Kat jest niezbędny, ale nikt nie chce go znać. Drodzy czytelnicy, oto szansa na całkowicie bezpieczne zbliżenie się do kata. Możecie razem z nami wejść na szafot, obejrzeć tego groźnego człowieka w czerwonym kapturze, z mieczem w ręku i... możecie pozostać żywi. Zajrzeć pod kaptur oprawcy i ujrzeć jego twarz. Zaskoczenie? A czyją twarz ma twój kat? Na szafocie stanęli: Kamil C. Alster,...

Na szafocie stanęli: Kamil C. Alster, Mateusz Bandurski, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Jacek Komuda, Tomasz Kołodziejczak, Maja Lidia Kossakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Hubert Spandowski, Szczepan Twardoch.

Spis treści:
Mateusz Bandurski - Łaps
Jacek Piekara - Kości i zwłoki

Kofi | 2015-03-18
Przeczytana: 18 marca 2015

Całkiem interesujący zbiór opowiadań z motywem przewodnim kata. Mamy tu kilka ciekawych tekstów, jak np. Kossakowskiej, Grzędowicza i grafomanię Pilipiuka. Trzy świetne historie: Oprawcę od Jacka Komudy, znane ze zbioru Czarna Bandera, która wprowadza nieco świeżości to tego zbioru. Historię prowincjonalną Twardocha, najlepszą w całej antologii oraz przygodę ze znanym inkwizytorem od Piekary, akurat jedną z lepszych i niestety kilka marnej jakości tekstów od debiutantów, które śmiało można sobie darować. Nie są to może bardzo słabe teksty, ale poziomem wyraźnie odstają od twórczości bardziej znanych kolegów po fachu. W sumie książkę można przeczytać w wolnym czasie.

Świetny zbiór opowiadań. Właściwie nie ma tu słabych punktów. Mistrzowie małodobrzy czynią swoją powinność tak jak należy. Polecam

ryszpak | 2014-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Bardzo dobry wybór opowiadań. Praktycznie - moim zdaniem - bez słabych. Są tylko dobre i bardzo dobre. Mimo tego, że część bardzo dobrze znana, z chęcią jeszcze raz przeczytałem.

Ewelina S | 2011-09-15

Bardzo dobra, jedna z moich pierwszych z tego gatunku, a że nie ostatnich, to o czymś chyba świadczy. Zaskakujące jest tak różnorakie podejście do tematu. Kilka opowiadań, to prawdziwe perełki. Moje ulubione toczy się w rewolucyjnej Francji, tytułu już nie pamiętam.

herodot83 | 2012-07-29
Przeczytana: 28 lipca 2012

Do wyróżniających się opowiadań można zaliczyć teksty: Kossakowskiej, Kołodziejczaka, Grzędowicza, Komudy i Piekary.

Autorzy tej antologii poruszyli bardzo interesujący temat, gdyż kat budzi wśród zwykłych ludzi zarazem lęk, szacunek, strach, pogardę i fascynację - niezależnie od tego, czy narzędziem jego pracy jest miecz, gilotyna czy krzesło elektryczne. Przedstawiciele niewielu zawodów mogą powiedzieć to o sobie, zatem to temat na ciekawą lekturę. Okazało się jednak, że tematyka wcale nie jest aż tak porywająca, a praca kata sprowadza się zasadniczo do mechanicznych czynności. Wprowadzenie klienta, zwyczajowa formułka, cios/pociągnięcie z dźwignię/naciśnięcie na spust i następny proszę. Prawie wszystkie opowiadania (mocno na tym tle wyróżnia się tylko opowiadanie Jacka Komudy, ono akurat pasuje do tego zbioru jak wół do karety) oparte są na jednym z dwóch schematów: rozważania solidnego kata, który swojej pracy nie uwielbia, ale wie że jest potrzebna i stara się ją wykonywać sumiennie, albo przemyślenia zwyrodniałego sadysty, lubujący się we krwi i cierpieniu. Nie żebym miał do nich jakieś...

Ksiądz | 2014-10-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: październik 2014

Bardzo równy, jeżeli chodzi o poziom, zbiorek. Ale mam wśród autorów kilku faworytów. Przede wszystkim Szczepan Twardoch i jego "Historia prowincjonalna", jak dla mnie najbardziej dojrzałe wśród zebranych tekstów. Przedstawienie fabuły z punktu widzenia kata i ofiary (właściwie trudno powiedzieć kto był kim) sprawiło, że nie mogłem oderwać się od lektury. Był to mój pierwszy kontakt z tym autorem i myślę, że nie ostatni. Oprócz wspomnianego opowiadania w pamięć zapadły mi jeszcze "Oprawca" Komudy - niebanalny pomysł biorąc pod uwagę temat całego zbioru, "Pocałunek Loisetty" Grzędowicza i "Spokój Szarej Wody" Kossakowskiej. Reszta jak dla mnie raczej przeciętna.

Piotrek | 2014-02-16

kolejna antologia w świecieświecie fantasy, na dodatek polska na wyśmienitym poziomie. Chyba zacznę je kupować nie zwracając uwagi na opinie :)
podejścia do tematu różne, tak tradycyjne jak i... powiedział bym nietuzinkowe 'Dzień rozliczenia'!
no i wisienka na torcie' Oprawca ' Komudy, pierwsza klasa, zaczytany wsiadłem na przystanku dalej :p piraci górą porostu

strzyga12 | 2014-03-19
Przeczytana: 18 marca 2014

W większości antologii są pozycje bardzo dobre jak i pozycje słabe. Ta jest wyjątkowa - żadne z opowiadań, nie zasługuje na miano "słabego".
Wybitne pozycje Kossakowskiej, Komudy i Grzędowicza, świetny Piekara i Kołodziejczak

Calamitas | 2014-09-12

Bardzo ciekawy zbiór w całości poświęcony Mistrzom Katowskim. Mi osobiście do gustu bardziej przypadły te bardziej opowiadania w stylu fantasy, ale całość zdecydowanie zasługuje na uwagę. Zachęciła mnie też ta książka do sięgnięcia po twórczość niektórych autorów, na przykład Mai Lidii Kossakowskiej, z którą dotychczas nie miałam do czynienia.