Królikarnia

Autor:
Cykl: Królikarnia (tom 1)
Królikarnia
typ
papier
6,56 (182 ocen i 15 opinii)

Opis książki

Zapomnijcie o cudzie gospodarczym azjatyckich tygrysów. Zapomnijcie o potędze Stanów Zjednoczonych. Zapomnijcie o niemieckich autostradach. Zapomnijcie o rosyjskich surowcach. Polacy nie muszą już niczego nikomu zazdrościć. Teraz właśnie na Polskę skierowane są oczy całego świata. To nad Wisłą, Odrą i Wartą wyrastają największe światowe fortuny, w polskich miastach koncentruje się walka...

Teraz właśnie na Polskę skierowane są oczy całego świata. To nad Wisłą, Odrą i Wartą wyrastają największe światowe fortuny, w polskich miastach koncentruje się walka wywiadów, tutaj powstają nowożytne cuda architektury — lewitujące nad Poznaniem Wiszące Ogrody i Drugie Trójmiasto — pierwsza magiczna metropolia, łącząca portalami Poznań, Wrocław i Kraków. W Poznaniu i Warszawie prosperują olbrzymie giełdy magii, które odwiedzają dziennie setki tysięcy ludzi. Polskie firmy rozwijają się najlepiej na świecie dzięki usługom Esoteric Support for Business i oszałamiająco tanim surowcom, sprowadzanym z zaświatów. W nocnych klubach gości zabawiają nimfy i dziwożony, a do ulubionych rozrywek nowej polskiej arystokracji należy safari po drugiej stronie lustra, podczas którego poluje się na smoki i żarptaki. Nauka poszła w kąt, a wszyscy chwycili za stare księgi, zbiory baśni i wahadełka.

Potęgę Rzeczpospolitej budują złodzieje samochodów, którzy z dnia na dzień stają się nagle kadrą decydującą o zwycięstwie. Kwitnie czarnorynkowy handel dżinnami bojowymi i śmiertelnie niebezpiecznymi zaklęciami. Nad wszystkim czuwa zaś supertajna komórka wojska polskiego — Królikarnia — oraz dziewięciu wskrzeszeńców na usługach kurii gnieźnieńskiej.

Wszystko to dzięki jednemu szaleńcowi, któremu Polska zawdzięcza technologię wypraw na Drugą Stronę Lustra. Powiedzieć, że cały świat stanął otworem to mało — dzięki przejściom „rabbithole” otworem stanęło wiele, wiele światów, które Nowa Rzeczpospolita objęła pewnie w posiadanie.

Jednakże nawet tak pomyślna rzeczywistość nie jest wolna od problemów. Magiczny kielich wpada w niepowołane ręce. Demony przenikają do realnego świata bez biskupiego imprimatur. Jedna po drugiej otwierane są „nory” — nielegalne przejścia do zaświatów. Kto wie, co przez nie przeniknie?

Rozpoczyna się walka o utrzymanie kontroli nad magią, dokonującą pełzającej inwazji na rzeczywistość. Królikarnia ponosi dotkliwe straty, a nieprzyjazne Polsce państwa, po początkowym szoku podejmują energiczne działania, by nadrobić stracony dystans. Dodatkowych kłopotów przysparza rosnący w siłę, niezależny od Królikarni ruch wiedźm. W tej sytuacji kierownictwo Królikarni podejmuje ryzykowną grę i postanawia sprowadzić do Polski zapomnianego maga. Jaką cenę przyjdzie za to zapłacić?

„Królikarnia” to opowieść o świecie, który zmienia się pod wpływem magii, o radykalnie odmienionej Polsce i wciąż takich samych Polakach. To historia narodu, który po dziejowych zawieruchach wreszcie dostał złoty róg. Jak go wykorzysta?

A wszystko zaczęło się w Poznaniu...

źródło opisu: Agencja Wydawcza Runa, 2007

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Beremis | 2014-01-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBooki
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Jak to zwykle bywa w zbiorach opowiadań, raz lepiej raz gorzej. Najmniej do gustu przypadło mi pierwsze opowiadanie, ale chyba tylko dlatego, że najbardziej odbiega od "obiecanego" na okładce tematu.
Najbardziej przeszkadzało mi wrażenie po lekturze kolejnych opowiadań, że ciągle mam do czynienia z pierwszym rozdziałem. Pierwsze opowiadanie to prolog, jest ok. Ale kolejne trzy opowiadania do dla mnie trzy pierwsze rozdziały i dopiero pojawienie się postaci Mistrza Jana spina ostatnie opowiadania w jedną całość.
Miłymi akcentami są mniej lub bardziej jawne nawiązania do popkulktury, zwłaszcza tej polskiej.
Na plus wymieniłbym też chronologiczność opowiadań, stopniowo wprowadzającą nas w świat zapowiedziany "na okładce".
"A wy nie chcecie uciekać stąd?" - prolog, poznajemy szaleństwo, które za naście lat będzie podstawą potęgi Rzeczpospolitej. Samo opowiadanie może zainteresować osoby nie przepadające za fantastyką, w końcu w wielu dramatach, obyczajowych historyjkach mamy...

Snow | 2014-08-20
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Królikarnia to mocno przeciętny zbiór opowiadań osadzonych w świecie, gdzie współczesna cywilizacja swobodnie przeplata się ze sferą magiczną.

Można odnieść wrażenie, że autor zamiast stworzyć spójne uniwersum i osadzać w nim kolejne opowiadania, najpierw napisał kilka z nich, a potem wyciągnął wspólny mianownik - co prowadzi do pewnej niespójności. Ponadto kuleje konstrukcja bohaterów - są czarno-biali i mocno stereotypowi. Natomiast nawiązania do kultury popularnej i "Alicji w Krainie Czarów" nie przychodzą autorowi z łatwością i można odnieść wrażenie, że są wymuszone.

Na szczęście każde następne opowiadanie jest lepsze, co nie zmienia faktu, że nawet ostatni, najciekawszy tekst nie prezentuje niczego wyjątkowego

Niflheim | 2013-01-07
Przeczytana: wrzesień 2011

Po tę książkę zdecydowałem się sięgnąć, szukając czegoż z szeroko pojętego gatunku fantastyki, głównie przez wzgląd na autora, znanego przeze mnie z innego tomu wydanego przez to samo wydawnictwo - "Księgi Strachu", w którym moją uwagę przykuł genialnym utworem "Adwent".

Czym jest Królikarnia? Jest to zbiór mniej lub bardziej ze sobą powiązanych opowiadań dziejących się w nieco alternatywnej polskiej rzeczywistości, gdzie wespół ze współczesną technologią do naszego świata zawitała pradawna magia z legend, baśni i zamierzchłych czasów, zaś ówczesna Rzeczpospolita buduje na nich swoją potęgę. Właściwie oprócz magii uświadczymy też obecności znanych nam z różnorakich dzieł literackich postaci, których tożsamości nie ujawnię, aby nie zdradzać przebiegu zdarzeń, chociaż akurat pojawienie się królika z Alicji to raczej żadna niespodzianka ;]

Pierwsze opowiadanie to jakby wstęp do tego, co za parę lat ma się wydarzyć, wciąż szara polska rzeczywistość, w kolejnych, Polska to już kraj...

Krótko: NAJLEPSZA KSIĄŻKA WYDANA PRZEZ WYDAWNICTWO RUNA! Po nieudolnych Brzezińskich, rozwleczonych Białołęckich i niezwykle nierównych "Księgach"- antologiach, trafiła się nam perła a raczej doskonale oszlifowany, fasetowany diament. O Guzku pisałem już na jacthulhu.pl pod kątem jego wybitnego wręcz opowiadania "Adwent", najlepszego w całej historii "Ksiąg Strachu". Nie zawiodłem się, choć nie wiem czemu zwlekałem z lekturą "Królikarni" ponad rok.
Świat przedstawiony w książce ( a właściwie zbiorze tematycznych opowieści) to niesztampowe, polskie i niezwykle barwne Urban Fantasy bez nudnych herbatek z kwiatem paproci (tak, tak, piję do M. Studniarka) czy pseudośredniowiecznych nawalanek typu Rycerz Kielichów lub z Kielichem (ew. w Kielichu sic!).
Zbiór rozpoczyna świetne (i najdłuższe) opowiadanie wprowadzające w klimat książk. Jego akcja dzieje się na długo przed właściwymi wydarzeniami i stanowi ono przedsmak tego o czym przeczytamy później. Dopiero trzecie, tytułowe...

Deimon | 2011-04-29
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zaczyna się niewinnie. Mamy zwykłego polskiego pracoholika, pracującego w jakiejś zagranicznej firmie. Niedługo ma być jakiś ważny przetarg od którego ma zależeć jego kariera.

I tu nagle pojawia się biały królik. Tak, ten od Alicji.

Dalej może być tylko lepiej.

| 2015-03-20

Dostałem tą książkę od kumpla. W sumie pomysł na nią jest całkiem dobry. Polska jako jeden z kluczowych graczy w sprowadzaniu magii z króliczej nory. Jednak, najbardziej intrygujące było ostatnie opowiadanie. Nie czytałem jeszcze Trzeciego Świata, ale z opinii smutno mi słyszeć, że nie będzie kontynuacji owego opowiadania.

Kasia | 2012-01-19
Przeczytana: 11 października 2011

Świetna książka, chociaż pewnie tak uważam, bo mieszkam w Poznaniu i spora część opisywanych miejsc znam. Sama fabuła jest już niezwykła. Wyobraźcie sobie, że to Polska a w szczególności Wielkopolska jest potęgą gospodarczą, militarną oraz naukową a to tylko i wyłącznie, bo jako pierwsi Polacy przeszli na "drugą stronę". Kilka opowiadań, które splatają się z sobą i ociekają wręcz niezwykłością, a także świeżością pomysłu.

książek: 1973
Camillos | 2011-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2011

Świetny pomysł rozpisany w 7 opowiadaniach, z których wg mnie tylko pierwsze ("A wy nie chcecie uciekać stąd?") obniża nieznacznie poziom całości. Czyta się świetnie, a Ezoteryczna Polska to kopalnia pomysłów na wiele opowiadań...
Czego Państwu i sobie życzę...

Jaskier | 2012-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2012

Mimo ze to w sumie zbiór opowiadań, choć w tym samym świecie; mimo że brak wyraźnego zakończenia, mimo że... nie no, po prostu jest zaje!

Arhos | 2013-11-30
Przeczytana: 28 listopada 2013

Świetny zbiór opowiadań, autor zainspirował się fantastyką nie tylko światową, ale też Polską. Polecam wszystkim fanom fantastyki.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Marcin Szczygielski
    43. rocznica
    urodzin
    Bo jak się ludzie kochają, z wzajemnością, to nie mają głowy do podłości i są dobrzy.
  • Richard A. Knaak
    54. rocznica
    - Bądź przeklęty!
    - Dziękuję, już jestem Pójdziemy?
  • Ian Fleming
    107. rocznica
    urodzin
    Jedyny sposób, na to, aby rzucić palenie, to przestać i już nie zaczynać. Jeżeli pani chce udawać przez tydzień czy dwa, że porzuca palenie, to ograniczenie ich nic nie da. Tyle, że zanudza się innych i ciągle o tym myśli. (...) A drugi sposób to mieć papierosy za słabe, albo za mocne
  • Małgorzata Szejnert
    79. rocznica
    urodzin
    Pozwoliła mi zadawać pytania. Sama nie zadała ani jednego. Uznała widocznie, że mam prywatny powód, by pytać. Z kolei, jako osoba, która traktowała dosyć obojętnie nocne transporty, co ją dziś zasmuca i niepokoi, miała prywatny powód, by odpowiadać.
  • Maeve Binchy
    75. rocznica
  • Krystyna Żywulska
    97. rocznica
    urodzin
    A czy kiedyś... jeśli nawet uda się wyjść na prawdziwą wolność, czy potrafię nie kojarzyć najpiękniejszego krajobrazu, najbardziej uroczych zakątków z czarnym dymem, z krwistym płomieniem, z rozpaczliwym ostatnim krzykiem palonych ludzi? Chyba nigdy już, nigdy. Ludzie będą mieli swoje sprawy, a ja b... pokaż więcej
  • Irena Krzywicka
    116. rocznica
    urodzin
    A los, wie pan, to nie jest wcale sumienny księgowy, tylko głupi, bezmyślny dureń, który wszystko mili i plącze i wszystko zawsze nie w porę załatwia. Za późno. Za późno, rozumie pan?
  • Patrick White
    103. rocznica
    urodzin
    Fizyczna miłość wydawała mu się teraz jak gdyby wesołym wyścigiem z przeszkodami, w którym ostatecznie prawie każdy zawodnik zasługuje na dyskwalifikację za mniejsze lub większe oszustwa.
  • Wojciech Karolak
    76. rocznica
  • Jarosław Stukan
    42. rocznica
    urodzin
    W człowieku bowiem piękne jest to, że wie, nawet
    jeśli ze swoją wiedzą się nie zgadza.
  • Michał Piróg
    44. rocznica
  • Miljenko Jergović
    49. rocznica
    urodzin
    (...) czuje, jak rośnie w nim strach. I to nie zwyczajny, paniczny, histeryczny ludzki strach, tylko taki, przed którym nie ma ucieczki. Zaczyna się bać, jak w dzień biblijnego potopu, i nikomu nie potrafi powiedzieć, z czego zrobiony jest jego strach. Do szału doprowadza go niezrozumienie, tępota,... pokaż więcej
  • Frank Schätzing
    58. rocznica
    urodzin
    Im bardziej kogoś lubię, tym mi głupiej mu to powiedzieć. Jeśli chodzi o ciebie, jestem prawdopodobnie największym głupcem wszech czasów.
  • Irena Jurgielewiczowa
    12. rocznica
    śmierci
    Jak komuś życie krzywo się ułożyło (...) i jest sam, to robi się trochę dziwny i nieraz głupie pomysły przychodzą mu do głowy.
  • Anne Brontë
    166. rocznica
    śmierci
    Gdy straciłem panią Graham z oczu, zdało mi się, że wraz z nią odeszła cała radość [...]
  • Stefan Wyszyński
    34. rocznica
    śmierci
    Myśl o Mnie, a Ja już będę myślał o tobie”. – „Uwolnisz się od zbędnego niepokoju, daremnych rozważań, zbędnych myśli. Ile natomiast zyskasz czasu, który możesz poświęcić wyłącznie dla Mnie i dla mojego Kościoła. Chcesz mieć więcej czasu? Myśl tylko o Mnie, a przekonasz się, ile przybędzie ci czasu”... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku