsza,że z dedykacją kogoś,kto niejako mnie popchnął w pewną stronę,osobie z ogromną wiedzą i tej,która we mnie wierzyła i wspierała.
Książka,która stanowiła nadbagaż w moim...

więcej Pokaż mimo to

avatar
443
397

Na półkach: , ,

Często do niej zaglądam.Wspaniała książka i piękna poezja.Miłosz powiedział,że ten zbiór powstał w ramach walki z niektórymi tendencjami obecnymi w nowoczesnej myśli i poezji,ale cała książka wypływa z ogromnego szacunku dla holenderskich martwych natur i stanowi pochwałę świetlistego chwytania rzeczy.Dla wszystkich chociaż trochę ceniących i lubiących poezję.Bezcenne komentarze poety do poszczególnych utworów,pozwalają chociaż trochę zrozumieć sens i zadania poezji.Wielka szkoda,że nie mogłem takiej książki przeczytać w czasach licealnych.

Często do niej zaglądam.Wspaniała książka i piękna poezja.Miłosz powiedział,że ten zbiór powstał w ramach walki z niektórymi tendencjami obecnymi w nowoczesnej myśli i poezji,ale cała książka wypływa z ogromnego szacunku dla holenderskich martwych natur i stanowi pochwałę świetlistego chwytania rzeczy.Dla wszystkich chociaż trochę ceniących i lubiących poezję.Bezcenne...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    144
  • Przeczytane
    40
  • Posiadam
    9
  • Poezja
    5
  • Ulubione
    4
  • Teraz czytam
    3
  • 100 książek wg Empiku
    2
  • Antologie
    1
  • O czytaniu i literaturze
    1
  • Empik 100
    1

Cytaty

Więcej
Czesław Miłosz Wypisy z ksiąg użytecznych Zobacz więcej
Czesław Miłosz Wypisy z ksiąg użytecznych Zobacz więcej
Czesław Miłosz Wypisy z ksiąg użytecznych Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także