Wiedźmy (Antologia opowiadań)

Miałam okazję wysłuchać opowiadań w formie audiobooka. Podkłąd muzyczny i dodatkowe efekty dzwiękowe dodawały klimatu. Jednak trzeba pamiętać, że jeżeli słuchamy w przyśpieszonym tempie to czasami one drażnią.
Co do samych opowiadań to są one różne. Dla mnie niektóre opowiadanie były słabe, jedne średnie i kilka naprawdę dobrych. Takich których chciałabym posłuchać dalej.

22 opowiadania o kobietach, przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. O kobietach zwanych Wiedźmami, Wiedzącymi, Mądrymi, Naukowczyniami, Wynalazczyniami…. Często prześladowanymi za wiedzę, postępowanie, siłę i samodzielność. Tłamszone i poniżane przez patriarchalny świat.
Mnogie światy w kosmosie, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość i wszędzie można spotkać wiedźmy, czarownice i jednego czarownica:)
Na wielki plus zasługuje przepiękna okładka.

1. Mikołaj Bandura "Pomiot" 7/10
Opowiadanie o inkwizytorze stojącym przed dylematem, czy przyjąć swe dziedzictwo. Każde oszustwo wychodzi na jaw i niesie za sobą konsekwencje.

2. Ewa Chachlica "Niewinni" 8/10
Bestie rządzą światem, bestie w ludzkiej skórze… Żyjący w zgodzie ze sobą i innymi mają w swej naturze empatię i miłosierdzie wobec otoczenia. I padają ofiarą bestii.

3. Eugeniusz Dębski "Ktoś sieje wiatr" 8/10
Ktoś zbiera burzę, gdy zasłuży.

4. Jakub Diowksz "Drugie życie" 9/10
Medycyna i technologia przyszłości przypomina magię. Najważniejsze pytanie, co czyni nas ludźmi, co świadczy o człowieczeństwie?

5. Adrianna Filimonowicz "Być darem, być przekleństwem" 6/10
Czy niepotrzebni, czytaj ułomni, są dla społeczeństwa błogosławionym darem, czy przekleństwem?

6. Jan Godwod "Martwy Las" 9/10
Świetna współczesna baśń osnuta na motywach rosyjsko-słowiańskich. Wiele mówiąca aktualizacja z 2023 r.

7. Katarzyna Klakla "Czerwony las" 8/10
Baśń inspirowana historią o Jasiu i Małgosi.
„Problemy wyprowadza się do lasu i przywiązuje do drzewa” na Sierocej Polanie… i niektórymi z nich zajmuje się Pani Czerwonego Lasu. Opowieść o człowieczeństwie i odpowiedzialności.

8. Irmina Klocek "Gdy odchodzi ostatnia czarownica" 8/10
W każdej z nas skrywa się wiedźma. Oryginalne opowiadanie o kobietach.

9. Magda Kozak „Przyjaciółko droga…” 10/10
Kto tak naprawdę jest wiedźmą? Skąd się biorą wiedźmy? Genialne opowiadanie. Na długo zapadnie mi w pamięć.

10. Urszula Maciuga "Kaidan" 7/10
Opowiadanie o Górskiej Wiedźmie, utrzymane w konwencji japońskiej.
„Oto kaidan. Historia niesamowita.”

11. Andrzej Miszczak "Magik Merchicco i Wiedźma" 7/10
Opowiadanie futurystyczne o pojedynku na magiczne sztuczki między słynnym prestidigitatorem Merchicco a wiedźmą Seleną.

12. Grzegorz Nowakowski "Nie zapomnij o oddychaniu" 7/10
Kto z istoty żeńskiej, dziewczynki, dziewczyny, kobiety, tworzy wiedźmę? Czy ona sama, broniąc się przed światem, zaczyna korzystać z mocy otaczających ją żywiołów...

13. Marcin Podlewski "Inżynier" 9/10
Moje pierwsze wrażenie to podobieństwo Inżyniera Mervin i Wiedźmina Geralta. Podobne losy, podobne doświadczenia, podobny kodeks moralny:) Tylko świat wykreowany w nieco bardziej futurystycznej formie.

14. Arkady Saulski "Zwiędły kwiat" 5/10
Najsłabsze, moim zdaniem, opowiadanie w zbiorze. Samuraj kontra wiedźma w japońskim entourage`u.

15. Patryk Sobala "Biali ludzie" 8/10
Opowiadanie o podróżach w czasie i przestrzeni, spowodowanych dziwną anomalią w czasoprzestrzeni. Poszukiwanie zaginionej, odnalezienie granic miłości i poświęcenia.

16. Dariusz Sprenglewski "Wszystko, co dla ciebie zrobię" 9/10
Miłość prowadzi nas do najróżniejszych wyborów, często bardzo dramatycznych.

17. Joanna Świba "Czerwień jej paznokci" 9/10
Od teraz zupełnie inaczej będę patrzeć na czerwone paznokcie. I bardziej uważnie będę przyglądać się kobietom je noszącym.

18. Wojciech Świdziniewski "Murarze" 10/10
Opowiadanie o wojnie starożytnych Magów Melchiora i Barabasza.

19. Paula Wanarska "Tylko wiatr wciąż woła" 9/10
Opowiadanie o Nocnych Wiedźmach, pilotkach i nawigatorkach bombowców na Kaukazie.
„To zawsze się tak kończy. Dokąd nie pójdziemy, na takie jak my ciągle czeka ogień. Kiedyś stosy, a teraz te przeklęte samoloty, które palą się jak pochodnie…”

20. Aneta Wyciszkiewicz „Czarownica” 10/10
Czabor ma zostać kolejną czarownicą, ale mężczyzna wiedźmą?! Czarownica w spodniach?! Tego do tej pory nie było! No i jak go nazwać!? Czarownic, czarownic Czabor, pierwszy na świecie. Tak zadecydowała Jaga, najstarsza czarownica.
Opowiadanie bardzo zabawne, szczególnie lot na Łysą Górę i pizganie laserami:)
No i jest Pan Hrabia, niezwyczajny kot opiekujący się sabatem.

21. Mateusz Wyszyński "Patsy" 9/10
Wojna międzygwiezdna, statki kosmiczne, obce rasy. Patrycja, Patsy zostaje wybrana do otrzymania kwantu technomagii, by zostać obdarzoną magią. „Tylko najlepsi, najbardziej niezawodni żołnierze, dostępują tego zaszczytu.” Patsy taką nie jest, ale została wybrana tajemniczą Wyrocznię. Dlaczego ona?

22. Karol Żołnierek "Rozbitkowie" 8/10
Zdobywcy kosmosu, mnogie światy i… Baba Jaga:) Oraz jej Dolina. I miejsce na ziemi.

Świetnie zrobiony audiobook! Mega klimat!
Co do opowiadań to jak to w antologiach bywa: różny poziom, różne klimaty ale sądzę że każdy w tym zbiorze znajdzie coś dla siebie, choć w jednym opowiadaniu wiedźm nie było wcale ;)
Mi osobiście bardzo przypadły do gustu "Pomiot" Badury, "Kaidan" Maciugi, "Zwiędły kwiat" Saulowskiego, "Murzarze" Swidziniewsskiego" oraz "Czarownica" Wyciszkiewicz.
Solidne 7/10

Świetnie zrobiony audiobook! Mega klimat!

Zawsze trudno mi ocenic antologie, bo zazwyczaj poziom opowiadan waha sie pomiedzy bardzo slabym a rewelacyjnym. I podobnie bylo w tym przypadku dlatego daje usrednione 7/10. Moimi ulubionymi byly zdecydowanie te z gatunku sci-fi mimo iz zazwyczaj wlasnie takie oceniam najslabiej. Ale w tym zbiorze ten gatunek reprezentowaly prawdziwe perelki, a niektore z nich to chetnie czytalabym jak pelnoprawne powiesci.

Audiobook. Podobało mi się, szczególnie naprawdę duża różnorodność i oryginalność tych opowiadań. Jak zwykle – jedne lepsze, inne słabsze, ale sumarycznie jest naprawdę nieźle. Do tego całkiem przyjemna oprawa muzyczna.
Świetna literatura rozrywkowa. Polecam.

Świetna literatura rozrywkowa. Polecam.

Jako że ciężko jest oceniać antologię hurtem, każde opowiadanie dostanie jakiś swój komentarz. Natomiast ogólnikowo mogę powiedzieć na podstawie lektury zbioru oraz opinii na jego temat, że nie radzę odbijać się po pojedynczych opowiadaniach. Zakres stylów i tematów jest tak szeroki, że naprawdę uważam, iż każdy znajdzie przynajmniej jedno coś dla siebie. Jeśli jedno się nie spodoba, spróbujcie kolejnego. Serio. Dla tego jednego co Was złapie za serce warto.
Ja słuchałam w wersji audio, która naprawdę, poza kilkoma potknięciami, dodaje uroku treści. Więc generalnie polecam całość. Gdybym miałą określić Top3 byłyby to:

1. Adrianna Filimonowicz "Być darem, być przekleństwem"
2. Paula Wanarska "Tylko wiatr wciąż woła"
3. Marcin Podlewski "Inżynier"

A co do szczegółów zapraszam poniżej. W kilku przypadkach czuję się zobowiązana skomentować też warstwę audio, wtedy dodatkowo podaję nazwisko lektora/lektorki. Możliwe drobne spoilery, ale naprawdę nieduże, starałam się pilnować.

1. Mikołaj Bandura "Pomiot" (czyt. Wojciech Żołądkowicz)
Super napisane, lekko i z szczyptą, a czasem i garścią ironii. Bohater z krwi i kości, ciekawie przedstawiony świat przenikania się fantastyki z rzeczywistością. Dobry materiał na kontynuowanie w formie czegoś dłuższego :) Czytelnik świetnie się bawi na przemyśleniach głównego bohatera, a i przedstawienie inkwizycji jako czegoś pomiędzy bezdusznym korpo a urzędem bardzo dobrze zagrało.
Audio: Bardzo dobrze oddana treść, a nawet i dźwięki (krakanie czarnowrona to majsterszyk).

2. Ewa Chachlica "Niewinni"
Widać, że w tekście jest dużo pasji i że temat inkwizycji wzbudza w Autorce mocne emocje. To jest jak najbardziej zrozumiałe. Natomiast niestety ta pasja i emocje nie mogą zastąpić w 100% fabuły i postaci... Niemal każde wydarzenie służy temu by pokazać, jak bardzo inkwizycja jest zła, ludzie podli, a główna bohaterka szlachetna. Jest kilka naprawdę ciekawych wątków, jak prawdziwa natura wilka czy chociażby kwestia tego, że bohaterka w istocie nie jest wiedźmą używającą magii. Poświęcone jest temu jednak zdecydowanie za mało czasu, za to opisy tortur i praktyk inkwizycji pojawią się co kilka akapitów... Opowiadanie jako forma tym się różni od książki, że jest w nim mało miejsca w ogóle, i dlatego każdy element powinien pełnić jakąś konkretną rolę - posuwać fabułę naprzód, rozwijać postać bohatera, budować nastrój. Tutaj jest wiele elementów nieprowadzących donikąd (jak np. szczegółowe opisy zimowania, szukania opału, powtarzające się zjawiska) a jeszcze więcej elementów będących tylko i wyłącznie wyrazem nienawiści Autorki do inkwizycji. Raz jeszcze - to jest zrozumiałe, inkwizycja byłą podła. Niemniej, w efekcie kolejne akty przemocy i zdrady toną w morzu poprzednich takich wydarzeń i nie robią wrażenia, jedynie nudzą... Technicznie opowiadanie naprawdę nie jest źle napisane. Po prostu przydałoby się spojrzeć na nie z chłodną głową.

3. Eugeniusz Dębski "Ktoś sieje wiatr"
Po początkowym zanurzeniu się w kulturze romskiej miałam nadzieję, że to w tym folklorze opowiadanie będzie się obracać :D Zamiast tego była młodzież "patriotyczna", co z pewnością nosiło znamiona realizmu, ale może właśnie przez ten realizm ciężej było przez to przebrnąć. Natomiast niewątpliwie trzymało w napięciu i satysfakcjonowało zakończeniem.

4. Jakub Diowksz "Drugie życie" (czyt. Anna Szymańczyk)
Opowiadanie wydawało się... trochę mało związane z tematem? Poza nazwą firmy niewiele tu nawiązywało do wiedźm, osią fabuły było chyba raczej gdzie jest granica między człowiekiem a maszyną... Przez wzgląd na hebrajskie imiona bohaterów spodziewałam się, że pojawi się nawiązanie do mitu o golemie, ale i bez tego dało radę.
Audio: Niestety realizacja audio w tym konkretnym wypadku bardziej przeszkadzała niż pomagała w odbiorze. Wypowiedzi bohaterów nagrano inaczej niż samego narratora, jak gdyby z oddali? Przez to naprawdę ciężko się słuchało, a gdzieś w środku montaż ewidentnie uciął jakiś fragment.

5. Adrianna Filimonowicz "Być darem, być przekleństwem" (czyt. Ewa Abart)
Opowiadanie dosłownie mnie zmiotło. Świetnie napisane postacie, dość niecodzienny setting, nawet same imiona i nazwy wydawały się być magiczne. Bardzo ciekawe spojrzenie na istotę miejsca osób "nieprzydatnych" w społeczności. Mistyczny nastrój nie do podrobienia. Gdybym miała wskazać top tego zbioru, byłoby to chyba właśnie to opowiadanie.
Audio: Głos świetnie współgrał z treścią, kapitalny dobór lektorki.

6. Jan Godwod "Martwy las"
Bardzo dobrze poprowadzony nastrój tajemnicy, świetnie współgrający ze specnazowymi bohateriami :) Mnóstwo smaczków do odkrycia lub zastanowienia się przez samego czytelnika, ale też nie błądzi się we mgle i wiadomo, o co biega. Super!

7. Ka Klakla "Czerwony las" (czyt. Aneta Todorczuk)
Bardzo ciekawe spojrzenie na Jasia i Małgosię, bardzo mądrze napisane. Zazwyczaj nie przepadam za historiami skupiającymi się na dzieciach, ale tu po pierwszy były one bardzo realistycznie przedstawione, a po drugie sam nastrój nadrabiał i to sporo. Trochę jak horror, trochę niepokojąco, więc tym bardziej jestem zaskoczona, że skończyłam to całkiem spokojna :)
Audio: Pani Aneta Todorczuk niestety czyta w dość... specyficzny sposób, jak gdyby cedziła poszczególne słowa, jak gdyby była poirytowana lub zła. Ma to sens czasami, ale nie przez całą długość opowiadania. Niestety bardzo przeszkadza to w odbiorze :(

8. Irmina Klocek "Gdy odchodzi ostatnia czarownica"
Trudno orzec czy zabieg był celowy czy nie, ale bohaterka była tak antypatyczna, że trochę ciężko było przez to przebrnąć. Większość jej przemyśleń, a nawet opisów narratora, sprowadzała się do tego, jaka jest cudowna, niezwykła i ciekawa, a jak smętne i wybrakowane są wszystkie inne kobiety. Nie pojawia się w opowiadaniu oprócz głównej bohaterki niemal żadna postać, która nie byłaby dla niej zabawką albo pogardzanym przechodniem. Niemal, bo jasnym jest, że uczuciem darzony jest mężczyzna, o którym dość jasno jest powiedziane, że był nazistowskim oficerem... Można wnioskować, że było w nim jednak coś wyjątkowego, ale tak naprawdę się tego nie dowiadujemy, bo 90% czasu mija właśnie na samouwielbieniu i pogardzie świata. Jeśli był to zabieg celowy, to naprawdę czapki z głów.
Audio: Choć "seksowny jazz" w tle pasował na początku, to ciągnąc się przez większą część opowiadania stawał się momentami niestety śmieszny :D

9. Magda Kozak "Przyjaciółko droga…"
Genialnie poprowadzone. Kapitalne wejście w perspektywę bohaterki i to, jak jej ogląd na świat definiuje rzeczywistość. Niby brak inkwizycji i potworów, a nie wiem, czy nie jest to najbardziej przerażające opowiadanie z całego zbioru, właśnie przez wzgląd na prawdziwość.
W warstwie audio naprawdę świetnie dobrana muzyka.

10. Urszula Maciuga "Kaidan"
Świetnie poprowadzony wschodni klimat i niejednoznaczne zakończenie. Niespieszne tempo i dbałość o szczegóły opisów świetnie budowały klimat japońskiego zajadu zimą.

11. Andrzej Miszczak "Magik Merchicco i Wiedźma"
Opowiadanie nie miało większych technicznych wad, niestety było jednak bardzo męczące w odbiorze. O ile forma snutej nad kielichem powieści może być ciekawa, to na dłuższą metę bywa bardzo chaotyczna i ciężka w odbiorze. Szczególnie gdy sam opowiadający jest ewidentnie kreowany na niewiarygodnego narratora. Tym ciężej, że tak naprawdę narrator był właściwie jedynym bohaterem opowiadania - Merchicco pojawia się głównie w relacjach jego zachowań, bez zbyt dużego wgłębienia się w jego psychikę czy postać, o wiedźmie już nie mówiąc.
No właśnie, wiedźma. Opowiadanie wydaje się być mocno nie na temat. Wiedźma jest w nim postacią tak marginalną, że szczerze mówiąc równie dobrze mogłoby jej nie być. Ot, rywalka magika, robi kilka sztuczek, znika, koniec. A i ten koniec taki nie do końca definitywny.
Audio: Błagam realizatorów tego audiobooka oraz wszystkich innych w tej branży - odgłos siorbania nie zwiększa imersji, tylko wkurza. To że postać pije nie znaczy, że musi siorbać. Proszę, błagam, zaklinam.

12. Grzegorz Nowakowski „Nie zapomnij o oddychaniu”
Ciekawy pomysł na odkrywane po kolei tajemnice natury, nadawało to opowiadaniu łagodne, przyjemne tempo. Trochę nawet szkoda było przerywania tego teraźniejszością, niemniej w dalszym ciągu zabieg był przemyślany i dobrze wykonany. Opisy przyrody dopełniały całości. Nie jestem tylko do końca przekonana tak częstym powtarzaniem motywu zapominania o oddychaniu - w kilku momentach pasował idealnie, w kilku innych wydawał się nieco wysilony.

13. Marcin Podlewski "Inżynier"
No cóż :D puszczanie oczka w stronę wiedźmina było tak silne, że aż się powieka nadwyrężała :D Bynajmniej nie jest to jednak moim zdaniem wada, nadawało to poniekąd dodatkową warstwę rozrywki, gdy czytelnik mógł doszukiwać się odniesień. Samo w sobie opowiadanie było bardzo przyjemne, z wartką akcją, krwistymi postaciami i zabawnymi dialogami. Aż chce się mieć inż. przed nazwiskiem.

14. Arkady Saulski "Zwiędły kwiat”
Jakoś do japońskiego folkloru ten zbiór ma szczególne szczęście. "Zwiędły kwiat" nie jest wyjątkiem. Świetnie poprowadzony klimat, nietypowa wizja wiedźmy i wartkie sceny walki. Jedynie co - wydaje mi się, że opowiadanie mogłoby zyskać na nieco bardziej otwartym zakończeniu, bez epilogu. Czytelnik mógł się już domyślać, do czego to zmierza, a takie urwanie tego byłoby dość ciekawym zabiegiem.

15. Patryk Sobala "Biali ludzie”
Nastrój tajemnicy pierwsza klasa, nie wszystko do końca objaśnione, przez co czytelnik ma o czym myśleć. Ciekawe wykorzystanie motywu podróży w czasie.

16. Dariusz Sprenglewski "Wszystko, co dla ciebie zrobię”
Szamańskie klimaty były tu bardzo dobrze opisane i stanowiły ciekawe tło dla opowiadania. Nie do końca przekonują mnie wybory głównej bohaterki, ale też być może nie doceniam pełni desperacji sytuacji, w jakiej się znalazła. Za to przemyślenia okołoporodowe trafiły do mnie w stu procentach :D

17. Joanna Świba "Czerwień jej paznokci"
Podziwiam za odwagę użycia tak krótkiej formy. Momentami makabryczne, ale koniec końców nie ma tu zbędnych zdań, samo mięcho i treść. Ciekawy pomysł.

18. Wojciech Świdziniewski "Murarze"
Dość ciekawy pomysł na setting, sama instytucja murarzy nie jest czymś, na co trafiłabym gdziekolwiek indziej. Momentami figlarne, momentami bardzo poważne, dobre wyważenie proporcji. Nawiązania biblijne bywają mało wdzięcznym tematem i momentami wiało patosem, ale finalnie bardzo dobre opowiadanie.

19. Paula Wanarska "Tylko wiatr wciąż woła" (czyt. Aneta Todorczuk)
Powiedzieć, że niesztampowe podejście do tematu, to nic nie powiedzieć! Szczerze mówiąc, nawet bez jakichkolwiek wątków fantastycznych opowiadanie byłoby pierwsza klasa i zgodne z motywem przewodnim zbioru. Łatwo zżyć się z postaciami i wciągnąć w fabułę, a i opisy dobrze malują sytuacje. Wielkie propsy za pomysł.
Audio: Podobnie jak w opowiadaniu "Czerwony las" słowa były niemalże cedzone, co mocno utrudniało odbiór.

20. Aneta Wyciszkiewicz "Czarownic-a"
Lekkie, łatwe, i swobodne. Sympatyczne podejście do istoty czarownic, momentami z przymrużeniem oka, momentami na poważnie, za to cały czas lekko i bez zbędnego smęcenia. W efekcie bardzo przyjemna lektura :)

21. Mateusz Wyszyński "Patsy"
Mam tu trochę mieszane uczucia. Pomysł jest naprawdę ciekawy, dość niestandardowe podejście do istoty magii. Natomiast samo opowiadanie ma dość... nierówne tempo. Są sytuacje, gdzie bardzo długo nie dzieje się nic, postacie rozmawiają, dokonują ekspozycji, ale niewiele to wnosi fabularnie. A są z kolei chwile, gdy dzieje się tak dużo, że nie w sposób nadążyć. Powiedzieć, że zakończenie jest otwarte, to nic nie powiedzieć. Główna bohaterka sprawia też wrażenie... mocno oderwanej od wydarzeń, jak gdyby bardzo długo nie zdawała sobie sprawy z powagi sytuacji. Jeśli dobrze rozumiem, jest osobą dorosłą, ale najczęściej czyta się ją jak zblazowaną nastolatkę (choć może to wybitnie moje subiektywne wrażenie).

22. Karol Żołnierek "Rozbitkowie"
No i już wiadomo, jaki jest kurs wymiany statków kosmicznych na smardze i że warto zbierać grzyby. Każda postać ma swój sposób wyrażania się, co nadaje im głębi i kolorytu. Bardzo dobrze opisane starcie dwóch różnych kultur i perspektyw oraz tego, jaki mają na siebie wzajemny wpływ.

Z antologiam już tak jest, że ze względu na swoją różnorodność nigdy i nikomu nie przypadną w całości do gustu. Tutaj mam tak samo ... jedni autorzy zabierają nas w świat danych wierzeń, inni w świat fantasy a jeszcze inni w dość odległą przyszłość, za to niektórzy pozostają w teraźniejszość. Tak więc każdy znajdzie swój ulubiony gatunek szerokopojętej fantastyki. Same opowiadania mają różny poziom, jedne wciągają mniej, jedne bardziej a niektóre się dłużą … jednak wszystkie zamykają się w okolica 30’ a więc nawet te ostanie nie bardzo zmęczą. M

Dla tych kilku, które mnie zachwyciły daję 7/10. Paula Wanarska, Karol Walasek, Adrianna Filimonowicz, o Was mówię :) Świetne opowieści.

Świetne opowiadania, z tzw każdej bajki. I pogański, i fantastycznie i naukowo. Cudna antologia, nie do oderwania.

Zbiór bardzo różnych klimatycznie, historycznie czy gatunkowo opowieści w których czynnikiem łączącym są czarownice. Opowiadania są na wysokim poziomie choć nie każde zachwyciło mnie tak samo. Warto przeczytać choćby po to aby poznać tak różnorodne sposoby przedstawienia legendarnej postaci Baby Jagi, czy po prostu wiedźmy, czarodziejki, czarownicy. Dla fanów zdecydowanie perełka.

• Audiobooki
  • Przeczytane w 2023

Dodaj cytat z książki Wiedźmy (Antologia opowiadań)