Księga Martwych Dni

Wydawnictwo: Amber
The Book of Dead Days
83-241-1665-6
dni, boże narodzenie, magia

Pomiędzy Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem rozciągają się Martwe Dni - zawieszony pomiędzy światami czas duchów i grozy. Zanim wybije ostatnia chwila starego roku, mag Valerian musi zapłacić za pakt zawarty przed laty. Ani wiedza alchemiczna, ani sztuka czarnoksięska nie powstrzymają demonów, które upominają się o swoją własność. Ocalić go może tylko Chłopiec - bez imienia i bez przeszłości. To on trzyma klucz do sekretu starego grobowca i tajemnicy potężnego zaklęcia...

dzidziola | 2014-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Ciężko tu mówić o dobrej książce fantastycznej. Nie jest zła na pewno. Podobał mi się dla przykładu wątek z podziemnymi kanałami przypominającymi podziemne miasto. Niestety jednak większość wydarzeń, opisów miejsc i charakterystyka postaci była jakby skądś zapożyczona. Takie przynajmniej było moje wrażenie. Po za tym nie został jak dla mnie wyjaśniony wątek morderstw z początku książki. Ogólnie czyta się dość dobrze, ale nie jest to literatura na wysokim poziomie.

malwina | 2016-08-16

co by tu powiedzieć książka jest nudna od początku do końca ,autor chciał wzbudzić w czytelnikach ciekawość ale moim zdaniem się nie udało momenty
w którym powinnam się ekscytować lub bać nudziły mnie tak najprościej ta książka nie jest dla mnie

Fawellotte | 2012-07-26

Nazwijmy to typową książka przygodową. Taką z wstępem, rozwinięciem i zakończeniem. Kilka dziwnych wydarzeń, małych zwrotów akcji, momentów klęski i radości. W końcu oczywiście dobro zwycięża. Autor książkę napisał bardzo dobrze, aczkolwiek jest to książka zwyczajna. Nie zachwyciła mnie, ale też nie zawiodła.
Bardzo podobał mi się podział na krótkie rozdziały. Ułatwiało to czytanie i urozmaicało całą akcje. Chciałabym, aby każda książka była podobnie podzielona. Ostatnio, czytana przeze mnie Aura, również nie miała długich rozdziałów i bardzo przypadło mi to do gustu.

Co do akcji. Powiedzmy, ze na końcu wszystko trochę mi się pomieszało. Co chwilę, Valerian i Kepler, zamieniali się rolami. Raz Valerian był dobry, a Kepler zły, raz na odwrót. Kiedy Chłopiec, szedł z Keplerem "po opatrunki", naprawdę myślałam, że Kepler jest skończonym szaleńcem, aczkolwiek nie dla tego, że chciał zostawić Valeriana na pastwę losu, ale, dla tego bo chciał zostawić tam Willow. Do tego jeszcze to...

| 2015-01-08
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Pełna recenzja na:
Bardzo krótka lektura, co bardzo mi przeszkadza, gdyż autor miał ciekawy pomysł, ale ze względu na długość praktycznie nic się odpowiednio nie rozwija. Brakuje mi dokończenia niektórych wątków jak pochodzenie Chłopca, czy sprawę morderstw na początku książki. Bohaterowie nie są przedstawiani w jasnym świetle, przez co ciężko ich polubić. Sam opis wydarzeń również nie przedstawia się szczególnie interesująco, do kluczowych momentów dochodzi pod koniec książki.

EmaxDomina | 2014-02-03
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: grudzień 2008

Dobra – podobał mi się pomysł, że główny bohater nie ma imienia – mówią na niego Chłopiec, podoba mi się uzasadnienie, dlaczego magik Walerian jest świnią i taki pzostaje do końca. Postaci są niejednoznaczne i ciekawe. A najbardziej podoba mi się to, że czas między świetami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem nazwany został czasem martwych dni – to by się zgadzało. Akurat wtedy przeczyałam tę książkę – przyjemna lektura

zuocha | 2016-04-10

10 z sentymentu. 10 dlatego, że była to moja pierwsza książka z tego gatunku. 10 bo po 7 latach wciąż ją wspominam. 10/10 i już ;)

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 18 lutego 2012

Hmmm, powieść dla dzieci i młodzieży, w której nie ma nic innego poza śmiercią, morderstwami, trupami, zimnem, plugawymi charakterami, brudem, gównem, krwią, cmentarzami, otwieraniem i zagłębianiem się w groby i grobowce, próbami zamordowania dzieci, smutkiem itp.? I to wszystko podane na serio, w ramach sztafażu magiczno-naukowego? Tu nie ma pozytywnych postaci, poza niewinnością dziecięcych bohaterów nie ma też żadnych pozytywnych akcentów, a sama końcówka, pomimo że morał jest dosyć banalny, rodzi jeszcze więcej wątpliwości. Autor przesadził z eskalacją tych wszystkich elementów i niestety naruszył subtelną granicę przemocy i zła, które można zamieścić w literaturze dziecięcej.
Całkiem nieźle się czyta, ale nie jest to dla dzieci.

beautifulcover | 2011-06-11
Przeczytana: 09 czerwca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka bardzo ciekawa,a szczególnie końcówka która jest punktem kulminacyjnym. Opowiada o chłopcu bez imienia,który jest służącym Valeriana. Księga martwych dni to utwór tajemniczy,intrygujący, poważny (brak komizmu).
Akcja toczy się w brudnym niezadbanym Mieście.
Fabuła: Valerian, który zawarł pakt z demonami,próbuje znaleźć ucieczkę ,a odpowiedzią jest Chłopiec. Chłopiec pomaga Valerianowi jak tylko może przy okazji, spotykając swoją miłość Willow.
Refleksję; ksiązka pokazuję cierpienie i ból dzieci które nie miały zwykłego dzieciństwa i musiały szybko dorosnąć

OhLaLaLa | 2012-10-10
Przeczytana: 14 sierpnia 2012

Coś dla fanów młodzieżowych powieści przygodowych, lekko i zgrabnie napisana książeczka, której jak dla mnie największym atutem jest mroczny, zimowy klimat. Szybka, łatwa i przyjemna o zabarwieniu wiktoriańsko - magiczno - cmentarnym.

Karol | 2014-01-16

Książka zwyczajna, patrząc na inne książki tego gatunku. Zaskakujący .koniec, choć mnie wprowadził w dekonsternację . Książka dobra na wielką nudę. nie polecam ale też nie krytykuję :-)