O włos od piwa

Cykl: Cykl o Hondelyku i Cadronie (tom 2)
Wydawnictwo: Fabryka Słów

Eugeniusz Dębski, mistrz polskiej fantastyki, powraca ze wzbogaconym zbiorem najlepszych opowieści o przygodach dwóch wiernych towarzyszy, Cadrona i Hondelyka. W każdej historii jako nieodłączny element pojawia się także znany i lubiany złocisty trunek, przy którym przyjaciele rozprawiają o kolejnych niesamowitych wyprawach i który bywa również przyczyną ich problemów. Hondelyk i Cadron jak...

W każdej historii jako nieodłączny element pojawia się także znany i lubiany złocisty trunek, przy którym przyjaciele rozprawiają o kolejnych niesamowitych wyprawach i który bywa również przyczyną ich problemów. Hondelyk i Cadron jak magnes przyciągają do siebie przygody lub, jak kto woli, to przygody przyciągają ich. Przewrotny los wciąż wysyła ich w kolejne podróże do niezwykłych, nierealnych światów, w których przeciwnikiem może być prymitywny, dziki wojownik, skrzydlaty stwór, a czasem piękna i równie niebezpieczna kobieta. Lecz Cadrona i Hondelyka nie jest łatwo pokonać, bo czyż można pokonać kogoś, kto zmienia skórę jak kameleon, a raczej... Xameleon?

onika | 2015-01-27
Przeczytana: styczeń 2015

„O włos od piwa” to poprawny, acz ocierający się o przeciętność, zbiór opowiadań o przygodach xameleona Hondelyka i jego przyjaciela Cadrona. Historie te pulsu nie przyspieszają, ale też nie usypiają. Czyta je się z umiarkowaną ciekawością, przy czym nie ma co liczyć na jakąś wartką akcję, a zaskakuje jedynie końcówka, a w zasadzie to, że nic zaskakującego w opowiadaniu człowiek nie uświadczył, a tu już albo wreszcie koniec. Troszkę się wyjaśniło tajemnic z przeszłości bohaterów, ale i niedomówień się namnożyło, przy czym ja osobiście nie drżę z niecierpliwości, by mi pisarz w głowie rozjaśnił.

Być może wychylenie przy lekturze paru kufli piwa poszerzyłoby znacznie czytelniczą percepcję i zdolność właściwego odczytywania sygnałów podprogowych, które autor niewątpliwie zawarł w swym utworze (mnie one „umkły”), ale to zalecenie nie zostało nigdzie w książce zamieszczone. No nie jest to najlepsze dzieło pana Dębskiego, choć to jeden z żarliwszych peanów na cześć męskiej przyjaźni i...

vattghern76 | 2012-05-09
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2000-2006
Przeczytana: 2006 rok

Bardzo nierówny zestaw opowiadań o Hondelyku i Cadronie. Od naprawdę dobrych po słabiutkie i płytkie. Te lepsze jednak ocierają się chwilami o klimat wiedźmiński.

Majkel | 2014-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Był to mój pierwszy kontakt z panem E.Dębskim ...uff...Niestety, co muszę stwierdzić: słabiutka fabuła, raczej kiepski język, nic nie jest w stanie przekonać mnie do dalszej lektury - utknąłem na drugim opowiadaniu, bo coś mi jednak mówi, ze lepiej nie będzie. Przykro mi, ale nie brnę dalej.

Adam | 2013-02-21
Przeczytana: 19 lutego 2013

Czytadło do szybkiego przeczytania. Robota dobrego "rzemieślnika".

Antoniuss | 2016-03-15
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: styczeń 2016

Ta historia musiała mi spodobać. W końcu, bardzo lubię opowiadania. Jeszcze bardziej lubię fantasy, zwłaszcza to nieheroiczne. I od dawna jestem fanem powieści EUgeniusza Dębskiego. A ten tytuł... No i właśnie. Wszystko się zgadza, ale książka wcale mnie na kolana nie rzuciła. Były w niej ciekawe momenty, owszem. Jedno opowiadanie nawet mi się podobało. Parę razy zdarzyło mi się w trakcie lektury uśmiechnąć. I tyle. Przygody Cadrona i Honderyka nie zdołały przykuć mojej uwagi nawet na moment...

Karmelek | 2014-08-19

Fajne opowiadania. Może niektóre nieco przydługawe, ale i tak zostałam fanką pana Dębskiego

| 2011-03-15
Przeczytana: 15 marca 2011

Od kiedy pierwszy raz zetknęłam się z opowiadaniami o Hondelyku i Cadronie, byłam niemniej zachwycona, niż teraz. Giętki i błyskotliwy język jakim posługuje się EuGeniusz, dodaje barw i smaku kolejnym przygodom tych dwóch przyjaciół, którzy poznali się w dość ciekawych okolicznościach. Ale dla ciekawskich jak to się wydarzyło odsyłam do "Wydrwiząb". Właściwie bronię się aby ograniczyć się do opisów języka. W sensie strony leksykalnej. Dzięki niej czytałam utwory z zapartym tchem, i ciężko było mi się oderwać. Za to lubię historię xameleona i jego kompana.

Gdyby jednak dojść do strony opisowej, czyli fabuły, w niektórych opowiadaniach odczuwam odczuwam brak czegoś. Pewną pustkę, która powoduje, że moje serce jest bardzo niespokojne. Właściwie opowiadania nie idą ramie w ramie, znaczy to tyle, że są takie które są dobre, albo bardzo dobre, ale są również takie (nie oszukując),
które są po prostu słabe. Ale zostawiając laur w rękach Dębskiego, ciężko jest przewidzieć zakończenie...

majek | 2012-10-31
Przeczytana: 2010 rok

Kolejny kawał dobrej roboty, wykonanej przez euGENIUSZA Dębskiego. Bardzo fajna, luźna książka, podczas której ma się ogromną ochotę na piwo. I mimo długiego czasu, jaki minął pomiędzy tą krótką recenzją, a przeczytaniem opowieści - pamiętam je! Wydaje mi się, że to jest najlepszy dowód wartości tego tomiku. Polecam!

ewenementka | 2015-06-04
Przeczytana: 08 maja 2015

Pan Dębski wpadł na niezwykle fajny pomysł i stworzył postać jakiej dotąd nie spotkałam w żadnej książce. Ni to podróbka wiedźmina (z którego zresztą pisarz odrobinkę szydzi), ni to najemnik, ni rycerz. Hondelyk - Xameleon "obdarowany" został niezwykłymi umiejętnościami - potrafi swe ciało przemienić w idealną kopię innego człowieka.

Więcej na:

Tynka | 2014-04-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Bardzo fajna ksiazka.
Zestaw opowiadan polaczony postaciami glownych bohaterow.
Teksty ciekawe i wciagajace.
Az wstyd sie przyznac, ze o autorze nigdy wczesniej nie slyszalam, a nakladem wydawnictwa Fabryka Slow wydal az 14 ksiazek!!!
Jak tylko bede miala okazje z pewnoscia siegne po inne jego utwory. Wiem, ze warto !