Królikarnia

Cykl: Królikarnia (tom 1)
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA
6,59 (187 ocen i 15 opinii)
Królikarnia

Zapomnijcie o cudzie gospodarczym azjatyckich tygrysów. Zapomnijcie o potędze Stanów Zjednoczonych. Zapomnijcie o niemieckich autostradach. Zapomnijcie o rosyjskich surowcach. Polacy nie muszą już niczego nikomu zazdrościć. Teraz właśnie na Polskę skierowane są oczy całego świata. To nad Wisłą, Odrą i Wartą wyrastają największe światowe fortuny, w polskich miastach koncentruje się walka...

Teraz właśnie na Polskę skierowane są oczy całego świata. To nad Wisłą, Odrą i Wartą wyrastają największe światowe fortuny, w polskich miastach koncentruje się walka wywiadów, tutaj powstają nowożytne cuda architektury — lewitujące nad Poznaniem Wiszące Ogrody i Drugie Trójmiasto — pierwsza magiczna metropolia, łącząca portalami Poznań, Wrocław i Kraków. W Poznaniu i Warszawie prosperują olbrzymie giełdy magii, które odwiedzają dziennie setki tysięcy ludzi. Polskie firmy rozwijają się najlepiej na świecie dzięki usługom Esoteric Support for Business i oszałamiająco tanim surowcom, sprowadzanym z zaświatów. W nocnych klubach gości zabawiają nimfy i dziwożony, a do ulubionych rozrywek nowej polskiej arystokracji należy safari po drugiej stronie lustra, podczas którego poluje się na smoki i żarptaki. Nauka poszła w kąt, a wszyscy chwycili za stare księgi, zbiory baśni i wahadełka.

Potęgę Rzeczpospolitej budują złodzieje samochodów, którzy z dnia na dzień stają się nagle kadrą decydującą o zwycięstwie. Kwitnie czarnorynkowy handel dżinnami bojowymi i śmiertelnie niebezpiecznymi zaklęciami. Nad wszystkim czuwa zaś supertajna komórka wojska polskiego — Królikarnia — oraz dziewięciu wskrzeszeńców na usługach kurii gnieźnieńskiej.

Wszystko to dzięki jednemu szaleńcowi, któremu Polska zawdzięcza technologię wypraw na Drugą Stronę Lustra. Powiedzieć, że cały świat stanął otworem to mało — dzięki przejściom „rabbithole” otworem stanęło wiele, wiele światów, które Nowa Rzeczpospolita objęła pewnie w posiadanie.

Jednakże nawet tak pomyślna rzeczywistość nie jest wolna od problemów. Magiczny kielich wpada w niepowołane ręce. Demony przenikają do realnego świata bez biskupiego imprimatur. Jedna po drugiej otwierane są „nory” — nielegalne przejścia do zaświatów. Kto wie, co przez nie przeniknie?

Rozpoczyna się walka o utrzymanie kontroli nad magią, dokonującą pełzającej inwazji na rzeczywistość. Królikarnia ponosi dotkliwe straty, a nieprzyjazne Polsce państwa, po początkowym szoku podejmują energiczne działania, by nadrobić stracony dystans. Dodatkowych kłopotów przysparza rosnący w siłę, niezależny od Królikarni ruch wiedźm. W tej sytuacji kierownictwo Królikarni podejmuje ryzykowną grę i postanawia sprowadzić do Polski zapomnianego maga. Jaką cenę przyjdzie za to zapłacić?

„Królikarnia” to opowieść o świecie, który zmienia się pod wpływem magii, o radykalnie odmienionej Polsce i wciąż takich samych Polakach. To historia narodu, który po dziejowych zawieruchach wreszcie dostał złoty róg. Jak go wykorzysta?

A wszystko zaczęło się w Poznaniu...

źródło opisu: Agencja Wydawcza Runa, 2007

• Powrót do Daringham Hall
  • Chłopaki niech płaczą
  • Noc nad Samborzewem
  • Bieg po życie
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Włoska symfonia
  • Pogromca lwów
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Etta i Otto i Russell i James

8,64 (14 ocen i opinii)
Bieg po życie
Lopez Lomong

8,71 (14 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

6,5 (4 ocen i opinii)
Włoska symfonia
Agnieszka Walczak-Chojecka

6,35 (23 ocen i opinii)
Pogromca lwów
Camilla Läckberg

7,61 (948 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Tabloid. Śmierć w tytule
Piotr Głuchowski , Marcin Kowalski

6,86 (35 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Beremis | 2014-01-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBooki
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Jak to zwykle bywa w zbiorach opowiadań, raz lepiej raz gorzej. Najmniej do gustu przypadło mi pierwsze opowiadanie, ale chyba tylko dlatego, że najbardziej odbiega od "obiecanego" na okładce tematu.
Najbardziej przeszkadzało mi wrażenie po lekturze kolejnych opowiadań, że ciągle mam do czynienia z pierwszym rozdziałem. Pierwsze opowiadanie to prolog, jest ok. Ale kolejne trzy opowiadania do dla mnie trzy pierwsze rozdziały i dopiero pojawienie się postaci Mistrza Jana spina ostatnie opowiadania w jedną całość.
Miłymi akcentami są mniej lub bardziej jawne nawiązania do popkulktury, zwłaszcza tej polskiej.
Na plus wymieniłbym też chronologiczność opowiadań, stopniowo wprowadzającą nas w świat zapowiedziany "na okładce".
"A wy nie chcecie uciekać stąd?" - prolog, poznajemy szaleństwo, które za naście lat będzie podstawą potęgi Rzeczpospolitej. Samo opowiadanie może zainteresować osoby nie przepadające za fantastyką, w końcu w wielu dramatach, obyczajowych historyjkach mamy...

Snow | 2014-08-20
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Królikarnia to mocno przeciętny zbiór opowiadań osadzonych w świecie, gdzie współczesna cywilizacja swobodnie przeplata się ze sferą magiczną.

Można odnieść wrażenie, że autor zamiast stworzyć spójne uniwersum i osadzać w nim kolejne opowiadania, najpierw napisał kilka z nich, a potem wyciągnął wspólny mianownik - co prowadzi do pewnej niespójności. Ponadto kuleje konstrukcja bohaterów - są czarno-biali i mocno stereotypowi. Natomiast nawiązania do kultury popularnej i "Alicji w Krainie Czarów" nie przychodzą autorowi z łatwością i można odnieść wrażenie, że są wymuszone.

Na szczęście każde następne opowiadanie jest lepsze, co nie zmienia faktu, że nawet ostatni, najciekawszy tekst nie prezentuje niczego wyjątkowego

Niflheim | 2013-01-07
Przeczytana: wrzesień 2011

Po tę książkę zdecydowałem się sięgnąć, szukając czegoż z szeroko pojętego gatunku fantastyki, głównie przez wzgląd na autora, znanego przeze mnie z innego tomu wydanego przez to samo wydawnictwo - "Księgi Strachu", w którym moją uwagę przykuł genialnym utworem "Adwent".

Czym jest Królikarnia? Jest to zbiór mniej lub bardziej ze sobą powiązanych opowiadań dziejących się w nieco alternatywnej polskiej rzeczywistości, gdzie wespół ze współczesną technologią do naszego świata zawitała pradawna magia z legend, baśni i zamierzchłych czasów, zaś ówczesna Rzeczpospolita buduje na nich swoją potęgę. Właściwie oprócz magii uświadczymy też obecności znanych nam z różnorakich dzieł literackich postaci, których tożsamości nie ujawnię, aby nie zdradzać przebiegu zdarzeń, chociaż akurat pojawienie się królika z Alicji to raczej żadna niespodzianka ;]

Pierwsze opowiadanie to jakby wstęp do tego, co za parę lat ma się wydarzyć, wciąż szara polska rzeczywistość, w kolejnych, Polska to już kraj...

Krótko: NAJLEPSZA KSIĄŻKA WYDANA PRZEZ WYDAWNICTWO RUNA! Po nieudolnych Brzezińskich, rozwleczonych Białołęckich i niezwykle nierównych "Księgach"- antologiach, trafiła się nam perła a raczej doskonale oszlifowany, fasetowany diament. O Guzku pisałem już na jacthulhu.pl pod kątem jego wybitnego wręcz opowiadania "Adwent", najlepszego w całej historii "Ksiąg Strachu". Nie zawiodłem się, choć nie wiem czemu zwlekałem z lekturą "Królikarni" ponad rok.
Świat przedstawiony w książce ( a właściwie zbiorze tematycznych opowieści) to niesztampowe, polskie i niezwykle barwne Urban Fantasy bez nudnych herbatek z kwiatem paproci (tak, tak, piję do M. Studniarka) czy pseudośredniowiecznych nawalanek typu Rycerz Kielichów lub z Kielichem (ew. w Kielichu sic!).
Zbiór rozpoczyna świetne (i najdłuższe) opowiadanie wprowadzające w klimat książk. Jego akcja dzieje się na długo przed właściwymi wydarzeniami i stanowi ono przedsmak tego o czym przeczytamy później. Dopiero trzecie, tytułowe...

Deimon | 2011-04-29
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zaczyna się niewinnie. Mamy zwykłego polskiego pracoholika, pracującego w jakiejś zagranicznej firmie. Niedługo ma być jakiś ważny przetarg od którego ma zależeć jego kariera.

I tu nagle pojawia się biały królik. Tak, ten od Alicji.

Dalej może być tylko lepiej.

| 2015-03-20

Dostałem tą książkę od kumpla. W sumie pomysł na nią jest całkiem dobry. Polska jako jeden z kluczowych graczy w sprowadzaniu magii z króliczej nory. Jednak, najbardziej intrygujące było ostatnie opowiadanie. Nie czytałem jeszcze Trzeciego Świata, ale z opinii smutno mi słyszeć, że nie będzie kontynuacji owego opowiadania.

Kasia | 2012-01-19
Przeczytana: 11 października 2011

Świetna książka, chociaż pewnie tak uważam, bo mieszkam w Poznaniu i spora część opisywanych miejsc znam. Sama fabuła jest już niezwykła. Wyobraźcie sobie, że to Polska a w szczególności Wielkopolska jest potęgą gospodarczą, militarną oraz naukową a to tylko i wyłącznie, bo jako pierwsi Polacy przeszli na "drugą stronę". Kilka opowiadań, które splatają się z sobą i ociekają wręcz niezwykłością, a także świeżością pomysłu.

książek: 2005
Camillos | 2011-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2011

Świetny pomysł rozpisany w 7 opowiadaniach, z których wg mnie tylko pierwsze ("A wy nie chcecie uciekać stąd?") obniża nieznacznie poziom całości. Czyta się świetnie, a Ezoteryczna Polska to kopalnia pomysłów na wiele opowiadań...
Czego Państwu i sobie życzę...

Jaskier | 2012-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2012

Mimo ze to w sumie zbiór opowiadań, choć w tym samym świecie; mimo że brak wyraźnego zakończenia, mimo że... nie no, po prostu jest zaje!

Arhos | 2013-11-30
Przeczytana: 28 listopada 2013

Świetny zbiór opowiadań, autor zainspirował się fantastyką nie tylko światową, ale też Polską. Polecam wszystkim fanom fantastyki.