Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu

Okładka książki Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu
Gregory Maguire Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: The Wicked Years (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2010-02-10
Data 1. wydania:
2000-01-01
fantastyka czary fantasy Kraina Oz

“Nikt nie kontroluje twojego przeznaczenia. Nawet w najgorszych momentach zawsze masz wybór.”

“Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu” Gregory’ego Maguire’a to historia Elfaby, zielonoskórej Złej Czarownicy, którą możecie znać z bajki “Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Kim była Elfaba? Jak wyglądało jej dzieciństwo? Dlaczego stała się “tą złą”? Tego wszystkiego można dowiedzieć się właśnie z tej opowieści.

Nie będę ukrywać, że nigdy nie byłam wielką fanką “Czarnoksiężnika z Krainy Oz”, jednak od zawsze intryguje mnie kwestia czarnych charakterów. Sięgnięcie po tę książkę nie było złym pomysłem, gdyż historia Elfaby jest bardzo intrygująca. Autor ukazuje nam tę postać od jej narodzin aż do wydarzeń z “Czarnoksiężnika...” kiedy to poznajemy Elfabę jako okrutną wiedźmę pragnącą zgładzić Dorotkę. Bardzo spodobała mi się kreacja postaci Elfaby, gdyż jest to bardzo charakterna, niepokorna, inteligentna i walcząca w dobrej sprawie kobieta, która powoli wkracza na złą ścieżkę. Jej postać zdecydowanie wywołuje współczucie, ponieważ każda dobra rzecz w jej życiu na koniec zostaje jej odebrana. Świat Oz też był tu bardzo ciekawie przedstawiony, choć kraina ta ukazana jest jako mroczne i pogrążone w problemach politycznych miejsce, gdzie mieszkańcy wcale nie prowadzą życia z bajki. Język autora jest w miarę przyjemny, chociaż myślę, że on jest najsłabszą częścią tej książki.

“Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu” Gregory’ego Maguire’a to opowieść o silnej kobiecie, o walce dobra ze złem a także o porażkach i niknącej nadziei. Pomimo tego, że nie do końca dostrzegłam przejście Elfaby na złą stronę i nie rozumiałam jej niektórych decyzji, to dobrze bawiłam się podczas czytania jej historii. Co prawda czytanie trochę mi się dłużyło i sama książka nie trafi do moich faworytów, ale mimo tego miło było poznać Elfabę od jej narodzin, aż po zostanie Złą Czarownicą z Zachodu. Jeśli jesteście ciekawi tej książki, to zachęcam do lektury, myślę, że warto dać jej szansę! 🤗

Wicked to książka która wpadła mi w ręce przez przypadek jednak cieszę się że udało mi się zapoznać z tą pozycją .
Opowiada historię złej królowej z Oz o tym jak dorastała studiowała i całe jej życie przed wydarzeniami które każdy zna .Okazuje się, że nie wszystko jest takie jak się patrzy. Ta historia jest super , przepełniona jest polityką a taże porusza ważne kwestie dotyczące praw zwierząt które uważam że zostały bardzo dobrze opisane.Czasami ta książka potrzebowała trochę czasu żeby się rozkręcić ale uważam że warto przeczytać i zrobić sobie zdanie czy zła czarownica faktycznie była zła czy nie.

Pierwsza książka w mojej lokalnej bibliotece ze znacznikiem lgbt+ na grzbiecie. Pierwsza, która rzuciła mi się tym w oczy. Przyznaję, że sięgnąłem po nią trochę z przekory, a i znacznik uznałem potem za niepotrzebny, bo relacje te są ledwo zarysowane. No, może poza sceną z Tygrysem, ale to inna para kaloszy.
To ciekawe spojrzenie na Elfabę. Nie spodziewałem się, że przyjdzie mi ją tak dobrze poznać za czasów sprzed spotkania z Dorotą. Sądziłem, że książka będzie bardziej bazować na historii znanej z "Czarnoksiężnika z Oz", ale nie tego, że dostanę opowieść tak dorosłą, skomplikowaną, bogatą i skupiającą się na wszelkich międzyludzkich relacjach. Bohaterowie są wykreowani mistrzowsko, bardzo różnorodni i prawdziwi, mimo swej baśniowości. No i wątek Zwierząt...
Bardzo warta poznania!

To ciekawe spojrzenie na Elfabę. Nie spodziewałem się, że...

Fantastyczny pomysł na powieść! A i do wykonania nie mam zastrzeżeń, czytałam z zainteresowaniem, a chwilami wręcz z zaangażowaniem.

Idea bardzo dobra, dobrze poprowadzony konflikt ludzie-zwierzęta-Zwierzęta, miejscami świetnie oddawany nastrój niepokoju, wyzysku i nierówności. Ale to książka słabo językowo, nie ma w tym języku nic ani z niepokojącej frazy Orwella, ani z bajecznie naiwnego, ale mądrego pióra L.F. Bauma. Porównania wyświechtane, głupie i nieprzemyślane, historia - choć bardzo dobra - umiera gdzieś pod stosem niepotrzebnych słów, dialogów i opisów, które byłyby dobre, gdyby nie były grafomański), tak, grafomani w tej książce jest bardzo dużo. Może to tylko kwestia tłumaczenia.

Podobała mi się. Bardzo ciekawe podejście do postaci znanych z Czarnoksiężnika z Krainy Oz, ale po tym, jak przeczytałam ją ciągiem w jeden dzień głową trochę mi parowała, bo całość jest mocno przeseksualizowana...

To była niesamowita książka. Dosłownie wsiąknęłam w tę historię, krainę Oz. Klasyczna opowieść "Czarnoksiężnika z krainy Oz" zostawiła mi mocny niedosyt, a Wicked idealnie ją dopełniła.
Kraina Oz, tak odbiegająca od tego co znamy, zapewniła mi masę frajdy. Przykładowo picie herbaty mineralnej!
Każdy taki drobny tworzył niesamowity klimat.
Groteskowa, piękna opowieść, zdecydowanie warta uwagi <3
Czekam na kolejne części!

Każdy taki drobny tworzył niesamowity klimat.
Groteskowa, piękna opowieść,...

Bardzo dobra książka o Złej Czarownicy z Zachodu, o krainie Oz, ale przede wszystkim
o życiu.... Niestety czuję niedosyt bo liczyłam na szczęśliwe zakończenie ale jak to w życiu się przeliczyłam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , ,

"„Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu” to przebogata i wspaniała historia magicznej Krainy Oz, w której wtargnięcie Dorotki to ledwie ostatni rozdział. Wcześniej czytelnik może się przekonać jak narodziła się Elfaba, przez co przeszła oraz jak trudne było jej życie. Walczyła, buntowała się, miała własne zdanie, lubiła, kochała i nienawidziła, miała moc: lecz czy była ona przekleństwem czy darem? Czy jej życie było jej, czy też sterował nim ktoś daleki i potężny, zawsze widoczny jedynie na skraju pola widzenia? I czy w ogóle warto być dobrą?"

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2021/06/12/wicked-zycie-i-czasy-zlej-czarownicy-z-zachodu-g-maguire/ :)

Co za zaskoczenie! W pierwszej kolejności widziałam musical, więc spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Jestem pod wrażeniem, może nie padłam na kolana, ale uśmiechnęłam się pod wąsem więcej niż raz. Mamy tu mieszankę humory, odrobinę dziwactw i całą masę poważnych przemyśleń. Jestem na tak, chociaż to nie jest lektura dla każdego.