„Niech żyje Polska. Hura!” po raz drugi otwiera bramy do światów, gdzie groza przeplata się z humorem, a halucynacyjne wizje są łudząco realne. Wyobraźnie autorów kreują nie tylko nietuzinkowe rozwiązania fabularne, ale też bohaterów, o których trudno zapomnieć. Przykład? Na pewno niejednego wprawi w zadumę złodziej stłuczonych kawałków luster, szara postać próbująca zbudować od podstaw własną...

Wyobraźnie autorów kreują nie tylko nietuzinkowe rozwiązania fabularne, ale też bohaterów, o których trudno zapomnieć. Przykład? Na pewno niejednego wprawi w zadumę złodziej stłuczonych kawałków luster, szara postać próbująca zbudować od podstaw własną osobowość, którą zatraciła. Ktoś inny postanowi przyjrzeć się bliżej przemykającemu przez karty tomu szewcowi z innej planety... Jak na porządną antologię fantastyki przystało, nie zabraknie też bohaterów spoza realnego świata, a ci niekoniecznie przybywają w pokojowych zamiarach... Jest jeszcze coś. Pewnie nie raz byliście sami w pustym pokoju. I co? Nic się nie działo? Żadnych szmerów czy cieni przemykających za plecami? W TYM pokoju dzieje się dużo, zwłaszcza, że w JEGO ścianach mieszkają potwory. Po przeczytaniu tego opowiadania ciemność już nie będzie taka sama, a wasz pokój nabierze innego wymiaru.

W antologii „Niech żyje Polska. Hura!” prawda okazuje się wyśnionym koszmarem, a wyobrażenie jest autentykiem. Warto podjąć wyzwanie i dać się porwać autorom!

Antologia stanowi ukonorowanie 25-lecia istnienia nieformalnej grupy literackiej Klub Tfurcuf. Wszystkie teksty łączy tematyka, miejsce akcji - fabuła rozgrywa się w Polsce i wszystkie powstały specjalnie na potrzeby niniejszej antologii.

Przemysław Zyra | 2016-03-14
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 marca 2016

Spodziewałem się czegoś innego. Żelazny husarz na okładce zasugerował mi, że mam przed sobą zbiór opowiadań o alternatywnej (i to lepszej) historii Polski. A okazało się, że powiązanie opowiadań z tematem Polski nie jest aż tak oczywiste. Wiadomo, że skoro autorów jest tak wielu, to ciężko mówić o jednolitej ocenie całej książki. Nie ukrywam, że największe nadzieje żywiłem co do opowiadania Pana Pilipiuka - ale Mistrz nie rozwinął w nim swoich skrzydeł. Jako najciekawsze opowiadanie chyba uznaję to pióra Pana Piekary.

Batalia | 2014-01-24
Na półkach: Fantastyka, 2014, Przeczytane
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Zbiory opowiadań zawsze czytam od deski do deski i z tego punktu widzenia dużym błędem wydawcy okazało się umieszczenie tekstu Andrzeja Pilipiuka na samym początku. "Bunt szewców" zawiesił poprzeczkę tak wysoko, że reszta autorów nie była nawet w stanie podjąć wyzwania. Jako tako bronią się tylko Piekara i Wiśniewski (w tej kolejności). Pozostałym opowiadaniom zabrakło pomysłu i/lub koncepcji na jego prezentację. Szrejter skazuje odbiorcę na zagubienie w licznych retrospekcjach, a teksty Kułakowskiej i Bochińskiego sprawiają wrażenie napisanych na kolanie, byle tylko zdążyć z deadlinem do antologii. W sumie pozycja warta uwagi dla początkujących pisarzy, ale raczej pod kątem "jakich błędów nie popełniać".

Pierwszy tom zdecydowanie prezentuje wyższy poziom.

Chrisstofferr | 2016-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Jest jeszcze fantazja w narodzie, jak mawiał mości pan Zagłoba... i właśnie to widać w tej antologii - fantazję... zbiór opowiadań zdecydowanie lepszy niż część pierwsza...
Jak dla mnie na szczególną uwagę zasługują opowiadania:
- Cudowny wynalazek pana Bella - Tomasz Bochiński
- Goście z pokoju obok - Joanna Kułakowska
- Prawa ręka marzenia - Piotr Schmidtke
- Centuriańskie bomby - Krzysztof Kochański
Reszta opowiadań dobra, co i tak jest zadowalające, ze względu na bardzo różny styl pisania autorów.
Polecić warto - i "Niech żyje Polska! Hura!"

Kasia | 2012-05-09
Przeczytana: 01 maja 2012

Z zaciekawieniem czekałam na drugi tom antologii Niech żyje Polska. Hura. Zwykle zbiory opowiadań różnych autorów są dosyć ryzykowną pozycją do czytania ze względu na nierówny poziom znajdujących się w nich tekstów. Tom pierwszy nie był może dziełem wybitnym, ale niektóre opowiadania bardzo przypadły mi do gustu. Byłam więc ciekawa, czy druga część tak samo mi się spodoba.

Wszystkie teksty w tej antologii dotyczą, jak wskazuje tytuł, Polski i Polaków. W 2009 r. dwudziestopięciolecie istnienia obchodził Klub Tfurcuf, czyli grupa najpoczytniejszych obecnie polskich pisarzy fantasy, którzy wspólnie doskonalili swój warsztat literacki w latach osiemdziesiątych. Z okazji tej rocznicy postanowiono wydać antologię opowiadań autorstwa członków Klubu i pisarzy z nim związanych.

Utwory zawarte w tym zbiorze różnią się od siebie niemalże wszystkim – objętością, tematyką i niestety także poziomem. Każde z nich poprzedza krótka nota biograficzna o autorze, która jest szczególnie pomocna w...

Fidel-F2 | 2016-06-01

Bunt Szewców - Pilipiuk Fajna koncepcja, irytująca agitka.
Shamballach - Szrejter Nie załapałem koncepcji i celu, zmęczyło mnie ale komu innemu może się spodobać.
Cudowny wynalazek Pana Bella - Bochiński Perełka, zdecydowanie deklasuje resztę peletonu.
Utulić zło - Urbanowicz Dość sympatyczne, fajnie się czytało, tylko te piastowskie kartofle mi w gardle stanęły. Ja wiem, że każdy robi błędy, ale te kartofle w średniowiecznej Europie już chyba setki razy zostały obśmiane tu, tam i owam.
Prawa Ręka Marzenia - Schmidtke Zaczyna się interesująco, kończy durnie. Słaby warsztat.
Centuriańskie bomby - Kochański Pomysł interesujący ale realizacja marna, to opowiadanie nadziane jest błędami logicznymi jak dobra kasza skwarkami, parafrazując klasyka. I puenta mizerna. Rozdrażniło.
Goście z pokoju obok - Kułakowska Bezcelowy, męczący bełkot.
Lustro dla niewidzialnego człowieka - Rzymowski Takie trochę w starym stylu, nie najgorsze.
Poganiacz Osłów - Wiśniewski Po prostu dobre opowiadanie....

Darya | 2014-09-27
Przeczytana: wrzesień 2014

Antologie to takie miłe potworki. Miłe, bo dzięki liczności historii mamy szanse poznać prawdziwe perełki. Potworki, bo zwykle poziom jest nierówny i obok całkiem sympatycznych opowiadań pojawiają się też takie, o których zapomina się zaraz po przeczytaniu...
Przed komentarzem do poszczególnych rozdziałów, pokuszę się jeszcze o jedną refleksję. Żałuje, że tak mało autorów (w obu tomach antologii) skupiło się na głównej tematyce zbioru. Wiele historii mogłoby się spokojnie dziać gdzie indziej, a chciałoby się, żeby to właśnie polskość była jednym z najważniejszych elementów opowiadań. Pod tym względem trochę się zawiodłam. Jeśli jednak oceniać inne elementy historii, to nie było już tak źle.

"Bunt szewców" Pilipiuk - widząc pochwały tego opowiadania w innych opiniach mocno się zdziwiłam. Serio? Dla mnie to było najnudniejsze i najmniej oryginalna historia z całego zbioru. Bardzo lubię twórczość Pilipiuka, ale tutaj nie zaciekawił mnie ani stylem, ani pomysłem (może gdyby całość...

wiejskifilozof | 2012-03-27

Pod tej książce jeszcze mocniej kocham swój kraj , brawo zwłaszcza dla Piekary , nie przeszkadzał mi co prawda Kwaśniewski , lecz opowiadanie prima sort .

Adam | 2011-09-04

Nie będę się rozpisywał o każdym opowiadaniu z osobna.
Tom fajny, poziom opowiadań różny ale nie było jakiegoś które by mi się zdecydowanie nie podobało.
Nie wiem jak inni je odbierają ale ja mam wrażenie, że spora cześć z nich to takie historie nie dokończone, czyli z potencjałem na więcej.
Może z któregoś, wyniknie jakaś większa forma.

Małe PS po czasie - wygląda na to, że miałem rację. Przynajmniej co to Pilipuka - jego "Bunt szewców" z tego tomu to zupełnie co innego niż "Bunt szewców" z "Rzeźnika Drzew".

Czechożydek | 2015-01-01

Cóż, o ile pierwszy tom antologii przeczytałam w ekspresowym tempie i się nim zachwycam do tej pory, tak tutaj zachowałam jedynie tempo czytania. Zachwyt też był, ale nie aż tak nasilony.
Co tu dużo mówić - polska fantastyka jest warta uwagi. Uważam, że mamy wielu zdolnych twórców, po których twórczość warto, a nawet trzeba sięgać. Wszelkie antologie zaś mogą poszerzyć literackie horyzonty. Ile razy bowiem dzięki takiemu zbiorkowi trafiałam na autora, który z miejsca podbijał moje serce...
Polecam.