Królikarnia

Autor:
Cykl: Królikarnia (tom 1)
Królikarnia
typ
papier
6,58 (179 ocen i 14 opinii)

Opis książki

Zapomnijcie o cudzie gospodarczym azjatyckich tygrysów. Zapomnijcie o potędze Stanów Zjednoczonych. Zapomnijcie o niemieckich autostradach. Zapomnijcie o rosyjskich surowcach. Polacy nie muszą już niczego nikomu zazdrościć. Teraz właśnie na Polskę skierowane są oczy całego świata. To nad Wisłą, Odrą i Wartą wyrastają największe światowe fortuny, w polskich miastach koncentruje się walka...

Teraz właśnie na Polskę skierowane są oczy całego świata. To nad Wisłą, Odrą i Wartą wyrastają największe światowe fortuny, w polskich miastach koncentruje się walka wywiadów, tutaj powstają nowożytne cuda architektury — lewitujące nad Poznaniem Wiszące Ogrody i Drugie Trójmiasto — pierwsza magiczna metropolia, łącząca portalami Poznań, Wrocław i Kraków. W Poznaniu i Warszawie prosperują olbrzymie giełdy magii, które odwiedzają dziennie setki tysięcy ludzi. Polskie firmy rozwijają się najlepiej na świecie dzięki usługom Esoteric Support for Business i oszałamiająco tanim surowcom, sprowadzanym z zaświatów. W nocnych klubach gości zabawiają nimfy i dziwożony, a do ulubionych rozrywek nowej polskiej arystokracji należy safari po drugiej stronie lustra, podczas którego poluje się na smoki i żarptaki. Nauka poszła w kąt, a wszyscy chwycili za stare księgi, zbiory baśni i wahadełka.

Potęgę Rzeczpospolitej budują złodzieje samochodów, którzy z dnia na dzień stają się nagle kadrą decydującą o zwycięstwie. Kwitnie czarnorynkowy handel dżinnami bojowymi i śmiertelnie niebezpiecznymi zaklęciami. Nad wszystkim czuwa zaś supertajna komórka wojska polskiego — Królikarnia — oraz dziewięciu wskrzeszeńców na usługach kurii gnieźnieńskiej.

Wszystko to dzięki jednemu szaleńcowi, któremu Polska zawdzięcza technologię wypraw na Drugą Stronę Lustra. Powiedzieć, że cały świat stanął otworem to mało — dzięki przejściom „rabbithole” otworem stanęło wiele, wiele światów, które Nowa Rzeczpospolita objęła pewnie w posiadanie.

Jednakże nawet tak pomyślna rzeczywistość nie jest wolna od problemów. Magiczny kielich wpada w niepowołane ręce. Demony przenikają do realnego świata bez biskupiego imprimatur. Jedna po drugiej otwierane są „nory” — nielegalne przejścia do zaświatów. Kto wie, co przez nie przeniknie?

Rozpoczyna się walka o utrzymanie kontroli nad magią, dokonującą pełzającej inwazji na rzeczywistość. Królikarnia ponosi dotkliwe straty, a nieprzyjazne Polsce państwa, po początkowym szoku podejmują energiczne działania, by nadrobić stracony dystans. Dodatkowych kłopotów przysparza rosnący w siłę, niezależny od Królikarni ruch wiedźm. W tej sytuacji kierownictwo Królikarni podejmuje ryzykowną grę i postanawia sprowadzić do Polski zapomnianego maga. Jaką cenę przyjdzie za to zapłacić?

„Królikarnia” to opowieść o świecie, który zmienia się pod wpływem magii, o radykalnie odmienionej Polsce i wciąż takich samych Polakach. To historia narodu, który po dziejowych zawieruchach wreszcie dostał złoty róg. Jak go wykorzysta?

A wszystko zaczęło się w Poznaniu...

źródło opisu: Agencja Wydawcza Runa, 2007

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Beremis | 2014-01-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBooki
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Jak to zwykle bywa w zbiorach opowiadań, raz lepiej raz gorzej. Najmniej do gustu przypadło mi pierwsze opowiadanie, ale chyba tylko dlatego, że najbardziej odbiega od "obiecanego" na okładce tematu.
Najbardziej przeszkadzało mi wrażenie po lekturze kolejnych opowiadań, że ciągle mam do czynienia z pierwszym rozdziałem. Pierwsze opowiadanie to prolog, jest ok. Ale kolejne trzy opowiadania do dla mnie trzy pierwsze rozdziały i dopiero pojawienie się postaci Mistrza Jana spina ostatnie opowiadania w jedną całość.
Miłymi akcentami są mniej lub bardziej jawne nawiązania do popkulktury, zwłaszcza tej polskiej.
Na plus wymieniłbym też chronologiczność opowiadań, stopniowo wprowadzającą nas w świat zapowiedziany "na okładce".
"A wy nie chcecie uciekać stąd?" - prolog, poznajemy szaleństwo, które za naście lat będzie podstawą potęgi Rzeczpospolitej. Samo opowiadanie może zainteresować osoby nie przepadające za fantastyką, w końcu w wielu dramatach, obyczajowych historyjkach mamy...

Snow | 2014-08-20
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Królikarnia to mocno przeciętny zbiór opowiadań osadzonych w świecie, gdzie współczesna cywilizacja swobodnie przeplata się ze sferą magiczną.

Można odnieść wrażenie, że autor zamiast stworzyć spójne uniwersum i osadzać w nim kolejne opowiadania, najpierw napisał kilka z nich, a potem wyciągnął wspólny mianownik - co prowadzi do pewnej niespójności. Ponadto kuleje konstrukcja bohaterów - są czarno-biali i mocno stereotypowi. Natomiast nawiązania do kultury popularnej i "Alicji w Krainie Czarów" nie przychodzą autorowi z łatwością i można odnieść wrażenie, że są wymuszone.

Na szczęście każde następne opowiadanie jest lepsze, co nie zmienia faktu, że nawet ostatni, najciekawszy tekst nie prezentuje niczego wyjątkowego

Niflheim | 2013-01-07
Przeczytana: wrzesień 2011

Po tę książkę zdecydowałem się sięgnąć, szukając czegoż z szeroko pojętego gatunku fantastyki, głównie przez wzgląd na autora, znanego przeze mnie z innego tomu wydanego przez to samo wydawnictwo - "Księgi Strachu", w którym moją uwagę przykuł genialnym utworem "Adwent".

Czym jest Królikarnia? Jest to zbiór mniej lub bardziej ze sobą powiązanych opowiadań dziejących się w nieco alternatywnej polskiej rzeczywistości, gdzie wespół ze współczesną technologią do naszego świata zawitała pradawna magia z legend, baśni i zamierzchłych czasów, zaś ówczesna Rzeczpospolita buduje na nich swoją potęgę. Właściwie oprócz magii uświadczymy też obecności znanych nam z różnorakich dzieł literackich postaci, których tożsamości nie ujawnię, aby nie zdradzać przebiegu zdarzeń, chociaż akurat pojawienie się królika z Alicji to raczej żadna niespodzianka ;]

Pierwsze opowiadanie to jakby wstęp do tego, co za parę lat ma się wydarzyć, wciąż szara polska rzeczywistość, w kolejnych, Polska to już kraj...

Krótko: NAJLEPSZA KSIĄŻKA WYDANA PRZEZ WYDAWNICTWO RUNA! Po nieudolnych Brzezińskich, rozwleczonych Białołęckich i niezwykle nierównych "Księgach"- antologiach, trafiła się nam perła a raczej doskonale oszlifowany, fasetowany diament. O Guzku pisałem już na jacthulhu.pl pod kątem jego wybitnego wręcz opowiadania "Adwent", najlepszego w całej historii "Ksiąg Strachu". Nie zawiodłem się, choć nie wiem czemu zwlekałem z lekturą "Królikarni" ponad rok.
Świat przedstawiony w książce ( a właściwie zbiorze tematycznych opowieści) to niesztampowe, polskie i niezwykle barwne Urban Fantasy bez nudnych herbatek z kwiatem paproci (tak, tak, piję do M. Studniarka) czy pseudośredniowiecznych nawalanek typu Rycerz Kielichów lub z Kielichem (ew. w Kielichu sic!).
Zbiór rozpoczyna świetne (i najdłuższe) opowiadanie wprowadzające w klimat książk. Jego akcja dzieje się na długo przed właściwymi wydarzeniami i stanowi ono przedsmak tego o czym przeczytamy później. Dopiero trzecie, tytułowe...

Deimon | 2011-04-29
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zaczyna się niewinnie. Mamy zwykłego polskiego pracoholika, pracującego w jakiejś zagranicznej firmie. Niedługo ma być jakiś ważny przetarg od którego ma zależeć jego kariera.

I tu nagle pojawia się biały królik. Tak, ten od Alicji.

Dalej może być tylko lepiej.

| 2015-03-20

Dostałem tą książkę od kumpla. W sumie pomysł na nią jest całkiem dobry. Polska jako jeden z kluczowych graczy w sprowadzaniu magii z króliczej nory. Jednak, najbardziej intrygujące było ostatnie opowiadanie. Nie czytałem jeszcze Trzeciego Świata, ale z opinii smutno mi słyszeć, że nie będzie kontynuacji owego opowiadania.

Kasia | 2012-01-19
Przeczytana: 11 października 2011

Świetna książka, chociaż pewnie tak uważam, bo mieszkam w Poznaniu i spora część opisywanych miejsc znam. Sama fabuła jest już niezwykła. Wyobraźcie sobie, że to Polska a w szczególności Wielkopolska jest potęgą gospodarczą, militarną oraz naukową a to tylko i wyłącznie, bo jako pierwsi Polacy przeszli na "drugą stronę". Kilka opowiadań, które splatają się z sobą i ociekają wręcz niezwykłością, a także świeżością pomysłu.

książek: 1945
Camillos | 2011-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2011

Świetny pomysł rozpisany w 7 opowiadaniach, z których wg mnie tylko pierwsze ("A wy nie chcecie uciekać stąd?") obniża nieznacznie poziom całości. Czyta się świetnie, a Ezoteryczna Polska to kopalnia pomysłów na wiele opowiadań...
Czego Państwu i sobie życzę...

Jaskier | 2012-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2012

Mimo ze to w sumie zbiór opowiadań, choć w tym samym świecie; mimo że brak wyraźnego zakończenia, mimo że... nie no, po prostu jest zaje!

Arhos | 2013-11-30
Przeczytana: 28 listopada 2013

Świetny zbiór opowiadań, autor zainspirował się fantastyką nie tylko światową, ale też Polską. Polecam wszystkim fanom fantastyki.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Księga strachu
    Jacek Piekara, Jakub Ćwiek, Witold Jabłoński, Ewa Białołęcka, Mariusz Kaszy...
    Trzeci Świat
    Maciej Guzek
    Księga smoków
    Jacek Piekara, Marcin Mortka, Maja Lidia Kossakowska, Ewa Białołęcka, Tomasz Ko...
Kalendarium literackie
  • Éric-Emmanuel Schmitt
    55. rocznica
    urodzin
    ...życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłuż... pokaż więcej
  • Mario Vargas Llosa
    79. rocznica
    urodzin
    Sekret szczęścia, a przynajmniej spokoju, leży w tym, żeby wyeliminować romantyczną miłość z życia, bo to ona sprawia, że człowiek cierpi. Tak żyje się spokojniej i lepiej się bawi, zapewniam cię.
  • Lauren Weisberger
    urodzin
    Gdzie miejsce na radość w twoim idealnie zaplanowanym, zaprojektowanym, wypełnionym zasadami życiu?
  • Bohumil Hrabal
    101. rocznica
    urodzin
    Bo ja gdy czytam, to właściwie nie czytam, biorę piękne zdanie do buzi i ssę je jak cukierek, jakbym sączył kieliszeczek likieru, tak długo, aż w końcu ta myśl rozpływa się we mnie jak alkohol, tak długo we mnie wsiąka, aż w końcu nie tylko jest w moim mózgu i sercu, lecz pulsuje w mych żyłach aż po... pokaż więcej
  • Richard Dawkins
    74. rocznica
    urodzin
    Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej.
  • Amanda Quick
    67. rocznica
    urodzin
    Nic tak nie rozstroi nerwów przeciwnika jak wyraz rozbawienia lub nawet znudzenie na twej twarzy.
  • Jayne Ann Krentz
    67. rocznica
    urodzin
    W rzeczywistości piekło jest przeraźliwie chłodne. To miejsce zimne i rozpaczliwie samotne"
  • Marc Brandel
    96. rocznica
  • Maksym Gorki
    147. rocznica
    urodzin
    Kobieta nie może nie rozumieć muzyki, zwłaszcza jeśli jej smutno.
  • Marianne Fredriksson
    88. rocznica
    urodzin
    Jesteś jedynie gościem w rzeczywistości, dlatego jej nie widzisz. Dostrzegasz tylko określone nazwą jej części, nigdy zaś powiązań, z których tworzy się całość.
  • Rafał Skarżycki
  • Julio Llamazares
    60. rocznica
    urodzin
    Czas podobny jest do rzeki: z początku płynie ospale i niepewnie,rozpędzając się z upływem lat.(...)Przez pierwsze dwadzieścia lub trzydzieści lat myślimy, że czas jest rzeką bez końca, jedynym w swoim rodzaju tworem, który sam siebie karmi i nigdy się nie wyczerpuje.Ale prędzej czy później odkrywam... pokaż więcej
  • Zbigniew Brzeziński
    73. rocznica
  • Anatolij Winogradow
    127. rocznica
    urodzin
    Jak to się stało, że cienka, cieńsza od włosa krawędź oddzieliła sen od przebudzenia?
  • Lauren Willig
  • Virginia Woolf
    74. rocznica
    śmierci
    Ludzie autentyczni najpełniej istnieją w samotności. Nie znoszą iluminacji, podwojenia. Ciskają swoje ledwie namalowane portrety, odwrócone twarzą do ziemi.
  • Eugène Ionesco
    21. rocznica
    śmierci
    Zdarza się, że człowiek śni. Przywiązuje się do tego snu, wierzy weń, kocha. Rano, gdy otwiera oczy, dwa światy jeszcze zachodzą na siebie, twarze nocy w świetle dnia słabo się zarysowują. Chciałoby się je spamiętać, zatrzymać. Wymykają ci się z rąk, brutalna rzeczywistość dnia je wypędza. Człowiek... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku