Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu

Okładka książki Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu Gregory Maguire
Okładka książki Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu
Gregory Maguire Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: The Wicked Years (tom 1) fantasy, science fiction
The Wicked Years (tom 1)
Wicked: The Life and Times of the Wicked Witch of the West
Zysk i S-ka
2021-03-31
2010-02-10
2000-01-01
fantastyka czary fantasy Kraina Oz

Styl, w jakim napisano tę książkę, często mnie irytował. Jednak sama opowieść bardzo mnie wciągnęła.
Dla mnie to historia o tym, że same dobre chęci, empatia i dostrzeganie nierówności społecznych, nie wystarczą. By odnieść sukces, trzeba umieć zjednać sobie ludzi, byś świadomym swoich niedoskonałości i czujnym politycznie. Nawet wtedy łatwo jest dać się wykorzystać i stać pionkiem w cudzej rozgrywce.
Jakże to odmienna opowieść od pierwowzoru, gdzie świat fantazji jest cudowny tylko wtedy, jeśli naiwnie przestaniemy uważnie go obserwować i rozumieć.

Na pewno należy zacząć od tego, że nie jest to książka dla dzieci. Pełno w niej seksualności i naprawdę pokręconych scen erotycznych. O ile już wcześniej znaliśmy perspektywę Dorotki podążającej żółtą ścieżką, tak teraz oglądamy świat oczyma Elfaby - późniejszej Złej Czarownicy z Zachodu. Można w zasadzie uznać, że jest to jej biografia, ponieważ historia zaczyna się od poznania jej rodziców i wczesnych lat dzieciństwa, poprzez naukę w szkole dla wysoko urodzonych dziewcząt, kończąc na jej dorosłym życiu.

Przede wszystkim liczyłam na baśniowy klimat i tego otrzymałam całe mnóstwo. Dodatkowo książka porusza tak ważny temat, jakim jest równość. Chociaż najpierw nieco przypominała mi pod tym względem “Folwark Zwierzęcy”, to w późniejszym czasie zaczęła mnie nieco męczyć tym motywem. Zresztą… nie tylko nim. Książka jest świetna, naprawdę podobała mi się pod wieloma względami, ale równocześnie jest rozwleczona niemal do granic możliwości.

Czy jest to jednak książka, którą należy przeczytać? Moim zdaniem nie. Jest to raczej lektura na raz. Podejrzewam, że nie wrócę do niej już nigdy, ale to nie znaczy, że mi się nie podobała. Posiada kilka wątków, które zapadły mi w pamięć, więc nie jest to też pozycja miałka. Jednak nie ma tego czegoś, co mogłoby mnie urzec. I chociaż jest lepsza niż książki “średnie”, to wciąż niczym szczególnym, według mnie, się nie wyróżnia. Jeśli macie ochotę, by ją przeczytać, to śmiało, na pewno nie będzie to stracony czas, ale nie mogę polecić jej w stu procentach.
________
Na całość recenzji oraz dyskusję na temat książki zapraszam tutaj: https://atramentowaprzystan.blogspot.com/2022/07/wicked-zycie-i-czasy-zej-czarownicy-z.html

“Nikt nie kontroluje twojego przeznaczenia. Nawet w najgorszych momentach zawsze masz wybór.”

“Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu” Gregory’ego Maguire’a to historia Elfaby, zielonoskórej Złej Czarownicy, którą możecie znać z bajki “Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Kim była Elfaba? Jak wyglądało jej dzieciństwo? Dlaczego stała się “tą złą”? Tego wszystkiego można dowiedzieć się właśnie z tej opowieści.

Nie będę ukrywać, że nigdy nie byłam wielką fanką “Czarnoksiężnika z Krainy Oz”, jednak od zawsze intryguje mnie kwestia czarnych charakterów. Sięgnięcie po tę książkę nie było złym pomysłem, gdyż historia Elfaby jest bardzo intrygująca. Autor ukazuje nam tę postać od jej narodzin aż do wydarzeń z “Czarnoksiężnika...” kiedy to poznajemy Elfabę jako okrutną wiedźmę pragnącą zgładzić Dorotkę. Bardzo spodobała mi się kreacja postaci Elfaby, gdyż jest to bardzo charakterna, niepokorna, inteligentna i walcząca w dobrej sprawie kobieta, która powoli wkracza na złą ścieżkę. Jej postać zdecydowanie wywołuje współczucie, ponieważ każda dobra rzecz w jej życiu na koniec zostaje jej odebrana. Świat Oz też był tu bardzo ciekawie przedstawiony, choć kraina ta ukazana jest jako mroczne i pogrążone w problemach politycznych miejsce, gdzie mieszkańcy wcale nie prowadzą życia z bajki. Język autora jest w miarę przyjemny, chociaż myślę, że on jest najsłabszą częścią tej książki.

“Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu” Gregory’ego Maguire’a to opowieść o silnej kobiecie, o walce dobra ze złem a także o porażkach i niknącej nadziei. Pomimo tego, że nie do końca dostrzegłam przejście Elfaby na złą stronę i nie rozumiałam jej niektórych decyzji, to dobrze bawiłam się podczas czytania jej historii. Co prawda czytanie trochę mi się dłużyło i sama książka nie trafi do moich faworytów, ale mimo tego miło było poznać Elfabę od jej narodzin, aż po zostanie Złą Czarownicą z Zachodu. Jeśli jesteście ciekawi tej książki, to zachęcam do lektury, myślę, że warto dać jej szansę! 🤗

Wicked to książka która wpadła mi w ręce przez przypadek jednak cieszę się że udało mi się zapoznać z tą pozycją .
Opowiada historię złej królowej z Oz o tym jak dorastała studiowała i całe jej życie przed wydarzeniami które każdy zna .Okazuje się, że nie wszystko jest takie jak się patrzy. Ta historia jest super , przepełniona jest polityką a taże porusza ważne kwestie dotyczące praw zwierząt które uważam że zostały bardzo dobrze opisane.Czasami ta książka potrzebowała trochę czasu żeby się rozkręcić ale uważam że warto przeczytać i zrobić sobie zdanie czy zła czarownica faktycznie była zła czy nie.

Pierwsza książka w mojej lokalnej bibliotece ze znacznikiem lgbt+ na grzbiecie. Pierwsza, która rzuciła mi się tym w oczy. Przyznaję, że sięgnąłem po nią trochę z przekory, a i znacznik uznałem potem za niepotrzebny, bo relacje te są ledwo zarysowane. No, może poza sceną z Tygrysem, ale to inna para kaloszy.
To ciekawe spojrzenie na Elfabę. Nie spodziewałem się, że przyjdzie mi ją tak dobrze poznać za czasów sprzed spotkania z Dorotą. Sądziłem, że książka będzie bardziej bazować na historii znanej z "Czarnoksiężnika z Oz", ale nie tego, że dostanę opowieść tak dorosłą, skomplikowaną, bogatą i skupiającą się na wszelkich międzyludzkich relacjach. Bohaterowie są wykreowani mistrzowsko, bardzo różnorodni i prawdziwi, mimo swej baśniowości. No i wątek Zwierząt...
Bardzo warta poznania!

To ciekawe spojrzenie na Elfabę. Nie spodziewałem się, że...

Fantastyczny pomysł na powieść! A i do wykonania nie mam zastrzeżeń, czytałam z zainteresowaniem, a chwilami wręcz z zaangażowaniem.

Idea bardzo dobra, dobrze poprowadzony konflikt ludzie-zwierzęta-Zwierzęta, miejscami świetnie oddawany nastrój niepokoju, wyzysku i nierówności. Ale to książka słabo językowo, nie ma w tym języku nic ani z niepokojącej frazy Orwella, ani z bajecznie naiwnego, ale mądrego pióra L.F. Bauma. Porównania wyświechtane, głupie i nieprzemyślane, historia - choć bardzo dobra - umiera gdzieś pod stosem niepotrzebnych słów, dialogów i opisów, które byłyby dobre, gdyby nie były grafomański),tak, grafomani w tej książce jest bardzo dużo. Może to tylko kwestia tłumaczenia.

Podobała mi się. Bardzo ciekawe podejście do postaci znanych z Czarnoksiężnika z Krainy Oz, ale po tym, jak przeczytałam ją ciągiem w jeden dzień głową trochę mi parowała, bo całość jest mocno przeseksualizowana...

To była niesamowita książka. Dosłownie wsiąknęłam w tę historię, krainę Oz. Klasyczna opowieść "Czarnoksiężnika z krainy Oz" zostawiła mi mocny niedosyt, a Wicked idealnie ją dopełniła.
Kraina Oz, tak odbiegająca od tego co znamy, zapewniła mi masę frajdy. Przykładowo picie herbaty mineralnej!
Każdy taki drobny tworzył niesamowity klimat.
Groteskowa, piękna opowieść, zdecydowanie warta uwagi <3
Czekam na kolejne części!

Każdy taki drobny tworzył niesamowity klimat.
Groteskowa, piękna opowieść,...

Bardzo dobra książka o Złej Czarownicy z Zachodu, o krainie Oz, ale przede wszystkim
o życiu.... Niestety czuję niedosyt bo liczyłam na szczęśliwe zakończenie ale jak to w życiu się przeliczyłam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to