Ja, Michał z Montaigne

Seria: Fortuna i fatum
Wydawnictwo: W.A.B.
Michel de Montaigne
Pistacia

Józef Hen portretuje Michała de Montaigne jako człowieka, który był dzieckiem swojej epoki i jednocześnie ją wyprzedzał. Ojciec filozofa postanowił wychować syna według ideałów Erazma z Rotterdamu, więc otoczył go nauczycielami łaciny i odizolował od rówieśników. Dzięki temu mały Michel czytał co prawda klasyków w oryginale, ale nie zaznał beztroskiego dzieciństwa, a francuski stał się dopiero jego drugim językiem. Nic dziwnego, że nabrał dystansu do środowiska, w którym żył. Swoją „bezludną i cichą wyspę” Wielki Sceptyk odnalazł później w wieży zamku w Montaigne, gdzie medytował i tworzył swoje największe dzieło – Próby. Są one świadectwem jego intelektualnego indywidualizmu: sprzeciwiał się fanatyzmowi religijnemu w dobie wojen religijnych; był zwolennikiem praw człowieka, gdy inkwizycja stosowała tortury; ignorował zabobony i przepowiednie w czasach, gdy wierzyli w nie wszyscy, a na paryskim dworze karierę robił Nostradamus. Ja, Michał z Montaigne… to już klasyczna, ale wciąż poruszająca i żywa biografia szesnastowiecznego myśliciela racjonalisty, ukazana na tle szerokiej panoramy renesansowej Francji.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Zofja Gaffke | 2014-05-23

Pan z Montaigne po stuleciach postanowił jeszcze raz opowiedzieć swoją historię. Przeniknął w Józefa Hena i tym razem za jego pośrednictwem chwyta czytelnika za rękę i porywa do renesansowej Gaskonii. Jest wspaniałym towarzyszem. Emanującym energią, bystrym, przesiąkniętym niebanalnym poczuciem humoru. I tak bardzo ludzkim.

Cudownie piło się z nim wino, przemierzało XVI wieczne paryskie ulice. Słuchało jego uwag, a nawet dysputowało z nim.
Szybko się zaprzyjaźniliśmy. Zdradzał mi swoje sekrety, często świntuszyliśmy. Otwierał mi oczy na wiele z pozoru błahych spraw. W krytycznych momentach trzymałam go za rękę...

"To szczególne jak jestem pełen tego jegomościa!... Są ludzie, których podziwiam bardziej niż jego, ale nie ma takiego, którego bym chętniej wywoływał w pamięci i z którym gawędziłoby mi się lepiej".

Przynajmniej kilka egzemplarzy tej książki spaliłem w piecu. Drugie tyle spaliła moja babcia. Potraktowaliśmy książki jako dobre rozpałki, ale i tak posiadam jeszcze kilka egzemplarzy. Chyba najlepiej będzie oddać je do biblioteki. Egzemplarze te zostawił u nas wujek, który rozprowadzał tę książkę na początku lat 90. Dopiero po wielu lat sięgnąłem po nią. To, ile pan Hen włożył pracy w powstanie tej książki budzi mój najwyższy szacunek i wstydzę się swojego czynu sprzed lat. Książka pozwoliła mi pojąć jak wielkim geniuszem był Montaigne. Wyprzedzał swoje czasy o całe epoki.

Marysia | 2011-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2011

Ta historia myśli mi oblepia jak smoła. Dostałam gigantyczny zastrzyk optymizmu i pogody ducha. To jest o tym, że wszystko w życiu ma swój czas, przychodzi nie za póżno, nie a wcześnie, wystarczy uważnie patrzeć i dziwić się wszystkiemu albo niczemu. Wystarczy chłonąć. Wystarczy być.

KoKo | 2014-03-03
Przeczytana: 01 marca 2014

Bardzo chcę wejść w posiadanie "Prób".

DitaParlo | 2016-08-31
Na półkach: Przeczytane, Biografie