Opisać Wilno

Vilnius. Miestas Europoje
83-60046-60-3
miasta, historia, Wilno
Moreni

`Nie jest to książka eseistyczna w ścisłym sensie tego słowa. Raczej można by ją nazwać kulturową historią Wilna w porządku mniej więcej chronologicznym, a jednocześnie mozaiką faktów i postaci wileńskich (...)`

źródło opisu: Fundacja Zeszytów Literackich, 2006

EmaxDomina | 2014-10-12
Przeczytana: październik 2014

Jeśli zwiedzać Wilno to tylko z tą książką. Monochromatyczne, powielane wielokrotnie w innych przewodnikach informacje, u Venclovy nagle odżywają, robią się trójwymiarowe. Idzie się przez miasto, siada na ławeczce czyta książkę Venclovy i świat wokół zapełniają postaci historyczne, o których autor plotkuje bez zahamowań, dodając tło społeczne i polityczne, swoje refleksje, wątpliwości, przemyślenia. Z tą książka Wilno jest inne niż zazwyczaj, a historia Litwy i świat Litwinów staje się bardzie zrozumiały dla cudzoziemca a szczególnie dla Polaka, bo nasza wspólna historia nie jest łatwa i zwiedzanie Wilna nie zawsze jest przyjemne. Książka Venclovy nie jest typowym przewodnikiem, to także wspomnienia autora, który przez trzydzieści lat swojego życia przyglądał się temu miastu codziennie, widział przemiany, odradzający się nacjonalizm, powracający kapitalizm, zacieranie i zniekształcanie historii. Warto mieć tę książkę nie tylko w czasie podróży do Wilna ale także w domu, żeby od...

Lenkaite | 2015-06-16
Przeczytana: czerwiec 2015

Dla zdeklarowanych lub potencjalnych miłośników Wilna, Litwy, historii literatury kresów i pisarstwa Venclovy :)

Skazka | 2013-12-05
Przeczytana: 20 marca 2013

Świetna podróż pisana z myślą o tych którzy chcą poznać Vilnius - Wilno - Вильнюс.

rokita49 Boruta | 2013-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Spojrzenie na Wilno i jego skomplikowaną historię oczami litewskiego poety.W przystępny sposób wyjaśnia zawiłości historyczne,stara się być bezstronny.Podkreśla znaczenie kultury polskiej w Wilnie na przestrzeni wieków.Warto przeczytać!

nameless | 2016-11-02
Przeczytana: 17 lipca 2016