Wyzwanie czytelnicze LC

Królikarnia

Cykl: Królikarnia (tom 1)
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA
Królikarnia

Zapomnijcie o cudzie gospodarczym azjatyckich tygrysów. Zapomnijcie o potędze Stanów Zjednoczonych. Zapomnijcie o niemieckich autostradach. Zapomnijcie o rosyjskich surowcach. Polacy nie muszą już niczego nikomu zazdrościć. Teraz właśnie na Polskę skierowane są oczy całego świata. To nad Wisłą, Odrą i Wartą wyrastają największe światowe fortuny, w polskich miastach koncentruje się walka...

Teraz właśnie na Polskę skierowane są oczy całego świata. To nad Wisłą, Odrą i Wartą wyrastają największe światowe fortuny, w polskich miastach koncentruje się walka wywiadów, tutaj powstają nowożytne cuda architektury — lewitujące nad Poznaniem Wiszące Ogrody i Drugie Trójmiasto — pierwsza magiczna metropolia, łącząca portalami Poznań, Wrocław i Kraków. W Poznaniu i Warszawie prosperują olbrzymie giełdy magii, które odwiedzają dziennie setki tysięcy ludzi. Polskie firmy rozwijają się najlepiej na świecie dzięki usługom Esoteric Support for Business i oszałamiająco tanim surowcom, sprowadzanym z zaświatów. W nocnych klubach gości zabawiają nimfy i dziwożony, a do ulubionych rozrywek nowej polskiej arystokracji należy safari po drugiej stronie lustra, podczas którego poluje się na smoki i żarptaki. Nauka poszła w kąt, a wszyscy chwycili za stare księgi, zbiory baśni i wahadełka.

Potęgę Rzeczpospolitej budują złodzieje samochodów, którzy z dnia na dzień stają się nagle kadrą decydującą o zwycięstwie. Kwitnie czarnorynkowy handel dżinnami bojowymi i śmiertelnie niebezpiecznymi zaklęciami. Nad wszystkim czuwa zaś supertajna komórka wojska polskiego — Królikarnia — oraz dziewięciu wskrzeszeńców na usługach kurii gnieźnieńskiej.

Wszystko to dzięki jednemu szaleńcowi, któremu Polska zawdzięcza technologię wypraw na Drugą Stronę Lustra. Powiedzieć, że cały świat stanął otworem to mało — dzięki przejściom „rabbithole” otworem stanęło wiele, wiele światów, które Nowa Rzeczpospolita objęła pewnie w posiadanie.

Jednakże nawet tak pomyślna rzeczywistość nie jest wolna od problemów. Magiczny kielich wpada w niepowołane ręce. Demony przenikają do realnego świata bez biskupiego imprimatur. Jedna po drugiej otwierane są „nory” — nielegalne przejścia do zaświatów. Kto wie, co przez nie przeniknie?

Rozpoczyna się walka o utrzymanie kontroli nad magią, dokonującą pełzającej inwazji na rzeczywistość. Królikarnia ponosi dotkliwe straty, a nieprzyjazne Polsce państwa, po początkowym szoku podejmują energiczne działania, by nadrobić stracony dystans. Dodatkowych kłopotów przysparza rosnący w siłę, niezależny od Królikarni ruch wiedźm. W tej sytuacji kierownictwo Królikarni podejmuje ryzykowną grę i postanawia sprowadzić do Polski zapomnianego maga. Jaką cenę przyjdzie za to zapłacić?

„Królikarnia” to opowieść o świecie, który zmienia się pod wpływem magii, o radykalnie odmienionej Polsce i wciąż takich samych Polakach. To historia narodu, który po dziejowych zawieruchach wreszcie dostał złoty róg. Jak go wykorzysta?

A wszystko zaczęło się w Poznaniu...

źródło opisu: Agencja Wydawcza Runa, 2007

źródło okładki: http://runa.pl

annaroza | 2017-11-05
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 04 listopada 2017

Przy "A Wy nie chcecie uciekać stąd?" byłam przekonana, że książka jest powieścią.
Przy "Skarbach" na szczęście zorientowałam się, że to zbiór opowiadań. Na szczęście, bo pierwsze opowiadanie niezbyt przypadło mi do gustu i trochę nie bardzo podobała mi się perspektywa czytania przydługiej opowieści o szaleństwie. A drugie opowiadanie, mimo iż trochę nijakie, podobało mi się bardziej niż pierwsze.
Przy "Królikarni" dotarło do mnie, że książka jednak stanowi całość i wtedy doceniłam dwie pierwsze nowelki, które stanowią doskonałe wprowadzenie do świata, który serwuje nam autor. Świata pełnego nawiązań do znanych mitów, legend, opowieści i fantastycznych książek. Świata, w którym rzeczywistość przeplata się z magią.
Jedno tylko mnie irytowało: to częste podkreślanie, ze Polacy nie czytają. Ja akurat czytam, a do tych, którzy faktycznie nie czytają słowa autora nie dotrą, bo i tak nie sięgną po tę książkę.
I jeszcze jedna refleksja na koniec: Czy sytuacja Polski jest naprawdę taka...

Beremis | 2014-01-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBooki
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Jak to zwykle bywa w zbiorach opowiadań, raz lepiej raz gorzej. Najmniej do gustu przypadło mi pierwsze opowiadanie, ale chyba tylko dlatego, że najbardziej odbiega od "obiecanego" na okładce tematu.
Najbardziej przeszkadzało mi wrażenie po lekturze kolejnych opowiadań, że ciągle mam do czynienia z pierwszym rozdziałem. Pierwsze opowiadanie to prolog, jest ok. Ale kolejne trzy opowiadania do dla mnie trzy pierwsze rozdziały i dopiero pojawienie się postaci Mistrza Jana spina ostatnie opowiadania w jedną całość.
Miłymi akcentami są mniej lub bardziej jawne nawiązania do popkulktury, zwłaszcza tej polskiej.
Na plus wymieniłbym też chronologiczność opowiadań, stopniowo wprowadzającą nas w świat zapowiedziany "na okładce".
"A wy nie chcecie uciekać stąd?" - prolog, poznajemy szaleństwo, które za naście lat będzie podstawą potęgi Rzeczpospolitej. Samo opowiadanie może zainteresować osoby nie przepadające za fantastyką, w końcu w wielu dramatach, obyczajowych historyjkach mamy...

PawelM | 2018-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Inna książka tego autora, z akcją umieszczoną w tym samym uniwersum (bo napisać „świecie” to w tym przypadku za mało) przypadła mi średnio do gustu. Trzeci świat to powieść, natomiast Królikarnia to poprzedzający ją zbiór opowiadań. I zbiór wypadł znacznie lepiej...

WIĘCEJ:

Snow | 2014-08-20
Na półkach: Przeczytane, 2014, Posiadam
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Królikarnia to mocno przeciętny zbiór opowiadań osadzonych w świecie, gdzie współczesna cywilizacja swobodnie przeplata się ze sferą magiczną.

Można odnieść wrażenie, że autor zamiast stworzyć spójne uniwersum i osadzać w nim kolejne opowiadania, najpierw napisał kilka z nich, a potem wyciągnął wspólny mianownik - co prowadzi do pewnej niespójności. Ponadto kuleje konstrukcja bohaterów - są czarno-biali i mocno stereotypowi. Natomiast nawiązania do kultury popularnej i "Alicji w Krainie Czarów" nie przychodzą autorowi z łatwością i można odnieść wrażenie, że są wymuszone.

Na szczęście każde następne opowiadanie jest lepsze, co nie zmienia faktu, że nawet ostatni, najciekawszy tekst nie prezentuje niczego wyjątkowego

clsBartek | 2016-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Niezwykle interesujący, bogaty i pełen odniesień do historii, mitów i baśni świat stworzony przez Macieja Guzka przyprawia o rumieńce w czasie czytania. Każde opowiadanie, choć inne, łączy wykreowany świat oraz, czasem, postacie. Polska fantastyka na wysokim poziomie, choć lepszym pomysłem mogłoby być epic fantasy w świecie zaproponowanym przez autora.

Serdecznie polecam wszystkim pragnącym powrotu wielkiej Rzeczpospolitej, choćby tej magicznej, ezoterycznej. Dodatkowy plusik za piękny Poznań, a nawet PFC, w którym pracuję. Polecam wszystkim fanom prawdziwego i łatwego w odbiorze fantasy.

Deimon | 2011-04-29
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

Zaczyna się niewinnie. Mamy zwykłego polskiego pracoholika, pracującego w jakiejś zagranicznej firmie. Niedługo ma być jakiś ważny przetarg od którego ma zależeć jego kariera.

I tu nagle pojawia się biały królik. Tak, ten od Alicji.

Dalej może być tylko lepiej.

Niflheim | 2013-01-07
Przeczytana: wrzesień 2011

Po tę książkę zdecydowałem się sięgnąć, szukając czegoż z szeroko pojętego gatunku fantastyki, głównie przez wzgląd na autora, znanego przeze mnie z innego tomu wydanego przez to samo wydawnictwo - "Księgi Strachu", w którym moją uwagę przykuł genialnym utworem "Adwent".

Czym jest Królikarnia? Jest to zbiór mniej lub bardziej ze sobą powiązanych opowiadań dziejących się w nieco alternatywnej polskiej rzeczywistości, gdzie wespół ze współczesną technologią do naszego świata zawitała pradawna magia z legend, baśni i zamierzchłych czasów, zaś ówczesna Rzeczpospolita buduje na nich swoją potęgę. Właściwie oprócz magii uświadczymy też obecności znanych nam z różnorakich dzieł literackich postaci, których tożsamości nie ujawnię, aby nie zdradzać przebiegu zdarzeń, chociaż akurat pojawienie się królika z Alicji to raczej żadna niespodzianka ;]

Pierwsze opowiadanie to jakby wstęp do tego, co za parę lat ma się wydarzyć, wciąż szara polska rzeczywistość, w kolejnych, Polska to już kraj...

Maynard | 2012-08-30
Przeczytana: 21 maja 2012

Krótko: NAJLEPSZA KSIĄŻKA WYDANA PRZEZ WYDAWNICTWO RUNA! Po nieudolnych Brzezińskich, rozwleczonych Białołęckich i niezwykle nierównych "Księgach"- antologiach, trafiła się nam perła a raczej doskonale oszlifowany, fasetowany diament. O Guzku pisałem już na jacthulhu.pl pod kątem jego wybitnego wręcz opowiadania "Adwent", najlepszego w całej historii "Ksiąg Strachu". Nie zawiodłem się, choć nie wiem czemu zwlekałem z lekturą "Królikarni" ponad rok.
Świat przedstawiony w książce ( a właściwie zbiorze tematycznych opowieści) to niesztampowe, polskie i niezwykle barwne Urban Fantasy bez nudnych herbatek z kwiatem paproci (tak, tak, piję do M. Studniarka) czy pseudośredniowiecznych nawalanek typu Rycerz Kielichów lub z Kielichem (ew. w Kielichu sic!).
Zbiór rozpoczyna świetne (i najdłuższe) opowiadanie wprowadzające w klimat książk. Jego akcja dzieje się na długo przed właściwymi wydarzeniami i stanowi ono przedsmak tego o czym przeczytamy później. Dopiero trzecie, tytułowe...

kjonca | 2018-06-19
Przeczytana: 18 maja 2018

Zbiór, dość ściśle powiązanych opowiadań o świecie gdzie magia przeplata się z techniką XXI wieku.
MIło się czyta, ale mam wrażenie, że autor nie do końca dopracował świat. Może zresztą celowo ...
W każdym razie do 'rozrywkowego' czytania jak znalazł.

surykatek86 Mazur | 2018-01-06
Przeczytana: 10 kwietnia 2008

Zbiór opowiadań raz dobry innym razem znakomity .Elfy,magia w Polsce .Polecam.