Opisać Wilno

Tłumaczenie: Alina Kuzborska
Wydawnictwo: Fundacja Zeszytów Literackich
Vilnius. Miestas Europoje
Moreni

`Nie jest to książka eseistyczna w ścisłym sensie tego słowa. Raczej można by ją nazwać kulturową historią Wilna w porządku mniej więcej chronologicznym, a jednocześnie mozaiką faktów i postaci wileńskich (...)`

źródło opisu: Fundacja Zeszytów Literackich, 2006

ChristinaL | 2018-08-31

Jednym ze zrodel tego pieknego eseju byly rozmowy Tomasa Venclovy z Czeslawem Miloszem. Opowiesc o faktach i postaciach wilenskich zachowuje porzadek chronologiczny i pelna jest wywazonych pogladow autora. Wiele miejsca poswieca on historii kulturowej Wilna i jego niezwyklej architekturze.
Mimo ogromu dziejowych zawirowan nic nie bylo w stanie zniszczyc fascynujacej aury tego barokowego miasta. Miasta, ktorego pierwszorzedna cecha jest niejednolite dziedzictwo.
Wspanialy poeta litewski nakreslil pelen czulosci, malowniczy obraz stolicy Litwy, miejsca, w ktorym mieszkal przez trzydziesci lat.
Prawda jest, ze wystarczy zobaczyc Wilno raz, aby zakochac sie w nim bez pamieci.

JohnTWaterhouse | 2018-07-15
Przeczytana: 2018 rok

Bardzo ciekawa lektura. Może nie tak dobra i emocjonalna jak "Rodzinna Europa" Miłosza, ale na pewno warto. Napisana z litewskiego punktu widzenia, jednak dość wyważona i obiektywna (wspominam o tym, bo kilka razy spotkałem się z opiniami o antypolonizmie Litwinów, trudno mi oceniać nie znając wszystkich faktów, ale będąc niedawno po raz pierwszy w Wilnie i czytając tę książkę, nie spotkałem się z nim). Kilka zdań, np. o tym, że przypominanie ciemnej strony historii narodu nie odbiera mu honoru, ale przywraca, powinno być przemyślane przez niektórych współczesnych polskich polityków.

Lenkaite | 2015-06-16
Przeczytana: czerwiec 2015

Dla zdeklarowanych lub potencjalnych miłośników Wilna, Litwy, historii literatury kresów i pisarstwa Venclovy :)

EmaxDomina | 2014-10-12
Przeczytana: październik 2014

Jeśli zwiedzać Wilno to tylko z tą książką. Monochromatyczne, powielane wielokrotnie w innych przewodnikach informacje, u Venclovy nagle odżywają, robią się trójwymiarowe. Idzie się przez miasto, siada na ławeczce czyta książkę Venclovy i świat wokół zapełniają postaci historyczne, o których autor plotkuje bez zahamowań, dodając tło społeczne i polityczne, swoje refleksje, wątpliwości, przemyślenia. Z tą książka Wilno jest inne niż zazwyczaj, a historia Litwy i świat Litwinów staje się bardzie zrozumiały dla cudzoziemca a szczególnie dla Polaka, bo nasza wspólna historia nie jest łatwa i zwiedzanie Wilna nie zawsze jest przyjemne. Książka Venclovy nie jest typowym przewodnikiem, to także wspomnienia autora, który przez trzydzieści lat swojego życia przyglądał się temu miastu codziennie, widział przemiany, odradzający się nacjonalizm, powracający kapitalizm, zacieranie i zniekształcanie historii. Warto mieć tę książkę nie tylko w czasie podróży do Wilna ale także w domu, żeby od...

Skazka | 2013-12-05
Przeczytana: 20 marca 2013

Świetna podróż pisana z myślą o tych którzy chcą poznać Vilnius - Wilno - Вильнюс.

rokita49 Boruta | 2013-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Spojrzenie na Wilno i jego skomplikowaną historię oczami litewskiego poety.W przystępny sposób wyjaśnia zawiłości historyczne,stara się być bezstronny.Podkreśla znaczenie kultury polskiej w Wilnie na przestrzeni wieków.Warto przeczytać!