Święte blizny

Tłumaczenie: Emilia Kiereś
Cykl: Wskrzeszenie Magii (tom 2)
Wydawnictwo: Akapit Press
Resurrection of Magic: Sacred Scars
Somiss, magia
Agnieszka

Oto kolejna część przejmującej trylogii, uznanej przez Holly Black za „napisaną pięknie, z rozmachem i zapadającą w pamięć”. W drugim tomie trylogii Somiss, znalazłszy się na wygnaniu, nadal gromadzi wiedzę o magii, czerpaną ze starożytnych dokumentów. Sadima i Franklin, usiłując ograniczyć jego egocentryczne ambicje, spisują w tajemnicy magiczne pieśni. Liczą na to, że będą mogli podzielić...

W drugim tomie trylogii Somiss, znalazłszy się na wygnaniu, nadal gromadzi wiedzę o magii, czerpaną ze starożytnych dokumentów. Sadima i Franklin, usiłując ograniczyć jego egocentryczne ambicje, spisują w tajemnicy magiczne pieśni. Liczą na to, że będą mogli podzielić się nimi z ludzkością, by zakończyć krwawe, niszczące cywilizację i nawracające wciąż wojny królów z czarnoksiężnikami.
Dwieście lat później Hahp i Gerrard, uczniowie straszliwej akademii Somissa, poddawani są kolejnym bolesnym próbom, stosowanym przy „uczeniu” magii. Niepewny pakt, który zawarli, by przeżyć, traci na mocy, kiedy chłopcy zaczynają spiskować przeciwko Somissowi. Chcą obalić zarówno jego, jak i akademię, by w ostateczności uwolnić magię…

"Święte blizny" w pełni spełniają nadzieje, rozbudzone przez pierwszy tom trylogii, "Głód dotyku".

źródło opisu: [Wydawnictwo Akapit Press, 2009]

Ula | 2010-06-01

Święte blizny są drugą częścią cyklu Wskrzeszenie magii autorstwa Kathleen Duey. Choć w książkach tych nie ma słowa o wampirach, przeznaczony jest dla grupy wiekowej tak zwanych young adult, czyli dorastającej młodzieży. W ostatnich latach rynek zalały masy wypełniających tę niszę pozycji fantastycznych, jednak niewiele z nich można zaliczyć do literatury ambitnej. Tym większe gratulacje należą się autorce niniejszej powieści, za stworzenie serii stojącej na wysokim poziomie. Pierwszy tom, Głód dotyku, nie był jedynie literacką alternatywą dla seriali emitowanych przez MTV i przyjemnym wypełniaczem czasu. Urzekł mnie sposobem przekazywania emocji i wyrazistymi bohaterami, których losy chciałam dalej śledzić. Miałam duże oczekiwania wobec drugiego tomu i nie zawiodłam się.

Akcja powieści rozpoczyna się w kilka miesięcy po zakończeniu wydarzeń ukazanych w poprzedniej części. Sadima powoli układa swoje życie na nowo, przyzwyczajając się do przebywania w zamknięciu i niedogodności...

Kamila | 2010-10-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 10 października 2010

Kolejna część trylogii "wskrzeszenie magii" okazała się bardzo ciekawa. Akcja zdecydowanie bardziej rozwinięta niż w "Głodzie dotyku". W drugiej połowie książki zabrakło mi towarzystwa Somissa oraz Franklina. Jestem zadowolona z powodu możliwości lepszego poznania postaci Gerrarda i reszty chłopców z akademii. W obu historiach pojawia się coraz to więcej powiązań ze sobą.
Haph postanawia zaprzyjaźnić się z innymi, namawia ich do paktu. Kiedy jednak historia rozkręca się... książka się kończy :(. Miałam wielką nadzieję przeczytać trzecią część trylogii, ale podobno autorka zrezygnowała z jej wydania. Mam też nadzieję, że nie jest to do końca prawdą, ponieważ zależy mi na poznaniu zakończenia historii Hapha i Sadimy.

Piotr | 2014-03-26
Przeczytana: 27 września 2013

"Święte blizny" poleciła mi moja dziewczyna, która posiada ową książkę w swojej domowej biblioteczce. Nie posiadała pierwszego tomu, dlatego trochę się zaniepokoiłem, że jeśli zacznę czytać drugi tom, to nie będę rozumiał niektórych wątków, które pojawiły się w "Głodzie dotyku". Na szczęście nie było większych nieporozumień i nawet nieznajomość poprzedniej części nie przeszkodziła w czytaniu. Forma w jakiej "Święte blizny" zostały napisane, bardzo mi się spodobała. Przeplatające się dwa wątki, wątek Sadimy i wątek Hahpa, niby dwie inne historie mające miejsce w różnym czasie, lecz spójności się pojawiają. Wiernie czekam od kilku miesięcy na kolejny, trzeci tom, który chętnie zakupię, gdy tylko pojawi się w polskich księgarniach.

BlackHole | 2011-05-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 29 maja 2011

Uwaga: Wciąga bez reszty!

Drugi tom trylogii "Wskrzeszenie magi" jest jeszcze lepszy od pierwszego. Tak samo jak przy "Głodzie dotyku" można wczuć się dokładnie w emocje bohaterów; razem z nimi przeżywamy całą historię.
Książka pochłania całkowicie i naprawdę trudno się od niej oderwać.

Po skończeniu tego tomu chciało mi się aż płakać, że nie ma jeszcze trzeciej (ostatniej) części. Tak bardzo bym chciała wiedzieć, co będzie dalej! Losy Hahpa i Sadimy stały się dla mnie niezwykle ważne. Mimo iż już nie czytam, to jednak moje myśli wciąż krążą wokół książki.
Mam tylko nadzieje, że autorka nie porzuci cyklu.

Jola | 2014-08-07
Przeczytana: 23 sierpnia 2012

"Świete blizny" tak jak i pierwsza część "Wskrzeszenia magii" są znakomitą opowieścią o świecie, w którym istnieje magia. Doskonale można wczuć się w emocje bohaterów. Momentami nawet się popłakałam. Jednak nadal w książce istnieje wiele tajemnic, które nie zostały odkryte. Miałam nadzieję, że w końcu dowiem się jak ostatecznie potoczą się losy Sadimy i Hapha w 3 części, ale jak się okazuje taka nie powstała nad czym bardzo ubolewam :(

czytambolubie | 2015-07-21
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Całość recenzji pod adresem: http://zapach-ksiazek.pl/swiete-blizny/

Pomysł na fabułę, sam w sobie bardzo dobry i inny niż wszystko dookoła, został konsekwentnie zrealizowany także i w drugiej części. Podobało mi się szczególnie to, że autorka nie powieliła schematów, lecz postarała się o stworzenie odrębnej historii. Być może nie ma potrzeby rozbijania tego cyklu na poszczególne tomy. Jednak taka forma ma swój urok. Dzięki temu mamy czas na rozmyślanie o tym, co przeczytaliśmy, co wydarzy się dalej… Jest to coś, na czym wiele ta książka by straciła, gdyby została wydana w jednym tomie.

Dorota Piękna | 2015-12-14

Dobrze napisana, ciekawa :)

Dominika Pyza | 2013-11-20
Przeczytana: 18 października 2014

Ta książka wsysa!

Darkgirl1997 | 2016-02-23
Przeczytana: 2014 rok

W pierwszej części trylogii trochę wiało nudą, bałam się więc, że zasnę czytając drugi tom. Na szczęście akcja rozwinęła się i w nagrodę za postęp zaznaczyłam o jedną gwiazdkę więcej ;) Zaskoczyło mnie również to, że w kontynuacji powieści bardziej zainteresowałam się losami innego bohatera niż w poprzedniej części. Zobaczymy jaka niespodzianka kryje się w zakończeniu przygód Sadimy i Hahpa ;)

Patsy | 2010-08-22
Przeczytana: sierpień 2010

Świetna książka!!! Polecam serdecznie, o wiele lepsza od pierwszej części. Zaskakująca akcja i ciekawi bohaterowie!
Niestety 3-cia części nie została nawet wydana w oryginale więc na polska wersje muszę jeszcze długo czekać :/