Štěstí z pekla
porządny, trup

Z trupiego savoir vivre: * Nie rozkładaj się * Nie graj w kości * Pomocne kontakty: nekromanta, nekrofil, nekrolog * Na plamy opadowe - najlepszy trupnik * Urna to zły wybór - palenie uszkadza nasienie. Rozumiemy, że po garści porad praktycznych mógłbyś także - ewentualnie - dowiedzieć się co kryje antologia pod pełnym życia tytułem? Opowiadania czternastu fantastów z Czech i Słowacji....

Z trupiego savoir vivre:
* Nie rozkładaj się
* Nie graj w kości
* Pomocne kontakty: nekromanta, nekrofil, nekrolog
* Na plamy opadowe - najlepszy trupnik
* Urna to zły wybór - palenie uszkadza nasienie.

Rozumiemy, że po garści porad praktycznych mógłbyś także - ewentualnie - dowiedzieć się co kryje antologia pod pełnym życia tytułem? Opowiadania czternastu fantastów z Czech i Słowacji. Fantastyczny melanż, od space-opery po mroczne fantasy. Historie buzujące grozą, mordobiciami, futurystycznymi wizjami, wampirzą tradycją, typkami spod ciemnej gwiazdy, tajemnicami zza grobowej deski i - nie tylko - czarnym humorem.

Zresztą sprawdź sam. Po prostu. Zachowuj się jak porządny Czytelnik.

Agnieszka | 2016-10-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 25 października 2016

Kilka opowiadać niezłych, kilka średnich, a dwa nawet pominęłam po przeczytaniu pierwszych stron.

kserkses | 2016-01-13

W sumie tytułowe opowiadanie jest obłędne :), a reszta jest do przeczytania... Dlatego 6 ;) gwiazdków bo tak to by było 4-5

Łukasz Sompoliński | 2015-11-10
Przeczytana: 10 maja 2015

Do książki przyciągnął mnie chwytliwy tytuł, ciekawie ilustrowana okładka ze świetnymi żartami na niej oraz znajomość jednego z autorów opowiadań Miroslawa Zambocha, którego nie tak dawno skończyłem czytać. Wydawało mi się, że wszystko to sprawi, ze będzie to kawał dobrej lektury. Książka składa się z różnych opowiadań nie powiązanych ze sobą. Opowiadania się przeplatają na przemian te dobre, by za chwilę czytać coś kompletnie niezrozumiałego i nudnego. Generalnie książki nie polecam. Jest średnia, początek ma jakby lepszy. Końcówka zaś to już kompletne rozczarowanie.

czytamcałyczas | 2015-02-19

Muszę przyznać , że oprócz Dusana Fabiana to jeszcze nie czytałem żadnego z tych autorów i autorek.
Książka sądząc z okładki będzie jakaś straszna, a tu...nie spadłem z krzesła, nie dostałem ataku paniki.
Ot dobra i tyle.
Omawianie, każdego opowiadania jest zbędne, napiszę tyle to co mi się podobały:
-Kiedy Słońce wstaje nad Zaborem
-Wszystko dobre, co się dobrze kończy
-W maju jak przed rokiem
-Trzy Czarne woki.
Całość po prostu dobra. Tyle.

yano20 | 2014-06-05

Dość przeciętny zbiór opowiadań, spodziewałem się czegoś więcej. Nie nudziłem się w trakcie czytania, ale też żadne opowiadanie mnie nie wciągnęło. Z braku innej lektury można skorzystać z tego zbioru, ale lepszym pomysłem jest poszukanie czegoś innego. Książkę przeczytałem niedawno, ale w pamięci nic nie utkwiło - został tylko jakiś mglisty zarys, nie potrafiłbym przytoczyć szczegółów opowiadań. Zasugerowałem się opisem i okładką - błąd...

Alicya Oss | 2014-01-27

Na blogu znajdują się też opinie o poszczególnych opowiadaniach antologii.

Nie to nam się sugeruje, nie to nam się daje do zrozumienia, wydawca nie był więc z nami uczuciowy, a obrywa się za to pisarzom. Biorę więc na siebie trochę winy za to, że nie zaiskrzyło między mną a ich historiami.

Dałam się zwabić klimatycznej okładce i chwytliwemu tytułowi, który jak się okazało z zawartością antologii niewiele ma wspólnego. Klamrą spinającą opowiadania w całość nie jest ich przynależność do konkretnego gatunku literackiego, ani zawarta w nich tematyka. Więc, co buduje spójność zbioru, czy motyw przewodni w ogóle istnieje? Otóż tak, istnieje, a jest nim „brak”.

Liczne gatunki: sci-fi, horror, fantasy, paranormal romance, kryminał itd. i cały wachlarz tematów: od katastroficznych wizji przyszłości po słodkie romanse, łączy coś szczególnego – przeciętność. W każdym opowiadaniu...

Ciekawy zbiór opowiadań. Jedne są ciekawsze inne trochę mniej. Na pewno miła odmiana w gąszczu ckliwych historyjek z romansem w tle.
Jeśli chodzi o styl i jakość - nie razi, nie ziębi, ale też nie jest wybitnie - oprócz jednego wyjątku.
O samym opowiadaniu wybitniejszym należny się kilka dodatkowych zdań.
Pan Juraj Červenák (tutaj jako Duro) napisał świetny kawał dobrego fantasy. Z miłą chęcią zabiorę się za jego inne dzieła z tej serii (na pierwszy ogień pójdzie pierwszy tom "Władca wilków"). Świat i historia, którą stworzył powala na nogi nawet tych co nie lubią ostrego fantasy. Łączenie faktów historycznych, słowiańskiej mitologii z światem fantastycznym poraża mrokiem i magią. Dzięki temu dziełu oceniam książkę wyżej :)

Magg0t | 2011-11-08

Rozczarowanie. Kolejna antologia od FS z nijakimi tekstami o niczym. O "sile" tego zbioru świadczy to, że to jego przeczytaniu nie pamiętałem nic z treści. Szkoda czasu na lekturę tejże książki - w zamian można przeczytać inną, lepszą antologię z ciekawszymi i coś wnoszącymi do literatury opowiadaniami.

Małgorzata Sikora | 2011-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2011

Jedne opowiadania były naprawdę z ciekawą wizją świata, wkręcające i refleksyjne, zaś inne były po prostu nudne. Ale i tak warto sięgnąć po tę pozycje by bliżej poznać literaturę tego typu od naszych południowych sąsiadów.