Małodobry

Okładka książki Małodobry Kamil C. Alster, Mateusz Bandurski, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Tomasz Kołodziejczak, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Hubert Spandowski, Szczepan Twardoch
Okładka książki Małodobry
Kamil C. AlsterMateusz Bandurski Wydawnictwo: Fabryka Słów Seria: Antologie fantasy, science fiction
Antologie
Fabryka Słów
2004-11-01
2004-11-01
antologia fantasy kat

Okładka książki Deszcze niespokojne Rafał Chojnacki, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Szymon Kazimierski, Maja Lidia Kossakowska, Tomasz Pacyński, Andrzej Pilipiuk, Jerzy Roś, Paweł Siedlar, Mateusz Spychała, Szczepan Twardoch, Marcin Wroński
Deszcze niespo... Rafał Chojnacki, Eu...
Okładka książki Tempus Fugit, t.2 Sebastian Imielski, Tomasz Kaczmarek, Tomasz Kołodziejczak, Maja Lidia Kossakowska, Katarzyna Kruszewska, Eva Mroczek, Romuald Pawlak, Andrzej Pilipiuk
Tempus Fugit, t.2 Sebastian Imielski,...
Okładka książki A.D.XIII, tom 1 Ewa Białołęcka, Tomasz Bochiński, Rafał Dębski, Krzysztof Kochański, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Magdalena Kozak, Jacek Piekara, Adam Przechrzta, Mirosława Sędzikowska, Marcin Wroński
A.D.XIII, tom 1 Ewa Białołęcka, Tom...

Fajne opowiadania

Fajne opowiadania

Dosyć mierna ta antologia. Może 3 lub 4 opowiadania warte były przeczytania. Komuda za mocno popłynął w nie w te rejony co trzeba. Pani Kossakowska jak zwykle mnie nie zawiodła. Szczepan Twardoch był autorem chyba najlepszego opowiadania. Na koniec miłe zaskoczenie – Piekara i Inkwizytor Madderdin.
5,5*

5,5*

Taka tam przeciętna antologia opowiadań.

Przeczytałem trochę tej fantastyki :) .

Taka tam przeciętna antologia opowiadań.

Przeczytałem trochę tej fantastyki :) .

Rewelacyjny wręcz zbiór opowiadań. Przede wszystkim temat "Kata" jako wielowymiarowy w swojej definicji w tym zbiorze naprawdę zaskakuje. Wydawałoby się, że zogniskowanie tematu wielu opowiadań do tak ściśle określonej postaci może być nie tyle nudne, co zbliżone i mało oryginalne. Nic bardziej mylnego. Naprawdę wszystkie opowiadania i wszyscy autorzy stanęli na wysokości zadania i rzadko spotyka się taki zbiór , który jednoznacznie i w pełni jest bardzo dobry. Najlepsze dla mnie opowiadanie? Zdecydowanie "Oprawca" Jacka Komudy. Nie przypominam sobie żadnego od czasu Conana tak fajnego opowiadania fantasy z piratami w roli głównej. Polecam tę książkę.

Na półkach: , , , , , ,

Autorzy tej antologii poruszyli bardzo interesujący temat, gdyż kat budzi wśród zwykłych ludzi zarazem lęk, szacunek, strach, pogardę i fascynację - niezależnie od tego, czy narzędziem jego pracy jest miecz, gilotyna czy krzesło elektryczne. Przedstawiciele niewielu zawodów mogą powiedzieć to o sobie, zatem to temat na ciekawą lekturę. Okazało się jednak, że tematyka wcale nie jest aż tak porywająca, a praca kata sprowadza się zasadniczo do mechanicznych czynności. Wprowadzenie klienta, zwyczajowa formułka, cios/pociągnięcie z dźwignię/naciśnięcie na spust i następny proszę. Prawie wszystkie opowiadania (mocno na tym tle wyróżnia się tylko opowiadanie Jacka Komudy, ono akurat pasuje do tego zbioru jak wół do karety) oparte są na jednym z dwóch schematów: rozważania solidnego kata, który swojej pracy nie uwielbia, ale wie że jest potrzebna i stara się ją wykonywać sumiennie, albo przemyślenia zwyrodniałego sadysty, lubujący się we krwi i cierpieniu. Nie żebym miał do nich jakieś większe zastrzeżenia - ale dominujące w nich motywy i przemyślenia są tak podobne, że pod koniec nie mogłem pozbyć się irytującego uczucia ,,zaraz, czy ja tego nie czytałem przed chwilą?". Oczywiście znajdzie się w tym zbiorze parę perełek, ale ogólnie mnie nie zachwycił. Również dlatego, że dwa z przeczytanych w nim opowiadań (Piekary i Komudy) czytałem już w innych książkach, a nie lubię gdy ktoś karze mi płacić za to samo dwa razy.

W takich kompilacjach to jest dobre, że można poznać autorów, którzy normalnie by nas nie zainteresowali. W tym przypadku poznałam Grzędowicza i Kossakowską. Polecam.

Parę opowiadać zupełne nie w temacie, ale reszta wyrównuje poziom.

Parę opowiadać zupełne nie w temacie, ale reszta wyrównuje poziom.

Przeczytałem kiedyś w bibliotece i póznie polowałem na allegro i dopiero 2 lata temu udało się kupic świetnie opowiadania polecam .

Zaskoczona jestem, jak bardzo przereklamowana jest ta antologia. Tyle znanych nazwisk z potencjałem na świetna historię... i tyle przeciętnych opowiadań, nie ma nawet jednej perełki, która by to wynagrodziła. Rozczarowanie!

Wspaniała antologia! Krótkie opowiadania mistrzów wciągają i zachwycają. Obowiązkowa pozycja dla fanów gatunku i Fabryki Słów.

• Antologie
  • Fantastyka polska