Podróżować można na wiele sposobów, ale najbardziej fascynujące są podróże w czasie, a tych niniejsza antologia oferuje tyle, ilu autorów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, jeden zachwyci się afrykańską impresją o przemijaniu i miłości, ktoś inny z radością przeczyta o banku, który świadczy usługi przedłużające życie, lub zachwyci się wirtualnymi organizmami... Realna jest także zemsta z zaświatów ducha ateisty, który utknął między wymiarami. Nie zabraknie podróży do świata, w którym potwory czają się w dusznych lochach, a piękna elfka jest katem.
Antologia „Niech żyje Polska. Hura!” ma do zaoferowania jeszcze inne podróże, dlatego warto czym prędzej wykupić bilet i zastosować się do następującej instrukcji: zaleca się czytanie opowiadań po zmroku, wtedy oniryczna zasłona spowijająca świat nabiera dodatkowych wymiarów, a przemieszczanie się między wymiarami jest bardziej ekscytujące.

Antologia stanowi ukoronowanie 25-lecia istnienia nieformalnej grupy literackiej Klub Tfurcuf. Wszystkie teksty łączy tematyka, miejsce akcji - fabuła rozgrywa się w Polsce i wszystkie powstały specjalnie na potrzeby niniejszej antologii.

Spis treści:
Jarosław Grzędowicz - Polska szkoła magii (Wstęp)
Jarosław Grzędowicz - Farewell Blues
Jan Atmański - Czas życia
Tomasz Kołodziejczak - Piękna i graf

_bez_endu_ | 2015-05-10

To było MEGA DZIWNE!
Gdy zaczęłam tę książkę to myślałam, że będzie inna. Zdecedowanie inna. Z początku śmieszyły mnie teksty, niektóre momenty musiałam przeczytać pare razy, by zrozumieć, ale to co -jakoś tak -od połowy zaczęło się dziać...było...dziwne.

Szczerze? Nie wiem czy było warto. Może i łatwo się czytało, ale treść....ymm- no nie wiem...

Fidel-F2 | 2016-06-01

Jacek Komuda, bez szczególnej fabuły ale napisane ładnie, czytało sie przyjemnie.
Jarosław Grzędowicz, pomysł sucharowaty jak cholera, napisane naturalnie sprawnie ale bez jakiejkolwiek finezji i fantazji.
Feliks W. Kres, Krótko i z sensem. Dobra rzecz.
Tomasz Kołodziejczak, Fajny świat, duża wyobraźnia, dobrze napisane, najlepsze opowiadanie antologii.
Marcin Baryłka,Ujdzie, choć zgrzytało tu i ówdzie.
Michał Studniarek, bardzo oryginalne, niby brak fabuły ale atmosfera nadrabia w trójnasób. Dobre.
Jacek Drewnowski, Mocna końcówka. Dobre.
Iwona Żółtowska, Da radę ale nie zachwyciło.
Mirosława Sędzikowska, Takie sobie.
Jan Atmański, Przyjemny pomysł, całość nie powala.

Summa summarum przyjemny zbiór, kilka naprawdę niezłych pozycji kilka średniaków, bez wpadek. Warto przeczytać.

Temptation | 2015-12-11

Ciężko ocenia się zbiory opowiadań, niektóre są rewelacyjne, niektóre poniżej średniej.
Najbardziej podobało mi się ostatnie - "Piękna i graf", myślę że można by było rozwinąć je w naprawdę dobrą powieść. Również, jak zwykle, nie zawiódł Grzędowicz. Opowiadanie Komudy gdzieś kiedyś już czytałam, owszem doceniam kunszt autora, ale po raz kolejny stwierdzam, że to nie do końca moje klimaty. Najmniej podeszła mi "Sprawa rodzinna". Reszcie opowiadań dałabym po 6 gwiazdek.
Polecam, warto przeczytać, nawet jeśli część nie całkiem nam się spodoba.

Kasia | 2012-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2012

Motywem przewodnim tego "Niech żyje Polska. Hura!" jak sama nazwa wskazuje, jest Polska i Polacy. Pierwszy tom składa się z dziesięciu opowiadań, które różnią się zarówno czasem, jak i miejscem akcji, ale także natężeniem elementów fantastycznych. Jak to zwykle bywa ze zbiorem prac różnych autorów, różnią się także poziomem. Niektóre z nich to prawdziwe perełki, przez inne ciężko będzie przebrnąć, a pozostałe zwyczajnie zapomnicie w momencie odkładania książki na półkę.
Najbardziej przypadły mi do gustu opowiadania "Brulion", "Piękna i graf" oraz "Wilczyca". Z kolei "Serengeti" i "Sprawę rodzinną" uważam za największe pomyłki tej antologii. Podsumowując jednak, polecam ją serdecznie wszystkim fanom polskiej fantastyki.

Podsumowując, mimo kilku słabszych tekstów, pierwszy tom Niech żyje Polska to zbiór naprawdę dobrych opowiadań, które mogę szczerze polecić zwłaszcza fanom fantastyki.

Tak to bywa ze zbiorami opowiadań, że niektóre teksty czyta się piorunem, inne powolutku, a inne tak wolno, że to aż boli.
W moim przypadku było tak, że większość opowiadań z tego tomu łyknęłam od razu i zachwycona przewracałam kartki z zawrotną jak na mnie szybkością. Ostatnie dziełko z kolei tak mnie zmęczyło, że aż się cieszyłam, jak skończyłam książkę. Klimaty fantasy w połączeniu z polską przestrzenią chyba mi nie leżą.
Moją uwagę szczególnie przykuło opowiadanie Komudy pt. "Wilczyca". Raz, że to kolejny tekst o konszachtach szlachciców z diabłem (myślałam, że po "Opowieściach z Dzikich Pól" nic mnie już tak nie zachwyci, a jednak), dwa - ach, ten Komuda <3, trzy - wątek żydowski!
Polecam. Tak ogólnie to wrażenia mam całkiem dobre ;)
Dłuższa opinia tutaj: https://czechozydek.wordpress.com/2014/08/03/watek-zydowski-niech-zyje-polska-hura-tom-pierwszy/

Chrisstofferr | 2016-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Niech żyje Polska! Hura! ... no nie do końca ... zbiór dziesięciu opowiadań z których mi osobiście do gustu przypadła połowa ... i w dwóch przypadkach tylko dlatego, że miały w sobie nutkę historyczną ...
Moim faworytem w tym tomie jest opowiadanie "Brulion" Jacka Drewnowskiego - dobre, bardzo dobre, gdzie nie ma praktycznie ani odrobiny fantastyki tylko szara rzeczywistość Polski w czasach poprzedniego systemu. Uznaję je bardziej jako opowiadanie obyczajowe, które mogłoby być oparte na faktach.

entrphy | 2012-10-07

Solidna antologia. Opowiadania ciekawe, dobrze dobrane, lekko i szybko się je czyta zarówno pierwszy jak i drugi tom.

wiejskifilozof | 2012-03-26

Żyjemy w pięknym kraju , czego dowodem jest ta książka ,ma w sobie potencjał .Ostatnie opowiadanie jednak nudne .

Mil | 2011-05-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo przyjemna lektura, z kilkoma prawdziwymi perełkami. Najlepsze opowiadania: M.Baryłka "Projekt Marszałek" (pomysł rewelacja - i jaki klimat!!), F.W.Kres "Zabity", J.Komuda "Wilczyca". Lekko rozczarowujący J.Grzędowicz z "Farewell Blues" - klika świetnych momentów, które dają apetyt na więcej. Niestety nie zaspokojony.
Zdecydowanie najsłabsze: M.Sędzikowska "Sprawa rodzinna" oraz J.Atamański "Czas życia" (a startował z ciekawym pomysłem... aby kompletnie spaprać zakończenie).

dziczka | 2014-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Ciekawe opowiadania. Warte uwagi. Poziom jest zróżnicowany, ale dzięki temu książka się nie nudzi.
Temat 'Polski i Polaków' bardzo ciekawy :)