Ruchome obrazki

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 10)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
1 153
Moving Pictures

Ukryte we wnętrzu kamer chochliki błyskawicznie malują kolejne klatki na celuloidowej taśmie. Świat Dysku odkrywa magię Srebrnego Ekranu! Nie wystarczy jednak usiąść w kinowym fotelu i z przejęciem śledzić losy bohaterów Porwanego wiatrem, najdziwniejszego filmu o Wojnie Domowej, jaki kiedykolwiek powstał. Przede wszystkim trzeba wyjaśnić, jaką tajemnicę skrywa wzgórze Świętego Gaju (czyli Holy Woodu), nie przejmując się tym, że Gaspode, Cudowny Pies, ma wielką ochotę na to, by uratować świat...

źródło okładki: www.empik.com

Arek | 2016-06-17
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Następna powieść Terrego Pratchetta już za mną, to moje 22 spotkanie z jego twórczością.
Z twórczością nieprzeciętną, często pełną humoru, ale trudną w odbiorze, ze względu na liczne odniesienia do ważnych wydarzeń z historii.
Odniesienia które często trudno odczytać, przynajmniej mi. Powiem szczerze że przydałyby się przypisy mówiące o jakie wydarzenia chodzi.
W tym tomie, odniesienia owe, trochę łatwiej zrozumieć.
"Ruchome obrazki" nie różnią się na tle innych powieści ze Świata Dysku.
Są Pratchettowskie aż do bólu. Są świetnie napisane, autor sprawnie prowadzi wątek.
Jego bohaterowie, stają się z każdą stroną dla nas ważniejsi.
Mamy też trochę poetycznych opisów.
W tym 10-tym tomie Świata Dysku, Terry Pratchett przedstawia historię filmu.
Od samych początków, gdy wynaleziono kamery, tutaj zrobili to alchemicy, po kręcenie filmów w Holy Woodzie, czyli Świętym Gaju.
Potem były projekcje w pierwszych kinach, zawsze zjawiał się na nich bibliotekarz Niewidocznego...

anika | 2018-09-27
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 27 września 2018

Można przeczytać, ja nawet musiałam-jako fanka Pratchetta, ale nie jest to powalająca lektura. Owszem, było sporo humoru, odwołania do rzeczywistego dorobku filmowego czy parę rzeczy do przemyśleń, ale momentami po prostu się nudziłam przy lekturze i miałam ochotę przerzucić parę stronic bez czytania.

SarmatAE | 2017-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Starring:
Victor Tugelbend jako Victor Maraschino, wieczny student bez celu w życiu, który zostaje pierwszym amantem dysku. Nie umie śpiewać, nie umie tańczyć, trochę robi mieczem.
Theda Withel jako Delores De Syn zwana Ginger, dziewczyna która porzuciła życie na wsi by zostać najsławniejszą osobą na dysku!
Gaspode Cudowny Pies, uliczny kundel z życiowym doświadczeniem, który magicznym sposobem zyskuje ponadprzeciętną inteligencję, zdolność mowy ludzkiej oraz dykcję przeciętnego Kowalskiego albo Smitha.
oraz jako on sam
G.S.P. Dibbler pierwszy mogul filmowy Dysku
Od razu powiem jest bardzo, ale to bardzo dobrze. Ruchome obrazki to opowieść o początkach lokalnego odpowiednika hollywood (a pośrednio oczywiście o samej Fabryce Snów). Tak zwanym złotym wieku kina, choć od prawdziwego wieku trwało to znacznie krócej, jak się okazuje zresztą na dysku podobnie, choć bardziej absurdalnie. Książka opisuje i parodiuje całą specyfikę fabryki snów od ludzi znikąd i zewsząd przybywających na...

Cytat z książki, który bardzo mi się spodobał i wydaje mi się prawdziwy:

"- Wiesz, co jest największą tragedią tego świata? - Ginger wcale nie zwracała na niego uwagi. - Ludzie, którzy nigdy nie odkryli, co naprawdę chcą robić i do czego mają zdolności. Synowie, którzy zostają kowalami, bo ich ojcowie byli kowalami. Ludzie, którzy mogliby fantastycznie grać na flecie, ale starzeją się i umierają, nie widząc żadnego instrumentu muzycznego, więc zostają oraczami. Ludzie obdarzeni talentem, którego nigdy nie poznają. A może nawet nie rodzą się w czasie, w którym mogliby go odkryć." (str. 134)

Kasia | 2017-08-07

Kto z nas nie lubi oglądać filmów? Dla większości jest to sposób na spędzanie zimowych wieczorów. Filmy są produkowane na masową skalę. Podobną produkcję pokazał nam Pratchett w swojej kolejnej powieści. Muszę przyznać, że książki tego autora są dość nietypowe, ta również jest dziwna. Jeśli miałabym w kilku zdaniach ją streścić, nie dałabym rady. Ktoś kto nie zna stylu Pratchetta, pomyślałby, że jest to bajeczka dla dzieci (szczególnie okładka może to sugerować). Ale nią nie jest. Może i troszkę nudzi, ale i tak nie da się od tego oderwać.

Andi | 2016-10-15
Przeczytana: 2012 rok

Potwory zza Ściany jaką są Przestrzenie Między Wymiarami... zaraz, za długa nazwa, nie zmieści w napisie między dwiema scenami... cięcie! I od nowa...

Potwory z drugiej strony zawsze chętnie szukały możliwości przejścia do Świata Dysku. Już wielokrotnie próbowały, czego świadkami babcia Weatherwax i Rincewind. Jednak to tutaj to już przesada. Wykorzystywać siłę wyobraźni do zapanowania nad światem? Cóż, trzeba przyznać, że są mało oryginalne.

Coś pojawia się na Dysku, jak zwykle zresztą. Na Dysku zawsze się coś pojawia. Tym razem jest to sen na jawie, Ruchome Obrazki, które są odgłosem antycznej sztuki filmowej. Kiedyś istniało miasto, które zatonęło, teraz kolejne miasto pragnie zatonąć - w ułudzie i mgle. Tylko Victor (niedoszły mag), Ginger (spełniona aktorka) oraz dwa cudowne psy mogą położyć kres zakusom z innych wymiarów.

Książka zrobiła na mnie spore wrażenie. Była głównie zabawna, ale zabawna w sposób straszliwy - były sceny, które zmuszały mnie do chwilowego...

Rita Naia | 2013-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Nie istnieją złe książki Pratchetta. To, co wyszło spod jego pióra można podzielić jedynie na dobre i bardzo dobre, przy czym podział ten wiąże się z tym, co autor postanawia w książce wyśmiać. W "Ruchomych obrazkach" wyśmiewa magię holywoodzkich produkcji, a sami musicie przyznać, że niewiele jest rzeczy, które równie dobrze nadają się do parodiowania.

Adrian Jeżak | 2018-09-18
Przeczytana: 16 września 2018

Cały rozwój kinematografii w wersji Świata dysku. Zawody takie jak aktorstwo, producenci filmowi, reżyserzy, ochrona oraz wiele powiązanych wynalazków bez których nie byłoby kina np popcorn. ;) Wszystko to znajdziecie w tej książce, którą polecam z czystym sumieniem. Okazjonalnie pojawiają się tacy bohaterowie jak Yeti, Śmierć czy jak się okazuje największy fan ruchomych obrazków jakim okazał się Bibliotekarz.
Przeczytajcie sami.
Adrian Jeżak

Freya | 2014-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2014

Ostatnimi czasy pozycje Pratchetta, po które sięgałam, zaliczałam do raczej słabszych tytułów spod pióra autora. Po krótkiej przerwie od jego twórczości sięgnęłam po "Ruchome obrazki". I, Panie i Panowie, jest to Terry Pratchett w pełnej okazałości!
Tym razem powodem zamieszania w Świecie Dysku są alchemicy z Ankh-Morpork. Ich nowy wynalazek nazywają mianem ruchomych obrazków. Ruchomych obrazków, na punkcie których oszaleje nie tylko Ankh-Morpork, ale cały Świat Dysku! Swą siedzibę alchemicy przenoszą do Świętego Gaju, zwanego bardziej patetycznie Holy Woodem. Tam też nadciągają tłumami żądni kariery ludzie. A wokół Gaju zbiera się dziwna magia, różna od tej pochodzącej od magów...
Pratchett przeszedł samego siebie. Książkę czyta się z nieustannym "bananem" na twarzy, a niejednokrotnie towarzyszą mu także niepohamowane wybuchy śmiechu. Jest to chyba największy nastrojopoprawiacz i czasoumilacz, jaki do tej pory czytałam. Humor aż tryska z każdej strony powieści.
Stylu pana...

malynosorozec | 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

„Gorące kiełbaski! W bułce! Świeżutkie! Świnia jeszcze nie zauważyła, że zniknęły!” [1]

Kolejny wybuch dobiegł z siedziby alchemików w Ankh-Morpok, największym mieście Świata Dysku. Nikt już nie zwraca uwagi na tych szaleńców bez brwi. Nie słusznie. Tym razem alchemicy odkryli coś, czego nawet Patrycjusz się nie spodziewał. Bojąc się posądzenia o paranie się magią (a wiadomo jak na takie oskarżenia reagują magowie z Niewidocznego Uniwersytetu) alchemicy udają się do miejsca gdzie właśnie umarł ostatni z kapłanów dawno zapomnianej religii. Do Świętego Gaju. Holly Woodu.

Magia srebrnego ekranu przyciąga. Każdy chce się załapać do obrazkowego interesu. Na główne role w migawkach szanse mają: Viktor – student Niewidocznego Uniwersytetu, którego jedynym dotychczasowym zmartwieniem było wynajdowanie sposobów na nieukończenie studiów, i Ginger – kobieta hojnie obdarzona przez naturę (właściwie inne jej cechy nie mają znaczenia).
Mamy więc główne postaci, które jednak nie zwojują...